Jump to content

Εύρεση φακού τηλεσκοπόυ (Primary)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας είμαι καινούριος στο χώρο και δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την παρατήρηση , ποτέ δεν ειναι αργά ομως ! Ψαχνοντας στο internet ανακάλυψα ότι πολύς κόσμος κατασκευάζει μόνος του τα τηλεσκόπια και αυτό μου ενθουσίασε και θα ήθελα να ασχοληθώ με την κατασκευή (Νευτονικού), είμαι μηχανολόγος και κατασκευαστής καλουπιών Injection για πλαστικα εχω στη διαθεσή μου εργαλειομηχανές ακριβείας cnc και πολυ δυνατά σχεδιαστικά προγράμματα μου λείπει η εμπειρία στα οπτικά ενώ εχω μεγάλες δυνατότητες στην κατασκευή .Θα ηθελα να σας ρωτήσω που μπορώ να βρώ στην ελληνική αγορά φακό (primary) καλής ποιότητας , σκέφτομαι για 6'' η 8'' και επίσης ποίο focal ratio μου προτείνεται για παρατήρηση πλανητών .

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia xara!

kat arxhn fantazomai pws ennoeis pou tha breis katoptro 6" h 8" kai oxi fako..... mia kai anafereis pws theleis na kataskeyaseis neytwneio thleskopio.

Dioptriko thleskopio 6" h 8" akoma perissotero einai ena kthnos pou thelei

stibarotath sthriksh kai monimh egatastash.

Gia parathrhsh planhtwn xreiazontai dyo kyries proypotheseis:

a)poly kala optika

b)prokeimenou gia thleskopio me kentrikh parempodish ayth na einai oso dynaton mikroterh.

Sthn ellhnikh agora katoptra ypshlhs kai eggyhmenhs poiothtas den tha breis.

Ara eite paragelneis apo to ekswteriko (giati nte kai kala sthn ellhnikh agora??)eite to kataskeyazeis monos sou(dyskolo xwris sxetikh empeiria h kathodhghsh apo kapoion empeiro sto thema).

Ena search sto google gia mirror making h mirror grinding tha sou dwsei pantws mia idea gia thn olh diadikasia.

Twra sxetika me ton estiako logo.....den einai aytos katheyatos to kyriotero oso to na meiwseis thn kentrikh parempodish sto 17-18% ths diametrou tou prwteyontos... ayto shmainei aykshsh tou estiakou logou gia na epiteyxthei.

As poume xondrika pws gia ena thleskopio 6-8" kalo tha tan enas estiakos logos gyrw sto f/8 h kai parapanw an exeis ws kyrio antikeimeno thn planhtikh parathrhsh.

Elpizw na se diafwtisa kapws..

Edw gia oti allo xreiasteis

 

Filika,

Giorgos

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia!

Psaxnontas apo perirgeia sto web brhka oti h Orion optics ths Agglias(oxi h gnwsth Orion apo USA) kataskeyazei katoptra 6" f/11 kai 8" f/8 kathws kai oloklhrous optikous swlhnes gyrw apo ayta.Ena neytwnio me tetoio katoptro ypshlhs poiothtas kai mikro deytereyon tha einai enas "planet killer" pou tha kanei katoxous pollwn dioptrikwn me kostos 4 kai 5 (h kai perissoteres fores) parapanw na kitrinisoun apo thn zhleia tous :twisted:

Rikse mia matia sto site: http://www.orionoptics.co.uk

 

Katharous ouranous!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια και ο λόγος είναι για την ORION OPTICS Αγγλίας προσθέτω και εγώ την εμπειρία μου: Εδώ και τρία χρόνια έχω την τύχη να κατέχω ένα από τα τηλεσκόπια της εταιρίας. Αρχικά σκόπευα να παραγγείλω ένα σετ από τα άριστης ποιότητας κάτοπτρα που κατασκευάζει, αλλά ο ιδιοκτήτης, (που συμπαθεί ιδιαίτερα τους Έλληνες και κάνει συχνά διακοπές στη Σκιάθο) μου έκανε δια τηλεφώνου μια πολύ δελεαστική τιμή για ένα πλήρες νευτώνιο τηλεσκόπιο 10'' f/4.8 με ισημερινή στήριξη και με οπτικό σωλήνα της τότε καλύτερης σειράς της εταιρίας. Η τιμή του οπτικού σωλήνα ήταν τότε 360 λίρες! Ποτέ δε μετάνιωσα που πήρα το ρίσκο και παρήγγειλα κατι τόσο ογκώδες και εύθραυστο από το εξωτερικό. Η ποιότητα κατασκευής του δέν έχει καμμία σχέση με τα οικονομικά τηλεσκόπια και τα οπτικά του συνεχίζω να τα θαυμάζω ακόμη και σήμερα. Είναι απλώς άριστα. Τις στιγμές που οι ατμοσφαιρικές διαταραχές μειώνονται, μου δίνει εκπληκτικές λεπτομέρειες στη Σελήνη και τους πλανήτες, κι ας έχει χαμηλό εστιακό λόγο, f/4.8. Ο μόνος λόγος που δεν χρησιμοποιώ μεγεθύνσεις μεγαλύτερες από 300Χ είναι οι περιορισμοί της ατμόσφαιρας, ενώ το τηλ/πιο δείχνει να "σηκώνει" άνετα και μεγαλύτερη μεγέθυνση. Σημειώνω πάντως ότι κατά την παραγγελία επέμεινα να επιλέξουν με προσοχή τα κάτοπτρα, αλλιώς το τηλεσκόπιο θα γύριζε πίσω, αφού προοριζόταν και για πλανητική παρατήρηση. Ο χρόνος που μεσολάβησε για την κατασκευή και αποστολή του ήταν 2 μήνες (η εταιρία ήταν τότε μικρότερη) αλλά η αναμονή ανταμείφθηκε με ένα εξαιρετικό τηλεσκόπιο. Ιδανικός για παρατήρηση του ηλιακού συστήματος θα είναι ο οπτικός τους σωλήνας με πρωτεύον κάτοπτρο 6'' f/8 ή f/11. Συμπέρασμα: οι μικρότερες εταιρείες (που δεν έχουν το βεληνεκές πολυεθνικής), παράγουν συχνά πολύ αξιόλογα προϊόντα και σε ελκυστικές τιμές.

  • Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης