Jump to content

Τι προσοφθάλμια να πάρω για Meade:114mm, focal:910mm, f/8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου γειά σας,

έχω ένα τηλεσκόπιο με εστιακή απόσταση 910mm και διάμετρο κατόπτρου 114mm.

Eδώ και κάποιες μέρες, για να μην πώ εβδομάδες, παιδεύομαι για να αποφασίσω τι προσοφθάλμια να πάρω. Ψάχνω στο διαδύκτιο, παιδεύομαι με eyerelief, apparent field κλπ.

Να είναι Plossl ή κάτι ανώτερο ; Τί εστιακές αποστάσεις να διαλέξω; Να πάρω και Nagler ή Panoptic.

Βέβαια ξέρω ότι, ότι πληρώσεις αυτό παίρνεις. Έκανα έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο για τις τιμές. Επίσης ξέρω ότι ένα καλό προσοφθάλμιο είναι μια καλή προίκα για μετά.

Να προτιμήσω 2-3 Super Plossl ή 1-2 Super Wide;

Υπόψη ότι έχω

MΑ-9mm AF : 40o ;;; 1,25"OD

MA-25mm, AF : 40o ;;; 1,25"OD

MH-50mm, AF: 35o ;;; 2" OD

Super Plossl 40mm AF : 44o 1,25" OD

Τα ερωτηματικά είναι διότι κάποια από τα AF που γράφω τα βρήκα στο διαδίκτυο διότι η αντιπροσωπία δεν ήξερε να μου πεί πόσο είναι ακριβώς (ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΞΕΡΕΙ) ;

Tι να προτιμήσω φθηνά και πολλά προσοφθάλμια ή ένα και καλό και αργότερα βλέπουμε ;

Οι πιό έμπειροι τι διαπιστώνουν μετά από τόσες χρήσεις ;

Θεωρούμε ότι κάποια στιγμή θα αγορασθεί ένα καλύτερο τηλεσκόπιο όχι λιγότερο από τις 8".

Περιμένω να ακούσω γνώμες και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

η εκτίμησή μου είναι οτι πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, κι όχι προσοφθάλμιους. Αυτοί που έχεις ομολογουμένως δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά αρκούν.

Nagler, wide angle κλπ για ένα τηλεσκόπιο 4,5" ? Αμφιβάλω οτι θα υπάρξει αισθητή διαφορά στην παρατήρηση. Διαφορά θα δείς μόνο στον τραπεζικό σου λογαριασμό...

Η μετάβαση σε περισσότερες ίντσες θα σου αλλάξει εντελώς τα δεδομένα. Hari

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hari,

η αγορά ενός νέου μεγαλύτερου τηλεσκοπίου είναι ένα από τα μελλοντικά μου σχέδια, αλλά επειδή στην παρούσα φάση δεν μπορώ να διαθέσω 2500-3000 ευρώ για κάτι τέτοιο, ήθελα να πάρω μερικά προσοφθάλμια που έτσι και αλλιώς χρειάζονται, άχρηστα δεν πάνε.

 

Επειδή δεν είχα την δυνατότητα να δώ μέσα από 8" μέχρι τώρα (βέβαια θα γίνει και αυτό, διότι ο ένας της παρέας της Αστρονομίας Αλεξ/πολης έχει 8" Smith-Cass -Celestron)

Δεν το ανέφερα στο αρχικό μύνημα, ήταν λάθος μου. Οπότε όταν βγαίνουμε θα χρησιμοποιούμε ότι προσοφθάλμια έχουμε. Κανένα από τα προσοφθάλμια που έχουμε (εκτός από ένα 40mm που έχω) δεν είναι ούτε καν Super Plossl. Τα προσοφθάλμια τα παίρνω και γι'αυτό το λόγο.

Στην βάση αυτή λοιπόν πάλι ερωτώ ποιά προσοφθάλμια θα χρειασθούμε; Τι προτείνετε για εστιακές αποστάσεις και τύπο ;

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη,

 

Συμφωνώ με τον Hari. Π.χ. ένα προσοφθάλμιο 4.8 mm έχει σχετικά λιγότερη σημασία για το C14 με εστιακή απόσταση 3910 mm που κατέχω έναντι ένα άλλο τηλεσκόπιο με εστιακή απόσταση 450 mm (p.x. TeleVue Pronto).

 

Θα σε συμβούλευα ν'αγοράσεις προσοφθάλμια υπ'οψην το τηλεσκόποιο που στοχεύεις να πάρεις και όχι ότι έχεις τώρα και αυτό μας φέρνει πίσω στην κουβέντα του Hari.

 

Ταυτόχρονα, ουσιαστικά θα χρειαστείς τα μισά προσοφθάλμια λόγω αγοράς και χρήσης Barlow 2x η/και 3x.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντώνη,

έχω ένα Barlow x2-x3. Οπότε σχεδόν διπλασιάζω ή τριπλασιάζω την ποσότητα των προσοφθαλμίων που έχω (όχι την ποιότητα).Από τα μυνήματα που μου στείλατε νομίζω ότι πρέπει να σκεφτώ τι μεγεθύνσεις θα πρέπει να έχω με την αντίστοιχη πιθανή εστιακή απόσταση και να ζητήσω τα προσοφθάλμια αυτά.

Πλήρως κατανοητό. Δεν το είχα σκεφτεί ακριβώς έτσι. Θα δώσω βάση περισσότερο στην μελοντική εστιακή απόσταση πρώτα.

Ευχαριστώ aristarxe και rama.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης