Jump to content

Εποχές του χρόνου και ουρανός


Ποιον "ουρανό" βρίσκετε πιο θελκτικό για τις παρατηρήσεις σας;  

115 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον "ουρανό" βρίσκετε πιο θελκτικό για τις παρατηρήσεις σας;

    • Τον ανοιξιάτικο ουρανό;
      16
    • Τον καλοκαιρινό ουρανό;
      60
    • Το φθινοπωρινό ουρανό;
      5
    • Το χειμωνιάτικο ουρανό;
      34


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άνοιξη σιγά σιγα πλησιάζει και η εικόνα του ουρανού αλλάζει, ο Ωρίωνας χάνεται στη δύση και ο Λέοντας ανεβαίνει ψηλά.

 

Κάθε εποχή έχει τους δικούς της αστερισμούς και αντικείμενα, τη δική της χάρη...

 

Εσείς ποιον "ουρανό" βρίσκετε πιο θελκτικό για τις παρατηρήσεις σας;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφως το καλοκαιρινο μιας και ειναι η εποχη κατα τη διαρκεια της οποιας κανω τις περισσοτερες παρατηρησεις. Λογω καλου καιρου, λογω εξοχης και παρεας.

 

Ομολογω ομως οτι ο χειμερινος ουρανος τον οποιο δυστυχως δε γνωριζω καλα με εξιταρει πολυ. Υπαρχουν φοβερα αντικειμενα να δει κανεις-αντικειμενα καποια απο τα οποια υπαρχουν και το καλοκαιρι αλλα το χειμωνα ειναι σε ιδανικες θεσεις για παρατηρηση. Πρεπει να αρχισω να το ψαχνω περισσοτερο για καμια χειμερινη εξορμηση αλλα η δουλεια σε συνδυασμο με την συνεχη παραμονη μου στην Αθηνα δε με διευκολυνει να το ξεκινησω.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ, τι δύσκολη επιλογή είναι αυτή; Τι να μου αρέσει περισσότερο; Το καλοκαίρι με το Καλοκαιρινό Τρίγωνο και το κέντρο του Γαλαξία; Το φθινόπωρο με τις Λεοντίδες; Τον χειμώνα με τον Ωρίωνα; Την άνοιξη με το Σμήνος της Παρθένου; Τι να επιλέξω; :-k :-k

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο ειναι διλημμα.Τι να πω...

Απο τη μια ο χειμωνας με τον ωριονα και την αλλη το καλοκαιρι με το θερινο Γαλαξια.Ενα ειναι σιγουρο:Μου αρεσει ο ουρανος :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω προτιμω τον χειμερινο αλλα ο καιρος τα χαλαει ολα και οποτε ψηφησα καλοκαιρινο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τα καλήτερα δημοψηφίσματα, πραγματικά δύσκολη απάντηση.

Τελικά όμως νομίζω πως θα επικρατήσει το καλοκαίρι, όχι αποκλειστικά για το τι μπορείς να παρατηρήσεις αλλά κυρίως για τον καιρό που συνήθως είναι ευνοικότερος, για το ότι έχεις περισσοτερες δυνατότητες να είσαι κάπου στην Ελλάδα έξω από τις μεγάλες πόλεις, βρίσκεις περισσότερη και ευκολότερα παρεα για παρατήρηση και ακόμα ακόμα και η ίδια σου η διάθεση είναι καλήτερη πραγμα που νομίζω παίζει σημαντικό ρόλο.

Καλοκαίρι λοιπόν και εγώ αν και ο χειμώνας πιστεύω είναι αδικιμένος λόγω καιρικών συνθικών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναμφισβήτητα ο Χειμώνας είναι αδικημένος, τουλάχιστον για όσους από εμάς δεν μπορούμε να παρατηρούμε από το σπίτι μας. Η εξόρμηση για deep sky μέσα στο καταχείμωνο δεν είναι πάντα εύκολη. Ψηφίζω Χειμώνα προς αποκατάσταση της αδικίας!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Χαίρομαι που άρεσε το δημοψήφισμα!

 

Για μένα ο πρώτος αστερισμός που ξεχώρισα μόνος μου, εκτός από Άρκτους και Κασσιόπη που μου τις είχε δείξει ο πατέρας μου όταν ήμουν (πολύ) μικρό παιδάκι, ήταν ο Κύκνος. Θυμάμαι σαν τώρα εκείνο το βράδυ που μετά από πολύ κόπο και αποτυχημενές προσπάθειες κατάφερανα να προσανατολίσω ένα χάρτη και να βρω τον σταυρό του Κύκνου. Αμέσως μετά όλα ήταν εύκολα: τα λαμπρά Αστέρια στη Λύρα και τον Αετό έφτιαχνα το μεγάλο Τριγωνο ενώ ο Αρκτούρος δέσποζε στο δυτικό κομμάτι του ουρανού. Ο φθινοπωρινός ουρανός ήταν εύκολος και ήρθε σα φυσική συνέχεια του καλοκαιρινού όσο για το χειμωνιάτικο, είχε πέσει πολύ διάβασμα και η πρώτη βραδιά που τον είδα ήταν εντυπωσιακή -ήταν ένα βράδυ του Οκτώβρη που για κάποιο λογο που δε θυμάμαι ξύπνησα μεταξύ 4-5 και βγήκα στο μπαλκόνι και είδα τον Ωρίωνα ένδοξο και μεγαλοπρεπή...

 

Όμως ο ουρανός που με τραβάει περισσότερο, είναι ο ανοιξιάτικος, έχει τόσα να δεις, ενώ η μέρα μεγαλώνει τόσο γρήγορα που πριν προλάβω να χαρώ το Λιοντάρι, αυτό χάνεται στη δύση και φυσικά θέλω να καταφέρω να δω όσο περισσότερους γαλαξίες που τριγυρνούν σε αυτή τη γειτονιά του ουρανού.

 

Ψηφίζω λοιπόν ανοιξιάτικο ουρανό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα τιμήσω το πρώτο σφαιρωτό σμήνος που είδα ποτέ, και αυτό είναι το Μ4 στον Σκορπιό!

είχα πάθει πλάκα, και ήταν μια καλοκαιρινή νύχτα, που την θυμάμαι ακόμα (εντάξει.. είναι και πρόσφατη!).

 

Συμφωνώ οτι ο ουρανός περιέχει φοβερά πράγματα να δείς, σε όλες τις εποχές, αλλα το κοντομάνικο στις 4 τα ξημερώματα, και την ξαπλώστρα στην ταράτσα, δεν τα αλλάζω με κανένα μπουφάν και γάντια!!

(και αν στην έκλειψη Σελήνης του χρόνου, βγάλει πάλι σύννεφα, θα ξαναψηφίσω καλοκαίρι!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος της άνοιξης και αρχές καλοκαιριού, δηλαδή ανοιξοκαλόκαιρο :cheesy:

 

Αλλά επειδή πρέπει και να ψηφίσουμε...ανοιξιάτικος ουρανός γιατί απλά είναι μετά τον φθινοπωρινό, αμέσως μετά τον χειμωνιάτικο και πριν τον καλοκαιρινό. :D :D :D

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άνοιξη! Ειδικά ο καλύτερος μήνας για παρατήρηση είναι ο Απρίλιος-Μάιος :cheesy: Καλύτερες θερμοκρασίες, πολλοί γαλαξίες, αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα και ωραίοι αστερισμοί. Επιπλέον, αναλογιστείτε τα παρακάτω:

 

1. Από τον Σκορπιό, στις 21 Ιουνίου τα μεσάνυκτα (πραγματική ώρα, όχι θερινή) μεσουρανεί η Shaula (λSco). Οπότε, τεχνικά, το μεγαλύτερο μέρος του Σκορπιού (και το Μ4 για τον φίλο παραπάνω) ανήκει στον ανοιξιάτικο ουρανό. Mε την ίδια λογική, ο Λέοντας είναι χειμερινός αστερισμός (ως επί το πλείστον) και ο Ωρίων μισός στο Χειμώνα και μισός στο Φθινόπωρο (ok, i'll be flamed for that)

 

2. Στο Νότιο Ημισφαίριο στις αρχές Απριλίου βρίσκεται σε αντίθεση ο Νότιος Σταυρός. Οπότε η καλύτερη εποχή για Αυστραλία είναι αρχές/μέσα Μάρτη, για να τα δεις όλα (πλην των νεφών του Μαγγελάνου)

 

3. Την άνοιξη λίγο πριν ξημερώσει, βλέπεις τους αστερισμούς του Καλοκαιριού (που είναι επίσης πολύ όμορφοι/με ενδιαφέροντα αντικείμενα).

 

4. Messier Marathon γίνεται πάντα κοντά στην Εαρινή Ισημερία (συνήθως λίγο πριν)

 

Οπότε, ποια είπαμε ότι είναι η καλύτερη εποχή για παρατήρηση? :cheesy:

 

PS: Βέβαια, η κάθε εποχή έχει τη δική της γοητεία και μαγεία. Κάθε πράγμα στον καιρό του γαρ...

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοκαίρι ήταν όταν για πρώτη φορά, πριν πολλά - πολλά χρόνια, έστρεψα τα παιδικά μου μάτια στο νυχτερινό ουρανό και αντίκρισα το μεγαλείο του γαλαξία. Χειμώνας όμως ήταν όταν αγόρασα το τηλεσκόπιό μου και για πολλές νύχτες ψυχρές ξεπάγιαζα στο μπαλκόνι ψάχνοντας και θαυμάζοντας.

Δύσκολο να πει κανείς ποια εποχή είναι η καλύτερη.Το καλοκαιράκι όμως, όπως και να το κάνουμε, αν και μικρότερη η νύχτα, υπάρχει μεγαλύτερη άνεση.

Γι΄ αυτό ψηφίζω άνοιξη :shock: :shock:

 

Φιλικά

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο Ωρίων μισός στο Χειμώνα και μισός στο Φθινόπωρο (ok, i'll be flamed for that)

 

Ναι, να πούμε την αλήθεια ο Ωρίωνας μεσουρανεί τα μεσάνυχτα κάπου στις αρχές Δεκέμβρη -λίγο πριν την έναρξη του χειμώνα πρακτικά μέσα στο φθινόπωρο, και ο Λέοντας μεσουρανεί τα μεσάνυχτα στις αρχές του Μάρτη. Από την άλλη, φαντάζομαι ότι λίγοι θα παρατηρούν τις πρώτες πρωινές ώρες και λογικό είναι η εικόνα του ουρανού που έχουμε είναι ότι ο Ωρίωνας είναι του χειμώνα και ο Σκορπιός το καλοκαίρι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χειμώνας έχει πολύ όμορφους αστερισμούς συν του ότι η νύχτα είναι πιο μεγάλη.. Αυτή η εποχή μου αρέσει γενικά περισσότερο! :D

Αν και άμα βαρέσει "αεράκι" στον Πάρνωνα το καλοκαίρι, πάλι σα χειμώνας είναι...!! :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χειμώνας έχει πολύ όμορφους αστερισμούς συν του ότι η νύχτα είναι πιο μεγάλη.. Αυτή η εποχή μου αρέσει γενικά περισσότερο! :D

Αν και άμα βαρέσει "αεράκι" στον Πάρνωνα το καλοκαίρι, πάλι σα χειμώνας είναι...!! :mrgreen:

 

 

συ είπας...

 

χειμώνα ψηφίζω και εγώ :cheesy:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω χειμώνα ψήφισα. Αλλα δυστυχως δεν είναι για πολλα πολλά. Τωρα μολις γυρισα απο ενα βουνο εξω απο τα Γιαννενα. Παρα τα ρουχα κουκουλες (3 μπλουζες φορεσα) δεν αντεξα και πολυ ωρα. Φοβερο κρυο. ](*,) ](*,)

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλοκαιράκι... Μες στη ζέστη και τα κουνούπια (Ευλογημένο να είναι το Autan).Γιατί καλός ο χειμώνας , με τον κρύο και καθαρό ουρανό του ,αλλα αυτο κρύο δεν αντέχεται ρε παιδιά, παγώνουν τα....ποδια μου.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δυο εποχες που περιμενω με ανυπομονησια να ερθουν για παρατηρηση ειναι το καλοκαιρι και ο χειμωνας.Ισως λογω των αντικειμενων που μπορεις να δεις. Παντα μου αρεσε ο Ωριωνας αλλα και ο γαλαξιας το καλοκαιρι ειναι φανταστικος! Παρολα αυτα ο χειμωνας λογω του κρυου θετει περιορισμους στην παρατηρηση.Ποτε δεν μπορω να κατσω πανω απο 2-3 ωρες εξω. Το καλοκαιρι ομως ειναι η εποχη που ξεχναω να γυρισω πισω σπιτι! Προχθες ξημερωματα ειδα μερος του Σκορπιου την Τσαγιερα και τον Δια και καταλαβα οτι πλησιαζει σιγα σιγα το καλοκαιρακι! :-({|=

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης