Jump to content

ΠΩΛΕΙΤΑΙ Meade SC 8''(ΔΕΝ ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλείται Meade SC 8'' σε άψογη κατάσταση τόσο ο σωλήνας όσο και τα οπτικά. Το Dovetail στήριξης είναι από βάση LXD 500 . Διατίθεται όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Περιλαμβάνει finder 6X30 ,διαγώνιο ,την foam αρχική συσκευασία του(το κουτί δεν υπάρχει)και Εγχειρίδιο οδηγιών . Επίσης διατίθεται προαιρετικά( εάν ενδιαφέρει) και επιπλέον μπάρα στήριξης (ίδια με αυτή που είναι ήδη τοποθετειμένη αλλά σε μαύρο χρώμα) η οποία μπορεί να τοποθετηθεί στο επάνω μέρος του σωλήνα για στήριξη αξεσουάρ(οδηγητικό, κάμερα κλπ).

Πωλείται λόγω του ότι αγόρασα ενα 12.5'' Dobsonian και υπάρχει πρόβλημα χώρου( και γκρίνιας :evil: ).Τιμή 500 ευρώ (για να φύγει).

 

Φιλικά

 

Γιώργος Πετρόπουλος

τηλ. 6944 588 628

210 6913187(μέχρι 14:00)

22940 50437 (μετά 17:00)

www.arcus-sa.gr

1521907571_Meade1.thumb.jpg.ee07eeba7b8cc0261417ecc3d97f4775.jpg

1953025596_Meade2.thumb.jpg.0bcddeda8c0a38cf3a8961ec9d44e622.jpg

724244367_Meade3.jpg.52ada08d3f28a5666eb33c9ac1700a3c.jpg

1481127405_Meade4.thumb.jpg.8648816c7511906a3badac8bbdb37fe2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Μαζί με το προαιρετικό εξάρτημα (μπάρα για οδηγητικό), ποιά είναι η τιμή του πακέτου?

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης

 

ΥΓ. Μια διευκρίνιση, το dovetail για το τηλεσκόπιο εφαρμόζει σε τύπου VIXEN κεφαλές?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας,

 

Το dovetail δεν κάνει για Vixen κεφαλές, είναι για την βάση LXD 500 της Meade.

 

Μαζί με την μπάρα 550 Ευρώ.

 

Φιλικά

 

Γιώργος Πετρόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xμ ενδιαφέρον... Έχω ένα TAL-120M. Άραγε θα κάνει η στήριξη και θα υπάρχει κάποιος τρόπος να μπει αυτό πάνω σε εκείνη? Έστω και με "πατέντα"

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχω και εγώ το TAL 120 χωρίς το μοτέρ, πιστεύω ότι δεν αντέχει το βάρος του SC, δεν θα έχεις την απαιτούμενη σταθερότητα. Η βάση του TAL 2M θά ήταν η ιδανική.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αν και δεν περίμενα να άντεχε (η βάση είναι για 4" κατοπτρικό, ένα 8" καταδιοπτρικό είναι αρκετά βαρύτερο!) αλλά έκανα την ερώτηση στη λογική του "η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία" :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε canopus η στηριξη σου ειναι μια χαρα γι αυτο το τηλεσκοπιο μιας και αυτο αν και 8" ειναι πουπουλο. Το συγκεκριμενο απ οτι θυμαμαι στο Παρνωνα το σηκωνα με το μικρο μου δαχτυλακι. Εχοντας λοιπον ενα τηλεσκοπιο σαν το TAL (το οποιο ειχα κι εγω και το ξερω πολυ καλα) πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η στηριξη και αντεχει ενα τηλεσκοπιο. Μη ξεχνας οτι ο σωληνας που εχεις τωρα ειναι απο σιδερο κι εχει μεγαλυτερο βαρος αν οχι το ιδιο με τον αλουμινενιο σωληνα του meade.

 

φιλικα

Κωνσταντινος

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι εύκολο να μου πείτε τις διαστάσεις του rail στο dovetail?

Με ενδιαφέρει κυρίως, το πλάτος του rail, στο πιο φαρδύ του σημείο.

 

Με εκτίμηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήκος 15,2 και πλάτος 6,2 cm. Είναι ειδικά για το sadle της Meade LXD 500.Εγώ επειδή το χρησιμοποιούσα με την Vixen GPD2 είχα βάλει dovetail της Vixen. Τέτοια μπορείτε να βρείτε είτε στην Ακτίς (Ηλόπουλος),στο Πλανητάριο(Τσάμπουρας) είτε απο εμένα http://www.arcus-sa.gr/products_accessories_mounts_vixen.html.

 

Φιλικά

 

Γιώργος Πετρόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης