Jump to content

When Dreams Come True! (Altinakis George)


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειμαι τρισευτυχισμενος!!!!!!!

 

Να μην πω τετραευτυχισμενος.....!

 

Η γυναικα μου εβαλε νερο στο κρασι και voila!

 

Αποφασισε οτι για να μην με χασει απο τον ματαιο τουτο κοσμο (χαμενο μεσα στο Ιντερνετ), καλυτερα ειναι να εχω ενα τηλεσκοπιο. Και τι τηλεσκοπιο!

 

Ναι ,ειναι γεγονος την επεισα και χωρις υστεριες παω να παραγγειλω το Skywatcher Dobsonian των 8' απο το πλανηταριο.

 

Τα επιχειρηματα μου ηταν: Μεχρι να ρθει η κορακλα μου (σημερα εμαθα το φυλο παιδια και θα την κανω να τρελαθει με τα αστερια) το τηλεσκοπιο μεσα κανονικα. Μολις γεννηθει δεν ξερω που ακριβως αλλα παντος εντος ιδιοκτησιας (βλεπε κανενα μπαλκονι).

 

Ολα καλα λοιπον οποτε τρρρρρρρρρρρεεεεεεεχχχχχωωωωωωω να προλαβω την προσφορα του πλανηταριου οσο ακομα υπαρχει!!!

 

Ακουω τα καλυτερα για αυτο το τηλεσκοπιο και μιας και δεν θελω να δαπανησω απο τωρα για στηριξεις και αστροφωτογραφησεις ειναι πιστευω η καλυτερη επιλογη σε σχεση με την τιμη.

 

Παιδια βομβαρδιστε με τωρα με οτι λογιων πληροφοριες θελετε... Δεν καταλαβαινω τιποτα!!

 

Περιμενω την κορουλα μου, θα εχω και το τηλεσκοπιο μου , τι αλλο να ζητησω απο την ζωη;

 

Μονο υγεια, υγεια, υγεια!!!

 

Αυτα και περιμενω προτασεις για να επιλεξω καλα value for money εχτρα οπως προσοφθαλμια (4-6mm), Barlow (2-3x), και οτι αλλο νομιζετε οτι θα στολισει το καλουδι μου......

 

Και οπως ειπε καποτε καποιος .....A small step for man, a giant leap for mankind (και ο νοων νοειτω :) )[/b]

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στου καλού σπιτιού την πόρτα το κορίτσι μπαίνει πρώτα!! :mrgreen:

 

Αυτά για όσους σου λένε για αγόρια κλπ..

 

Με το καλό να γεννηθεί η κοράκλα σου και να την μπάσεις στο μαγικό χώρο της αστρονομίας, όπως προσπαθώ κι εγώ φέτος.

 

Οπως πολύ σωστά είπες αν υπάρχει υγεία όλα τα άλλα έπονται.

 

Με το καλό και πάλι λοιπόν.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thank you, thank you, thank you, thank you ..........

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια αρχισα τις ερωτησεις....

 

Το τηλεσκοπιο βλεπω ερχεται με CRAYFORD εστιαστη. Τι ακριβως ειναι αυτο και τι θετικο να περιμενω;

 

Αντε παιδια και ξεκινησα τα ψαξιματα!!!!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νέος και εγώ......

 

Έκανα την ίδια κίνηση και παραγγελία....... Με την κόρη θα τρελαθείς....... Η δικιά μου είναι 8,5 μηνών και είναι ΟΛΑ τα λεφτα...... Στην αρχή θα απαρνηθείς ΚΑΙ το τηλεσκόπιο.... Είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία.........

 

Συγνώμη για το offtopic παιδιά αλλά ναι είμαι ΧΑΖΟΜΠΑΜΠΑΣ....... Θα γίνεις και εσύ... Ειδικά μόλις σε πει μπαμπά........ άντε γεια...........

 

Λοιπόν την Δευτέρα με Τρίτη 8-9 του μήνα θα το παραλάβω από το Πλανητάριο (Αθήνα).....

 

Άντε καλές μας παρατηρήσεις............ :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.

 

Νιωθω οτι απεκτησα πραγματικους φιλους χωρις καν να τους γνωριζω.

 

Για να γνωριστουμε μενω Θεσσαλονικη, ανατολικα, εχω παρει προσφατα νεο σπιτι εξω απο την πολη της θεσαλονικης, στην περιοχη της Θερμης για οσους ξερουν , στο διαμερισμα της Νεας Ραιδεστου (Δημου Θερμης, Νομου Θεσαλονικης). Η θεα που εχω παιδια δεν περιγραφεται. Εχω περιπου 300ο μοιρες οπτικο πεδιο απο τα μπαλκονια μου. Ειμαι στο τελος του οικισμου, και εχω απιστευτη θεα χιλιομετρων με ελευθερα χωραφακια κτλ. Πισω μου βλεπω τον χορτιατη και γενικως ειναι πολυ ομορφα εδω. Το βραδυ ειναι ομως πολυ καλα επισης αφου ουτε καν αυτοκινητα δεν περνανε πολλες φορες. Η νυχτα ειναι αρκετα σκοτεινη και με το Bresseraki μου τοτε εβλεπα τον Δια πολυ καλα .

 

Φανταζομαι τι θα κανει το 8' μου...... :)

 

HomeView.JPG.3566c6a83c29f7e369e0953a3abc7eb5.JPG

Η θέα από το σπίτι μου!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σε καλά φίλε Altinakis

Πάντα ευτυχισμένος

Και με μια υγιέστατη κορούλα όπου να ναι :D

 

 

 

Φιλική Συμβουλή: Καλά θα κάνεις να συνηθήσεις να πέρνεις τα βουνά και τα λαγκάδια τώρα που ναι ακόμα νωρίς

Που ξέρεις μπορεί να σε κουβαλάει η κορούλα αργότερα για να δείτε τον νυχτερινό ουρανο.. :P :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια που εμαθα πως να στελνω εικονες, για την ιστορια μου ,την μικρη και ταπεινη εως τωρα, σας στελνω δυο απο τις φωτο που τραβηξα με το 1 μηνος τοτε Bresser 70/700mm του Lidl, μια επι το εργο στο μπαλκονι μου και μια της σεληνης οπως την ειχα δει τοτε.....

 

Οι φωτογραφιες μου βγηκαν με μια καινουρια Panasonic Lumix DMC FX-10 φηφιακη φωτογραφικη μηχανη με 6.0 Megapixel η οποια εχει και σταθεροποιητη εικονας. Την ρυθμισα απλα σε υψηλο ISO ή οπως αυτο λεγεται και απλα βγηκαν φωτογραφιες που στην αρχη δεν πιστευα οτι θα βγαιναν. Και χωρις ανταπτορα απλα στο προσοφθαλμιο.

Απλα η καμερα αυτη εχει πολυ γρηγορα ηλεκτρονικα, βγαζει γρηγορα τις φωτογραφιες, δεν αργει στην εγγραφη στην μνημη και πολλα αλλα και γενικα ηταν πολυ καλη επενδυση για τα λεφτα της (169Ευρω απο το Media Markt Θεσσαλονικης).

 

Δειτε και κρινετε παιδια, με τηλεσκοπιο το απλο Bresser 70/700mm του Lidl.

952117339_Meade-Bresser-MyTelescopeandMoon2.JPG.afad30c8729f5e29a79e7f78b54a38f2.JPG

139784804_BresserMoon.JPG.afb1e680806fd16f8820335c2d34cb03.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να ξαναρωτησω σχετικα με καποιο καλο αλλα σχετικα προσιτο Barlow , προσοφθαλμιο, γνωριζετε μαρκα, μοντελο τιμη, και να ειναι απο ελλαδα?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε φιλε μου και συντομα θα γινει και αυτο ... κατα κόρον!!

 

Οτι προλαβω τωρα μου φαινεται ειναι...

 

Απλα Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος Barlow 2-3x ή καποιος καλός προσοφθαλμιος στα 4-6mm που να κοστιζει εδω στην Ελλαδα κάτω απο 100 ευρώ? Ή έστω στην Βουλγαρια ή Ρουμανια οπου ο αδερφος μου ταξιδευει πολυ συχνα λογω επαγγελματος (ειναι Product Manager μιας τηλεοπτικης εταιρειας διαφημισεων προιοντων)...

 

If only i knew...... :)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Το τηλεσκοπιο βλεπω ερχεται με CRAYFORD εστιαστη. Τι ακριβως ειναι αυτο και τι θετικο να περιμενω;

 

 

Θετικοτατο!!!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδής?? :roll:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια άσχετο μεν αλλα πιστευω οτι το καλυτερο και πιο "ζωντανο" προγραμμα για realtime παρακολουθηση των αστεριων ειναι το Stellarioum 0.9.0. Ειναι στα ελληνικα και ειναι υπεροχ το πως απεικονιζει τα αστερια στον ουρανο. Σε σχεση με το καλο δεν λεω "Χαρτες του ουρανου" κανει την ιδια δουλεια, κανει και print, και ειναι πολυ μα πολυ ρεαλιστικο.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροφορε σε ευχαριστω που συμμετεχεις.

 

Ερωτηση: Γιατι να παρω εναν προσοφθαλμιο στα 13mm αφου το τηλεσκοπιο ερχεται με εναν στα 10mm?

 

Αυτο που θα σκεφτομουν απο ενα νεο eyepiece θα ηταν περισσοτερη μεγεθυνση, με καλη ποιοτητα αλλα οχι πανω απο τα 100 eur.

 

Ti μου προτεινετε για barlow??

 

ΥΓ: Σκεφτομαι παιδια να κανουμε αυτο το topic που ανοιξα εδω να γινει το σπιτι του καθενα που εχει ενα Skywatcher Dobsonian 8". Αν συμφωνειτε τοτε να αναφερομαστε ειδικα στο τηλεσκοπιο αυτο και παραλληλα να γνωριστουμε..

 

Φυσικα οποιος αλλος θελει να συμμετεχει πολυ ευχαριστως....

 

Την δοξα πολυ εμισησαν , την γνωση ομως ουδεις!!! =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχεις σκόπο να αγοράσεις barlow x2 ο 13mm θα σου γίνει και 6,5mm και θα έχεις μεγέθυνση x184.Προσοφθαλμια 3-4mm που σου δίνουν και την μέγιστη μεγέθυνση σπανια θα τα χρησιμοποιήσεις.
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε κρινεις οτι ειναι καλυτερα να παρω εναν barlow???

 

Καλος barlow κατω των 100 eur υπαρχει??

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Π.χ. διαβαζω στο Πλανηταριο......

 

HYPERION 3,5 mm, Ø 31,8mm

Τα νέα προσοφθάλμια Hyperion 68° της Baader Planetarium προσφέρουν κορυφαία απόδοση και μοναδικά φωτογραφικά-οπτικά χαρακτηριστικά σε ανήκουστες τιμές.

 

Τιμη 99 ευρώ.

 

Και λεω γιατι να μην παρω σε αυτην την τιμη αυτο με focal length 3.5mmm

 

αντι των 13mm?? δεν θα εχω μεγαλυτερη μεγενθυνση και παραλληλα εναν πολυ καλο προσοφθαλμιο??

 

Δηλ. φιλε αστροφορε γιατι 13mm και όχι στα 3.5mm??

 

Sorry που ρωταω ετσι???

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 3.5mm σου δίνει μεγέθυνση 343x, μεγέθυνση η οποία είναι πολύ μεγάλη και θα την χρησιμοποιείς σπάνια, μόνο όταν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες είναι άριστες. Τέτοιες μεγεθύνσεις είναι καλές μόνο για πλανήτες. Γνώμη μου είναι πάρε έναν barlow 2x, έτσι κι αλλιώς θα σου χρειαστεί και από εκεί και πέρα στην πορεία βλέπεις τι μεγεθύνσεις χρειάζεσαι πραγματικά. Με barlow 2x και τον εργοστασιακό 10ρη θα έχεις 240x που είναι αρκετά καλά.

 

Εγώ για πλανήτες χρησιμοποιώ κατά 99% έναν 6mm. Από εκεί και πάνω μόνο σε μεγάλο υψόμετρο με καθαρή διαύγεια κτλ κτλ. Αν θέλεις να πάρεις Hyperion και θέλεις μεγάλη μεγέθυνση, θα σου πρότεινα τον 8ρη που σου δίνει 150x και με τον barlow πας στα 300x.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ολο ερωτησεις ειμαι αλλα αν μπορειτε παιδια βοηθηστε!!

 

Ερωτηση αλλη.

 

Η μεγιστη μεγεθυνση του 8' ειναι focal length σωληνα / focal length προσοφθαλμιου + οτι αλλο υπαρχει πχ. barlow.

 

Πως βγαζει το 8" Dobsonian Skywatcher μεγιστη μεγεθυνση με τα προσοφθαλμια που δινεται, ενα στα 10mm, δεν γινεται διαιρεση το 1200mm/10mm=120x . Πως δινεται τελος παντων αυτη η μεγεθυνση των 400x. Με τι eyepieces? Αλλα μηπως??

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinakis, είναι απλά μαθηματικά. 400x=1200/3. Άρα θα την πάρεις είτε με έναν προσοφθάλμιο στα 3mm, είτε με barlow 2x και 6mm, είτε με barlow 3x και 9mm, είτε με barlow 4x και 12mm κτλ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης