AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Είστε γραμμένοι σε κάποιο σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Είστε γραμμένοι σε κάποιο σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είστε εγγεγραμμένοι σε κάποιο σύλλογο ερασιτεχνών αστρονόμων;
Ναι
37%
 37%  [ 58 ]
Οχι, δεν έχει στην περιοχή μου
26%
 26%  [ 41 ]
Οχι, δεν έχω θελήσει
35%
 35%  [ 55 ]
Σύνολο Ψήφων : 154

Συγγραφέας Μήνυμα
HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1686
Τόπος: Durham, UK
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/05/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 22:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγώ είμαι γραμμένος σε σύλλογο αστρονομίας.

Πιστεύω πως η συμμετοχή σε σύλλογο έχει δύο όψεις και οι δύο θετικές. Αφενός ως μέλος, ο φίλος της αστρονομίας έχει πρόσβαση σε άτομα, γνώση και υλικό το οποίο θα έπρεπε να καταβάλει μεγάλο κόπο για το βρει δίχως το σύλλογο. Αφεταίρου ο σύλλογος με μαζικότερη συμμετοχή γίνεται ισχυρότερος και σε καίρια ζητήματα -φωτορρύπανση για παράδειγμα- έχει μεγαλύτερη δύναμη πίεσης.

Στο πρώτο επίπεδο μια απλή παρέα μπορεί να προσφέρει τα ίδια με το σύλλογο -να οργανωθούν εξορμήσεις ανταλλαγή γνώσεων, αλλά εκδηλώσεις μεγάλης κλίμακας όπως Πανελλήνιος διαγωνισμός, Συνέδρια και συνεργασίες με φορείς, δε γίνεται να πραγματοποιηθούν δίχως κάποιο θεσμοθετημένο σύλλογο. Οπότε πιστεύω ότι ακόμη και αν κάποιος απλά γραφτεί σε ένα σύλλογο δυναμώνει τη φωνη των ερασιτεχνων αστρονόμων.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
SPAIRUSOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 94
Τόπος: ΑΡΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/05/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MARIA ARGYRIOU έγραψε:
Και εμένα μου αρέσει από πολύ μικρή...Περίπου 3 ετών ήμουνα...κοιτούσα τον ουρανό και παρατηρούσα τους αστερισμούς μαζί με τον παππού μου γιατί και αυτού του άρεσε...! Cheesy Grin Πάντως μην πτοείσαι για τα σχόλια
των άλλων...τα ίδια περνούσα και περνώ από μερικούς ακόμα και εγώ... Sad Evil or Very Mad Για το Άστροβοξ ξαναπέστο!!!! Cheesy Grin Cheesy Grin
Ευχαριστω Μαρια!!! Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
quendiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Δεκ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1381
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/05/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 2:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγώ είμαι μέλος σε σύλλογο ερασιτεχνικής αστρονομίας (Ωρίων-Πάτρα).

Θα συμφωνήσω με τα θετικά του να είσαι μέλος σε κάποιο σύλλογο όπως τα έθεσε πολύ σωστά ο φίλος Heal. Το σημαντικότερο είναι το εξής πράγματι: Aν κάποιος απλά γραφτεί σε ένα σύλλογο δυναμώνει τη φωνή των ερασιτεχνών αστρονόμων. Η ανάπτυξη και διάδοση της Αστρονομίας επιτυγχάνονται σε πολύ καλύτερο βαθμό μέσω κάποιου οργανωμένου φορέα μέσω public nights, διαλέξεων, θερινών σχολείων, περιοδικών, πανελληνίων διαγωνισμών, Συνεδρίων κ.ά., αλλά όλα αυτά χρειάζονται ανθρώπους που θα βοηθήσουν ή έστω άτομα που να υποστηρίζουν το φορέα και ας μην συμμετέχουν. Είμαστε γενικά λίγοι.. για αυτό χρειάζεται μαζικότερη συμμετοχή & συσπείρωση ώστε να επιτευχθούν κοινοί στόχοι (όπως το θέμα της φωτορύπανσης) που θα έχουν θετικά αποτελέσματα σε όλους.

Βέβαια μπορεί να μην συμμερίζονται όλοι τους παραπάνω σκοπούς ή να μην έχουν την όρεξη ή το χρόνο να ασχοληθούν με τέτοια πράγματα. Όμως με λυπεί το μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που δεν έχουν θελήσει οι ίδιοι να γραφτούν σε συλλόγους (όπως παρατηρώ στο δημοψήφισμα) και το οποίο συγκρίνεται με των εγγεγραμμένων. Ίσως είναι κάπως ανησυχητικό και αναρωτιέμαι για τους λόγους-κάνουν κάτι λάθος οι σύλλογοι? Πάντως πιστεύω ότι τα σωματεία που ο μόνος τους σκοπός είναι να προσφέρουν αφιλοκερδώς κάτι στην κοινωνία και στους ερασιτέχνες και να φέρουν κοντά νέο κόσμο στην αστρονομία, αξίζουν την υποστήριξή μας.

(Αυτό πίστευα όταν γράφτηκα πριν 4 χρόνια στον Ωρίωνα, πριν ασχοληθώ με τα διοικητικά, και θα συνεχίσω να το πιστεύω-δεν προωθώ τους συλλόγους επειδή είμαι σε ΔΣ..μην παρεξηγηθώ)

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
elohimOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 247
Τόπος: Δράμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/05/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα...

Ανήκω στο Β

Η περιοχή που κατοικώ δεν έχει κανένα σύλλογο εδώ κοντά..

Μόνο Θεσ/νίκη (2 ώρες δρόμο)

Η Θράκη (2.5 ώρες δρόμο)

μακάρι να γινόταν εδώ γύρω κάτι (Σέρρες - Δράμα - Καβάλα )

MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/05/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elohim έγραψε:
Καλησπέρα...

Ανήκω στο Β

Η περιοχή που κατοικώ δεν έχει κανένα σύλλογο εδώ κοντά..

Μόνο Θεσ/νίκη (2 ώρες δρόμο)

Η Θράκη (2.5 ώρες δρόμο)

μακάρι να γινόταν εδώ γύρω κάτι (Σέρρες - Δράμα - Καβάλα )

Φίλε elohim, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει στην πόλη σου κάποιος ερασιτεχνικός σύλλογος αστρονομίας για να γραφτείς.Για παράδειγμα στην πόλη μου δεν υπάρχει κανένας τέτοιος σύλλογος, αλλά έγινα μέλος στην εταιρεία αστρονομίας Βόλου και τώρα θα γραφτώ και στο ΟΦΑ.Άμα το αγαπάς κάτι πολύ κάνεις και κάποιες θυσίες! Very Happy Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
koyoteOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1290
Τόπος: Τρικαλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/05/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το εχω πει πολλες φορες(οχι μονο στο strovox)αλλα θα το πω κι αλλη μια.
Ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο να ερχεσαι σε επαφη με τους ομοιδεατες σου.Το astrovox ειναι πραγματικα φαρμακο!Γι'αυτο οσοι εχετε συλλογο στην περιοχη σας τρεχτε.Δεν βλεπετε τι τραβαμε εμεις Question Question

Φιλικα,
Βαλογιαννης Γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/05/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

koyote έγραψε:
Ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο να ερχεσαι σε επαφη με τους ομοιδεατες σου.Το astrovox ειναι πραγματικα φαρμακο!Γι'αυτο οσοι εχετε συλλογο στην περιοχη σας τρεχτε.Δεν βλεπετε τι τραβαμε εμεις Question Question

Αυτό ξαναπέστε το!!!!! Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Very Happy Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nansyOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 01 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1360
Τόπος: Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/05/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά ανήκω στην 3η κατηγορία...Δεν είμαι πολύ περήφανη γι' αυτό... Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
asterios1978Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 41
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγω στο γ ανηκω. Δεν ετυχε μαλλον, αν και σκεφτομαι τον οφα. Αξιζει λετε και γιατι?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KeplerOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 22 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 169
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αξίζει για 2 και πολύ σημαντικούς λόγους:1)Έρχεσαι σε επαφή με άτομα που έχουν το ίδιο ενδιαφέρον με σένα και μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις και δεύτερον διοργανώνονται μαθήματα από πολύ αξιόλογους ανθρώπους και μαθαίνεις πολλά πράγματα.Από προσωπική πείρα θα σε συμβούλευα να γραφτείς εκεί ή σε όποιον άλλο σύλλογο θέλεις. Mr. Green
Sofia L.Offline
Αστρόφιλη
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Οκτ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 29
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/06/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Heal έγραψε:
Πιστεύω πως η συμμετοχή σε σύλλογο έχει δύο όψεις και οι δύο θετικές. Αφενός ως μέλος, ο φίλος της αστρονομίας έχει πρόσβαση σε άτομα, γνώση και υλικό το οποίο θα έπρεπε να καταβάλει μεγάλο κόπο για το βρει δίχως το σύλλογο. Αφεταίρου ο σύλλογος με μαζικότερη συμμετοχή γίνεται ισχυρότερος και σε καίρια ζητήματα -φωτορρύπανση για παράδειγμα- έχει μεγαλύτερη δύναμη πίεσης.

εκδηλώσεις μεγάλης κλίμακας δε γίνεται να πραγματοποιηθούν δίχως κάποιο θεσμοθετημένο σύλλογο.

Συμφωνώ με τον Heal και Έχω γραφτεί εδώ και μερικούς μήνες στον ΣΕΑ.
Very Happy Cool

exsOffline
Νέος
Ένταξη: 08 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 17
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/06/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχουμε κάτι στα Γιάννενα; Σεμινάρια για αρχάριους;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
TsapraziOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1140
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/06/2007, ημέρα Σάββατο και ώρα 10:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ! 60Ε ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΩ!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
rozOffline
Αστρόφιλη
Ένταξη: 08 Οκτ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 78
Τόπος: Xylokastro - Volos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/03/2008, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oh yes!!! Etaireia Astronomias kai Diasthmatos Voloy!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Tilemachos AthanasiadisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Νοέ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1772
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/03/2008, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tsaprazi έγραψε:
ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ! 60Ε ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΩ!

Το νέο ΔΣ του ομίλου φίλων αστρονομίας καθιέρωσε νέα τιμή εγγραφής και ετήσιας συνδρομής για φοιτητές και μαθητές... Wink

www.ofa.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης