AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - 1η Πανελλήνια Θερινή Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
1η Πανελλήνια Θερινή Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η αστρονομία στην Ελλάδα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
VeganOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 04 Νοέ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 956
Τόπος: Bonn, Germany
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλή επιτυχία στους διοργανωτές και καλά να περάσετε...

Πολλά παράπονα διαβάζω και είπα να κάνω τουμπεκί, αλλά δεν άντεξα....

Οι "σοβαροί" παρατηρητές, μπορούν αν θέλουν να κάτσουν σπίτι τους και σοβαρή παρατήρηση να κάνουν και να γλυτώσουν και τους άλλους απ'τη γκρίνια τους.
Εναλλακτικά μπορούνε να πάνε και να διασκεδάσουν το τριήμερο με καλή παρέα, να συνδυάσουν βουνό , θάλασσα και αστρονομία και να συναναστραφούνε με ερασιτέχνες απ'όλη την Ελλάδα.
Η "σοβαρή" παρατήρηση μπορεί να περιμένει , τα IC εκεί θα είναι, δε φεύγουνε Mr. Green

Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν να πάει, αλλά αν πάει καλά θα είναι να το διασκεδάσει
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5128
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Οι "σοβαροί" παρατηρητές, μπορούν αν θέλουν να κάτσουν σπίτι τους και σοβαρή παρατήρηση να κάνουν και να γλυτώσουν και τους άλλους απ'τη γκρίνια τους.

Η "σοβαρή" (χρησιμοποιώ την δική σου στίξη) παρατήρηση δεν μπορεί να γίνει δυστυχώς απο τα σπίτια των περισσότερων ερασιτεχνών γι αυτό παίρνουν τα βουνά. Όσοι γουστάρουν αντικατάσταση της παρατήρησης με τζατζίκι, σουβλάκι μπύρες και καμμιά πενιά, μπορούν και σε ταβέρνα στην Αθήνα.

aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαγκες,

Η εξορμηση στην Διρφυ ειναι μια ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ λυση .... οποιος φιλος δεν επιθυμει να ερθει για οτι λογο και να ειναι, ας μην ερθει (απλα πραγματα για απλα μυαλα οπως το δικο μου).

Αντώνης Αγιομαμίτης
http://www.perseus.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7772
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντώνη, ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Εγώ πιστεύω θα περάσουμε πολύ ωραία και οι γκρίνιες ας λείπουν. Και ό,τι δε μας αρέσει θα το πούμε ώστε του χρόνου να γίνει ακόμα καλύτερο το event όποιος και αν το διοργανώνει. Η γκρίνια τέτοια ώρα δεν ωφελεί.

Ενα εξίσου απλό μυαλό.

otakisOffline
Νέος
Ένταξη: 11 Σεπ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 16
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα σε όλους!

οφείλω να πω, πως άρχισε να υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για συμμετοχή στη Συνάντηση κ αυτό είναι πολύ σημαντικό, αφού πρόκειται για πρώτη διοργάνωση.
πολλοί φίλοι με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν για τη συμμετοχή τους (κ το ενδιαφέρον τους για διαμονή στο Καταφύγιο).
θα παρακαλέσω τους εκπροσώπους των φορέων (είτε των παρεών Smile ) να συγκεντρώσουν τις συμμετοχές ώστε αύριο, μεθαύριο πρωί το αργότερο, να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

προσπαθούμε να διοργανώσουμε τη Συνάντηση χωρίς προηγούμενη εμπειρία (πέρα από τις καθιερωμένες μαζώξεις για παρατήρηση). κρίναμε λοιπόν ότι θα πρέπει να διευρύνουμε το περιεχόμενό της, όχι βέβαια σε βάρος της παρατήρησης, αλλά δίνοντας την ευκαιρία να γιορτάσουμε κ να χαρούμε όλοι μαζί. εάν υπάρχει "κοινό" θα πρόκειται για φίλους της Εταρείας από τη Χαλκίδα κ δε θα αποτελέσουν σε καμία περίπτωση εμπόδιο!

νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση θα περάσουμε καλά, θα γνωριστούμε, θα διασκεδάσουμε κ θα δημιουργήσουμε "προηγούμενο", ώστε να δοθεί συνέχεια κ να καθιερωθεί σαν η ετήσια καλοκαιρινή γιορτή των ερασιτεχνών αστρονόμων.
τόχουμε ανάγκη νομίζω.

αυτά για τώρα κ θα συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε.

φιλικά
Τάκης Οικονόμου
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΛΕΩΝOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 06 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1457
Τόπος: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραια,τελικα θα ειμαστε αρκετοι.Εγω θα ερθω μονο Σαββατο,θα σας βρω ολους εκει.Προτεινω να υπαρχει καποιος τροπος να συστηθουμε,απο ποιο συλλογο ειμαστε κ.λ.π.,καθως και στο συνεδριο της Πατρας να συζητησουμε τις εντυπωσεις μας και να προχωρησουμε στη οργανωση και θεσμοθετηση αυτης της συναντησης.
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
gkalOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 24 Ιούν 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 66
Τόπος: Χολαργός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελπίζω να μπορέσω να είμαι και εγώ εκεί μια και κατάγομαι από την Εύβοια. Ως αναφορά τα πολιτιστικά δρώμενα νομίζω ότι προάγουν τέτοιες συναντήσεις και είναι ευκαιρία να συμμετέχουν και μέλη των οικογενειών που δεν ασχολούνται με την αστρονομία μέχρι κάποια ώρα(π.χ. η γυναίκα μου που στον Πάρνωνα την έβγαλε στο αυτοκίνητο με τα παιδια μια και το κρύο ήταν τσουχτερό) και μετά ελεύθεροι να ευχαριστηθούμε και εμείς το χόμπυ μας.

Πάν μέτρον άριστον
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
quendiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Δεκ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1381
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΛΕΩΝ έγραψε:
καθως και στο συνεδριο της Πατρας να συζητησουμε τις εντυπωσεις μας και να προχωρησουμε στη οργανωση και θεσμοθετηση αυτης της συναντησης.

Αυτή είναι και η δική μας τοποθέτηση. Το θέμα θα συζητηθεί εκεί με τα παρευρισκόμενα μέλη ΔΣ, θα ακούσουμε όλοι τη γνώμη των συμμετεχόντων, τις παρατηρήσεις και προτάσεις τους, ώστε στο Συνέδριο να είμαστε σε θέση να οργανώσουμε/συζητήσουμε με τους συλλόγους την επόμενη συνάντηση του 2008!

George MakrisOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Ιαν 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 558
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα μείνει κανείς Σάββατο βράδυ στις Στενιές;
Επιστροφή στην κορυφή
gkalOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 24 Ιούν 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 66
Τόπος: Χολαργός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/07/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

George Makris έγραψε:
Θα μείνει κανείς Σάββατο βράδυ στις Στενιές;

Στενή, όχι Στενιές.

Πάν μέτρον άριστον
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dimisiOffline
Αστρόφιλη
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 96
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/07/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ αν και από Αθήνα θα έρθω με την Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας.
Και προς Θεού ρε παιδιά όχι άλλες γκρίνιες γι αυτήν την συνάντηση. Το θέμα είναι να ανέβουμε πάνω, να περάσουμε καλά (με event ή όχι), να κάνουμε τις παρατηρήσεις μας, να γνωριστούμε και από κοντά αν γίνεται και να απολαύσουμε τον όμορφο νυχτερινό ουρανό που τόσο αγαπάμε όλοι μας Razz

Ελπίζω να γνωρίσω αρκετά άτομα του Astrovox από κοντά, καθώς σας παρακολουθώ καθημερινά, παρόλο που δεν γράφω συχνά μιας και η εμπειρία μου δεν είναι μεγάλη. Ένα ζευγάρι κυάλια έχω. Πιστεύω για αρχή είναι καλά Razz

Στην Στενή θα μείνω κι εγώ

Έχει επεξεργασθεί από τον/την dimisi στις 18/07/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:45, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ASTROFOROSOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Νοέ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 112
Τόπος: Κερατσινι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/07/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alepohori έγραψε:
Εγώ λέω να στήσω σκηνή.Ελπίζω να έχω γειτόνους!!! Θα είμαι εκεί Σάββατο πρωί.
Κατα πασα πιθανοτητα ενας απο τους γειτονους θα ειμαι κι'εγω.Ελατακια δεν βλεπω πολλα ομως Rolling Eyes
iorantOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 31 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 233
Τόπος: Λογο δουλειας,out of greece (ελπιζω για λιγο), αλλιως θα με βρειτε στην Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/07/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιωργο εισαι τυχερος φιλε που θα παραβρεθεις εκει... Εμενα με το ζορι με βλεπω και στις αστροβραδιες στην χαλκιδικη τελικα....
View user's profile 
alepohoriOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2484
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/07/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vegan έγραψε:
Εναλλακτικά μπορούνε να πάνε και να διασκεδάσουν το τριήμερο με καλή παρέα, να συνδυάσουν βουνό , θάλασσα και αστρονομία και να συναναστραφούνε με ερασιτέχνες απ'όλη την Ελλάδα.
Η "σοβαρή" παρατήρηση μπορεί να περιμένει , τα IC εκεί θα είναι, δε φεύγουνε Mr. Green

έχεις πμ.

Πολλά τα mag Άρη!

Το flickr μου
Επιστροφή στην κορυφή
vtsamisOnline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2126
Τόπος: Χαλάνδρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/07/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητοί φίλοι,

Με χαρά διαπιστώνω, μετά και από τηλ. επικοινωνία με τον κ. Οικονόμου, ότι τις τελευταίες ημέρες αναπτύχθηκε πανελλαδικά ζωηρό ενδιαφέρον για συμμετοχή στην Πανελλήνια Συνάντηση της Δίρφυος.

Για να έχουμε κι εμείς ως ΕΑΕ την τελική εικόνα συμμετοχής μας, παρακαλώ όσους είναι μέλη της ΕΑΕ και είτε επιθυμούν, είτε έχουν ήδη κλείσει θέση στο καταφύγιο για το Σάββατο 21/7, είτε έχουν δηλώσει ήδη κράτηση στον κ. Οικονόμου, είτε προτίθενται να το κάνουν, να με ενημερώσουν με ένα e-mail στο vtsamis(at)aegean.gr ή τηλεφωνικά στο 6973047420, οπωσδήποτε μέχρι την Πέμπτη το βράδυ, για να συντάξω την τελική λίστα με τα ονόματα.

Καλή Αντάμωση στη Δίρφυ

Βαγγέλης Τσάμης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η αστρονομία στην Ελλάδα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 6 από 10

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης