Jump to content

Καλώς σας βρήκα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς όρισα στη παρέα σας :D

Δεν είμαι ακόμα ούτε καν ερασιτέχνης απλά είμαι ρομαντικός :oops: :)

Νομίζω πως και οι ρομαντικοί έχουν τα δικά τους κίνητρα να κοιτάνε τα αστέρια :)

Είναι τέτοιο το δέος που νιώθεις ,σε κάνει καλύτερο άνθρωπο αν σκεφτείς πόσο μικροί είμαστε μέσα σε αυτό το απίστευτου μεγέθους σύμπαν

Παλιότερα είχα κοιτάξει έναν πλανήτη από ένα τηλεσκόπιο ενός γείτονα

Δεν θα ξεχάσω πως τρόμαξα όταν ξαφνικά κοίταξα και είδα ένα πρασινοκόκκινο μπαλάκι σαν του τέννις ( αν και του τέννις είναι κίτρινο :) )

Από τότε περιμένω πως και πως την ευκαιρία να ξαναζήσω μια τέτοια εμπειρία

Μη έχοντας γνώσεις αστρονομίας και μη γνωρίζοντας τεχνικά θέματα δεν τολμώ να μπω στη διαδικασία να πάρω τηλεσκόπιο γιατί θα με πιάσουν κότσο σίγουρα

Θέλω όμως να αγοράσω κυάλια

Διάβασα όλα σας τα άρθρα αριστερά στο φόρουμ

Για κυάλια θα κοιτάξω τι θέματα έχει το φόρουμ για να μη σας ζαλίσω εδώ

Σας χαιρετώ λοιπόν και εύχομαι όλη αυτή η ομορφιά του σύμπαντος να μας κάνει πιο ταπεινούς στις συμπεριφορές μας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει.

Και δεύτερον, δεν υπάρχει κανείς να σου απαντήσει λόγω 15αύγουστου.

Καλές διακοπές.

rama

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει.

Και δεύτερον, δεν υπάρχει κανείς να σου απαντήσει λόγω 15αύγουστου.

Καλές διακοπές.

rama

Συμφωνώ 40 άτομα είδαν το μήνυμα κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει ............

η ευγένεια δεν είναι κάτι το υποχρεωτικό

Καλές διακοπές

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηλθες στην παρεα.

 

καλη η σκεψη σου για τα κυαλια.Ειναι καλο να μαθεις πρωτα μερικα

πραγματα για τον ουρανο και μετα να πας για τηλεσκοπιο.

Και πιο σημαντικο ειναι να δεις απο καποια τηλ. πριν να αγορασεις.

Αυτο μπορεις να το κανεις σε αστρο-παρτυ οπου πολλα ατομα

φερνουν διαφορα τηλ. και μπορεις να δεις τι υπαρχει και αν θελεις

να τελικα να αγορασεις.

 

Απο που εισαι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι το topic είχε 40 page views δε σημαίνει ότι το είδαν 40 ξεχωριστά άτομα. Όσο για τη σκέψη σου για κυάλια, θα συμφωνήσω μαζί σου (αυτό ακριβώς έκανα πριν 1 1/2 μήνα).
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Το να ξεκινάμε να σε καλωςορίζουμε ενας ενας δεν είναι λογικό (831 μέλη)

ούτε λέει τίποτε.

Ειμαστε εδώ να ανταλάσουμε απόψεις και ιδέες όπως και να προσπαθούμε να απαντήσουμε σε απορίες και προβλήματα που συναντάμε.

Αν ανατρέξεις σε προηγούμενες συζητήσεις θα βρείς αρκετές απαντήσεις για κιάλια που όπως είπε και ο Θέμης είναι το καλύτερο για να ξεκινήσεις.

Ισως φάνηκε λίγο κυνική η απάντηση του rama αλλά ετσι είναι.

Πάντως μια και μιλάμε για ευγένεια και ταπεινότητα για αυτό και δεν πήραμε σαν ειρωνεία την αναφορά σου για τους σαράντα που διάβασαν την απάντηση σου.

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kalos orises file!!!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Antony. Κάτι άλλο που με απασχολεί και θα ήθελα την άποψη σας είναι το γεγονός ότι μερικά από τα μέλη κάνουν δημοσιεύσεις ανούσιες που περιέχουν ένα σχόλιο το οποίο δεν ωφελεί πουθενά. Η έννοια της δημοσίευσης είναι η ενημέρωση και σε ένα site όπως το Astrovox θα πρέπει να είμαστε επί της ουσίας. Προσωπικά εκνευρίζομαι όταν βλέπω δημοσιεύσεις που θα μπορούσαν κάλλιστα να ήταν απλά προσωπικά e-mail. Άλλωστε το περίφημο περιβάλλον του Astrovox δίνει το δικαίωμα να στέλνει κανείς e-mail κατ' ευθείαν σε κάποιο μέλος. Το να κυνηγάνε κάποιοι απλά νούμερα δημοσιεύσεων δεν έχει ουσία όταν γίνονται με αυτό το τρόπο.

 

Βεβαίως εκφράζω την ταπεινή μου άποψη και πραγματικά είναι θέμα των διαχειριστών των "fora".

 

Καλές παρατηρήσεις αυτό το Σαββατοκύριακο

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την εντυπωση οτι ο csot αναφερεται στην ερωτηση μου προς το νεο

μελος του astrovox astroboy.

Ο λογος που ρωτησα το μερος στο οποιο βρισκεται ειναι πολυ απλος:

αναλογα με το που μενει θα μπορουσε ο οποιοσδηποτε διαβασει το

μηνυμα να τον ενημερωσει για εταιριες απο τις οποιες μπορει να αγορασει

τον εξοπλισμο ή βιβλια που τον ενδιαφερουν και για το ποιος ομιλος

ειναι κοντα του. Και ετσι θα ειχε την ευκαιρια να μιλησει απο κοντα με καποιους ανθρωπους που θα τον κατατοπιζαν σε θεματα που ειναι εντελως καινουρια γι΄αυτον.

Ειχα την εντυπωση οτι βοηθαμε οταν καποιος ψαχνει για πληροφοριες

ζητω συγνωμη αν καταλαβα λαθος.

Δεν γνωριζομαστε με το μελος astroboy και "απο χτες" ωστε να στειλω προσωπικο e-mail.

Το τελευταιο σχολιο νομιζω οτι ειναι μαλλον αστοχο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει αστυνόμευση στο τι κάνει ο καθένας post και πως το κάνει. Με την ίδια λογική και εσύ φίλε csot θα μπορούσες αντί να κάνεις post με το παράπονό/παρατήρησή σου, να στείλεις κατευθείαν e-mail στο άτομο που έκανε το λάθος σύμφωνα με εσένα, ή στον moderator/administrator για να το αναφέρεις. Όπως και εγώ τώρα θα μπορούσα να στείλω e-mail, αντί να κάνω αυτό το άσχετο-με-το-topic post, μονάχα που εγώ προσωπικά δε το κάνω διότι πολύ απλά δε συμφωνώ με τη τόσο αυστηρή και σκληρή τήρηση ανούσιων κανόνων. Βάζω πάνω απ' όλα τη συζήτηση και το "χρήσιμο" που μπορεί να βγει από αυτή, παρά το ότι μπορεί κάποιος να κάνει post για να αυξήσει τον αριθμό του (που και πάλι δε καταλαβαίνω τι όφελος θα έχει κάποιος από αυτό για να το κάνει). Let's chill out.

 

Φιλικά, bug. :roll:

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοπός της δημοσίευσής μου δεν ήταν να ξεκινήσω "flame" στο Αστροβοξ. Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί οι δυο σας το πήρατε τόσο προσωπικά το ζήτημα. Δεν μίλησε κανείς για αστυνόμευση, δεν μίλησα εγώ για κανόνες συμπεριφοράς, η δημοσίευσή μου είναι λίγο παραπάνω, διάβασε την ξανά γιατί φτάνεις πολύ γρήγορα σε συμπεράσματα.

 

>Με την ίδια λογική και εσύ φίλε csot θα μπορούσες αντί να κάνεις post με >το παράπονό/παρατήρησή σου, να στείλεις κατευθείαν e-mail στο άτομο >που έκανε το λάθος σύμφωνα με εσένα, ή στον moderator/administrator >για να το αναφέρεις.

 

Ναι, αλλά εγώ ζήτησα την γνώμη των μελών (πάλι δεν διάβασες τι έγραψα πιο πριν)

 

Όταν έγραψα το κείμενο μου δεν αναφέρθηκα σ' εσένα. Το θεωρώ δεδομένο, αυτός που έχει την γνώση να την μοιράζετε με τους υπόλοιπους και πολύ σωστά έγραψες ότι έγραψες. Όπως είπες και εσύ τους κανόνες τους θέτουν οι διαχειριστές και εμένα δεν μου πέφτει λόγος και δε έχω δικαίωμα να κάνω τον αστυνόμο και ούτε θέλω βέβαια. Έγραψα την άποψη μου για κάτι που θεωρώ σοβαρό και ζήτησα την γνώμη των μελών, όχι την προσωπική τους επίθεση.

 

Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος να βλέπεις δημοσιεύσεις με κείμενο:

"geia sou file"

 

δεν θα κρίνω εγώ τις προτιμήσεις σου. Θέτω στην κοινότητα του Αστροβοξ το ερώτημα κατά πόσο τέτοιες δημοσιεύσεις, ή άλλες που εξελίσσονται σε διάλογο που θα μπορούσαν άνετα να είναι περιεχόμενο ενός chat-room ή ενός e-mail που δεν προσφέρουν τίποτα στα υπόλοιπα μέλη, θα πρέπει να γίνονται με αυτό τον τρόπο.

 

>Βάζω πάνω απ' όλα τη συζήτηση και το "χρήσιμο" που μπορεί να βγει από >αυτή,

 

Σωστά τοποθετημένο, αυτό που λέω και εγώ

 

Καλή συνέχεια

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω ρε παιδιά ........... τι να πω

Γράφω σε τόσα φόρουμ και το να γνωριστούμε μεταξύ μας με ένα μήνυμα δεν ήξερα ότι προκαλεί τόση ενόχληση και τόση καχυποψία

Δεν το ήξερα ότι είναι ανούσιο μήνυμα

Συγνώμμη που δεν σας πλάκωσα στις μάρκες κτλπ για να έχει βαρύτητα η πρώτη μου επικοινωνία μαζί σας

Ευχαριστώ ........... αλλά διώξατε ένα νέο μέλος ακόμα δεν ήρθε

Ας είναι ...... πάω αλλού

Καλή συνέχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

asxoliasto...

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ASTROBOY ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΚΑΤΑΚΑΡΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ .ΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ SITE NΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ .ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΣΧΕΣΕΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΛΗ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΑΛΙΑ ΕΙΝΕ ΜΙΑ ΑΡΧΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΥΣ :D

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

kalws sas vrhka ki egw!!!

 

paei ligos kairos apo tote poy afhsa ta tektainomena sto xwro ths astronomias...

 

tote poy ekleine to periodiko millennium!

 

vlepw th floga na ksanafoyntwnei siga siga kai mallon sas vrhka thn katallhlh stigmh!

 

dave.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης