AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Πολύ σκοτεινός, βλέπω καλά το Γαλαξία!
9%
 9%  [ 15 ]
Αρκετά σκοτεινός, βλέπω τα αμυδρά αστέρια της Μικρής Αρκτου
16%
 16%  [ 25 ]
Υπάρχει φωτορύπανση, βλέπω όμως αρκετούς αστερισμούς
38%
 38%  [ 58 ]
Εντονη φωτορύπανση, βλέπω μόνο μερικά λαμπρά αστέρια
35%
 35%  [ 54 ]
Σύνολο Ψήφων : 152

Συγγραφέας Μήνυμα
hunter155Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 06 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 239
Τόπος: Αθήνα, Νέα Ιωνία
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 2:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ είμαι στην τρίτη κατηγοριά.Μένω στα βριλήσσια της Αθήνας και μπορώ να πώ πως θα μπορούσε να είναι και χειρότερα.
Τοχω άχτι πάντως να πάω το τηλεσκοπιάκι μου κάπου σκοτεινά. Sad Sad
Ελπίζω φέτος να ψήσω κάναν φίλο που έχει αμάξι να ανέβουμε Παρνωνα το καλοκαίρι!! Pray Pray Pray Pray
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6889
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 2:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλήθεια, Αθηναίοι της παρέας... Πόσο διαφοροποείται η κατάσταση από μέρος σε μέρος της ευρύτερης Αθήνας;
hunter155Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 06 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 239
Τόπος: Αθήνα, Νέα Ιωνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 2:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμ..
Αρκετά μπορώ να πώ!!Αφού απο το κέντρο δεν βλέπεις σχεδόν τπτ , ενώ στα στα Βριλήσσια που μένω σπανια όταν ο ουρανός ειναι κρυστάλινος(ιδιέτερα το χειμώνα) ο ουρανός πσιλογεμίζει αστέρια. Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
ouraniaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 687
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα παιδιά,
Μένω Πειραιά και ανήκω στην τέταρτη κατηγορία. Δυστυχώς η πολυκατοικία μας είναι διόροφη και από την ταράτσα μας φαίνεται μικρό κομμάτι ουρανού. Οταν δεν έχει συννεφιά και τα περισσότερα φώτα της γειτονιάς είναι κλειστά βλέπω 6-7 από τα πιο φωτεινά αστέρια του ουρανού. Από κει και πέρα τίποτα...
Αντίθετα από το χωριό μου φαίνονται όλοι οι αστερισμοί και αρκετά αστρικά σμήνη με γυμνό μάτι, ενώ το καλοκαίρι βλέπει κανείς και το γαλαξία μας (απτην αυλή μας!!) Είναι πράγματι φανταστικά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

hunter155 έγραψε:
Χμμ..
Αρκετά μπορώ να πώ!!Αφού απο το κέντρο δεν βλέπεις σχεδόν τπτ , ενώ στα στα Βριλήσσια που μένω σπανια όταν ο ουρανός ειναι κρυστάλινος(ιδιέτερα το χειμώνα) ο ουρανός πσιλογεμίζει αστέρια. Smile Smile

Εδώ στην κοζάνη περισσότερα αστέρια βλέπω το καλοκαίρι παρά το χειμώνα, όπως θα έπρεπε!!! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει??? Cheesy Grin Cheesy Grin Question
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
magasgiorgosOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Μαϊ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 65
Τόπος: Κιλκίς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ομολογώ πάντως πως τα τελευταια 5 χρόνια η κατάσταση έχει γίνει τραγική. Ιδίως στον Δήμο μου έχουν γεμίσει όλους τους κεντρικους δρόμους με λάμπες. και εκεί που το απ'το διπλανο χωρίό έβλεπες μόνο καποια φωτα τώρα πλέον σχηματίζεται μια πηγή φωτός. Επίσης στο 1 χλμ θα περνάει ο κεντρικος δρόμος που ενώνει θεσ/νικη με Σκόπια ,οποτε καταλαβαίνεται ότι θα γεμίζει εκείνες τι λάμπες με το κίτρινο φως που φαίνονται απο χιλιομετρα μακρία.

Μονο στα βουνα θα σωθούμε.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
terringOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Αύγ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 684
Τόπος: Πειραιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Μένω Πειραιά και ανήκω στην τέταρτη κατηγορία.
Παράξενο, γιατί και εγώ Πειραιά είμαι αλλά μπορώ να δω κάποια πράγματα. Για αυτό επέλεξα το 3. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος d'oh! Anxious .
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
ouraniaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 687
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

terring έγραψε:
Παράθεση:
Μένω Πειραιά και ανήκω στην τέταρτη κατηγορία.
Παράξενο, γιατί και εγώ Πειραιά είμαι αλλά μπορώ να δω κάποια πράγματα. Για αυτό επέλεξα το 3. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος d'oh! Anxious .

Ισως φταίει ο φωτισμός στην περιοχή, που όσο ναναι επηρεάζει αν όχι άμμεσα, έμμεσα terring

Ακολουθεί ένα απόσπασμα από το NightWatch που αφορά την Αστρονομία στην Πόλη. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει αν και προέρχεται από αξιόπιστη πηγή Think Θα μπορούσαν να πουν κάτι πάνω σαυτό οι έμπειροι από δω μέσα

<<Το seeing στην πόλη μπορεί να είναι το ίδιο καλό (ή κακό) όσο και οπουδήποτε αλλού, ενώ υπάρχουν πολλά ανέκδοτα στοιχεία ότι μπορεί να είναι και καλύτερο, σε ορισμένες περιπτώσεις. Αυτό, γιατί η ρύπανση του αέρα στις πόλεις και η θερμότητα από την άσφαλτο και τα κτήρια δημιουργούν ένα μικροκλίμα ατμοσφαιρικής ευστάθειας πάνω από μια αστική περιοχή όταν η ατμόσφαιρα είναι αδιατάραχτη. Υπό αυτές τις συνθήκες (που συχνότατα ισχύουν τα πνιγηρά καλοκαιρινά βράδια), το seeing μπορεί να είναι εξαιρετικά σταθερό, αφήνοντας να φανούν θαυμάσιες τηλεσκοπικές λεπτομέριες των πλανητών>>
NightWatch
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
nickthegreek13_7Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 29 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2144
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε όχι και έτσι.Αποκλείεται μέσα στην πόλη να επικρατούν καλύτερες ατμοσφαιρικές συνθήκες απο τι στα βουνά... Not talking Μήπως κατάλαβες λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή
AchilleasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 606
Τόπος: Athens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/04/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως nickthegreek έτσι λέει το Nightwatch...(Terence Dickinson)

Όσον αφορά την ΕνδοΑθηναϊκή διαφοροποίηση στην φωτορύπανση (ώπα καινούργια ορολογία), είναι μεγάλη!
Απο το Μαρούσι (Κηφισίας πχ) φαίνεται το πολύ ο Βέγας!
Ενώ απο την Βάρκιζα φαίνονται περιέργως πολλά αστέρια!!!
Στον Γέρακα που μένω είναι λίγο χειρότερα απο την Βάρκιζα, αλλα πολύ καλύτερα απο Κηφισίας, έτσι έβαλα το 3...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vag_stephanouOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1287
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ ψήφισα το τελευταίο γιατί παρόλο που βλέπω αστερισμούς, στην ουσία περισσότερο τους φαντάζομαι... Δηλαδή αν βλέπεις τα 2/5 απο τα βασικά αστέρια του αστερισμού, καταλαβαίνεις ποιος είναι αλλά αυτό δεν πάει να πει πως είσαι στην τρίτη κατηγορία ακριβώς... Πιστέυω πως τα αποτελέσματα των 2 τελευταίων κατηγοριών είναι κάπως "νοθευμένα"... Razz Η τρίτη κατηγορία έχει απορροφήσει πολλούς ψηφοφόρους της τέταρτης! Very Happy

Στην Αθήνα (Παγκράτι), στη μεριά που κοιτάει προς Υμηττό (Α,ΝΑ) τα πράγματα είναι κάπως ανεκτά, εννοώντας βέβαια ότι αντι για ενα mag 1 όριο έχεις 3-4 (περίπου) καθώς και λίγο προς Ν, ΝΔ όταν ο καιρός είναι καλός. Στον υπόλοιπο ουρανό... καφε-μωβ....! Razz Από μικρή άρκτο ο πολικός και με το ζόρι τα δύο πιο λαμπρά.

Αυτά... Sad

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
JIMKIBOUOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 316
Τόπος: Αργος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψηφισα το δευτερο καθως βορεια και ανατολικα στον οριζοντα ειναι σε κοντινη αποσταση 2 πολεις αντιστοιχα. Αργος και Ναυπλιο. Παρολαυτα στο υπολοιπο και μεγαλυτερο τμημα η φωτορυπανση ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα.Περιπου μεχρι 4.5 με 5ου μεγεθους αστερια ειναι ορατα, επισης ο γαλαξιας το καλοκαιρι φαινεται πολυ καλα με γυμνο οφθαλμο. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
csotOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Οκτ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 433
Τόπος: Χανιά, Κρήτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέσα από τα Χανιά τα πράγματα είναι κάπως δύσκολα. Το Σάββατο πάντως το seeing πέφτει δραματικά, δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και άλλοι εντός πόλης.

Όταν έμενα στο χωριό τα πράγματ ήταν σαφώς καλύτερα τώρα και να βγάλω τα κιάλια στην ταράτσα δεν νομίζω να δω και πολλά αν και θα το δοκιμάσω να δω μέχρι που μπορώ να φτάσω

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg
Επιστροφή στην κορυφή
nansyOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 01 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1360
Τόπος: Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ προσωπικά έχω εξαίσια θέα!!!!Επειδή στην Κοζάνη τους περισσότερους μήνες έχει κρύο η διαύγεια είναι καταπληκτική!!!!Άλλο τι λέει η αδερφή μου!!!! Wink Very Happy Cheesy Grin Dancing
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/04/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σιγα τωρα οι δικοι μας να παρουνε μια τετοια παρομοια πρωτοβουλια: http://skytonight.com/news/home/Utah_Park_Earns_Dark_Sky_Status.html Evil or Very Mad Embarassed d'oh!

Αντώνης Αγιομαμίτης
http://www.perseus.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης