AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Θεωρείτε την ερασιτεχνική αστρονομία ακριβή ενασχόληση;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Θεωρείτε την ερασιτεχνική αστρονομία ακριβή ενασχόληση;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Θεωρείτε την ερασιτεχνική αστρονομία ακριβή ενασχόληση;
Ναι
41%
 41%  [ 115 ]
Οχι
7%
 7%  [ 22 ]
Ούτε ακριβή, ούτε φθηνή
15%
 15%  [ 43 ]
Εξαρτάται
35%
 35%  [ 97 ]
Σύνολο Ψήφων : 277

Συγγραφέας Μήνυμα
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6889
Τόπος: Πάτρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:58    Θέμα δημοσίευσης: Θεωρείτε την ερασιτεχνική αστρονομία ακριβή ενασχόληση; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η απορία μού δημιουργήθηκε πρόσφατα σε μια συζήτηση που είχα με άτομο που πρώτη φορά ερχόταν σε επαφή με τηλεσκόπια. Η θέα των πλανητών μέσα από το 6-ιντσο τηλεσκόπιό μου ήταν εντυπωσιακή για έναν αρχάριο και αμέσως φτάσαμε στο "καυτό" ερώτημα και τον εξής διάλογο:

-Πόσο κοστίζει ένα τηλεσκόπιο;

-Α! Καλή ερώτηση! Είναι πολύ πιο φθηνά από όσο φαντάζεσαι. Μπορείς να πάρεις ένα πάρα πολύ καλό όργανο με μόλις 300 ευρώ!

-Τί;; Τόσο ακριβά;;;

Εκείνη τη στιγμή ομολογώ ότι αισθάνθηκα κάπως άσχημα. Μήπως τα 300 ευρώ φαίνονται λίγα σε εμάς που αγαπάμε τόσο πολύ τον ουρανό; Η μήπως οποιοδήποτε ποσό θα φαινόταν ακριβό σε κάποιον που δεν αγαπάει τον ουρανό όσο εμείς;

Γενικεύοντας το ερώτημα, η σκέψη μου πάει στην πράξη και στην πραγματικότητα των ερασιτεχνών αστρονόμων. Πολλοί από εμάς ξοδεύουμε εκατοντάδες και χιλιάδες ευρώ για εξοπλισμό. Κανείς δε μας υποχρεώνει, όμως η θέλησή μας να δούμε και να φωτογραφίσουμε καλύτερα τον ουρανό μας οδηγεί εκεί. Τελικά, τα ποσά αυτά είναι τόσο υψηλά; Είναι μια "σπατάλη" ή ένα μικρό ποσό αν το συγκρίνουμε με το παράθυρο στο σύμπαν που μας ανοίγεται; Και τελικά τί περιγράφει με μια λέξη το κόστος της ερασιτεχνικής αστρονομίας καλύτερα; Τα 300 ευρώ του βασικού τηλεσκοπίου; Τα 100 ευρώ για ένα ζευγάρι κιάλια; Η τα ποσά χωρίς οροφή καθώς ο εξοπλισμός γίνεται όλο και καλύτερος;

Το ερώτημα προς συζήτηση συννοδεύεται και από ένα δημοφήψισμα, έτσι για να πάρουμε και μια ποσοτική άποψη το πράγματος. Πέρα από τις σαφείς απαντήσεις "Ναι" και "Οχι", η απάντηση "Ούτε ακριβή, ούτε φθηνή" υπονοεί ότι το κόστος είναι απλά κανονικό ενώ το "Εξαρτάται" υπονοεί ότι δεν μπορεί να δοθεί γενική απάντηση.

bouzarasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Αύγ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 208
Τόπος: Κομοτηνή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με τη λογική πως κάτι είναι "ακριβό" πάντα σε σχέση με κάτι άλλο κι όχι απόλυτα, η αστρονομία κατά την άποψή μου δεν είναι ακριβό χόμπι. Επίσης όπως λέω κι εδώ, η ερασιτεχνική αστρονομία είναι ίσως το μόνο χόμπι για το οποίο δε καλείσαι να δώσεις ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ!

Γράφεσαι σε ένα σύλλογο (άντε να δώσεις μια συνδρομή ετήσια) και μαθαίνεις εκεί τα απαραίτητα, βγαίνεις στον ουρανό και παρατηρείς τα πάντα με τα ματάκια σου (εξαιρετικά ευαίσθητα οπτικά εργαλεία και ...δωρεάν από τη Φύση!) ενώ μπορείς να κατεβάσεις ολοκληρωμένα προγράμματα όπως τους "Χάρτες του ουρανού" κι αυτό εντελώς δωρεάν.

Το τηλεσκόπιο είναι μόνο για όσους θέλουν μεγάλες μεγενθύνσεις αντικειμένων του ουρανού, για παρατήρηση ή για αστροφωτογράφηση. Η αστροφωτογράφηση όμως είναι ένα διαφορετικό χόμπι και πληρώνεται με καλά λεφτά. Για την απλή παρατήρηση με τηλεσκόπιο επίσης δε χρειάζεται να αγοράσεις δικό σου αλλά αν είσαι σε κάποιο σύλλογο να παρατηρείς με τον εξοπλισμό του συλλόγου.

Επίσης, έχει υπολογίσει κανείς πόσο κοστίζει το χόμπι του:

- Στον ψαρά;
- Στον κυνηγό;
- Στον μοντελιστή;
- Στον λάτρη των 4χ4 και των εκτός δρόμου διαδρομών;
- Στον λάτρη των extreme sports;
- Στον λάτρη του μηχανοκίνητου αθλητισμού;

Και σε τόσα άλλα χόμπι...

Μάλλον λοιπόν η ερασιτεχνική αστρονομία είναι το πλεόν, όχι απλώς φθηνό αλλά ανέξοδο χόμπι.

Ανέξοδο όμως στο πορτοφόλι. Το μυαλουδάκι σου πρέπει να το κουράσεις για να γίνεις γνώστης του ουρανού κι εκεί είναι που κολλάνε κάποιοι συμπολίτες μας οι οποίοι δε θέλουν να "ξοδέψουν" φαιά ουσία. Εκεί λοιπόν σίγουρα, είναι ένα "πολυέξοδο" χόμπι, ειδικά για όσους έχουν μάθει να ξεκουράζουν μονίμως το πλέον χρήσιμο εργαλείο που τους έδωσε η Φύση...

Cheesy Grin

View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
zantespearOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούν 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 508
Τόπος: Athens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eπειδή τυχαίνει να είμαι και Ψαροντουφεκάς. Σας λέω πως το κόστος της ερασιτεχνικής αστρονομίας είναι μια χαρά επειδή δεν έχει αναλώσιμα!!!
Πρέπει να αγοράζω στολές (200+ Ε) βέργες λάστιχα κλπ. Να μην αναφέρω και τις βενζίνες. Το κόστος δε ανεβαίνει γεωμετρικά αν έχεις και σκάφος.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την zantespear στις 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:09, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
nickthegreek13_7Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 29 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2144
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, κακά τα ψέματα, έχουμε ενα ακριβό χόμπυ! Αλλά απο την στιγμή που γουστάρουμε και το κάνουμε, χαλάλι τα εκατοντάδες ευρώ! Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Gliko_DakriOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Νοέ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 187
Τόπος: Πάφος - Κύπρος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απάντησα και εγώ : όχι...
...αλλά και το "εξαρτάται" μπορεί να ταίριαζε... γιατί υπάρχει και μία άλλη πτυχή.

Αν θεωρήσουμε ότι και τα κυάλια είναι μέρος της ερασιτεχνικής αστρονομίας....
..τότε όπως λέει και ο Dickinson.... οι περισσότεροι στα σπίτια μας έχουμε ένα ζευγάρι κυάλια...
...αλλά και αν δεν έχουμε...το κόστος απόκτησης τους αρχίζει από πολύ χαμηλή βάση.
Και για τηλεσκόπια.... μπορείς να βρεις φθηνά... αλλά αυτοί που έχουν τα λευτά αγοράζουν κάτι πιο ακριβό...για την ποιότητα εικόνας.
[..να μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και φτωχοί στον κόσμο].

Για την άλλη πτυχή που ανέφερα.....
..εννοώ ότι πολλοί μπέννουν στον πειρασμό να αγοράζουν και να αγοράζουν από τον ενθουσιασμό τους,
χωρίς να τα έχουν πραγματική ανάγκη... και έτσι το κόστος ανεβαίννει..
Δεν ξέρω αν η σύγκριση που θα αναφέρω...είναι και η σωστότερη....αλλά
ήμουνα (είμαι) ερασιτέχνης φωτογράφος...και από τον ενθουσιασμό μου έβλεπα κάποιον φακό και τον αγόραζα και έτσι τα λευτά έφευγαν.
....Αλλά πούλησα αρκετά πράγματα.... πήρα κάποια λευτά για να ασχοληθώ και με αυτό το hobby... τα αστέρια Cheesy Grin

'Ελπις

KOSTAKISOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 03 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1226
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Think Think Think Think Think
Πολυ δυσκολη ερωτηση.....
Εξαρταται απο ποια σκοπιά βλεπει καποιος το θεμα.Αν το βλεπει καθαρα ερασιτεχνικα,ρομαντικα και απλοϊκα,ναι,ειναι φθηνο(εως....τσαμπα).
Απο εκει και μετα,δεν υπαρχει οροφη.Μια ιδιαιτεροτητα της αστρονομιας (και οχι μονο)ειναι το γεγονος οτι ο χρηστης του εξοπλισμου,ελαχιστα (για να μην πω καθολου)επεμβαινει τεχνικως,σε αυτο που λεγεται αποδοση κατα την παρατηρηση.Τα παντα εξαρτωνται απο την ποιοτητα του εξοπλισμου.Κατα συνεπεια,η χρηματικη δαπανη ειναι ο καθοριστικοτερος παραγοντας(με δεδομενο φυσικα οτι η επενδυση γινεται ορθολογιστικα,και οχι απο ενθουσιασμο πχ,οπως ανεφερε ο Ελπις παραπανω).
Κακα τα ψεμματα,ειναι "σκληρο και αδικο",να κατεχεις γνωσεις τις οποιες δεν μπορεις να αναπτυξεις εμπρακτως(οπως πχ να γνωριζεις την θεση ορισμενων αντικειμενων,αλλα να μην φθανουν οι ιντσες σου Crying or Very sad για να τα δεις).
Η θεση μου στην ερωτηση περι "ακριβης ενασχολησης" ειναι απολυτη:
Ειναι ακριβο χομπυ.Και μονο καθαρα οικονομικοι λογοι,τηρουν πολλες φορες τη δαπανη σε χαμηλα επιπεδα.
Τελος,να επισημανω,οτι το ποσον που διαθετει εκαστος εξ ημων,δεν ειναι σε καμια περιπτωση αναλογο της ευχαριστησης που θα εισπραξει,ουτε φυσικα οι μεγαλες διαμετροι χαριζουν απο μονες τους ομορφες στιγμες(οι οποιες στιγμες,πρεπει φυσικα να ειναι ο μονος τελικος στοχος.Το αναφερω γιατι μερικες φορες μπαινει και λιγο η επιδειξη,ο ανταγωνισμος,ματαιοδοξια.....)
Αντιθετως, εξοπλισμος περιορισμενης δαπανης,δεν σημαινει οτι θα ευχαριστει "περιορισμενα" τον συνειδητοποιημενο χρηστη.Και πρωτος εγω,αναρωτιεμαι συχνα,που να ειναι το Κινεζικο 6" Νευτωνιο,που αν και παμφθηνο,δεν με απογοητευσε ποτε.(λογω ελειψης χρηματων,ειχα παρει ενα με ραγισμενο ποδι Very Happy Very Happy απο την βιτρινα,χωρις κούτα,στη μιση τιμη).
Στο κατω-κατω της γραφης,οσο και να δαπανησει καποιος,ανακαλυπτει οτι ποτε δεν ειναι αρκετα,οποτε......... ο διαλογος γνωστος......
"θα παρω το μεγαλο για να μου μεινει"
(κουνια που σε κουναγε κακομοιρη.....) Shame on you Brick wall
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 865
Τόπος: Μεσσηνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ οτι ξεκινάει απο 0 ευρώ..
αλλα ποιός μένει εκεί?
ο KOSTAKIS το έθεσε ωραία..
Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να ξέρει τους αστερισμούς, να βλέπει το συννεφάκι της Ανδρομέδας, ή το Μ13, και να μην θέλει να πάρει ενα τηλεσκόπιο να τα δει απο "κοντά"
μην ξεχνάμε οτι αρκετοί απο εδω (μαζί και εγω..) δεν μπορούν να γραφτούν σε σύλλογο, ούτε και να χρησιμοποιήσουν ενα κοινόχρηστο τηλεσκόπιο. αρα αναγκαστικά κάποια στιγμή πρέπει να πάρουν τηλεσκόπιο.
(είναι σαν να κάνεις ψαροντούφεκο, χωρίς το.. ψαροντούφεκο, μόνο με την τρίαινα!)
όσο για το κόστος των 300ευρώ, μπορεί να είναι μικρό για ενα όργανο π.χ. 8" αλλα μην ξεχναμε οτι 300 ευρώ σήμερα είναι και το 50% του βασικού μισθού

(επειδή αναφέρθηκε πάντως, σε σχέση με το μοντελισμό, είναι ΠΟΛΥ φθηνότερο.. Wink )
Επιστροφή στην κορυφή
bouzarasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δράκουλα

Αν δεν υπάρχει σύλλογος στην Καλαμάτα, υπάρχει κάπου παραδίπλα π.χ. ο Ωρίων στην Πάτρα κλπ. Η ανεξάρτητοι "αστρο-παλαβοί" ινδιάνοι, που παίρνουν συνεχώς τα βουνά και τα όρη. Είναι στατιστικώς απίθανο να μη δραστηριοποιείται κανείς.

Οσο για τα ευρώ και για το αν μπορεί κανείς να μείνει στο "μηδέν"... Σε πληροφορώ πως είμαι ένα τέτοιο παράδειγμα. Δε με συγκινεί καθόλου το νεφέλωμα Τάδε και ο γαλαξίας Δείνα, με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Βέβαια έχω εξοπλισμό και ακριβούτσικο αλλά για άλλο λόγο (αστροφωτογράφηση - κυρίως ηλιακό σύστημα).

Αν δεν ήταν η αστροφωτογράφηση στη μέση, θα έμενα στα ματάκια μου, άντε το πολύ τα 10*50 bresser του LIDL και δε θα είχα κανένα απολύτως κόμπλεξ.

Η ερασιτεχνική αστρονομία είναι ίσως το μόνο ανέξοδο χόμπι. Και τον αξιολογότερο οπτικο-αισθητήριο εξοπλισμό τον έχουμε δωρεάν από τη Φύση...

alepohoriOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2442
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε καμμία περίπτωση! Ο λόγος είναι απλός: Δεν υπάρχουν αναλώσιμα! Μία φορά αγοράζουμε καλά προσοφθάλμια ,και τα έχουμε για μια ζωή!
Επιστροφή στην κορυφή
HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1686
Τόπος: Durham, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενδιαφέρουσα ερώτηση...

Κατ' αρχάς πιστεύω πως δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε το υψηλότερο κόστος, αφού σε οποιοδήποτε χόμπυ μπορεί να φτάσει σε οποιοδήποτε ύψος. Οπότε ας πάμε στα χαμηλότερα, τα ελάχιστα για μένα είναι ένα-δύο βιβλία, οπότε μιλάμε για 30-40 ευρώ και ένα οπτικό βοήθημα, κυάλια ή μικρό τηλεσκόπιο (βλέπε Bresser), οπότε μένουμε κάτω από 150 ευρώ και μιλάμε για εξοπλισμό που σε βάζει για τα καλά στο σπορ, τουλάχιστον για μένα τα κυάλια και ένα μικρό διοπτρικό ήταν υπέρ αρκετά για πολλά χρόνια.

Φυσικά αν δεν αρέσει σε κάποιον το χόμπυ και δέκα ευρώ να δώσει για ένα πλανήσφαιρο, πεταμένα λεφτά θα είναι. Όμως πιστεύω πως με λιγότερα από 500 ευρώ μπορεί κάποιος να αποκτήσει εξοπλισμό για μιά ζωή...
Επιστροφή στην κορυφή
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2177
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ερώτημα μου θύμησε κάτι που είχα διαβάσει κάποια στιγμή στο cloudy nights και έψαξα και το βρήκα. Ρίξτε μια ματιά στο: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1496
Πιστεύω ότι ρεαλιστικά κάποιος που θα ασχοληθεί σοβαρά είναι κάπου στη μέση ανάμεσα στα παραπάνω δύο παραδείγματα. Συμφωνώ με το Δημήτρη, ο εξοπλισμός είναι κάτι που μένει και αξίζει τον κόπο κανείς να επενδύει σε ακριβά και καλά αξεσουάρ και ναι, όπως λέει και ο Κώστας δεν υπάρχει οροφή όταν κάτι σου αρέσει, σε κρατάει και γίνεται πάθος. Στο κάτω κάτω της γραφής, υπάρχουν ΠΟΛΥ ακριβότερα χόμπυ που δεν απαιτούν εφάπαξ αγορές αλλά συνεχείς αναβαθμίσεις.
Προσωπικά έχω επενδύσει πολλά χρήματα στο χόμπυ, αλλά από την άλλη είναι κάτι που με γεμίζει, μπορώ να ξημερώσω μόνος μου χωρίς να πάρω είδηση πότε πέρασε η ώρα, χωρίς να με απασχολεί τίποτε άλλο, παρά μονάχα ο εντοπισμός και παρατήρηση του επόμενου στόχου. Σε προσωπικό μέτρο θεωρώ ότι αυτό μονάχα αξίζει πολύ περισσότερα από όσα κατα καιρούς - βλέπε συνέχεια Mr. Green - έχω δώσει αγοράζοντας διάφορα αστρο-ψιλο-χοντρο-αξεσουάρ.
Καλή συνέχεια σε όλους.
Φιλικά,
Ηλίας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DarkchildeOffline
Αστρόφιλη
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Ιούν 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 65
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 7:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν νομίζω ότι έχει σημασία το εαν κοστίζει 10 ευρώ ή 1000 ευρώ. Η ευχαρίστηση που σου δίνει η ενασχόληση με κάτι που αρέσει δεν μπορεί να κοστολογηθεί. Δεν νομίζω ότι κάποιο χόμπυ ή οτιδήποτε κοστίζει ακριβά. Νομίζω ότι κοστίζει ακριβά το να μην ασχολείσαι καθόλου με κάτι που σου αρέσει.
Επιστροφή στην κορυφή
bouzarasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/07/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Νομίζω ότι κοστίζει ακριβά το να μην ασχολείσαι καθόλου με κάτι που σου αρέσει.

Οτι πιο σοφό έχω διαβάσει εδώ μέσα!!

Applause Applause

Νομίζω πως πρέπει να γίνει το σλόγκαν του Βοξ. Και θα προσέθετα πως δεν αξίζει να "ακρωτηριαζόμαστε" ψυχολογικά για να αποφύγουμε ένα δήθεν κόστος των 100 ή 300 ευρώ ενώ καθημερινά σπαταλάμε τόσα χρήματα εδώ κι εκεί γιατί απλά βαριώμαστε να κάνουμε οικονομία (στα καύσιμα κατά την οδήγηση, στο νερό και ρεύμα στο σπίτι, στο τηλέφωνο, στο χρόνο που σπαταλάμε σε ανούσια πράγματα και τόσα άλλα).

astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6889
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/08/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα ότι η οροφή δεν είναι μέτρο σύγκρισης διότι σε όλες τις ασχολίες δεν υπάρχει άνω όριο. Η βάση, την οποία κάποιοι φίλοι ορίζουν ξαπλώνοντας και κοιτώντας το Γαλαξία, ως 0 ευρώ ενώ κάποιοι ως 200 ή 300 ευρώ είναι κατά την άποψή μου οπωσδήποτε χαμηλή. Και με δεδομένο ότι ο ουρανός είναι ελεύθερα διαθέσιμος σε όλους ψηφίζω πως όχι, η ερασιτεχνική αστρονομία δεν είναι ακριβή ενασχόληση.

Παρατηρώ πως η πλειοψηφία έχει απαντήσει το "εξαρτάται". Ερμηνεύω το γεγονός αυτό ως "μπορεί να δώσεις και λίγα, μπορεί και πολλά" το οποίο ασφαλώς και είναι αληθές. Ομως κατά την άποψή μου η απάντηση με τη μεγαλύτερη βαρύτητα είναι το το ότι μπορείς με λίγα χρήματα να δεις και να μάθεις πολλά.

MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/08/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάλι ψήφισα όχι.Δεν θεώρω ότι είναι ακριβή ενασχόληση. Δύο- τρία βιβλία και ένα καλό τηλεσκόπιο (300 Ευρώ) για παράδειγμα, μια χαρά ειναι! Cheesy Grin Το θέμα είναι πόσα χρήματα μπορεί να διαθέση ο καθένας μας και πόσο θα θέλει να προχωρήσει σε επίπεδο..! Think
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης