Jump to content

Άνθρωπος στο φεγγάρι


THEODOR81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ κοινοτυπη η απορια μου αλλα θα θελα να δω τα πιστευω σας.πατησε λετε στο φεγγαρι ο ανθρωπος και αν ναι εγιναν ολα οπως μας δειξανε ωραια και αγια μηπως ειχαμε και νωριτερα αλλες αποστολες κρυφες αποτυχημενες με πτωματα που εμεις ....'΄δε μπορουμε να δουμε με τα τηλεσκοπια μας''????ως προς τους αμερικανους ειμαι δυσπιστος και τα επιχειρηματα ειναι στην πλειοψηφια τους τρανταχτα και αναπαντητα απο την ιδια τη νασα.πραγματικα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το θεμα εχει ηδη συζητηθει εδω παλιοτερα

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2927

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα εχει ηδη συζητηθει εδω παλιοτερα

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2927

 

Βασικα αυτο το θεμα το συζηταμε καθε λιγο και λιγακι δεν ειναι μονο μια φορα αλλα τι να κανεις....? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εννοουσα να μην το συζητησουμε,αλλα να γινει αυτο σε ενα thread κι οχι σε πολλα που θα εχουν το ιδιο θεμα... :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας,

Φίλε μου δεν είναι νομίζεις ότι είναι κoμματάκι δύσκολο να εκτοξευτεί ένας γίγας πύραυλος σαν τον Κρόνο-5 και να μην το πάρει χαμπάρι ο κόσμος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διεθνής επιστημονική κοινότητα δεν αμφέβαλε ποτέ για το ότι ο άνθρωπος πάτησε στο φεγγάρι. Στα δεδομένα από τις αποστολές είχαν και έχουν πρόσβαση πολλά πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα διεθνώς και οποιαδήποτε απόπειρα πλαστογράφησης πειραματικών δεδομένων θα ήταν γελοιωδώς εύκολο να ξεσκεπαστεί. Το να αμφιβάλει κανείς για το αν οι αποστολές στο φεγγάρι έγιναν πραγματικά είναι το ίδιο αφελές όσο το να αμφιβάλει για το αν έγινε ποτέ εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.

Θέλω να πώ ότι οι «απ' έξω» και ταυτόχρονα άσχετοι με την επιστήμη μπορούν να συζητούν ατελείωτα για το τι είναι πραγματικότητα και τι όχι αφού δεν έχουν άμεση επειρία του γεγονότος ούτε το γνωστικό υπόβαθρο να κρίνουν ένα τεχνολογικό επίτευγμα. Η διεθνής επιστημονική κοινότητα όμως δεν μπαίνει στον κόπο ούτε να μειδιάσει με τους ισχυρισμούς των συνομωσιολόγων γιατί απλούστατα ήταν παρούσα με πολλαπλούς τρόπους στο εγχείρημα των αποστολών στο φεγγάρι. Ας μη δώσουμε συνέχεια σε ένα θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς στο παρελθόν.

Και κάτι άλλο: εκείνοι που δεν θέλουν να πειστούν για κάτι, δεν θα πειστούν ποτέ, όσες αποδείξεις και να έχουν μπροστά τους. Είναι στην ανθρώπινη φύση να μην θέλει να υποχωρεί μπροστά στη λογική και στην πραγματικότητα όταν συντρέχουν ισχυρότεροι ψυχολογικοί λόγοι, ή το πιό επικίνδυνο, η αμάθεια (αναφέρομαι στους συνομωσιολόγους).

 

ΥΓ.1 Η δουλειά της NASA δεν είναι να αχολείται με τον κάθε γραφικό που αμφισβητεί ότι του καπνίσει. Αν εγώ βγώ και πω δημοσίως ότι η κορυφή του Όλυμπου δεν έχει πατηθεί ποτέ, θα πρέπει οι ορειβάτες που το πέτυχαν να μπούν στον κόπο να ασχοληθούν μαζί μου με επιχειρήματα; Ωστόσο νομίζω πως η NASA μπήκε στον κόπο και έκανε κάποια τηλεοπτική εκπομπή που εφιστούσε την προσοχή σε παρόμοιες ανοησίες.

 

ΥΓ.2 Τα επιχειρήματα που δημοσιεύουν στις επίσημες ιστοσελίδες τους οι συνομωσιολόγοι καταρρίπτονται όλα με στοιχειώδεις γνώσεις Φυσικής και φωτογραφίας και είναι φτιαγμένα από άτομα (και για άτομα) που δεν έχουν τέτοιες γνώσεις. Είναι θλιβερό...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διεθνής επιστημονική κοινότητα δεν αμφέβαλε ποτέ για το ότι ο άνθρωπος πάτησε στο φεγγάρι. Στα δεδομένα από τις αποστολές είχαν και έχουν πρόσβαση πολλά πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα διεθνώς και οποιαδήποτε απόπειρα πλαστογράφησης πειραματικών δεδομένων θα ήταν γελοιωδώς εύκολο να ξεσκεπαστεί. Το να αμφιβάλει κανείς για το αν οι αποστολές στο φεγγάρι έγιναν πραγματικά είναι το ίδιο αφελές όσο το να αμφιβάλει για το αν έγινε ποτέ εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.

Θέλω να πώ ότι οι «απ' έξω» και ταυτόχρονα άσχετοι με την επιστήμη μπορούν να συζητούν ατελείωτα για το τι είναι πραγματικότητα και τι όχι αφού δεν έχουν άμεση επειρία του γεγονότος ούτε το γνωστικό υπόβαθρο να κρίνουν ένα τεχνολογικό επίτευγμα. Η διεθνής επιστημονική κοινότητα όμως δεν μπαίνει στον κόπο ούτε να μειδιάσει με τους ισχυρισμούς των συνομωσιολόγων γιατί απλούστατα ήταν παρούσα με πολλαπλούς τρόπους στο εγχείρημα των αποστολών στο φεγγάρι. Ας μη δώσουμε συνέχεια σε ένα θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς στο παρελθόν.

Και κάτι άλλο: εκείνοι που δεν θέλουν να πειστούν για κάτι, δεν θα πειστούν ποτέ, όσες αποδείξεις και να έχουν μπροστά τους. Είναι στην ανθρώπινη φύση να μην θέλει να υποχωρεί μπροστά στη λογική και στην πραγματικότητα όταν συντρέχουν ισχυρότεροι ψυχολογικοί λόγοι, ή το πιό επικίνδυνο, η αμάθεια (αναφέρομαι στους συνομωσιολόγους).

 

Νομιζω οτι τα ειπατε ολα.....Εξαλλου ολα τα γελεία επιχειρηματα υπερ της "απατης" εχουν εξουδετερωθει οχι μονο απο τη NASA.Οποιος αμφιβαλει ας δει αυτο που εκανε ο giorgosgr και θα καταλαβει

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειχα ακουσει οτι ο πυραυλος εκτοξευτηκε αλλα με συνομοσια κατελληξε στο βοριο ειρηνικο και τα υπολοιπα ειχαν γινει σε στουντιο και εγω δε το πολυπιστευω.ομως ειδα ενα δοκυμαντερ και παρατηρησα κατι εξωφρενικο που καν δεν αναφερθηκε .σε μια απο τις πρωτες αποστολες ενας αστροναυτης ενω μαζευε πετρωματα του πεσε ενα κομματι κατω και επεσε λες και ηταν υπο την επιδραση γηινης βαρυτητας.μιλαμε για πραγματικο βιντεο του ντισκαβερυ.επισεις,πως ειναι δυνατον μετα απο μια δοκιμη σε εξομοιωτη με πυρκαγια και θυματα απο τργαγικα λαθη να αναδιοργανωθουν σε 6 μηνες και να γινε τετοια επιτυχια.δεν εχω κατι με τους αμερικανους αλλα πιστευω οτι το απολλων 11 δε πηγε εκει πανω ποτε.οι υπολλοιπες αποστολες ισως να ηταν πραγματικες.πριν 2 μηνες ειχα παει στη πρωτη προβολη του ΄'άπο τη γη στη σεληνη΄' στο ευγενιδιο πλανηταριο.εκει ειχαν καλεσει και εναν αστροναυτη τον charles duke απολλων 17 εναν απο τους 12 συνολικα που πατησαν στη σεληνη.ηταν και ο σιμοπουλος ο υπ.πολιτισμου και αλλοι. .φυσικα πηρα και αυτογραφο το οποιο εβαλα σε κορνιζα.κιλησε στην αρχη και ελεγε απιστευτα πραγματα και με επεισε,ενα απο αυτα ητν οτι μολις πατησε στη σεληνη το μονο που δε σκεφτηκε ηταν να πει ενα αποφθεγμα...αφηνοντας προφανως υπονοουμενο για νιλ αμστρογκ... ειπε οτι δε μπορουσαν στην αρχη να σκεφτουν απολυτως απο το σοκ τιποτα και ηταν συνδεδεμενοι με πυργο ελεγχου για εντολες και οδηγιες και ειδικους ψυχολογους που τους εμψυχωναν μεχρι να προσαρμοστουν απολυτα.αυτο που με ανατριχιασε ηταν οταν ειπε οτι δεν μπορει να κοιταζει πλεον το φεγγαρι ρομαντικα και ποιητικα οπως οι δυσεκατομμυρια ανθρωποι.... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αστείο είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς (εκτός από τις πολύ εξτρέμ καταστάσεις) δέχονται κανονικά την ύπαρξη των ρομποτικών αποστολών στη σελήνη, τις αποστολές που βγήκαν έξω από το ηλιακό σύστημα (βόγιατζερ) άλλες ρομποτικές αποστολές καθώς και την ανθρώπινη παρουσία σε γήινη τροχιά, αλλά έχουν πρόβλημα στο να δεχτούν την ανθρώπινη παρουσία στη σελήνη!

Το μοναδικό τους επιχείρημα σε αυτό είναι ότι οι αστροναύτες θα σκοτώνονταν από τις ακτινοβολίες της ζώνης βαν άλεν.

Αλλά μόλις βγήκε ο ίδιος ο Βαν Άλεν και τους είπε στην κυριολεξία ότι λένε μπούρδες τότε μόκο οι ψευτόμαγκες!

Επίσης μερικοί επιτήδιοι βρήκαν ευκαιρία να θυσσαυρίσουν εκμεταλευόμενοι την αφέλεια αλλά και την έλλειψη εξειδικευμένης επιστημονικότητας του κόσμου πάνω στις σεληνιακές αποστολές.

Είναι πράγματι θλιβερό.

 

Και ο Κολόμβος όταν γύρισε από τον νέο κόσμο για τον πιστέψουν ότι έφτασε εκεί έφερε μαζί του ιθαγενείς και εξωτικά φυτά και πουλιά, έτσι και οι αστροναύτες δεν γύρισαν με άδεια χέρια, έφεραν δεκάδες κιλά σεληνιακά πετρώματα (που ήταν αδύνατον να συγκεντρωθούν με ρομποτικές αποστολές), χιλιάδες φωτογραφίες και δεκάδες ώρες από φιλμ.. όλα αυτά έχουν εξεταστεί από χιλιάδες επιστήμονες ανά τον κόσμο και κανείς δεν αμφέβαλε για την προέλευση τους.

 

εκει ειχαν καλεσει και εναν αστροναυτη τον charles duke απολλων 17

διόρθωση: ο charles duke ήταν στην απόλλο 16, πιλότος του LM..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο που με ανατριχιασε ηταν οταν ειπε οτι δεν μπορει να κοιταζει πλεον το φεγγαρι ρομαντικα και ποιητικα οπως οι δυσεκατομμυρια ανθρωποι....

ε λογικό είναι αυτό αφού απομυθοποιήθηκε στα μάτια του.. η σελήνη γι'αυτόν πλέον ήταν ένα μέρος όπως όλα τ'άλλα και όχι ένα απρόσιτο λευκό κυκλικό αντικείμενο στον ουρανό όπως μοιάζει ακόμα για τους περισσότερους ανθρώπους πάνω στη Γη.

 

το απολλων 11 δε πηγε εκει πανω ποτε.

Έχεις αποδείξεις γι'αυτό ή απλά το πιστεύεις; Η απόλλων11 έφερε πίσω και πολλά πετρώματα έστησε σεισμογράφους, ανακλαστήρες λέιζερ και άλλα πειράματα που επιβεβαιώθηκαν τα δεδομένα τους από επιστήμονες στη Γη αλλά και πολλές ώρες φιλμ και φωτογραφίες που είναι πανομοιότυπου σκηνικού με τις υπόλοιπες αποστολές και γενικότερα δεν αμφισβητήθηκαν αυτά από κανένα μέλος της επιστημονικής κοινότητας που τα εξέτασε.

Λες για το Απόλλο1 και το ατύχημα αλλά για μένα αυτό το ατύχημα απλά έδωσε την αφορμή στο να επιλυθούν γρήγορα πάμπολλα προβλήματα και ιδιαιτέρως το θέμα με την ατμόσφαιρα μέσα στο σκάφος (που αρχικά ήταν καθαρό οξυγόνο πολύ επικίνδυνη)..

Αν δεν συνέβαινε το ατύχημα στη Γη τότε ήταν πολύ πιθανότερο να πανε τα πράγματα πολύ στραβά στο διάστημα..

Όχι ότι δεν πήγαν στραβά κάποια πράγματα έτσι κι'αλλιώς.Και η απόλλων11 είχε προβλήματα στην προσελήνωση με υπερφόρτωση του Η/Υ αλλά και φυσικά η Απόλλων13 που δεν προσεληνώθηκε ποτέ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για τα πετρωματα εχω ακουσει παλι οτι ειναι ενα συνοθηλευμα γηινων στοιχιων που εγιναν σε εργαστηρια.κοιταξε δε θελω να τα πιστεψω ολα αυτα.αλλα το μονο σιγουρο στατιστικα ειναι οτι δε μπορει πρωτητερα να μη θυσιαστηκαν καποιοι εκει πανω και να μην υπαρχουν καποια πτωματα.εδω για να εφευρεθει επιτυχως το αεροπλανο τοσοι και τοσοι γκρεμοτσακιστηκαν και για καθε εφευρεση....για να παμε στο φεγγαρι ολα ροδινα μας ηρθαν.σιγουρα η νασα κατι κρυβει.το τι ισως να μαθευτει σε καμια 50 χρονια. :-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

α και κατι αλλο ,το απολλων 11 δεν εφερε τιποτα,ηταν μια βολτα για να την δουμε ολοι ηταν η ηθικη πλευρα του στοχου της ανθρωποτητας και οντως ετσι εγινε.τον ιδιο στοχο ειχαν και οι υπολοιπες αποστολες ,μεχρι που ενας γεωλογος δε θυμαμαι το ονομα του ειπε οτι πλεον πρεπει να δουμε επιστημονικα αυτο το αλμα και να μαθουμε την προελευση μας.και συναντησε εμποδια απο τη νασα και παραιτηθηκε........ ενας αλλος αντικατεστησε αυτον και ετσι οι αποστολες απολλων 16 και 17 εφεραν γυρω στα 300 κιλα πραμα...ενω αφησαν οργανα μελετης και ανακλαστηρες με τους οποιους μελεταται και μεταξυ αλλων κατα ποσο το χρονο απομακρυνεται η σεληνη απο μας με ακριβεια .κλπ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια ο ανθρωπος μας ειπε και οτι οδηγησε και το οχημα εξερευνησης και μαλιστα αστιευτηκε και ειπε οτιν οδηγησα το πιο ακριβο αυτοκινητο που υπαρχει και το μοναδικο που η αξια του θα ανεβαινει......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελος παντων μπορει να μην ειναι καλα τα αγγλικα μου η αυτουνου τα αμερικανικα αλλα μετα το συζητησαμε με κατι αλλα παιδια.δε λεω βλακειες.παντως για να κλεισουμε,απλως κανω το δικηγορο του διαβολου για να πιστω.ειναι κατι που πραγματικα θα θελα να ειμαι σιγουρος οτι εγινε 100'/. και αυτο το αυτογραφο που εχω ειναι πραγματι το πιο συμαντικο αυτογραφο που μπορει να εχει καποιος μια υπογραφη απο ενα χερι που δεν επιασε μικροφωνο...αλλα που αγγιξε το φεγγαρι η που εστω αγγιξε το τιμονι λιγα χιλιομετρα πανω απο του αιωνιο εδαφος του. O:)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με όσα είπε παραπάνω ο Στέφανος 100%

 

Εξάλλου να μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για την εποχή που ο Ψυχρός Πόλεμος ήταν στο αποκορύφωμά του. Λέτε να το είχαν στήσει όλο αυτό το σκηνικό οι Αμερικανοί και η...KGB να μην είχε μάθει τίποτα? Εδώ μιλάμε ότι και οι δύο χώρες είχαν στηρίξει πάρα πολλά στο ποιός θα πάει πρώτος στη Σελήνη. Σιγά να μην άφηναν το πράγμα έτσι, χωρίς να το ψάξουν μέχρι τέλους.

 

Όσο για τα ατυχήματα όντως υπήρχαν αρκετά (κι απο τις δυό πλευρές) και μάλιστα κάποια έγιναν γνωστά πρίν την κατάρρευση τής ΕΣΣΔ. Όπως για ένα Soyuz (δεν θυμάμαι τον αριθμό αποστολής) που κατά την επιστροφή του στη Γή κάτι δεν λειτούργησε καλά και τρείς κοσμοναύτες πέθαναν. Βεβαίως μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ τίποτα δεν έχει γίνει γνωστό για αποτυχημένη(ες) αποστολή(ές) στη Σελήνη. Είμαι σίγουρος ότι αν είχε γίνει κάτι τέτοιο θα το είχαμε πληροφορηθεί, αφού πλέον τα αρχεία είναι προσιτά σε όποιον θέλει να ψάξει.

 

Όλη αυτή η συνωμοσιολογία δεν οφελεί σε τίποτα και είναι βάναυση προσβολή σε όλους αυτούς που μόχθησαν (και πέθαναν) για να πετύχουν αυτό το μεγάλο επίτευγμα της ανθρωπότητας.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Στέφανος έχει δίκιο.

Μην παίζετε μπάλα εκτός έδρας.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το απολλων 11 δεν εφερε τιποτα

 

Και βέβαια έφερε πετρώματα το Απόλλων 11, απλά λίγα συγκριτικά με τις επόμενες αποστολές!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκτος εδρας μπαλα μπορει να παιζει οποιος θελει,η αποψη και η καθε συζητηση δεν εχει συνορα.μπορει να μην ημουν εκει αλλα εδω δεν αναπτυσσω υπαρχοντα επιχειρηματα αλλα προβαλλω υπαρχοντα επιχειρηματα,εχει διαφορα και απλα συζηταμε πανω σ αυτα. προσωπικα δεν ειμαι υπερ μιας απατης...........παντως δεν ειμαι ουτε κομμουνιστης ουτε καπιταλιστης ουτε....εθνικοσοσιαλιστης :mrgreen: και αυτα αν και ηταν κινητρο,ειχαν αποτελεσματα.ανθρωποι πηγαν εκει οχι αμερικανοι.ετσι το βλεπω εγω..παρα περα αν ειχαν παει πρωτοι οι ρωσοι σιγουρα θα ειχε αλλαξει το ρου της ιστοριας οποτε............................ :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να πω και γω αν επιτρεπετε την γνωμη μου...

 

Λοιπον εγω πιστευω οτι οι Αμερικανοι οντως πηγανε στον φεγγαρι...

 

Το θεμα ομως που πρεπει πιστευω να συζηταμε δεν ειναι αν πηγανε αλλα το ποτε πηγανε...

 

Δηλ. πηγανε την συγκεκριμενη στιγμη που λενε οτι πηγανε (Apollo 11) ή πιο μετα? Γιατι μπορει (Αμερικανοι ειναι αυτοι, πονηροι και υπουλοι) να σκηνοθετησαν οντως την περιοδο εκεινη του 1969 τν προσεληνωση στο φεγγαρι γιατι τους πιεζανε απιστευτα οι Ρωσοι... Ετσι χωρις να το ξερουν ολοι μπορει να το σκηνοθετησαν σε καποια ερημο ή και σε καποιο στουντιο οπως εχει γραφτει (με χωμα και γυρω γυρω μαυρο φοντο)...

 

Το σιγουρο ειναι οτι αυτο που τους ενδιεφερε ηταν η συγκεκριμενη χρονικη στιγμη του 1969 οποτε θα καμνανε τα παντα για να φτασουν πρωτη...

 

Καποια επιχειρηματα λενε οτι στο βιντεο της προσεληνωσης θα επρεπε κατω απο το σκαφος να εχει σηκωσει αρκετη σεληνιακη σκονη που να κανει ενα βαθουλωμα απο κατω λογω της ωσης των πυραυλων του οταν προσεληνωθηκε... Αλλοι λενε οτι μπορει αυτο να μην ισχυε γιατι μπορει στο σημειο εκεινο να υπηρχε σκετος βραχος... Ποιος να ξερει...

 

Αλλο σημειο αμφιλεγομενο ηταν η σημαια που κανονικα δεν θα επρεπε να κυματιζει καθοτι δεν υπαρχει αερας (οξυγονο) στην Σεληνη ικανο να την κουνησει... Και ομως στο βιντεο αυτη κουνιεται...

 

Επισης οι σκιες δε συμβαδιζουνε στα προσωπα και στο σκαφος σε σχεση με τον Ηλιο που εφεγγε...

 

Αυτα και πολλα αλλα εχουν ειπωθει αλλα το θεμα πιστευω ειναι το ποτε και οχι το αν...

 

Αυτα απο εμενα παιδια!!

 

ΥΓ: Περιμενω να δω να παταει και Κινεζος στο φεγγαρι και θα χαρω πολυ για αυτο!!! O:)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Στέφανος έχει δίκιο.

Μην παίζετε μπάλα εκτός έδρας.

Προς αποφυγή παρανοήσεων, τα βέλη πάνε προς τους ...οργανωμένους συνομωσιολόγους κι όχι προς τα μέλη του forum!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια και κατι αλλο που μου ηρθε....

 

Γιατι τοσα χρονια μετα που εξελιχθηκε και η τεχνολογια και μπορουμε πλεον πιο γρηγορα (χρονος προετοιμασιας & εξελιξης ενος διαστημοπλοιου), πιο ικανα και πιο ασφαλη - (να μην πω και πιο φτηνα αφου ολα τα ηλεκτρονικα ειναι πλεον διαδεδομενα), δεν κανανε ξανα το "δευτερο βημα" ετσι για το γ....ο!

Ή εστω να δουνε και κατι αλλο απο κοντα βρε αδερφε...

 

Μην μου πειτε οτι δεν θελανε να ριψοκινδυνευτουν ζωες, ή τα βλεπουν ηδη ολα με ρομποτικες συσκευες ή και το οτι τα καυσιμα ακριβηνανε ( :-s )....

 

Το ολο θεμα ειναι οτι θα μπορουσαν τοοοσα χρονια να το ξανακανουν για να τονωσουν το ηθικο των Αμερικανων (ξερετε πως ειναι αυτοι) και δεν το κανανε. Γιατι αραγε? Απλα ρωταω χωρις να υποσκεφτομαι κατι.

 

Παντως ειναι ενα θεμα που εχει πολυ σασπενς...

 

Οσο για την αποψη οτι το 1969 παρακολουθουσε ολη η επιστημονικη κοινοτητα, χωρις να θελω να σας θιξω παιδια θελω να πω οτι ειναι τουλαχιστον αφελεια το να σκεφτομαστε τοσο απλα.

 

Και γιατι θα μου πειτε παρακαλω;

 

Γιατι υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων. Αυτοι που οτι τους πασαρουνε (με ή χωρις αποδειξεις), το αναπαραγουνε χωρις να το σκεφτουν και αυτοι που οτι ακουνε το επεξεργαζονται χωρις ομως να αποκλειουν και τυχον αλλα σεναρια.

 

Οταν δηλ. καποιος λεει οτι το ηξερε ολος ο κοσμος (επιστημονικος) το 1969, τι εννοει;

 

Οτι δεν ηταν ευκολο τοτε, οπως και τωρα να παραποιηθουν τα δεδομενα;

 

Ή τα βιντεο?

Ή ο ηχος των αστροναυτων?

 

Γιατι τοση αφελεια βρε παιδια...? O:) O:)

 

Ειλικρινα δεν επιτιθομαι σε κανεναν, κουβεντουλα κανουμε και δεν σημαινει οτι εχω εγω μονο την σωστη αποψη για το θεμα...

 

Αλλα γιατι να ειμαστε τοσο αφελεις που να αποριπτουμε οποιαδηποτε σεναρια, επειδη καποιος (τα media) ειπε οτι αυτα ηταν ολα αληθινα...?

 

Γιατι να μην εχουμε στην ακρη του μυαλου μας και αλλα πιθανα σεναρια των γεγονοτων? Γιατι πρεπει παντα να τα αποκλειουμε ολα και να μην υπαρχει πολυγνωμια και ελευθερια αποψεων?

 

Εγω θελω να πιστευω οτι οι Αμερικανοι ειχαν την δυνατοτητα τοτε (δεν ξερουμε αν την κανανε χρηση ομως) να παραποιησουν ολα τα δεδομενα.

 

Τι πιο ευκολο ολα τα δεδομενα και τα βιντεο καθως και οι φωνες των αστροναυτων να ερχοντουσαν ολα ετεροχρονισμενα...???

 

Τι πιο ευκολο να στελνανε τα δεδομενα μετα απο 5 ή και 10 λεπτα μετα (η εναρξη τους εννοω) και να περνουσαν απο ενα απορρητο κεντρο οπου φιλτραρονταν οι πληροφοριες και οι ηχοι καθως και η εικονα...??

Μετα τα μεταδιδανε κανονικα σε ολα τα πανεπιστημια απο εκει και οχι απευθειας απο την Σεληνη...

 

Μπορει καποιος να μου πει αν δεν μπορει να υφισταται και αυτο το σεναριο??

 

Τοτε γιατι να ειμαστε (το ξαναλεω) τοσο αφελεις που να πιστευουμε αμεσως (τους Αμερικανους πχ) οτι οτι λενε ειναι παντα σωστο και καλο (Ιρακ, 911 etc) για ολους???

 

Νομιζω οτι δεν σας κουρασα και θα ηθελα να μιλησουμε για αυτα που ειπα αν εχετε τον χρονο...

 

Την καλημερα μου σε ολους !

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια και κατι αλλο που μου ηρθε....

 

Γιατι τοσα χρονια μετα που εξελιχθηκε και η τεχνολογια και μπορουμε πιο γρηγορα (χρονος προετοιμασιας & εξελιξης ενος διαστημοπλοιου), πιο ικανα και πιο ασφαλη - (να μην πω και πιο φτηνα αφου ολα τα ηλεκτρονικα ειναι πλεον διαδεδομενα), δεν κανανε ξανα το "δευτερο βημα" ετσι για το γ....ο ή εστω να δουνε και κατι αλλο απο κοντα βρε αδερφε...

 

Γιατι πολυ απλα η κατακτηση της σεληνης ηταν ενα στοιχημα και αγωνας δρομου με τους ρωσους.Ευτυχως που υπηρχαν και καποιοι ανθρωποι οπως ο Σουμεικερ που πιεσαν ετσι ωστε να εκμεταλλευτουμε επιστημονικα την κατακτηση της σεληνης.Δε νομιζω οτι ο κενεντυ κωπτονταν για να μελετησουμε τη σεληνη.Οσο για αυτα τα επιχειρηματα υπερ της απατης,καποιος φιλος ειχε δωσει ενα λινκ που νομιζω τα εξουδετερωνε,ειχε αρκετο ενδιαφερον. :-k

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστη η αποψη σου koyote.

 

Οντως τοτε ειχαν χοντρο κολλημα με την πρωτια...

 

Αλλα μετα πως και δεν ξαναπηγαν βρε παιδι.... :mrgreen: :mrgreen:

 

Μηπως ακριβαινε το καυσιμο?? :cheesy: :cheesy:

 

Και δεν τους βγαινουν τα κουκια??

 

Μαλλον απο τους πολλους πολεμους δεν βγαινουν οικονομικα...

 

Και ειναι πολυ....... μακρια!!!! :wink: :wink: :wink:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως τελικά είναι αφέλεια να χρησιμοποιούμε τέτοια επιχειρήματα άνευ στοιχείων όπως αυτά που γράφτηκαν παραπάνω; (χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν)

 

Ετσι χωρις να το ξερουν ολοι μπορει να το σκηνοθετησαν σε καποια ερημο ή και σε καποιο στουντιο οπως εχει γραφτει (με χωμα και γυρω γυρω μαυρο φοντο)...

 

Apollo 11 EVA scene

http://www.youtube.com/watch?v=ulfZUOqDSgU

 

Οκ, τότε πως εξηγείται ότι στο παραπάνω φιλμ (είναι το ΕVA από την απόλλων11) αφού στήσουν τη σημαία η οποία πρώτα κυμματίζει λόγω αδράνειας (επειδή την αγγίζουν) αλλά περίπου για 1 ώρα μετά η σημαία παραμένει ακίνητη, εντελώς παγωμένη αν και περνάνε διπλα της οι αστροναύτες;

Αν ήταν γυρισμένο σε στούντιο ή ακόμα χειρότερα στην έρημο τότε η σημαία θα κυμμάτιζε από το αεράκι ή από το ρεύμα αέρα που θα διατάρασαν οι αστροναύτες καθώς περνάνε δίπλα της.

Η σημαία βλέπουμε να μην κινείται ακόμα και όταν περνάνε δίπλα της οι αστροναύτες. Άρα δεν υπάρχει αέρας, βρίσκεται σε κενό.

Συμπέρασμα: το φιλμ γυρίστηκε στη σελήνη.

 

Επιπλέον σε κάποιο σημείο οι αστροναύτες φαίνεται να σκάβουν ή/και να κλωτσάνε τη σεληνόσκονη (ρεγόλιθος) η οποία και κατακάθεται αμέσως στο έδαφος δίχως να δημιουργεί νέφος. Μια ακόμα απόδειξη ότι δεν υπάρχει αέρας και βρίσκονται σε κενό.

 

σημ.: το φιλμ διαρκεί περίπου 1 ώρα αλλά είναι συμπιεσμένος ο χρόνος σε αυτό το youtube video σε 2 λεπτά.

 

Για όσους αμφιβάλουν ακόμα παρακάτω είναι ολόκληρο το πρωτότυπο βίντεο (διάρκειας 1ώρας και 10 λεπτών) για να το κατεβάσετε και να το εξετάσετε καρέ καρέ, η σημαία αφού τη στήσουν παραμένει εντελώς ακίνητη:

http://history.nasa.gov/alsj/a11/a11f1093740.mov

 

α και κατι αλλο ,το απολλων 11 δεν εφερε τιποτα,ηταν μια βολτα

 

Τέλος, η απόλλων11 έφερε πίσω 20 κιλά από πετρώματα, και ήταν όλα σεληνιακής προέλευσης (σύμφωνα με την επιστημονική κοινότητα και τους γεωλόγους που τα εξέτασαν)

Έστησε επίσης σεισμογράφους και ανακλαστήρες λέιζερ τα δεδομένα των οποίων αξιοποιήθηκαν και επιβεβαιώθηκαν από την επιστημονική κοινότητα και χρησιμοποιήθηκαν και στις επόμενες αποστολές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης