Jump to content

Ασχολείστε με την αστροφωτογράφηση;


Ασχολείστε με την αστροφωτογράφηση;  

104 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ασχολείστε με την αστροφωτογράφηση;

    • Καθόλου
      42
    • Κάνω τα πρώτα μου βήματα με τους προσιτούς στόχους
      54
    • Ασχολούμαι συστηματικά
      8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο ασχολείστε με την αστροφωτογράφηση; Οι καιροί άλλαξαν και η αστροφωτογράφηση έχει γίνει πιο προσιτή στον ερασιτέχνη. Εσείς κάνατε τα πρώτα σας βήματα ή όχι ακόμα; Ασχολείστε περιστασιακά ή η αστροφωτογράφηση κοντεύει να γίνει ένα μεγάλο σας πάθος;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκίνησα ακόμα να ασχολούμαι την αστροφωτογράφηση.. :oops: :oops: ](*,) Είμαι αρκετά αρχάρια στον τομέα της παρατηρησιακής αστρονομίας.Εννοείται πάντως ότι μελλοντικά θα το κάνω! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως πρέπει να προστεθεί ως απάντηση και η επιλογή ασχολούμαι περιστασιακά. Αυτή τουλάχιστον εκφράζει εμένα γι αυτό και δεν ψήφισα μέχρι στιγμής.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροφωτογραφηση; Δηλαδη ειμαστε σε θεση να φωτογραφηζουμε τα ζωδια μας; Σας παρακαλω για βοηθεια προς αυτη την κατευθυνση επιγωντος. :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως πρέπει να προστεθεί ως απάντηση και η επιλογή ασχολούμαι περιστασιακά. Αυτή τουλάχιστον εκφράζει εμένα γι αυτό και δεν ψήφισα μέχρι στιγμής.

 

Γιωργο σωστή παρατήρηση αλλά επειδή έχουν ψηφίσει ήδη αρκετοί αν προστεθεί και άλλη επιλογή δε θα έχει πια νόημα το αποτέλεσμα. :(

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως πρέπει να προστεθεί ως απάντηση και η επιλογή ασχολούμαι περιστασιακά. Αυτή τουλάχιστον εκφράζει εμένα γι αυτό και δεν ψήφισα μέχρι στιγμής.

 

Γιωργο σωστή παρατήρηση αλλά επειδή έχουν ψηφίσει ήδη αρκετοί αν προστεθεί και άλλη επιλογή δε θα έχει πια νόημα το αποτέλεσμα. :(

 

Απο την αρχή...ξανά!!!! :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά κάνω τα πρώτα βήματα μου σε όλους τους τομείς της αστρφωτογραφίας...

 

φωτογραφίζω με compact(σελήνη,ήλιο),με ccd(πλανήτες) με φίλμ(ευκολα deepsky κ.α.),τώρα θα αρχίσω και με DSLR!!! :D

 

Πιστέυω ότι καθένας που σκοπεύει να ασχοληθεί πιο σοβαρά στο μέλλον με την αστροφωτογραφία θα πρεπει να κάνει προσπάθειες έστω και με τον φτωχό εξοπλισμό που διαθέτει...πιστεύω ότι διδάσκεται...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροφωτογραφηση; Δηλαδη ειμαστε σε θεση να φωτογραφηζουμε τα ζωδια μας; Σας παρακαλω για βοηθεια προς αυτη την κατευθυνση επιγωντος. :mrgreen:
......και να στελνουμε τις φωτογραφιες στην Λιτσα Πατερα!!! χα χα χα !

:lol: :lol: :lol: :lol: Αντωνη σου ευχομαι οπως και στα αλλα παιδια καλο καλοκαιρι.Φευγω για διακοπες και δεν εχω δικτυο εκει,παιρνω μαζι μου το τακ με την eq6,θα τα πουμε το Σεπτεμβριο παλι.Καλο ουρανιο κυνηγι.

Με εκτιμιση.

Αποστολης. =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροφωτογραφηση; Δηλαδη ειμαστε σε θεση να φωτογραφηζουμε τα ζωδια μας; Σας παρακαλω για βοηθεια προς αυτη την κατευθυνση επιγωντος. :mrgreen:

 

δεν σχολιάζω......... :mrgreen:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάποιες μέρες θα αγοράσω ένα celestron NEXSTAR 114 SLT τηλεσκόπιο, αλλά μέχρι τώρα βασίζομαι στη φωτογραφική μηχανή! Και όχι ψηφιακή... [-X

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης