Jump to content

Αγορες απο το εξωτερικο ... πληρης αναλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι,

 

Δεχομαι πολλα μηνυματα σε σταθερη βαση γυρω απο το θεμα αγορων απο το εξωτερικο. Λοιπον, εχω φορτωσει ενα αρχειο και το οποιο μεσα σε μερικα λεπτα θα μας παρουσιασει μια πληρη εικονα ποσο κατι απο το εξωτερικο θα μας κοστισει με τεκμηριωμενα στοιχεια και αναλυσεις.

 

Θα ειναι μεγαλη μου χαρα να προσθεσω στο συγκεκριμενο αρχειο οτι αλλο σας ενδιαφερει ωστε να υπαρχει πληρη ενημερωση για ολους μας ποσο τελικα θα μας κοστισει μια αγορα απο το εξωτερικο.

 

Ηθελα να προσθεσω οτι στο αρχειο υπαρχει η δυνατοτητα για αμεση αλλαγης σε συγκεκριμενες σταθερες τιμες (πχ. ΦΠΑ).

 

Καλη απολαυση ... και καλες αγορες!

 

agores-ameriki.xls

Πληρη αναλυση και παρουσιαση περι αγορων απο το εξωτερικο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 293
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΥΓ. Νεα εκδοση με μικρη διορθωση σε τυπογραφικο λαθος.

 

agores-ameriki.xls

Νεα εκδοση με διορθωση σε τυπογραφικο λαθος.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορει κάποιος να μας αναφέρει ποια είναι τα όρια σε κιλά ή τιμή αγοράς προιόντος έτσι ωστε η παραγγελία μας (οταν αυτή προέρχεται εκτος Ε.Ε.) να ΜΗΝ περναει από τελωνείο και να έρχετε χωρίς καθυστερήσεις και εξτρα έξοδα στο σπίτι μας.

 

Ευχαριστω και ευχομαι να είναι κατανοητό το ερωτημά μου.

 

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα μιλαμε εκανες πραξη τη σκεψη ολων των ερασιτεχνων.

Να προσθεσω και εγω:

Σε περιπτωση αγορας τηλεσκοπιου,επειδη δεν μπορουμε να παραγγειλουμε(λογω πολιτικης εταιριων),μας εξυπηρετει ενας φιλος-συγγενης,το αγοραζει,και το ταχυδρομει κατ ευθειαν.Φυσικα δηλωνει και μειωμενη τιμη,και η δαπανη πεφτει ακομα περισσοτερο.

Θα χασουμε ομως ΟΛΑ τα "αποκλειστικα":D " προνομια":D των "αντιπροσωπιων":D (συμφορα που θα μας βρει...........

:-k :-k :-k )

Αντωνη εισαι απιθανος.!!!!!

Παρεπιπτοντως μολις παρελαβα απο αστρομαρτ τον πρωτο πανοπτικ.

Ηρθε σε 4 εργασιμες απο Καναδα, στο σπιτι μου χωρις τελωνειο.

35.JPG.a44afef2aad974c72f8b7424cb2ea373.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο,

 

Οσον αφορα δηλωμενη εξια, μονιζω το οριο ειναι 50 ευρω (καποτε ηταν στα 100 ευρω απο οτι θυμαμαι).

 

Οσον αφορα το αλλο ερωτημα σου, τα "μικρα" δεματακια περνανε απ'ευθειας πολλες φορες χωρις κανενα ελεγχο περι δηλωμενης αξιας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο παλι ειναι ομιχλωδες.Προσφατα παρελαβα δεμα με δηλωμενη αξια 159$US(USPS letter post)και περασε κατ ευθειαν.Επισης ο Πανοπτικ,με δηλωμενη αξια 80$CAN,και με CANADA POST tracking number(για το οποιο ανησυχουσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μηπως περασει τελωνειο)ηρθε επισης κατ'ευθειαν.

Πρεπει να ειναι θεμα υπαλληλων :D ,και καλα θα ειναι να εξασφαλιζουμε παντα μικρη δηλωμενη αξια,οποτε και να σκαλωσουν στο τελωνειο,να ειναι ελεγχομενο το κοστος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντωνη εισαι απιθανος.!!!!!

Μεσα σε μερικα λεπτα εχουμε ΠΛΗΡΗ εικονα απο την τελικη οικονομικη "ζημια" στην τζεπη μας.

 

Παρεπιπτοντως μολις παρελαβα απο αστρομαρτ τον πρωτο πανοπτικ.

Ηρθε σε 4 εργασιμες απο Καναδα, στο σπιτι μου χωρις τελωνειο.

Καλοριζικο το προσοφθαλμιο.

 

Τα ΕΛ.ΤΑ ειναι μια απο τις πολυ λιγες δημοσιες υπηρεσιες που ξεχωριζουν για καλους λογους!

 

Και τελευταια, τα χαλια μας αν δεν υπηρχε το Αστρομαρτ! :oops:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηταν επισης χρησιμο να αναφερουμε ενδεικτικα κ καποια site που στελνουν προιοντα στην Ευρωπη.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να είμαστε εντελώς εντάξει και σαφείς, ενημερώνω ότι το excel που έφτιαξε ο Αντώνης είναι ο απολύτως νόμιμος και καθαρός τρόπος αγοράς.

 

Επειδή μπορεί κάποιοι να φέρουν αντιρρήσεις στο θέμα της "υποδηλωμένης αξίας" πρέπει να ενημερώσω ότι η υποδηλωμένη αξία είναι πράξη που ενδεχομένως είναι παράνομη και υποθέτω ότι την ευθύνη την έχει ο αποστολέας που είναι αυτός που υπογράφει και το έγγραφο δήλωσης αξίας. Για το αν όντως είναι παράνομη, ανατρέξτε στις νομοθεσίες κάθε χώρας τις οποίες δεν μπορούμε να γνωρίζουμε.

 

Από την άλλη, η σύσταση που κάνουμε ότι αν χρησιμοποιήσει κανείς απλή αποστολή USPS ενδεχομένως το δέμα να διαφύγει της προσοχής και έτσι να αποφύγει τους φόρους (ανεξαρτήτως δηλωμένης αξίας) είναι απολύτως νόμιμη και καθαρή ενέργεια. Αν οι τελωνειακοί δεν υποβάλλουν σε φόρους τα δέματα που έρχονται με USPS είναι απολύτως δικό τους θέμα και δε νομίζω ότι κανείς από εμάς θα επικοινωνούσε μαζί τους για να πει "ξεχάσατε να με φορολογήσετε".

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

 

Επειδη υπαρχουν διαφορες επιλογες οσον αφορα αποστολες απο την Αμερικη μεσω ταχυδρομειου, θα εχω κατι νεοτερο σε καποιο σημειο αυριο και το οποιο θα περιγραφει της διαφορες επιλογες, ορια (πχ. βαρος) κτλ που εχουμε στην διαθεση μας.

 

Με την νεα προσθηκη, πιστευω να μπορεσω να επιτρεψω και την απ'ευθειας εκτιμηση των ταχυδρομικων εξοδων επειδη η εξισωση που χρησημοποιουν ειναι αρκετα σαφως και ευκολη.

 

Τα λεμε αυριο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσέξτε πόσες φορές έχει "κατέβει" το excel του κ. Αντώνη σε λίγες μόνο ώρες!! Μάννα εξ'ουρανού!!!!!!!!

 

Ευχαριστούμε πολύ!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την νεα προσθηκη, πιστευω να μπορεσω να επιτρεψω και την απ'ευθειας εκτιμηση των ταχυδρομικων εξοδων επειδη η εξισωση που χρησημοποιουν ειναι αρκετα σαφως και ευκολη.

Αγαπητοι φιλοι,

 

Ποσο κοστιζει για ενα δεμα 42 κιλων να σταλει με "Global Express - EMS" (κουριερ) απο Αμερικη στην Ελλαδα; Αν προχωρησουμε με την υπηρεσια "Global Express Guaranteed" (παραλαβη εντος δυο ημερων), ποσο ειναι για το ιδιο δεμα;

 

Μεχρι ποσα κιλα μπορουν να σταλουν με τις διαφορες υπηρεσιες και ποσο μεγαλο μπορει να ειναι το δεμα μου;

 

Μην ανησυχητε .... θα τα βρειτε ολα στο νεο αρχειο EXCEL οπου εχω προγραμματισει οτι ειναι διαθεσιμο περι πληροφοριας απο την ιστοσελιδα των αμερικανικων ταχυδρομειων.

 

Θα σας παρακαλουσα να με ενημερωσετε για οτι λαθος (πιθανον) υπαρχει ωστε να το διορθωσω αμεσως.

 

Καλη απολαυση ... και ποιο σημαντικα καλες επιλογες και αγορες!

 

agores-ameriki.xls

Πληρη αναλυση με βαση βαρος, ασφαληστρα, φορων, δασμων, ΦΠΑ και εκτελωνισμο.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας επιστήσω την προσοχή στο που την πάτησα εγώ πρόσφατα: δεν ήτανε τελείως ξεκάθαρο από το τιμολόγιο και από τα συνοδευτικά έγγραφα αν το δηλωμένο ποσό περιλάμβανε τα μεταφορικά ή όχι (τα περιλάμβανε). Στον υπολογισμό το τελωνείο είχε ξανα-προσθέσει τα μεταφορικά και με είχε φορολογίσει πάνω στην "φουσκωμένη" σούμα. Σε ερώτηση μου από το τηλέφωνο πήρα την απάντηση ότι είναι πάγια πρακτική ΕΚΤΟΣ αν ρητά αναφέρεται ότι το ποσό τα περιλαμβάνει ήδη (μου είπαν και για κάποιους κωδικούς που δεν τους θυμάμαι τώρα). Για εμένα αυτό σήμαινε επιπλέων χαράτσι 50 ευρώ, το οποίο είναι ολόκληρη υπόθεση να το ζητήσεις πίσω αν έχεις ήδη αποδεχτεί το δέμα.

 

FYI εγώ έχω πάρει δέματα αξίας 150$ με απλό USPS από Αμερική και απλό Air Mail από Αυστραλία και δεν με φορολογίσανε σε κανένα τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας επιστήσω την προσοχή στο που την πάτησα εγώ πρόσφατα: δεν ήτανε τελείως ξεκάθαρο από το τιμολόγιο και από τα συνοδευτικά έγγραφα αν το δηλωμένο ποσό περιλάμβανε τα μεταφορικά ή όχι (τα περιλάμβανε). Στον υπολογισμό το τελωνείο είχε ξανα-προσθέσει τα μεταφορικά και με είχε φορολογίσει πάνω στην "φουσκωμένη" σούμα. Σε ερώτηση μου από το τηλέφωνο πήρα την απάντηση ότι είναι πάγια πρακτική ΕΚΤΟΣ αν ρητά αναφέρεται ότι το ποσό τα περιλαμβάνει ήδη (μου είπαν και για κάποιους κωδικούς που δεν τους θυμάμαι τώρα). Για εμένα αυτό σήμαινε επιπλέων χαράτσι 50 ευρώ, το οποίο είναι ολόκληρη υπόθεση να το ζητήσεις πίσω αν έχεις ήδη αποδεχτεί το δέμα.

Δεν μου κανει καμια εντυπωση επειδη το εχω παθει και εγω ακριβως με τον ιδιο τροπο. Μια αλλη φορα ο αποστολεας δηλωσε τον φακο με διπλη αξια απο οτι τον ειχα αγορασει ... με την δικαιολογια οτι θα ειχε να πληρωσει τα διπλα για να τον αντιγκαταστησει σε περιπτωση απωλειας. Φυσικα του ειχα εκφρασει οτι θα περιμενα τα λεφτα που τον πληρωσα και οχι οτι νομιζε αυτος περι αξια αντιγκαταστασης. Ετσι και αλλιως πληρωσα περισσοτερο και απο οτι επρεπε.

 

FYI εγώ έχω πάρει δέματα αξίας 150$ με απλό USPS από Αμερική και απλό Air Mail από Αυστραλία και δεν με φορολογίσανε σε κανένα τους.

Τα απλα δεματα (αεροπορικος) πολλες φορες εχουν ελευθερη εισοδο. Στην δικη μου περιπτωση, δεν εχει σταματησει τιποτα για τελωνειακο ελεγχο και ασχετα απο το πρασινο τελωνειακο χαρτακι με δηλωση περι περιεχομενο και αξια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Νεα εκδοση με μικρη διορθωση σε τυπογραφικο λαθος.
Mεγαλε Αντωνη εισαι απαιχτος!! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Εχω την εντύπωση ότι τα αμερικανικά ταχυδρομεία άλλαξαν τα προγράμματα αποστολής τους. Δεν μπορώ να βρω το κλασικό και αγαπημένο "Airmail Parcel Post" ούτε το "Surface". Μάλλον έγινε συγχώνευση των δεμάτων με τα αντίστοιχα προγράμματα για απλούς φακέλους το οποίο δεν ξέρω αν μας συμφέρει. Αντώνη, κάνε μας μια ανάλυση αν μπορείς διότι τα πράγματα έχουν μπερδευτεί λιγάκι. Ποιο είναι το αντίστοιχο (αν υπάρχει) πρόγραμμα του Airmail Parcel Post το οποίο συχνά οι τελωνειακοί δεν κοίταγαν;

 

(Για μέχρι 2 κιλά υπάρχει το First-Class Mail International, πρώην Airmail Letter Post, αντίστοιχο του Airmail Parcel Post για γράμματα. Αλλά πάνω από 2 κιλά τί γίνεται;;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα,

 

Στις αρχες Μαιου υπηρχε αλλαγη στις διαφορες υπηρεσεις απο τα αμερικανικα ταχυδρομια (ειτε 3/05 ειτε 13/05 - δεν θυμαμαι).

 

Παραδειγμα #1: η μεγιστη ασφαλιση (η/και δηλωμενη αξια) εχει οριο τα 650$. :wink:

 

Παραδειγμα #2: αντι εκτελωνισμο απο τα ΕΛ.ΤΑ, τωρα ειναι η FedEx οσον αφορα δεματα που εχουν σταλει για παραδοση εντος 2-3 εργασιμων ημερων. Θα σε παρουν τηλεφωνο και θα σε ρωτησουν αν επιθυμεις εσυ ο ιδιος να προχωρησεις με τον εκτελωνισμο η να το κανουν αυτοι εκ μερους σου. Με το δευτερο, θα σου στειλουν μια "προσφορα" ειτε με φαξ ειτε με email και προχωρας αναλογα (να τονισω οτι η προσφορα ΔΕΝ τεκμηριαζει ποσο ειναι οι φοροι/δασμοι και ποσο ειναι η προμηθεια τους αλλα ειναι ενα "συνολικο" νουμερο ... οποτε προσοχη!).

 

Οσον αφορα τον εκτελωνισμο απο την FedEx, σπανια θα ανοιξουν ενα δεμα και προχωρανε απλα με βαση της δηλωμενης αξιας η/και επιστολη που θα εχει κολλησει ο αποστολεας στην εξωτερικη πλευρα του δεματος.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, το First-Class Mail International πάει ακόμα μέσω ΕΛΤΑ; Θέλω να παραλάβω ένα μικρό πακετάκι...

 

Κατά συνέπεια μετά από αυτά που μου λες οι συμβουλές που έχουμε επανειλημένα δώσει για USPS δεν ισχύουν πλέον, σωστά;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, το First-Class Mai International πάει ακόμα μέσω ΕΛΤΑ; Θέλω να παραλάβω ένα μικρό πακετάκι...

Δεν γνωριζω για να ειμαι ειλικρινεις αλλα δεν βλεπω γιατι οχι.

 

Κατά συνέπεια μετά από αυτά που μου λες οι συμβουλές που έχουμε επανειλημένα δώσει για USPS δεν ισχύουν πλέον, σωστά;

Επειδη δεν εχω ζησει τις νεες αλλαγες μεχρι τωρα, δεν μπορω να πω οριστικα κατι.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, το First-Class Mai International πάει ακόμα μέσω ΕΛΤΑ; Θέλω να παραλάβω ένα μικρό πακετάκι...

Παρέλαβα ένα μικρό δεματάκι στις 11 Ιουλίου με " first class mail international" και είρθε από ΕΛΤΑ, όπως τα ξέραμε από παλιά. Εκπλήσομαι μάλιστα για αυτό που λέει ο Αντώνης για FeDex, αλλά δυστηχώς δεν έχω αγοράσει κάτι ακριβό από US πρόσφατα. Από Αυστραλιά πάντως πάλι ΕΛΤΑ πήγε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης