Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:cry: HELP!!!!!! Bοήθεια μωρέ! Μόλις τώρα σύνδεσα το πρώτο μου τηλεσκόπιο αλλά...έχω κάποια προβληματακια...Και επειδη είμαι αρκετά άσχετη μήπως θά μπορούσε να μου πεί καποιος γιατι τα βλέπω όλα ανάποδα και ίσως να μου έλεγε και λίγα ψηλά για τους φακούς?Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στελλα,

 

Να τα βλεπεις αναποδα δεν σημαινει οτι υπαρχει προβλημα! Κατ'αρχην, θα μπορουσες να μας περιγραψεις μερικα στοιχεια (τυπος τηλεσκοπιου κ.α.);

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

E,εντάξει συγνώμη απλά δεν το ήξερα...Είναι fds 60700 Diam:60mm και μόλις τώρα το σύνδεσα.έχει 3 φακούς 20mm,12.5mm και 4mm.Έχει επίσης και ένα πρασινο πράγμα το οποίο πρέπει να είναι φίλτρο για το φεγγάρι.Έχει ακόμη ένα erecting eyepiece 1*5x και ένα barlow lenw 3x.Είναι μικρούλι,αλλά είναι πιστεύω καλό για αρχή...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ:

ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΣΟΥ ΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ

Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΚΟ 20mm. ΝΟΜΙΖΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ 4mm ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΗΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΜΟΛΙΣ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗ ΦΑΚΟΣ 12 mm ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ.

ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ Ο BARLOW ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΔΙΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ .

ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΘΕΛΕΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ

ΤΑ ΜESSIER KAI TA NGC ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ -ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΧΟΝΤΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΤΕΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ.

ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΨΑΞΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΦΑΙΡΩΤΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΣΜΗΝΗ ΑΣΤΕΡΩΝ

ΜΕΡΙΚΑ ΝΕΦΕΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ.ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΒΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΧΗ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΦΕΓΓΑΡΙ ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ . ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΤΟΞΟΤΗ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΣΧΗΜΑ ΤΣΑΓΙΕΡΑΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ Ν.ΝΔ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή Στέλλα, γειά σου,

συμφωνώ με τον Αντώνη, καλό είναι να πάρεις ένα βιβλίο και να προσπαθήσεις να μάθεις τον ουράνιο θόλο. Σιγά-σιγά και μην απογοητεύεσαι, θέλει χρόνο και διάβασμα. Θα πρότεινα να δείς επίσης όσες μπορείς από τις συζητήσεις στο forum. Καλή αρχή και υπομονή.

Επίσης καλό είναι να δείς και από πρόγραμμα αστρονομίας (υπάρχει στο site εδώ). Θα το βρείς στα προγράμματα. Καλό είναι το Ciel-Χάρτες του ουρανού-είναι και στα ελληνικά.

"τα αγαθά κόπεις κτώνται".

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

enas filos mou exei ena akrivos idio me ta idia aksesouar tis Firstline to pire 70 euro apo ta Carrefour. Sorry alla den einai kalo oute gia arxi... Focus to feggari den mporouse na kanei kala kala......

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Flashy έχω κι εγώ το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μόνο που το πήρα 47ευρώ και είναι μια χαρά για αρχή.Η σελήνη φαίνεται υπέροχη το ίδιο και οι δακτύλιοι του κρόνου.Φαίνονται καθαρά οι 4 απο τούς δορυφόρους του δία και 2 απο τις ζόνες του,και οι φάσεις της αφροδίτης.[και όλα αυτά με 40 ευρώ που έχει πάει τώρα]
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Pote min ipotimas ti dinami enos tileskopiou......

me to prwto mou tileskopio (konustart900) gia ena xrono eblepa monaxa to feggari.....

otan omws to ema8a arketa kala ida tous daktilious tou kronou, to nefelloma tou oriwna, to astriko sminos tou irakli, to gala3ia tis andromedas.(ta dio teleutea fenontan mikra alla ti na kanoume.........)

 

Tora exoume alles katastaseis..........Celestron Nextstar 11" GPS

 

 

Auto ine tileskopio!!!!!!!!!!!!!

Soleaskywatcher
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8) Φιλέ Hunter155, δεν νομίζω να είδες 5 δορυφόρους του Δια με τηλεσκόπιο 60mm και αγορασμένο απο σουπερμαρκετ...ουτε με 16" δεν γίνεται αυτο, παντα φαινονται 4...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!! ΑΣ ΑΡΧΙΣΩ...ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Κ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ!AΣ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ FLASHY! TO ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΦΟΥΡ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΦΩΤ.ΜΗΧ.,ΦΑΚΟΥΣ,ΨΗΦ.ΚΑΜΕΡΕΣ Κ.Λ.Π. ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.KAI ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ? ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ:P ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ! ΟΙ ΦΑΚΟΙ ΤΕΛΕΙΟΙ Κ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!!!! O ENAΣ ΕΙΝΑΙ 20MM,12.5MM K 4MM.TOYΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ Κ ΤΟΥΣ 3 Κ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΙΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΕΒΡΕΧΕ Κ ΕΙΧΕ ΣΥΝΝΕΦΑ,Κ ΕΤΣΙ ΕΚΑΤΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ Κ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ Τ Ε Λ Ε Ι Α!!!ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΟΛΟΓΙΟΜΟ!!! ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΑΙ ΠΟΣΟ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ ΕΙΜΑΙ!!! :D Ο barlow lens ΗΤΑΝ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΕΛΕΙΟΣ Κ ΝΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ. ΕΙΔΑ Κ ΤΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ,ΕΝΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΤΑ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ Κ ΜΕΤΑ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ,ΠΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ!!! ΤΕΛΕΙΑ!ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ! ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ Κ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ astrovox ΤΟ BACKYARD ΘΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ Κ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ :P . ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!!!!! Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΟΡΩΘΕΙ,Κ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩ ΟΣΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΟ Κ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ:P ΠANTΩΣ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΑ Κ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ :P . OTAN ΘΑ ΠΑΡΩ Κ ΜΙΑ WEB CAMERA ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ,ΦΤΗΝΟ,ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ!!!!!! :D :D :D :D

**** Ένας χάρτης του κόσμου,που δεν περιλαμβάνει και τη χώρα της ****

**** Ουτοπίας,δεν αξίζει ούτε ένα βλέμα να του δίξει κανείς,γιατι ****

**** παραλείπει τη μόνη χώρα προς την οποία ταξιδεύει πάντοτε η ****

**** ανθρωπότητα. Και αφού η ανθρωπότητα επιβιβαστεί εκεί,κοιτάζει ****

**** ακόμα πέρα,και όταν ανακαλύψει μια άλλη,καλύτερη χώρα,απο- ****

**** πλέει και πάλι. Η πρόοδος είναι η πραγμάτωση ουτοπιών... ****

**** Όσκαρ Ουάιλντ****

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: Φίλε Αντώνη έχεις δίκιο τώρα που μου το έγραψες είδα ότι έκανα την γκάφα και έγραψα 5.Παιδιά 4 δορυφόρους είδα! :oops:
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

paizei na pire problimatiko alla ok.

 

 

Ante mpravo!!! Kales paratiriseis sto xorio :)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mη φωβασαι Στέλα δεν λέει για σενα.
enas filos mou exei ena akrivos idio me ta idia aksesouar tis Firstline to pire 70 euro apo ta Carrefour. Sorry alla den einai kalo oute gia arxi... Focus to feggari den mporouse na kanei kala kala......
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης