Jump to content

I have a dream!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου φίλε Σαράντο

 

Τι εννοείς με τον όρο ιδιωτικό ραδιοτηλεσκόπιο; Ενα μεγάλο που θα γίνει με προσφορά πολλών ερασιτεχνών; H μήπως ένα δίκτυο από μικρά που θα κατέχουν και θα συντηρούν ερασιτέχνες;

 

Υπάρχουν ερασιτέχνες που κατέχουν ραδιοτηλεσκόπια;

Τι παρατηρήσεις θα μπορούσαμε να κάνουμε με αυτό;

 

Πάντως δεν είμαι αρνητικός στην ιδέα σου, και μπορείς να υπολογίζεις σε μένα.

Ελπίζω ότι όσο γίνεται πιο συγκεκριμένη η ιδέα θα μπορώ να βοηθάω και περισσότερο.

 

 

Φιλικά

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υστερόγραφο

 

Εχω αρκετές γνώσεις προγραμματισμού που θα φανούν χρήσιμες και στις δυο περιπτώσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα είναι ανοιχτά προς συζήτηση. Δεν θέτω περιορισμούς και δεν αποκλείω τίποτε. Ρίχνω την ιδέα για έναν "ανοιχτό διάλογο" (όπως είναι της μόδας). Όλοι θα θέλαμε να είχαμε πρόσβαση σε ένα ραδιοτηλεσκόπιο. Αλλά ποτέ δεν τολμήσαμε να κάνουμε την σκέψη. Εγώ απλά τολμώ να την κάνω. Σας καλώ όλους να μου πείτε τις απόψεις σας και να συζητήσουμε όλα τα ενδεχόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μια σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο (links):

 

Society of Amateur Radio Astronomers

Radio Jove

Radio Astronomy Tutorial

 

και

http://radiojove.gsfc.nasa.gov/

στο οποίο διαφημίζεται πλήρης κατασκευή+software με κάπως πρωτόγονες δυνατότητες για επιστημονική έρευνα, με κόστος περίπου 130 δολλάρια (!!!).

 

Αλλά από ανάγνωση σε "κουτσομπολιό" για το συγκεκριμένο θέμα, και απο τις απαιτήσεις (ηλεκτρονικές και άλλες) μιας τέτοιας κατασκευής -που κατανοώ λόγω ειδικότητας- μάλλον δεν πρέπει να περιμένει κανείς πολλά: πολύς κόπος στο φτιάξιμο και το τεστάρισμα και αρκετά "φράγκα", ίσα για να δεις την εκμομπή του Ήλιου, άντε και του Δία.

 

Συγγνώμη αν σας απογοητεύω.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης