AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Πολύ σκοτεινός, βλέπω καλά το Γαλαξία!
9%
 9%  [ 15 ]
Αρκετά σκοτεινός, βλέπω τα αμυδρά αστέρια της Μικρής Αρκτου
16%
 16%  [ 25 ]
Υπάρχει φωτορύπανση, βλέπω όμως αρκετούς αστερισμούς
38%
 38%  [ 58 ]
Εντονη φωτορύπανση, βλέπω μόνο μερικά λαμπρά αστέρια
35%
 35%  [ 54 ]
Σύνολο Ψήφων : 152

Συγγραφέας Μήνυμα
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6889
Τόπος: Πάτρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:38    Θέμα δημοσίευσης: Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας κάνουμε μια μικρή καταγραφή για το τι ουρανούς έχει ο καθένας στον τόπο του. Μια πιο αξιόπιστη καταγραφή θα χρησιμοποιούσε το οριακό μέγεθος αλλά είπα να μην σας μπλέξω. Αν πάντως κάποιος γνωρίζει το οριακό μέγεθος της περιοχής του, δηλαδή το φαινόμενο μέγεθος του πιο αμυδρού αντικειμένου που μπορεί να δει στον ουρανό με γυμνό μάτι, ας το γράψει! Το δημοφήφισμα τα χώρισα σε 4 κατηγορίες χοντρικά, αν και υποψιάζομαι που θα μαζευτούν οι πιο πολλοί... δυστυχώς.
magos_Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 275
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το πίστευα ποτέ πόσο δύσκολο είναι να βρεις πραγματικά σκοτεινό ουρανό. Παραλίγο να φτάσω στην Αλβανία πάνω από τα βουνά και ακόμα και εκεί βρήκα κάτι λάμπες που φώτιζαν ένα χωριό χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΚΑΤΟΙΚΟ στην Σαγιαδα.Απιστευτο. Καλά ας μην μιλήσω για τα έργα της Εγνατίας. Είναι ανάγκη αυτός ο δρόμος να φωτίζεται τόσο πολύ;;; Brick wall Brick wall

http://astrocom.wordpress.com/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
nicktremoulisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Αύγ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 427
Τόπος: ATHENS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εξαιρετικό υλικό για τη ΜΕΤΡΗΣΗ της διαύγειας εδώ με τον αστερισμό της Πούλιας.
http://www.astroleague.org/al/astrnote/astnot08.html

εναλλακτικά εντοπίζουμε αστέρες μεγέθους 4μισυ, πέντε, πέντε+
σε γνωστούς μας αστερισμούς (πχ. Μικρη Άρκτος) και κατά προτίμηση ψηλά
και ελέγχουμε (για καθε βράδυ)ποια φαίνονται και ποια όχι (καταγράφουμε ημερομηνία, τόπο και αστέρια)

ΥΓ.Αντρέα μπορεις να το δοκιμάσεις και έτσι:
ο καθένας για τον τόπο του να σημειώνει από μια συγκεκριμένη λίστα (πχ τα άστρα γύρω από τον πολικό) ποια φαίνονται.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nickthegreek13_7Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 29 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2144
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αχ ρε Ανδρέα, γιατί άνοιξες ένα θέμα που πονάει πολύ! Brick wall Crying or Very sad Νομίζω είναι ανούσιο να αναφέρω οτι αμέσως επέλεξα την τέταρτη επιλογή, όπως και οι περισσότεροι στο Forum δηλαδή! Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
KOSTAKISOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 03 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1226
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sad Sad Sad
Λιγα πραγματα....Μεγαλη Αρκτος,Λεοντας,Διδυμοι,Λυνξ
απο την ταρατσα του σπιτιου εδω στην Αθηνα...
(λογω φωτορυπανσης,και λογω ελευθερου τομεα).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 865
Τόπος: Μεσσηνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά είμαι μεταξύ πρώτης και δεύτερης, βλέπω καθαρά τον Γαλαξία τις καλοκαιρινές νύχτες χωρίς υγρασία, αλλα αν έχει υγρασία και είναι χάλια και η ατμόσφαιρα, τότε βλέπω μόνο μέχρι τα βασικά άστρα της πούλιας.
Πιστεύω οτι η κατάσταση θα βελτιωθεί λίγο τους μήνες που έρχονται, καθώς έχει δρομολογηθεί το πιλοτικό πρόγραμμα "σκότωσε τις λάμπες" στην περιοχή μου.. συν το οτι έρχεται καλοκαίρι!
(ψήφισα το δεύτερο)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγω ειμαι σε παρομοια θεση οπως τον φιλο τον Δρακουλα οπου ο γαλαξιας ειναι ορατος αρκετα ευκολα το καλοκαιρι και μερικες φορες εκανα το λαθος να νομιζω για ελαφρη συννεφο.

Πιστευω οτι στην δικη μου περιοχη το μεγεθος να ειναι γυρω στα 4.5 με 5.0. Υπαρχουν βραδιες (παλι το καλοκαιρι) οπου η μικρη Αρκτος ειναι ορατη ολοκληρη!

Τωρα που ειμαι; Στην βορειοανατολικη Αττικη στον Ωρωπο (απεναντι απο την Ερετρια).

Αντώνης Αγιομαμίτης
http://www.perseus.gr
Επιστροφή στην κορυφή
KeplerOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 22 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 169
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι μου το έχω ξαναπεί.Πάρτε τα βουνά!!!!!!!!!! Cheesy Grin Τουλάχιστον κάπου εκεί θα βρούμε καθαρό ουρανό.Αν βέβαια δεν μπορείτε τότε κάντε αυτό που λέει ο Δράκουλας,αρκεί να μην σας πιάσουν!!!!!!!!!! Dancing
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

draculas έγραψε:
...έχει δρομολογηθεί το πιλοτικό πρόγραμμα "σκότωσε τις λάμπες" στην περιοχή μου..

Δρακουλα για προεδρο, προθυπουργο και πολλα αλλα!!! Applause Applause Applause

Ομολογω οτι και στην περιοχη μου εχουν "χαθει" μερικες λαμπες. Sad Mr. Green

Αντώνης Αγιομαμίτης
http://www.perseus.gr
Επιστροφή στην κορυφή
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευτυχώς στην πόλη μου, ακόμα και στο κέντρο της πόλης κατα τα μεσάνυχτα είναι αρκετά καλός ο ουρανός για παρατήρηση. Μπορώ να παρατηρήσω πολλούς αστερισμούς και φαίνονται σχεδόν όλα τα άστρα της μικρής Άρκτου. Όμως συμφωνώ με την άποψη του Kepler να πάρουμε τα βουνά για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στην παρατήρηση!!!! Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Boo hoo! Boo hoo! Very Happy Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
koyoteOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1290
Τόπος: Τρικαλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eγω guys βρισκομαι στο 3.Οπως το παρει κανεις.... Υπαρχουν χειροτερα,αλλα και καλυτερα

Φιλικα,
Βαλογιαννης Γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
zantespearOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούν 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 508
Τόπος: Athens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυσκολεύομαι να απαντήσω λόγο του ότι η περιοχή είναι τουριστική και η φωτορύπανση μεταβαλόμενη (το καλοκαίρι είναι πολύ περισσότερη). Πάντως βλέπω μικρή άρκτο και αχνά το γαλαξία.
BellOffline
Αστρόφιλη
Ένταξη: 28 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 77
Τόπος: Πάτρα
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σας! εγώ αν και μένω λιγο πιο έξω από την πάτρα κ έχουμε καλό ουρανό, στο χωριό μου το Δραγανο Λευκάδας είναι ο ιδανίκος ουρανός!!!!Το μέρος αυτό είναι ορεινο και το σπίτι μας είναι κάπως απομονωμένο...φώτα που θα μπορούσαν να ενοχλήσουν βρίσκονται 20χιλιόμετρα μακριά.η ζώνη του γαλαξία είναι εκπληκτική!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1686
Τόπος: Durham, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην Πάτρα τα πράγματα είναι στην κατηγορία 3, φαίνεται το κατσαρόλι της Μεγάλης Αρκτου, ο Λέοντας, ο Ωρίωνας, ο Αρκτούρος κρίνοντας από την αποψινή νύχτα, αλλά όχι όλη η Μικρή Αρκτος. Στην Αγγλία τα πράγματα είναι καλύτερα, όταν ο καιρός το επιτρέπει φαίνεται καθαρά η Μικρή Αρκτος. Με 20-30 χιλιόμετρα εκδρομή φαίνεται άνετα ο Γαλαξίας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2274
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω ψηφισα το πρωτο.Στο κτημα βλεπω παντα τα αστερια τησ μικρης αρκτου κ παντα καθαρα τον γαλαξια.Προβλημα υπαρχει χαμηλα στον οριζοντα σχεδον προς ολες τις κατευθυνσεις.Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ψαξει να δω συγκεκριμενα αστερια 5ου βαθμου αλλα πιστεβω πως θα τα εχω
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης