Jump to content

Αγορά προσοφθαλμίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είμαι για αγορά από Αμερική και είμαι μεταξύ των τριών. Θα χρησιμοποηθεί κυρίως για double stars.

 

Meade Series 5000 Ultra Wide Angle 6.7mm http://www.buytelescopes.com/product.asp?t=27&pid=8197&m=

 

TeleVue 7mm Nagler Type 6

http://www.buytelescopes.com/product.asp?t=33&pid=2807&m=

 

Pentax SMC XW 7mm Eyepiece 1.25" http://www.buytelescopes.com/product.asp?t=184&pid=5555&m=

 

Τί προτείνετε?

 

Φιλικά, Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε εναν απλο καλο orthoscopic η plossl. Για διπλους αστερες και για πλανητες ειναι προτιμοτεροι απο τις πολυπλοκες σχεδιασεις. Ουτως η αλλως δεν σε ενδιαφερουν τα μεγαλα πεδια οταν παρατηρεις διπλους αστερες. Θα γλυτωσεις και λεφτα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτιμησε απο Αμερικη εναν ή δυο ορθοσκοπικους U.O.,ή απο Ελλαδα εναν ή δυο Baader gen.orthos(φυσικα ιδανικα και για πλανητες).Η Meade,οπως παντα,ζητα πολλα γι αυτα που προσφερει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανέναν. Όπως είπαν και τα παιδιά πάρε έναν ορθοσκοπικό γι αυτή τη δουλειά. Αν είναι να δώσεις χρήματα για προσοφθάλμιο, επένδυσε σε χαμηλές μεγεθύνσεις. Πάρε έναν panoptic 27άρη, 35άρη ή 41μμ - ανάλογα το τηλεσκόπιο που έχεις - ή για μέτριες μεγεθύνσεις πήγαινε σε σε nagler type 4 που έχουν καλό eye relief, 22μμ ή 17μμ, και θα με θυμηθείς :) Αν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις premium προσοφθάλμιο σε μικρό διαμέτρημα προτίμησε κάποιον radian της televue.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, απ΄ό,τι είδα στο προφίλ σου, το μεγάλο τηλεσκόπιό σου είναι Orion Optics 10" f/4.8 Αν οι φακοί προορίζονται γι αυτό, ορίστε κάποια σχόλια (τυχαίνει να έχω το ίδιο τηλεσκόπιο):

 

-Σε μεγάλες μεγεθύνσεις, οι ευρυγώνιοι φακοί (82°) όπως TeleVue Nagler και Meade UWA βοηθούν πολύ αν η στήριξη είναι Dobsonian. Παρατηρείς για περισσότερα δευτερόλεπτα απερίσπαστος απ΄ ό,τι με έναν ορθοσκοπικό ή Plossl, και η παρατήρηση γίνεται πολύ αποδοτική. Οπτικά ταιριάζουν εξαιρετικά με ένα νευτώνειο μικρού εστιακού λόγου (f/).

 

-Ο φακός Meade UWA 6.7 mm (σειρά 4000) ανήκει στους 2-3 καλύτερους που έβγαλε ποτέ η Meade. Παρά τα 8 στοιχεία του, έχει τρομερή οξύτητα και είναι ο καλύτερα διορθωμένος φακός που έχω όσον αφορά το χρωματικό σφάλμα (μηδενικό) και το επίπεδο πεδίο. Είναι απολύτως flat. Αν η Meade διατήρησε την οπτική σχεδίαση στη σειρά 5000, τότε είναι πολύ καλή αγορά. Είναι κρίμα μόνο που δεν τους επιστρώνει πλήρως. Αν ο συγκεκριμένος φακός ήταν πλήρως πολυεπιστρωμένος, θα μπορούσε να πωλείται σε οποιαδήποτε τρελή τιμή. Κατά τα άλλα, η Meade έχει κάποια περιθώρια βελτίωσης στους φακούς της.

 

-Οι TeleVue Nagler δίνουν τέτοια άνεση στην παρατήρηση που μακροπρόθεσμα μπορεί να καταλήξεις να τους χρησιμοποιείς στις μεγάλες μεγεθύνσεις αφήνοντας στην άκρη τους ορθοσκοπικούς/Plossl. Δεν έχω δει κάτι από ορθοσκοπικό που να μη φαίνεται και στους Nagler. Έχουν όμως περισσότερο χρωματικό σφάλμα (ορατό μόνο σε πλανήτες/Σελήνη) από τους καλούς ορθοσκοπικούς και είναι η κορυφή για deep sky objects λόγω φωτεινότητας/διαφάνειας και μεγάλου οπτικού πεδίου.

 

- Οι ορθοσκοπικοί (Κasai/University Optics) έχουν το καλύτερο κοντράστ που έχω δει στους πλανήτες/Σελήνη, ιδίως αν είναι πλήρως πολυεπιστρωμένοι (Baader genuine ortho/University Optics HD). Σε δύσκολους διπλούς αστέρες με διαχωρισμό μικρότερο από 2 arcsec είναι ελαφρά καλύτεροι από άλλες σχεδιάσεις. Αν οι αστέρες είναι λαμπροί, οι πλήρεις επιστρώσεις θα κάνουν μια μικρή διαφορά.

 

-Με ένα μεγάλο τηλεσκόπιο, όσο ανεβαίνουμε πολύ σε επίπεδο δυσκολίας, οι διπλοί αστέρες αρχίζουν να μην ξεχωρίζουν πρώτα λόγω του seeing, και όχι λόγω ποιότητας προσοφθαλμίων φακών. Συνεπώς, με οποιονδήποτε καλό φακό θα ξεχωρίζεις ό,τι επιτρέπει το seeing. Από Αμερική λοιπόν πάρε ότι χρειάζεσαι και δεν μπορείς να βρεις φθηνά εδώ (π.χ. TeleVue, άλλα δυσεύρετα αξεσουάρ), αρκεί η διαφορά τιμής μετά τον εκτελωνισμό να έχει νόημα...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα οδηγηθώ στον nagler 7mm μιας και στην Ελλάδα η τιμή του είναι υπερβολική και επίσης δεν έρχεται κάθε μήνα ο θείος από το Αμέρικα (Στέφανε γλιτώνω το τελωνείο).

 

Φιλικά, Δημήτρης.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιλογή Δημήτρη, θα τον ευχαριστηθείς πολύ και σε σφαιρωτά σμήνη και γαλαξίες.

Ξέχασα πριν να αναφερθώ στους Pentax XW. Είναι σε δική τους κατηγορία, πιθανόν καλύτεροι κι από τους Nagler, σίγουρα ακριβότεροι και ογκωδέστεροι. Μαζί με τους TeleVue φοράνε τις καλύτερες επιστρώσεις που υπάρχουν, αλλά μπορεί να απαιτούν νέο ζύγισμα ενός dobsonian κάθε φορά που εναλλάσονται με ελαφρότερους φακούς.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμμμμμ............

Εχεις Νευτωνιο απο οτι διαβασα σε βαση Ντομπσον :-k :-k

Οντως πρεπει να προβληματιστεις για το στενο πεδιο των ορθοσκοπικων :-k :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KOSTAKIS έχω ήδη έναν baader genuiene ortho 5mm ο οποίος είναι άψογος μου δίνει 240χ και πίστεψε μέ, με την βάση της Orion δεν δυσκολεύομαι σχεδόν καθόλου στην παρακολούθηση αντικειμένων.

Για το μόνο που στενοχωριέμαι είναι ότι δεν είναι κωνικός που ξέρω ότι βολεύει πολύ (giorgosgr έπρεπε να σε είχα γνωρίσει πριν τον αγοράσω :cheesy: ).

Eliasg2004 με προβλημάτισε αρκετα αυτό που έγραψες για τους radian.Ο radian 8mm σου δίνει TFOV 0.4 και ExPu 1,66 με ER 20.Ο nagler 7mm δίνει TFOV 0,478, EP 1,48 και ER 12. Η διαφορά στο eye relief δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα και λέω να δοκιμάσω τον 7(7=171χ ,8=150). Πάντως έχω επενδύσει ήδη, όπως λές σε έναν nagler 16mm type5 και ο επόμενος θα είναι ο 22mm type6 (στο απώτερο μέλλον :) ).

Παιδιά ευχαριστω για το ενδιαφέρον και την βοήθεια.

 

Φιλικά, Δημήτρης.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ο Υπεριων σου δινει 68 μοιρες,ενω οι ορθοσκοπικοι γυρω στις 43.Σιγουρα στην περιπτωση σου το ευρυτερο πεδιο θα σε εξυπηρετουσε :-k :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, λόγω του μελετημένου (περιορισμένου) μεγέθους του δευτερεύοντος κατόπτρου στο Orion Optics 10" f/4.8, δεν έχει νόημα η χρήση φακών 2" με field stop μεγαλύτερο από 27~30 mm, γιατί τα άκρα του πεδίου θα είναι υποφωτισμένα. Ο μεγαλύτερος Nagler που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σωστά είναι ο 20mm type 5. To field stop του Nagler 22mm (είναι type 4 όχι type 6) είναι 31,1 mm οπότε τα άκρα του δεν θα δέχονται αρκετό φως.

Για την πιό χαμηλή μεγέθυνση (μεγαλύτερο πραγματικό πεδίο) με το τηλεσκόπιο αυτό μπορείς να διαλέξεις και ανάμεσα στους:

 

- Vixen LVW 22mm (65°, 1,25")

- Televue Panoptic 24mm

- Baader Eudiascopic 30 mm/Celestron Ultima 30mm/Takahashi LE 30mm - ίδια, εξαιρετικά οπτικά, οι δύο τελευταίοι πλήρως πολυεπιστρωμένοι.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε έχεις δίκιο για τον nagler 22.Μπήκα και στην ιστοσελίδα της TeleVue στο Tele Vue Eyepiece Calculator και το ξανακοίταξα. Στην επόμενη αγορά σίγουρα θα συμβουλευθώ πάλι το forum.

Φίλε KOSTAKIS ο nagler δίνει 82° πεδίο το οποίο θεωρώ ότι είναι υπέρ αρκετό.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε εναν απλο καλο orthoscopic η plossl. Για διπλους αστερες και για πλανητες ειναι προτιμοτεροι απο τις πολυπλοκες σχεδιασεις. Ουτως η αλλως δεν σε ενδιαφερουν τα μεγαλα πεδια οταν παρατηρεις διπλους αστερες. Θα γλυτωσεις και λεφτα.

 

Συμφωνω απολυτα. :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λόγω του μελετημένου (περιορισμένου) μεγέθους του δευτερεύοντος κατόπτρου στο Orion Optics 10" f/4.8, δεν έχει νόημα η χρήση φακών 2" με field stop μεγαλύτερο από 27~30 mm, γιατί τα άκρα του πεδίου θα είναι υποφωτισμένα. Ο μεγαλύτερος Nagler που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σωστά είναι ο 20mm type 5.

 

Διορθώνω ένα σημαντικό λάθος μου στα παραπάνω. Ενώ είναι αλήθεια ότι σε φακούς με field-stop μεγαλύτερο από 27~30 mm οι άκρες του πεδίου στο παραπάνω τηλεσκόπιο αρχίζουν να υποφωτίζονται, αυτό δεν είναι εύκολα αντιληπτό στο μάτι γιατί συμβαίνει πολύ σταδιακά, και συνεπώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα και μεγαλύτεροι φακοί 2". Το απότομο σκοτείνιασμα που είχα δει να ξεκινά ήδη από φακούς 1,25mm (Plossl 32mm με field-stop 27mm) οφείλεται στο στενό barell των φακών 1,25mm σε συνδυασμό με τον «ανοιχτό» κώνο φωτός που δίνει ο μικρός εστιακός λόγος (f/4.8). Στους αμέσως μεγαλύτερους φακούς (που αναγκαστικά είναι 2"), το πρόβλημα δεν εμφανίζεται.

 

Δοκιμάζοντας τελευταία κάποιους μεγάλους φακούς 2" (William Optics) διαπίστωσα ότι ακόμα και ένας ευρυγώνιος φακός 28mm με φαινόμενο οπτικό πεδίο 82° και field-stop περίπου 40mm, φωτιζόταν με ικανοποιητική ομοιομορφία από το δευτερεύον κάτοπτρο του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το απότομο σκοτείνιασμα που είχα δει να ξεκινά ήδη από φακούς 1,25mm (Plossl 32mm με field-stop 27mm) οφείλεται στο στενό barell των φακών 1,25mm

 

όταν λες barrel φακών τι εννοείς;Το φαινόμενο πεδίο τους;

Και κάτι άλλο:Το field stop είναι ανάλογο του φαινόμενου πεδίου.Εξαρτάται και από κάτι άλλο;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως barell αναφέρεται διεθνώς το ασημί ...βαρελάκι (κύλινδρος) που εισέρχεται στον εστιαστή και έχει διάμετρo 1.25" ή 2".

Το field-stop είναι η φυσική διάμετρος του μεταλικού δακτυλίου που καθορίζει τα όρια του οπτικού πεδίου (στη φωτό ο δακτύλιος με τις δύο εγκοπές). Στους φακούς Plossl είναι πολύ ευδιάκριτο αλλά συνήθως βρίσκεται αρκετά πιό μέσα από την άκρη του κυλίνδρου, με αποτέλεσμα όταν είναι πολύ μεγάλο, η περιφέρεια να παρουσιάζει λίγο βινιετάρισμα (σε τηλεσκόπια με μικρό εστιακό λόγο.)

 

Δεν εξαρτάται το field stop από το φαινόμενο οπτικό πεδίο, αλλά το αντίθετο. Επίσης, για φακούς όμοιας σχεδίασης αλλά διαφορετικού εστιακού μήκους τα field stop είναι διαφορετικά, αλλά το φαινόμενο οπτικό πεδίο είναι ίδιο (πχ. Plossl, 50°). Δηλ. όπως είναι αυτονόητο, το εστιακό μήκος του προσοφθάλμιου και το field stop είναι ανάλογα μεγέθη σε μιά σειρά φακών της ίδιας σχεδίασης.

 

Φιλικά, Στέφανος

101190084_Vernonscope20Review21.jpg.3b872232ee7a78fba09a7de4e400f24b.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το field stop σε έναν φακό δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής,αλλά το φαινόμενο πεδίο του,σωστά;

 

Δηλαδή,γιατί οι κατασκευαστές δίνουν για έναν φακό το field stop και δε δίνουν μόνο το φαινόμενο πεδίο του;Tι πληροφορία παίρνουμε από το field stop που δεν παίρνουμε από το φαινόμενο πεδίο του;

 

Δε βρίσκω λόγο να γνωρίζουμε τα field stop στους φακούς μας.Είναι μία παράμετρος άχρηστη!Αρκεί μόνο το φαινόμενο πεδίο τους.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως - μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον - η μόνη εταιρεία που έδινε και δίνει στοιχεία για το field stop των προσοφθαλμίων που κατασκευάζει είναι η televue. Η παράμετρος field stop χρειάζεται για να υπολογίσει κανείς με ακρίβεια το πραγματικό πεδίο (TFOV) κάποιου ποσοφθαλμίου: (field stop / εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου) * 57.3 (από τη σελίδα της televue)

Εναλλακτικά, μπορεί κανείς να κάνει τον ίδιο υπολογισμό του TFOV, αλλά πιο πρόχειρα και στο περίπου, διαιρώντας απλά το φαινόμενο πεδίο προσοφθαλμίου (AFOV) με τη μεγέθυνση που δίνει το προσοφθάλμιο στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο

πχ. για έναν panoptic 27mm σε ένα τηλεσκόπιο εστιακού μήκους 2000μμ

με τον πρώτο τύπο:

(30.5/2000)*57.3=0.87 μοίρες

με τον δεύτερο τύπο:

68/74=0.91 μοίρες

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παράμετρος field stop χρειάζεται για να υπολογίσει κανείς με ακρίβεια το πραγματικό πεδίο (TFOV) κάποιου ποσοφθαλμίου: (field stop / εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου) * 57.3 (από τη σελίδα της televue)

 

Δεν ήξερα ότι δίνει ακριβέστερα αποτελέσματα αυτός ο τύπος. :-k

 

Ισχύει όντως αυτό;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παράμετρος field stop χρειάζεται για να υπολογίσει κανείς με ακρίβεια το πραγματικό πεδίο (TFOV) κάποιου ποσοφθαλμίου: (field stop / εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου) * 57.3 (από τη σελίδα της televue)

 

Δεν ήξερα ότι δίνει ακριβέστερα αποτελέσματα αυτός ο τύπος. :-k

 

Ισχύει όντως αυτό;

 

Ναι, έτσι είναι. Ο τύπος που χρησιμοποιεί το field stop είναι ο «σωστός» αφού λαμβάνει υπόψη του τη γεωμετρία του ζητήματος (προέρχεται από τους ακριβείς τριγωνομετρικούς τύπους).

 

Η διαίρεση του φαινόμενου πεδίου με τη μεγέθυνση είναι απλούστευση και όσο πιό ευρυγώνιος είναι ένας φακός τόσο πιό ανακριβή τα αποτελέσματα που δίνει.

 

To field stop είναι απολύτως χρήσιμο και είναι κρίμα που οι περισότερες εταιρίες δεν το δημοσιεύουν. Θα μπορούσε να κάνει κανείς κάνει τους υπολογισμούς του από πριν μια ακριβή αγορά. Ευτυχώς η TeleVue το δίνει μαζί με άλλα χρήσιμα στοιχεία:

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=144

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία και Στέφανε,σας ευχαριστώ πολύ!Δίνω μεγάλη σημασία στην ακρίβεια του πραγματικού πεδίου των φακών μου,διότι αυτό χρησιμοποιώ για την εύρεση αντικειμένων.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: καλημερα απο τον αρχαριο απο κερκυρα,τι θα λεγατε να παρω ενα barlow vixen 2x και ενα προσφαλμιο 8mm "οχι για ταυτοχρονη χρηση βεβαια!!!",για χρηση με το bresser του lidl,σκεφτομαι το 8mm για πλανητες και το barlow για χρηση με το 20mm για καλυτερο eye relief....ευχομαι αυτα που λεω να εχουν καποια βαση και να μην βαλετε τα γελια,διαβαζω nightwatch και το καταπληκτικο αυτο site που εχω την τιμη να ειμαι μελος και απαρτιζεται απο "ερασιτεχνες" επαγγελματιες αστρονομους,μπραβο παιδια και ευχομαι καποια στιγμη να μπορω να βοηθησω και γω τους αρχαριους........
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφερομαι και εγω για αγορα προσοφθαλμιου για το bresser.Eξ αιτιας της μικρης διαμετρου το 4mm δεν ειναι χρησιμο.Απο που μπορω να παρω προσοφθαλμια για το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο και γενικα εξαρτηματα?

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
To field stop είναι απολύτως χρήσιμο και είναι κρίμα που οι περισότερες εταιρίες δεν το δημοσιεύουν. Θα μπορούσε να κάνει κανείς κάνει τους υπολογισμούς του από πριν μια ακριβή αγορά. Ευτυχώς η TeleVue το δίνει μαζί με άλλα χρήσιμα στοιχεία:

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=144

 

Είχα την ευκαιρία να μετρήσω και το πραγματικό field-stop κάποιων ευρυγώνιων προσοφθάλμιων φακών 2" της Willam Optics (ως γνωστόν εισάγονται πια και στην Ελλάδα). Από τη σειρά SWAN (Super Wide Angle) οι φακοί 25mm, 33mm και 40mm έχουν αντίστοιχα field-stop 32.5mm, 40mm και 46mm. Με το μικρό αποχρωματικό μου (Vixen ED81S F=625mm) έδιναν οπτικά πεδία 3.0°, 3.7° και 4,2° αντίστοιχα! Το ωραίο είναι ότι η κατασκευαστική και οπτική τους ποιότητα είναι υψηλότερες απ΄ότι δηλώνει η τιμή τους, και σκέφτομαι πόσο ωραίος θα δείχνει ο γαλαξίας της Ανδρομέδας στις 3,2° του 33άρη! Ωστόσο, ενώ η εικόνα τους ήταν εξαιρετική με το «αργό» διοπτρικό (f/7.7), στο «γρήγορο» (f/4.8 ) νευτώνειο πιό καλά συμπεριφέρθηκαν οι φακοί της ακριβότερης σειράς UWAN (φαινόμενο πεδίο 82°), ακόμη και ο τεράστιος (σαν τον Nagler 31mm) 28άρης που εξάντλησε σχεδόν το οπτικό πεδίο του 10ιντσου χωρίς αισθητό βινιετάρισμα! Εντάξει, δεν είναι κι ούτε προσποιούνται ότι είναι TeleVue, αλλά είναι πολύ καλή λύση όταν κανείς δεν θέλει ούτε κατά διάνοιαν να διαθέσει από 400~800 ευρώ που κοστίζουν οι μεγάλοι Nagler και Panoptic.

 

Ένας άλλος ευρυγώνιος φακός 2" που θα ήθελα πολύ να έβλεπα είναι ο 32 mm wide angle της Takahashi o οποίος παρά το όνομά του δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβός. Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτόν;

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα για τον 28άρη της Willam Optics και από αξιόπιστες πηγές. O "uncle" Rod Molisse για παράδειγμα τον είχε δοκιμάσει δίπλα- δίπλα μέ έναν Nagler 31 και σχεδόν δεν μπορούσε να ξεχωρίσει ποιος είναι ποιός! Βέβαια χρησιμοποιούσε ένα αργό SCT και όχι κάποιο γρήγορο νευτώνιο.

Επίσης πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τον σχετικά καινούριο TMB Paragon SW 40μμ που κατασκευάζεται σε συνεργασία με την Burgess Optical. Πρέπει να είναι κάτι μεταξύ του University MK70 40mm και του panoptic 41. Πλησιάζει περισσότερο στην τιμή του πρώτου και στην απόδοση του δεύτερου.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης