Jump to content

Δημιουργία πανελλήνιου υπερ-συλλόγου...


πιστεύετε ότι η δημιουργία ενός πανελλήνιου υπερ-συλλόγου ερασιτεχνικής αστρονομίας είναι...  

132 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. πιστεύετε ότι η δημιουργία ενός πανελλήνιου υπερ-συλλόγου ερασιτεχνικής αστρονομίας είναι...

    • μια καλή ιδέα για το μέλλον αλλά η κατάσταση στην Ελλάδα δεν έχει ωριμάσει ακόμα
      55
    • κάτι που μπορεί να εφαρμοστεί πολύ σύντομα και να δώσει ώθηση σε όλους τους συλλόγους
      61
    • κάτι που δε θα βοηθήσει καθώς καλύτερα αποτελέσματα έχουμε με απλές συνεργασίες των συλλόγων
      16


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοψήφισμα σχετικό με την εξής συζήτηση:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=546

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Δυστιχως για λογους ανταγωνισμου και αλαζονιας φαινεται να ειναι ανεφικτο.Ισως αν καποιες δραστηριοτητες γινονται απο κοινου (εξορμησεις για παρατηρηση,συνεδρια)υπαρξει ελπιδα.Αν γινει καποτε,θα αλλαξει τα δεδομενα της ελληνικης αστρονομιας.Θα πρεπει να μπει το συλλογικο πανω απο το ατομικο,κατι που τωρα γινεται μονο ως εξαιρεση απο λιγους,αλλα ευτυχως πολυ αξιολογους ερασιτεχνες αστρονομους.](*,)
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα πολυ καλο πνευμα στο προσφατο συνεδριο μεταξυ συλλογων.

Ισως ενας ενιαιος συλλογος να ειχε και "δυνατοτερη" φωνη.

 

Κώστας

Τζιολας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το βρισκω οχι καλη ιδεα... δεν εχει νοημα κατι τετοιο. Ενα γραφειοκρατικο μορφωμα θα καταληξει με αδυναμια λειτουργιας... Πως θα γινεται ΔΣ; Γενικη συνελευση; Συναντησεις στην Αθηνα μονο;

Δεν νομιζω πως εξυπηρετει σε κατι, εξαλλου οποιος θελει μπορει να μετασχει σε τοπικο συλλογο η σε καποιον αλλης πολης, η και της Αθηνας και να ιδρυσει παραρτημα στην πολη του.

Ο γραφων ειναι μελος της ΕΑΕ παροτι δεν μενει στην Αθηνα (βασικα δεν εχω και διαθεση να ασχοληθω με ολη την γραφειοκρατια δημιουργιας συλλογου).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,

 

Το θεμα ενος πανελλαδικου συλλογου ειναι κατι που εχω εκφρασει ΠΟΛΛΕΣ φορες (μαλιστα εχω βαρεθει να λεω τα ιδια και τα ιδια).

 

Τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και μου κανει εντυπωση οτι δεν εχει γινει πραγματικοτητα.

 

Ασχετα που ειναι η εδρα (μαλιστα μπορουμε να εχουμε διαφορετικες εδρες καθε 2-3 χρονια αν το θεμα ειναι τοσο "σοβαρο"), η καθε πολη θα εχει το δικο της "υποκαταστημα" ωστε να οργανωσει μηνιαιες συναντησεις, εξορμισεις κτλ.

 

Υπαρχουν παραδειγματα, πολυ αξιολογα, στην Αμερικη και Καναδα οπου υπαρχει μια εθνικη ενωση που εχει ενδιαφερον για ετησιες συναντησεις, εκδοση περιοδικου, εξορμισεις σε ξενες χωρες για εκλειψης, διαβασεις κτλ και ως σημειο αναφορας για αλλα θεματα (πχ. "ειμαι ερασιτεχνης που μενει στην Ροδο ... που θα βρω το υποπαραρτημα της Ροδου"). Ταυτοχρονα, ολοι οι ντοπιοι συλλογοι ειναι μελη του εθνικου συλλογου και εχουν ευθηνη για αλλα πραγματα οπως συναντησεις, εξορμισεις κτλ.

 

Μια πανελλαδικη φωνη ειναι πολυ ποιο αξιολογη με 1000 μελη σε ολη τη χωρα εναντι 100 στην Αθηνα, 20 στην Αλεξανδρουπολη, 35 στον Βολο, 15 στην Χαλκιδα και αλλα 10 στου διαβολου τη μανα.

 

Οποις φιλος εχει δεκα λεπτα, ας ψαξει τι εχει να προσφερει το Astronomical League (ΗΠΑ) και το RASC (Royal Astronomical Society of Canada). Υπαρχει και το ΒΑΑ οπου υπαρχει συμμετοχη επαγγελματιων και ερασιτεχνων. :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Πχ το συνεδριο περυσι ... θα ηταν πολυ ευκολο σε πανελλαδικο επιπεδο επειδη η εμπειρια που εχει αποκτηθει (οργανωσης, χορηγους κτλ) δεν θα χαθει εφοσον η ιδια επιτροπη (μιλαμε για πανελλαδικο συλλογο) θα ειχε ευθηνη καθε δυο χρονια. Οπως ειναι τα πραγματα τωρα, ο καθε νεος συλλογος που θα φιλοξενισει συνεδριο θα εχει να αποκτησει τις ιδιες εμπειριες απο μονος του και παλι απο την αρχη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχει συζητηθεί κάτι παρόμοιο στο παρελθόν, παρακαλώ εκ των προτέρων να με συγχωρήσετε.

 

Φρονώ ότι υπάρχει και η δυνατότητα ίδρυσης μιας "ομοσπονδίας" μέλη της οποίας θα είναι οι κατά τόπους σύλλογοι ή σύνδεσμοι και η οποία θα ασχολείται με την προώθηση θεμάτων που εισηγούνται και θέτουν οι σύλλογοι μέλη της.

 

Μια δομή δένδρου δεν είναι πάντα μη λειτουργική, αντιθέτως μπορεί να αποδειχθεί ευέλικτη και γρήγορη, όταν όλοι οι σύλλογοι εκπροσωπούνται σωστά. Ένας υπερ-σύλλογος μπορεί να δίνει την αίσθηση δημοκρατικής αμεσότητας, αλλά συχνά παρουσιάζει στοιχεία "τσούρμου", σύγχυσης και αποπροσανατολισμού. Άλλωστε η εκπροσώπηση των συλλόγων σε μια ομοσπονδία ενισχύει τις φωνές των μικρών αριθμητικά συλλόγων (πχ επαρχιακών) αφού κάθε μέλος είναι ένας σύλλογος, ανεξαρτήτως του αριθμού των μελών του (μια μορφή ενισχυμένης αναλογικής).

 

Για θέματα οικονομικών πόρων κλπ η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη, ωστόσο πάντα υπάρχει και η δυνατότητα αναζήτησης συνδρομής από κάποιους φορείς της πολιτείας, ενδεχομένως ακόμα και από επιδοτούμενα προγράμματα.

 

Αν κάπου λαθεύω, παρακαλώ διορθώστε με.

 

Γιάννης Δ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω συμφωνω με τον Ηλια, περι astrovox και συλλογο εχω την ΕΑΕ κι ας ειμαι στην Καλαματα :cheesy:

Δεν θα με ενδιεφερε η δημιουργια υπερσυλλογων κλπ μορφωματων που τελικα μονο σε φαινομενα παραγοντισμου θα οδηγουσαν.

Ο Καναδας οι ΗΠΑ και η Βρεττανια εχουν παραδοση στο θεμα που εμεις δεν εχουμε, δεν ειναι κατι συγκρισιμο.

 

Φρονώ ότι υπάρχει και η δυνατότητα ίδρυσης μιας "ομοσπονδίας" μέλη της οποίας θα είναι οι κατά τόπους σύλλογοι ή σύνδεσμοι και η οποία θα ασχολείται με την προώθηση θεμάτων που εισηγούνται και θέτουν οι σύλλογοι μέλη της.

 

Αυτο σαν ιδεα ειναι πολυ προτιμοτερη απο μορφωματα υπερσυλλογων.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι πρωτα πρεπει να περασουν αρκετα χρονια ωστε ο καρπος της ερασιτεχνικης αστρονομιας να ωριμασει αρκετα στη χωρα μας,και υστερα η φυσικη εξελιξη και ροη των πραγματων θα μας οδηγησει στην αυτονοητη Πανελλαδικη συνδεση ολων μαζι.

 

Ουτως η αλλως το Astrovox ειναι ο κυριοτερος διαυλος επικοινωνιας και αυτο το οποιο κρατα ζωντανο αλλα και διαδιδει την φλογα που ολοι μας λατρευουμε!

 

Δεν εχω πολυετη εμπειρια στο χωρο,αλλα εκφραζω αυτα σαν τη ταπεινη μου αποψη.

 

Αν υπαρχει η αψογη οργανωση τοπικα τοτε δεν χρειαζεται να υπαρχει το κεντρικο επιτελειο,ή το οποιαδηποτε κεντρικο οργανωτικο οργανο.

 

Το κεντρικο οργανο το εχουμε,απλα το ονομαζουμε:

(διαβαστε το πανω-πανω μερος της σελιδας)

 

Οποτε φροντιζουμε ολοι μας για την καλυτερη διεκπεραιωση της διαδοσης-εφαρμογης των οσων γνωριζουμε και μαθαινουμε!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Γενικά το θέμα του πανελλήνιου συλλόγου δεν συζητείται καν. Μία, κατά τη γνώμη μου καλύτερη για τα ελληνικά δεδομένα, ιδέα που υπήρχε ήταν η ίδρυση ομοσπονδίας. Από την περίληψη όσων συζητήθηκαν στη συνάντηση των ελληνικών αστρονομικών συλλόγων η οποία πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα στις 18 Νοεμβρίου 2006 - http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=4090:

 

Θέμα 8ο : Προοπτικές δημιουργίας πανελλήνιας ομοσπονδίας/ένωσης των σωματείων.

 

Το συγκεκριμένο ζήτημα τέθηκε ως ερώτημα στους παρευρισκόμενους συλλόγους. Συζητήθηκαν τα θετικά και τα αρνητικά ενός τέτοιου εγχειρήματος. Όλοι ανεξαιρέτως εξέφρασαν την άποψη ότι στην χρονική αυτή περίοδο δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό η ίδρυση ομοσπονδίας. Πιστεύεται ότι η άτυπη συνεργασία που γίνεται αυτή τη στιγμή έχει αποδώσει καρπούς και μπορεί να προσφέρει ακόμα περισσότερα στο μέλλον.

 

Αντί αυτού οι σύλλογοι συμφώνησαν να αναλαμβάνει κάθε δύο χρόνια συντονιστής σύλλογος, αυτός ο οποίος θα αναλαμβάνει τη διοργάνωση του συνεδρίου και ο οποίος θα είναι επιφορτισμένος με τη οργάνωση της συνάντησης των ΔΣ, την τήρηση μητρώου συλλόγων, την επικοινωνία και τον συντονισμό μεταξύ των συλλόγων για διάφορα θέματα που μας απασχολούν.

 

Το μέλλον και οι συγκυρίες θα δείξουν τι θα γίνει..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σύλλογος και εγώ πιστεύω πως είναι περιττός. Θα έχει μια έδρα στην Αθηνά. Πιστεύω πως η δημιουργία μιας ομοσπονδίας η οποία θα αναγνωρίζεται από όλους τους συλλόγους θα ήταν πολύ καλύτερη λύση . Κάθε χρόνο (η 2 η 3) κάποιος άλλος σύλλογος θα είναι διαχειριστής και να διοργανώνει το επόμενο συνέδριο που θα αποφασίζεται ποιος θα πάρει τα ινία. Όλα αυτά θα γίνονται σε πνεύμα συνεργασίας και όχι όπως καταλήγουν οι περισσότεροι σύλλογοι αντιδικίας για προεδριλίκια και αλλά έλληνα γραφειοκρατικά ...Έτσι φαντάζομαι εγώ τουλάχιστον την πραγματική μια εποικοδομητική ανάπτυξη της αστρονομίας στην Ελλάδα.

 

Το μέλλον θα δείξει λοιπόν!!

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά εγώ πιστεύω να γίνει ένας ''υπερ-σύλλογος'' αλλά στο μέλλον..Γιατί εκτός ότι δεν υπάρχει και η ανάλογη οικονομική και πολιτική στήριξη δεν υπάρχει και το καλύτερο μέρος όπου θα βολεύει όλους για να γίνει ένας τέτοιος σύλλογος..!! :)

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς ρε παιδιά να φτιαχτεί πανελλήνιος σύλλογος; Με τι λεφτά; Έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα των επιμέρους συλλόγων και θέλουμε να φτιάξουμε μεγαλυτερο;

 

Τόσα πολλά οργανωμένα μέλη είμαστε ώστε να χρειάζεται πανελλήνιος σύλλογος; Νομίζω ότι με το πανελλήνιο συνέδριο κάθε χρόνο και το Astrovox, μια χαρά συνεννοούμαστε.Όλα τα άλλα περιττεύουν.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συζητήθηκε το θέμα και στην συνάντηση των Διοικητικών Συμβουλίων των Συλλόγων στην Πάτρα ότι εφόσον υπάρχει το Συνέδριο και η χρόνο παρα χρόνο συνάντηση των Διοικητικών σε συνδυασμό με την κοινή mailing list των συλλόγων δεν υπάρχει ανάγκη για μία Ομοσπονδία.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης