Jump to content

EQ6 SKYSCAN PRO + Δακτύλιοι στήριξης για 8"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την αγόρασα τον Οκτώβριο έχει αποδείξεις αγοράς κτλ και κανένα πρόβλημα. Εχει χρησιμοποιηθεί 2 φορές και φυσικά είναι σαν καινούρια.Δίνεται μαζί τις και το powertank! Το firmware είναι στην τελευταία του έκδοση. (V3.20)

Τιμή 1350

 

Την πουλάω γιατί θα φύγω στο εξωτερικό οπότε θα μείνει αχρησιμοποίητη και είναι κρίμα.

:( :( :( :( :( :( :( :( :(

 

Δεκτός οποιοσδήποτε έλεγχος. Μια φωτογραφεία της βάσης http://astrocom.files.wordpress.com/2007/12/dscn1951.jpg

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Ηλία,

Αυτήν την περίοδο ψάχνω να αγοράσω την συγκεκριμένη στήριξη .

Η τιμή που την δίνεις είναι λίγο ακριβή για μεταχειρισμένη.

Την έχω βρει στα 1160 € καινούργια από το εξωτερικό (Ε.Ε.) με τα μεταφορικά. Εάν έχεις σκοπό να κατεβάσεις και άλλο την τιμή ενημέρωσε μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή και άλλος φίλος με ρώτησε θα την κατεβάσω λίγο ακόμα στα 1250 ευρο φυσικά με το power tank και τους δακτυλίους. Μου κόστισε συνολίκα 1580 ευρό ακριβώς.

 

Φίλε μου μπορεί να ακούς σε μεταχειρισμένα είδη πολλές φορές ότι είναι αχρησιμοποιείτα κτλ αλλά πραγματικά αυτή η στήριξη είναι εντελώς καινούρια.Την έβγαλα μόνο για δοκιμή και απο τότε είναι στο κουτί της.... :(

Φυσικά σε αυτό συνέβαλε και ο καιρός που από τον Οκτώβρη και μετά δεν έχει κάνει ούτε μια καλή μέρα στα Γιάννενα.

 

Είχα ακούσει και εγώ κάποιες προσφορές από το εξωτερικό αλλά δυσκολεύομαι να τις εμπιστευθώ και προτίμησα την εγχώρια αγορά λόγο εγγυήσεων κτλ. Καλές αγορές σε όλους!!

 

Φυσικά είναι δεκτός όποιος έλεγχος απο φίλο που ενδιαφέρεται.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλανητάριο.... EQ6 V3.1 1449€ σε 15 άτοκες........ 49€ δακτύλιοι για 8''

 

Σύνολο κάτω από 1500€ με λιγότερα από 100€ το μήνα.........

 

Mago πρέπει να το ξανασκεφτείς........

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά η στήριξη είναι σαν καινούρια. Μην τον εκβιάζετε τον άνθρωπο. Αν δεν έχετε, μην αγοράζετε!

 

(Eε...χμμ...μηνπαρεξηγήσετε το ύφος μου. Μιλάω - γράφω δηλαδή - με καλή πρόθεση).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς φίλε Νίκο μετά από το άνοιγμα συσκευασίας ενός νέου προϊόντος αυτό χάνει πολύ την αρχική του αξία. Και εγώ όταν προσπάθησα να πουλήσω την στήριξη μου έξι μήνες μετά από την αγορά της κανείς δεν την αγόραζε παραπάνω από 550 € ενώ την είχα αγοράσει 1200 €.

Και φυσικά κανένας δεν εκβίασε κανέναν , παζάρι έκανε που δεν είναι και κακό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη σου! Η στήριξη είναι καινούρια. Θα την αγόραζα εγώ στην τιμή που πωλείται, αν δεν είχα ήδη μια αξιοπρεπή στήριξη. Θα τη δοκίμαζα πρώτα, θα ρωτούσα και το κατάστημα από όπου αγοράστηκε αν όντως την πούλησαν τότε που υποτίθεται, και αν ήταν όλα εντάξει τότε θα προχωρούσα στην αγορά. Τι να πάθει μια στήριξη με δύο χρήσεις; Αντέχουν σαν τανκς για χρόνια. Αυτή είναι η γνώμη μου! Δε μου πέφτει λόγος βέβαια, αλλά δε μου έκανε καλή εντύπωση να προσπαθείτε να κάνετε παζάρια ενώ δεν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε. Νομίζω για κάτι τέτοιους διαλόγους, τα προσωπικά μηνύματα είναι πιο κατάλληλα. Αν ο τύπος δει ότι κανείς δεν αγοράζει, αν στην Ε.Ε. είναι τόσο φθηνότερη, θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί στους νόμους της αγοράς. Δε χρειάζεται να τον αποπαίρνουμε κιόλας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τη συζήτηση την έχουμε ξανακάνει και παλιότερα και δεν βγαίνει πουθενά έτσι.

 

Ο φίλος που πουλάει, προπαθεί να περισώσει την χαμένη του επένδυση κατα το δυνατόν, και πράτει άριστα, δεν κάνει οικονομική πολιτική βασιζομενος στη διαθνή συγκυρία. Βεβαίως αν την έβαζε 1000 ίσως να ήταν καλύτερα, και αν την έβαζε 550 δεν θα΄προλάβαινε να πεί πωλείται.....πλήν όμως:

 

Στο τριπάκι αυτό είμαστε όλοι μας και πρέπει να κοιταζόμαστε στα μάτια.

Κανείς δεν πάει να την φέρει κανενός. Οποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί οικονομικα, κάθεται στην άκρη και αφήνει όποιον ενδιαφέρεται να το χειριστεί μόνος του.

 

Το τι προσφέρει η Ε.Ε το ξέρει εκείνη και εμάς μας αφήνει αδιάφορους ώς πωλητές. Αυτος που την πουλάει 1160 ΔΕΝ την έχει πάρει 1580 αφ ενός, και αφ εταίρου έχει πολύ μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Στο κάτω κάτω όποιος θέλει να αγοράσει απο εκεί, τα σκυλιά είναι δεμένα.

 

Ο Magos σαφώς δεν απευθύνεται σε ανθρώπους που μπορούν ή θέλουν να αγοράσουν με κάρτα (και δόσεις) αλλα σε όλους τους υπόλοιπους. Αν θέλετε, 250 ευρώ διαφορά απο την τιμή πώλησης ως καινουργιας ειδικά για κάποιον που του λοίπουν είναι πολύ καλή τιμή. Και τα 90 ευρώ διαφορα απο την τιμή Ε.Ε........ε μην τρελλαθούμε και τελείως

 

Πρέπει να έρθουμε και στη θέση του φίλου που πουλάει. Δηλαδή το τηλε΄σκόπιο του καθενός μας που μας κόστισε δεν ξερω και εγώ πόσα θα πρέπει να πουληθεί όσο βολεύει τους άλλους; Μην ξεχνάτε, ότι οι περισσότεροι απο εμάς περιμένουν να πουλήσουν για να αναβαθμίσουν. Αν είναι να το παίρνω 1200 και να το πουλάω 550 άσε δεν πειράζει το κάνω καλόγερο και κρεμάω το παλτό.

 

Και τέλος, για την πτώση της αξίας του αντικειμένου, θα διαφωνήσω ΚΑ ΘΕ ΤΑ. Δεν είμαστε μαντράδες, ερασιτέχνες αστρονόμοι είμαστε. Ενα τηλεσκόπιο ή μία βάση 6 μηνών ή ενός χρόνου, εφόσον είναι σε εξαιρετική κατάσταση ακόμα και με κανονική χρήση, ΔΕΝ νοείται να χάνει το 50% της αξίας του επειδή έτσι προβλέπυν οι "νόμοι" της αγοράς. Τι καταπονείται δηλαδή; Το κάτροπτο ή η μπογιά του σωλήνα;

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά την στήριξη δεν την πουλάω γιατί θα εγκαταλείψω την αστρονομία ούτε θεωρώ την επένδυση μου αποτυχημένη.

Δυστυχώς τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ διαφορετικά απο όταν την αγόραζα και θα φύγω στο εξωτερικό για πολύ καιρό μάλλον. Από την στιγμή που δεν την έχω βγάλει καν από το κουτί πραγματικά την λυπάμαι να την δώσω λιγότερο. Προτιμάω να την πάω στο σπίτι και να παρατηρώ τα καλοκαίρια όταν γυρίζω.

Μέσα στο forum έχω γνωρίσει παιδιά που γνωρίζουν και την στήριξη και εμένα και μπορούν να κρίνουν αν η προσφορά μου είναι συμφέρουσα . Τις αποδείξεις τις έχω φυσικά και είναι η εγγύηση μαζί.Όταν λέω συμφέρουσα εννοώ ότι 300 ευρό για κάτι καινούριο λιγότερο αξίζει.

Οσο για τις προσθέσεις που έκανε ένας άλλος φίλος να βάλει και το power tank το όποιο κοστίζει και αυτό αρκετά.

Αγορά από το εξωτερικό δεν κάνω και πληρώνω παραπάνω την προσωπική σχέση που θα έχω με τον πωλητή σε περίπτωση προβλήματος (και οι πωλητές που έχω εμπιστευθεί στην Ελλάδα μου έχουν αποδείξει τον επαγγελματισμό τους) Όσο για τις δώσεις δεν θα χρεωνόμουν ποτέ για το χόμπι μου!!!! Αν είναι δυνατόν.

Οι επιλογές που κάνει ο καθένας είναι διαφορετικές. Αυτές οι επιλογές θα κάνουν έναν κατά 300 ευρό πλουσιότερο!!

 

\:D/ \:D/

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, είναι και στους κανόνες των αγγελιών. Οι τιμές δεν σχολιάζονται, δικιά του είναι, άμα θέλει σου λέει και 2000 ευρώ επειδή έχει συναισθηματική αξία. Δεν είναι μοναστηράκι εδώ, αγγελίες είναι.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, είναι και στους κανόνες των αγγελιών. Οι τιμές δεν σχολιάζονται, δικιά του είναι, άμα θέλει σου λέει και 2000 ευρώ επειδή έχει συναισθηματική αξία. Δεν είναι μοναστηράκι εδώ, αγγελίες είναι.

Οντως παιδιά.Οι τιμές δεν σχολιάζονται.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mago και οι υπόλοιποι, μάλλον παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου (γραφόμενα μάλλον). Όταν έγραψα το post αν δεν κάνω λάθος η συνολική διαφορά ήταν 150€ που σε αυτό το ποσό θεωρώ ότι είναι αμελητέα ανάμεσα σε καινούριο και σε άψογο μτχ.

 

Επειδή λοιπόν και εγώ μόλις τώρα την αγόρασα (και μάλιστα πριν την αγορά έψαχνα για μτχ) δεν θα προτιμούσα μτχ στα 1350€ από καινούρια στα 1500€. Επίσης δεν προέτρεψα κάποιον να χρεωθεί ή να πάρει κάρτα, απλώς ενημέρωσα για την προσφορά που υπάρχει (υπήρχε;;;) στο Πλανητάριο. Sorry αν παρεξηγήθηκα. Και βέβαια είναι δικαίωμα του πωλητή να δώσει όποια τιμή εκείνος νομίζει....

 

Τέλος πάντων τώρα η τιμή είναι καλή και σίγουρα υπάρχουν "νόμοι" της αγοράς σχεδόν παντού (διαφοροποιημένοι βέβαια ανάλογα με τον χώρο). Π.χ. θα αγοράζατε τον barlow που έχω (TeleVue 3x) στα 110-120€, την στιγμή που καινούριος έχει 130€;;;;

 

Πιστεύω ότι θα πουληθεί πιο εύκολα και γρήγορα στα 1200 με 1250€.... Συγνώμη... απλώς αυτή είναι η άποψή μου η οποία βέβαια μπορεί να είναι πέρα για πέρα λανθασμένη.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως παιδιά.Οι τιμές δεν σχολιάζονται.

Ναι δεν σχολιαζουμε τις τιμες, αλλα ολοι σκεφτομαστε για κατι: μα δεν ειναι ευκαιρια σε αυτη τη τιμη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας!

Η βάση πουλήθηκε τελικά σε μέλος.

Όλες οι γνώμες είναι δεκτές και φυσικά δεν παρεξήγησα κανέναν.

 

Έχουν μείνει μόνο τα δακτυλίδια αν ενδιαφέρεται κανένας!

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παρακολουθω απο τοτε που εχεις βαλει την αγγελεια αλλα δεν ημουν μελος και ετσι δεν μπορουσα να σου στηλω το μηνυμα μου αλλα και ουτε εναν αροιθμο δεν εβαλες,λοιπον.μπορω να σου δωσω 1500 ευρω για την στηριξη σου.τι λεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς.φλωρινα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης