AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός στον τόπο κατοικίας σας;
Πολύ σκοτεινός, βλέπω καλά το Γαλαξία!
9%
 9%  [ 15 ]
Αρκετά σκοτεινός, βλέπω τα αμυδρά αστέρια της Μικρής Αρκτου
16%
 16%  [ 25 ]
Υπάρχει φωτορύπανση, βλέπω όμως αρκετούς αστερισμούς
38%
 38%  [ 58 ]
Εντονη φωτορύπανση, βλέπω μόνο μερικά λαμπρά αστέρια
35%
 35%  [ 54 ]
Σύνολο Ψήφων : 152

Συγγραφέας Μήνυμα
gbirsianisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 605
Τόπος: Λάρισα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/04/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πραγματκά πολύ ωραία πρωτοβουλία, δύσκολο όμως να συμβεί στην Ελλάδα κάτι ανάλογο.
Εγώ ψήφισα την τρίτη επιλογή.
Μέσα από την πόλη και συγκεκριμένα από το σημείο που μένω, δυστυχώς φαίνονται μόνο οι πιο λαμπροί αστερισμοί.
Ευτυχώς όμως μόνο σε μισή ώρα από την πόλη μπορεί κάποιος να βρεθεί κάτω από πολύ καλό ουρανό.

Νίκος ΠαπαδόπουλοςOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 95
Τόπος: Θεσσαλονίκη Ευοσμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/04/2007, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απέναντι από το μπαλκόνι μου έχουν τοποθετήσει προβολείς για το γήπεδο ποδοσφαίρου . Ειναι τόσο δυνατοί που κάνουν τη νύχτα μέρα Sad

Albert Einstein Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6889
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/04/2007, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gbirsianis έγραψε:
Ευτυχώς όμως μόνο σε μισή ώρα από την πόλη μπορεί κάποιος να βρεθεί κάτω από πολύ καλό ουρανό.

Στην επαρχία αυτό μας σώζει. Ναι μεν έχουμε και εμείς φωτορύπανση αλλά δεν απέχουμε μακριά από μέτρια σκοτεινούς ουρανούς.

Βέβαια, τι πιο όμορφο να μπορείς να παρατηρείς από το σπίτι σου. Πιστεύω θα πολλαπλασίαζε κατά πολύ τις νύχτες παρατήρησής μας!

ΚατεριναOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 992
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 1:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από το μπαλκόνι του σπιτιού μου στην Αθήνα, διακρίνω πεντακάθαρα τον Γαλαξία!!!
Με τη μικρή - μικρή διαφορά πως είναι σούπερ μάρκετ... Drool Razz Drool

Με κλειστά μάτια και δαγκωτό, επιλογή 4 Sad

Από mirc και scoop πληκτρολογούμε /j astrovox
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PapGeoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Δεκ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1272
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing Applause

Λοιπόν, αφού μένω στο κέντρο της Αθήνας, δηλαδή στην πλέον επιβαρημένη περιοχή της Ελλάδας, συνάγω ότι η περίπτωσή μου ανήκει στην κατηγορία no 4. Ψηφίζω λοιπόν αυτήν. Πάντως, κάποιες φορές έχω εκπλαγεί ευχάριστα παρατηρώντας ή βρίσκοντας δύσκολα αντικείμενα, σε βραδιές με καλό seeing, χωρίς υγρασία στην ατμόσφαιρα. Δεν θα ξεχάσω επίσης, όταν πρωτοείδα τον γαλαξία της Ανδρομέδας με γυμνό μάτι.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
nickthegreek13_7Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 29 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2144
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PapGeo έγραψε:
Πάντως, κάποιες φορές έχω εκπλαγεί ευχάριστα παρατηρώντας ή βρίσκοντας δύσκολα αντικείμενα, σε βραδιές με καλό seeing, χωρίς υγρασία στην ατμόσφαιρα. Δεν θα ξεχάσω επίσης, όταν πρωτοείδα τον γαλαξία της Ανδρομέδας με γυμνό μάτι.

Τον γαλαξία της Ανδρομέδας με γυμνό μάτι μέσα απο Αθήνα ;;; Eh? d'oh!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
tomhelOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Αύγ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 166
Τόπος: Κορινθος
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 7:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eγω μαλλον ειμαι απο τους τυχερους , αφου μπορω να δω τον γαλαξια ( σε μια ιδιετερα ΄καθαρη΄και ΄σκοτεινη΄νυχτα ) και με ενα απλο ζευγαρι κυαλια αρκετα νεφελωματα...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1686
Τόπος: Durham, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/04/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Moυ φαίνεται λίγο περίεργο το αποτέλεσμα την έρευνας, δηλαδή αναφορικά με το γεγονός ότι 1 στους 10 από όσους απάντησαν βλέπουν το γαλαξία από το σπίτι τους, μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα φωτορρύπανσης Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
ΚΑΒΑΛΙΕΡΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 151
Τόπος: ΑΓΡΙΝΙΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/04/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια ειμαι στο 3. Εδω Αγρινιο!Αυτο σημαινει 3φυσικες λιμνες γυρω μου και 2 τεχνητες, προς το νοτο εχω τα φωτα της πολης που διαχεονται πανω στο πεπλο της υγρασιας και μονο οταν φυσαει βοριαδακι μπορω να δω τον τοξοτη και τον σκορπιο.Αλλοιως απο την παρθενο και πανω.
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/04/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΒΑΛΙΕΡΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ έγραψε:
... πανω στο πεπλο της υγρασιας ...

Η υγρασια σε πολλες περιπτωσεις βοηθασει στην σταθεροποιηση της ατμοσφαιρας ... κατι που ειναι ιδιαιτερα ευνοικο για φωτογραφηση.

Αντώνης Αγιομαμίτης
http://www.perseus.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/04/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tomhel έγραψε:
Eγω μαλλον ειμαι απο τους τυχερους , αφου μπορω να δω τον γαλαξια ( σε μια ιδιετερα ΄καθαρη΄και ΄σκοτεινη΄νυχτα ) και με ενα απλο ζευγαρι κυαλια αρκετα νεφελωματα...

15 λέπτα δρόμος από την πόλη της Κοζάνης και ο ουρανός με αφήνει να δω και να παρατηρήσω όλη την ομορφιά του σε όλο το μεγαλείο του..!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Mr. Green Mr. Green Mr. Green Boo hoo! Boo hoo! Boo hoo! Boo hoo! Applause Applause Applause Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Tilemachos AthanasiadisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Νοέ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1772
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/04/2007, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω βρεθεί στους Αγ.Αναργύρους Δήμου Τσοτυλίου(είναι ο παππούς μου απο κει) με τηλεσκόπιο.. και θα συμφωνήσω ότι πράγματι...είναι όλη η ομορφιά του σε όλο του το μεγαλείο...

Ε, στο σπίτι μου αρκούμαι σε έναν μέτριο ουρανό... Sad

αλλά τουλάχιστον έχω δικαιολογία....για ΤΑΞΙΔΙΑ!!!!!.. Mr. Green Whistle
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
SPAIRUSOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 94
Τόπος: ΑΡΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/04/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 2:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω παιδια για να μπορεσω να δω αναγκαστηκα να σπασω 2 λαμπες που ειναι ακριβως εξω απο το σπιτι.Εχει ομως πολλες ακομη κ το χειροτερο ειναι οτι εχει υγρασια πολυ συνεχεια
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
glamtOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Σεπ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 219
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/04/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξαιρετικη ιδεα!!!! Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SPAIRUSOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 94
Τόπος: ΑΡΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/04/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μπορουσα αλλιως να δω τι να εκανα??!Οπως λενε καποιοι μονο τα βουνα μας σωζουν...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης