Jump to content

Δοκιμή: Γερμανική βάση ΜΟΝ-2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συνεχής ανανέωση και ο διαρκής εμπλουτισμός του εξοπλισμού μας είναι κάτι δεδομένο. Πρόσφατα, αποφάσισα να πάρω μια ελαφρά βάση για χρήση με το διοπτρικό 80αρι μου καθώς επίσης και ένα 6” διοπτρικό για παρατήρηση ευρέως ουρανού. Συνωμότησαν λοιπόν οι πάντες και κατά τη διάρκεια του προβληματισμού (να πάρω-να μην πάρω κλπ) εμφανίστηκε μια αγγελία στο astrovox η όποια με κάλυπτε και στις δυο περιπτώσεις. Επρόκειτο για ένα 152/760 διοπτρικό, όχι ιδιαίτερα γνωστό στην «πιάτσα», πάνω σε μια επίσης άγνωστη (τελικά μόνο άγνωστη δεν ήταν) γερμανική βάση την όποια θα παρουσιάσω παρακάτω:

 

Πρόκειται για την βάση ΜΟΝ-2 της BRESSER:

 

kostas-gem-review-01.jpg

 

 

που απαντάται και ως ASTRO-5 στην εταιρία T-S:

 

kostas-gem-review-02.jpg

 

καθώς επίσης και ως παλαιότερη SYNTA EQ-5:

 

kostas-gem-review-03.jpg

 

Ενώ μερικοί ίσως αναγνωρίσουν και την παλαιά CELESTRON CG 5:

 

kostas-gem-review-04.jpg

 

την «νέα» CELESTRON ADM:

 

kostas-gem-review-05.jpg

 

την MEADE LXD-55:

 

kostas-gem-review-06.jpg

 

και άλλοι, ακόμα και την VIXEN GP:

 

kostas-gem-review-07.jpg

 

Πρόκειται, λοιπόν, για κλωνοποιημένο προϊόν, αρκετά διαδεδομένο και μακρόβιο, μιας που εκτός των μικροδιαφορών που εφαρμόζει κάθε εταιρία (στο φινίρισμα κυρίως, και σε μερικές περιπτώσεις στην μηχανουργική κατεργασία και ακρίβεια στις ανοχές) παραγόταν, παράγεται και από ότι φαίνεται θα συνεχίσει να παράγεται σχεδόν όπως ήταν και όπως είναι...

(Για να είμαι πιο ακριβής, σχετικά πρόσφατα, η βάση εξοπλίστηκε με ρουλεμάν στον άξονα ορθής αναφοράς, αντί για τα κυλιόμενα κινούμενα μέρη των παλαιότερων κλώνων. Τα νεότερα μοντέλα ξεχωρίζουν από τη σφηνοειδή άτρακτο του άξονα ορθής αναφοράς, αντίθετα με τα παλαιότερα που η άτρακτος έχει κλιμακωτή διαμόρφωση-παρατηρηστε το σκαλάκι στην αριστερή φωτο που «φούσκωσε» στα νεότερα μοντέλα (δεξιά φωτο) ώστε να χωρέσει το ρουλεμάν).

 

kostas-gem-review-08.jpgkostas-gem-review-09.jpg

 

Επίσης, άλλη μια αλλαγή που έχει καταγραφεί είναι η αντικατάσταση των αλουμινένιων ποδιών του τριπόδου με ατσάλινα 1,5“.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ: http://www.astronomyboy.com/cg5/ ).

Η βάση αγοράστηκε πλήρως χειροκίνητη και η ονομαστική της δυνατότητα είναι 9 περίπου κιλά φορτίου. Γράφω «περίπου» γιατί αυτά τα κιλά δηλώνουν πάνω-κάτω όλοι οι «κλώνοι» με εξαίρεση την CELESTRON ADM, η οποία είναι λίγο πιο αισιόδοξη και αναφέρει τα 12 κιλά ως φερόμενο βάρος. Στην σελίδα της T-S υπάρχει και μίνι σύγκριση μεταξύ της CELESTRON ADM και της νεότερης SKY-WATCHER EQ 5, από την οποία σύγκριση αντλούμε και γενικότερες πληροφορίες για το τεχνικό προφίλ της βάσης:

http://www.telescope-service.com/mounts/start/mountsstart.html#ADM

Το φινίρισμα της βάσης είναι πολύ ικανοποιητικό και σίγουρα εμπνέει εμπιστοσύνη όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, δεδομένου του κόστους.

Κατά τη συναρμολόγηση δεν διαπιστώθηκε κανένα αδύνατο σημείο και εκτιμήθηκε θετικότατα η καλή και ομαλή λειτουργία μεταξύ των κινούμενων μερών και η απουσία ανοχών στους κύριους άξονες. Μικρή ρύθμιση απαιτήθηκε στο διάκενο του ατέρμονα των warm gears, λόγω της μικροκαθυστέρησης της ανταπόκρισης της βάσης σε αναστροφή κίνησης. Μετά τη μείωση του διακένου, όσο αυτό ήταν θεμιτό, η δυσλειτουργία αποκαταστάθηκε.

Το κλασσικό κινέζικο γράσο-κολλα που έχουμε συνηθίσει είναι πανταχού παρόν και ένα καλό πλύσιμο και επαναλίπανση με ελαφρύτερα λιπαντικά είναι μάλλον απαραίτητο.

Ευχάριστη έκπληξη και η ύπαρξη φωτιζόμενου πολικού ερευνητή, εργαλείο παρά πολύ χρήσιμο όπως γνωρίζουν οι έχοντες.

 

kostas-gem-review-10.jpg

 

Στην πράξη η βάση είναι πολύ συνεργάσιμη, με φιλικά χειριστήρια και πολύ καλή ανταπόκριση.

Σε δοκιμή με ένα WO 80 zenithstar, λειτούργησε άψογα, όπως ήταν αναμενόμενο και ο χειρισμός ήταν ιδιαίτερα εύκολος και ακριβής. Η συνεργασία βάσης-τηλεσκοπίου ήταν υποδειγματική, με ελάχιστους χρόνους απόσβεσης.

Κατά τη διαδικασία έλεγχου ακρίβειας της βάσεως, πραγματοποιήθηκε ρύθμιση του πολικού ερευνητή και ένας σχετικά καλός πολικός προσανατολισμός. Επελέγη σαν στόχος ο Κρόνος με 12άρι προσοφθάλμιο με σταυρόνημα. Μετά από 4ωρη περίπου αδράνεια και απολύτου στασιμότητας της βάσης, επανήλθα και περιέστρεψα μόνο τον άξονα ορθής αναφοράς ώσπου ο Κρόνος ξαναβρέθηκε ξανά στο πεδίο με διάφορα 1/6 της διαμέτρου ως προς το κέντρο. H απόδοση κρίθηκε ως παρά πολύ ικανοποιητική δεδομένου ότι δεν πραγματοποιήθηκε αρχικό “drift alignment”.

H ίδια διαδικασία επαναλήφθηκε με το πολύ ογκωδέστερο και βαρύτερο διοπτρικό 152/760 (σωλήνας+διαγώνιο 2’’+ προσοφθάλμιο=12+ κιλά) και παρ όλα αυτά, παρά τις απαισιόδοξες προβλέψεις, η βάση τα πήγε μια χαρά οπότε και κρίθηκε σκόπιμη η αναβάθμισή της με μοτέρ ορθής αναφοράς και απόκλισης.

Το κόστος του κιτ (δυο κινητήρες-δεν πωλείται κινητήρας μόνο για ορθή αναφορά) στην Ελλαδα (και σε όλο το δίκτυο πωλήσεων της Meade/Bresser στην Ευρώπη) ήταν 145-149€, στη Γερμανια (t-s) 220€ και στην Αγγλία (ανεξάρτητα καταστήματα) περίπου 110-130€ οποτε και προτιμήθηκε η ελληνική αγορά (Νομικός).

 

kostas-gem-review-11.jpgkostas-gem-review-12.jpg

 

Στις παρακάτω φωτογραφίες διακρίνεται τοποθετημένο το (BRESSER) μοτέρ απόκλισης και στη δεξιά φωτογραφία το αντίστοιχο (SYNTA) σε μια παλαιά EQ-5.

Διαφορετικό σύστημα σύμπλεξης-αποσύμπλεξης, διαφορετικά βύσματα, διαφορετικό κιβώτιο και προφανώς διαφορετικό μοτέρ. Να προσθέσω ότι στο κιτ της ΜΟΝ-2 οι ταχύτητες ρυθμίζονται σε Χ1, Χ2, Χ32 ενώ στην παλαιά EQ-5 Χ1, Χ2, Χ16.

Διαφορετικό επίσης και το χειριστήριο, πολύ ογκωδέστερο (υπερβολικά) στην ΜΟΝ -2.

 

kostas-gem-review-13.jpg

 

Το καλομελετημένο σύστημα σύμπλεξης-αποσύμπλεξης επιτρέπει με μια απλή περιστροφή ενός “thumb screw” («χειροκίνητης βίδας») την άμεση διακοπή της μηχανικής σύζευξης των γραναζιών μεταξύ μοτέρ και “warm gears” και μετάπτωση της βάσης σε χειροκίνητη λειτουργία μέσω των χειροστροφάλων (οι όποιοι δεν βγαίνουν πάνω από τη βάση ποτέ και είναι πάντα διαθέσιμοι αν χρειαστεί).

Αφού το τηλεσκόπιο βρεθεί χειροκινήτως επί του στόχου, με μια απλή περιστροφή της «χειροκίνητης βίδας» αρχίζει πάλι να ακολουθεί τον στόχο και με ακρίβεια όπως αποδεικνύεται.

Η ταχύτητα Χ1 είναι χρήσιμη για πολύ ανεπαίσθητες διορθώσεις όπως και η Χ2. Όλη η διαδικασία τελικής προσέγγισης του στόχου πραγματοποιείται με την Χ32 (στο προσοφθάλμιο ή στο κέντρο του αισθητήρα αν πρόκειται για διαδικασία φωτογράφησης).

Κάποια στιγμή, διαπίστωσα ότι κολλάει ένα από τα πλαστικά μπουτόν κατεύθυνσης (το «νότιο»), λόγω κάποιου ελαττώματος, κατά τη χύτευσή του προφανώς. Δεν του έδωσα σημασία και σε λίγη ώρα το πρόβλημα έπαψε να υφίσταται. Μάλλον κάποιο ψιλογρεζάκι στο πλαστικό που σιγά-σιγά χάθηκε….

( ……Κινέζικο πραγμα….)

 

Σε φωτογραφικές δοκιμές ομαλής κίνησης με το 80αρι W.O. η βάση έδειξε υποδειγματική συμπεριφορά σε εκθέσεις μέχρι 120’’.

Δεν επιχείρησα μεγαλύτερες εκθέσεις, αφ ενός γιατί ακόμα μια φορά η βάση με αιφνιδίασε ξεπερνώντας τις προσδοκίες μου (υπέθεσα ότι ακόμα και τα 120’’ ήταν άπιαστος χρόνος) αφ εταίρου δεν είχα κάνει σχολαστική πολική ευθυγράμμιση και τα αποτελέσματα ενδεχομένως να αδικούσαν τη βάση. Πάντως βρέθηκα προ ευχάριστης έκπληξης άσχετα με το γεγονός ότι το ευρύ πεδίο του μικρού 80αριου συγχωρεί πολλά λαθάκια.

Έτσι, λοιπόν, κατά την προετοιμασία της πρόσφατης έκλειψης πήρα ένα γρήγορο καρέ, στο Μ45, με CANON EOS 350 D, 120”, iso 200. Ελάχιστο Photoshop στο κοντράστ και φωτεινότητα).

 

kostas-gem-review-14.jpg

 

Σαν συμπέρασμα, θα έλεγα ότι πρόκειται για αξιόλογη βάση που οδηγεί αξιοπρεπέστατα μικρά-ελαφρά τηλεσκόπια ακόμα και για φωτογραφική χρήση. Ειδικά αν χρησιμοποιηθεί δεύτερος (ελαφρύς) σωλήνας για διορθώσεις ή σύστημα “off axis guider” οι απαιτήσεις μπορούν να ανεβούν κατακόρυφα.

Σύμφωνα με το φυλλάδιο οδηγιών που τη συνοδεύει , η βάση έχει προδιαγραφές για χρήση με Νευτώνειο έως 8’’ και με διοπτρικό έως 6’’. Νομίζω πως υπερβάλλει λίγο (αν και λειτούργησε κανονικά με το 12κιλο διοπτρικό, εμφανίζοντας όμως πολύ μεγάλους χρόνους απόσβεσης ταλαντώσεων. Όσο για τους βηματικούς κινητήρες, δουλεύουν σαν τρακτέρ και δε φαίνονται να ζορίζονται πουθενά).

Το κόστος μιας καινούριας, σε συνδυασμό με το κιτ οδήγησης, ισως καθιστούν την αγορά ασύμφορη δεδομένης της ύπαρξης της νεότερης EQ5 - EQ6 οι οποίες είναι μεν αρκετά ακριβότερες αλλά αποτελούν ολοκληρωμένες λύσεις για μακροχρόνια χρήση.

Αν θα την ξαναγόραζα; Σαν μεταχειρισμένη οπωσδήποτε. Σαν καινούρια, μάλλον θα έβλεπα λίγο πιο πάνω (EQ5 -6).

Άλλωστε, οι δυνατότητες «φθηνής» έκδοσης στη χώρα μας είναι περιορισμένες έως ανύπαρκτες. Από όσον γνωρίζω, η βάση πάει πακέτο με τηλεσκόπια, ενώ ακριβότερες (επώνυμες) εκδόσεις, αν υπάρχουν, δε νομίζω πως έχουν κάποια τύχη αν προσεγγίζουν την τιμή της EQ6.

Στη Γερμανία, η T-S διαθέτει τη βάση με την ονομασία “ASTRO -5 DX” και σε τιμή 328€ η οποία θεωρώ πως είναι η χαμηλότερη λόγω «ανωνυμίας». Πάντως με τα Κινέζικα ποτέ δεν μπορεί κάποιος να θέσει όριο τιμής ούτε προς τα επάνω, ούτε προς τα κάτω (ανάλογα με την παρτίδα και ανάλογα με το εκάστοτε δίκτυο μεταπώλησης, βλέπεις το ίδιο προϊόν με τελείως διαφορετικές τιμές). Αν βρεθεί στο δρόμο σας πάντως σε συμφέρουσα τιμή και ψάχνετε για μια ελαφρά , στιβαρή και αξιόπιστη γερμανική, νομίζω πως δεν υπάρχει καλύτερη λύση.

Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η VIXEN GP (η οποία αποτέλεσε την πιο ακριβή και πιο προσεγμένη έκδοση της βάσης) ήταν για πολλά χρόνια η απόλυτη επιλογή για αστροφωτογράφους που δεν μπορούσαν να καλύψουν το οικονομικό χάσμα για την αγορά μιας Losmandy, Τak Tema, A-P (ακόμα κι αν επρόκειτο για τα «φθηνά» μοντέλα).

Τέλος, να αναφέρω ότι εξαντλητικές αναλύσεις, μετρήσεις και συγκέντρωση στοιχείων για την ανωτέρω βάση μάλλον θα είναι άνευ λόγου δεδομένου ότι απευθύνεται σε ένα αγοραστικό κοινό που θέλει «λίγο από όλα» και δε θα επιδιώξει να βγάλει την φωτογραφία-πρότυπο πιέζοντας τη βάση παραπάνω από τις δυνατότητές της.

Επίσης, κρίνω υπερβολικές τις μετασκευές στο χειριστήριο ώστε να λειτουργεί με

αυτόματη οδήγηση/διόρθωση. Μια χαρά είναι η βάση (το λιγότερο που μπορώ να πω) όπως ακριβώς είναι και όσο για τους πολύ απαιτητικούς, μην το ψάχνουν πολύ, υπάρχει η EQ-6!

(μα… τι θα καναμε χωρις Κινεζους!!!!)

 

1. Οι φωτογραφίες που συνοδεύουν το κείμενο έχουν δημοσιευθεί στο διαδίκτυο

2. Αναφέρομαι τακτικά στην EQ 6 γιατί, καλώς ή κακώς, έχει μπει (αποδεδειγμένα) «σφήνα» στην αγορά γερμανικής βάσης και έχει δημιουργήσει δική της κατηγορία με χαρακτηριστικά πολύ ακριβότερων προϊόντων και τιμή πολύ υποδεέστερων.

3. Τυχόν διορθώσεις και σχόλια, ευπρόσδεκτα φυσικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη η ερευνα σου!

 

Μαλιστα αν εχει χρησιμοποιηθει και σε αστροφωτογραφηση και αφηνει καλες εντυπωσεις, η τιμη τοτε ειναι πολυ καλη... :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@ KOSTAKIS

Έχω την βάση ΜΟΝ-2 της BRESSER με το R-102

 

Αν γνωρίζεις που μπορώ να βρω μοτέρ κίνησης για να μπορώ να βγάλω φωτογραφία & περίπου τιμή αν ξέρεις.

 

EDIT

Διάβασα πιο προσεκτικά το μήνυμα & βρήκα από που τα αγόρασες & πόσο περίπου.

 

Θα ήθελα να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς για:

 

1. Τάσεις & ρεύμα τροφοδοσίας των μοτέρ.

2. Αν χρειάζεται τροφοδοτικό ή μπαταρία.

3. Αν η ρύθμιση Απόκλισης & Ορθής Αναφοράς δεν είναι 100% σωστές, τότε τι διαφορές θα έχω.

4. Πως ρυθμίζω το κάτοπτρο πχ. στο Κρόνο ενώ έχω τα μοτέρ επάνω.

 

Ευχαριστώ.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1,2.Η ταση ειναι 12ν,(μαλλον 9-12ν) και τα Α ελαχιστα.Στο κιτ περιλαμβανεται κουτι για μπαταριες,αλλα εγω το δουλευω με ενα απλο τροφοδοτικο συνεχους 12ν, και με το σταθμο ενεργειας του λιντλ.

3.Μην σε απασχολει αυτο.Ο συνδιασμος βαση / μοτερ θα σε καλυψει 110%.

4.Ακολουθα τη διαδικασια κανονικα.Ο αστροστατης θα σε διευκολυνει ωστε να ασχολησε μονο με την ευθυγραμμιση,και οχι με την παρακολουθηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK

Ευχαριστώ.

 

Μάλλον αξίζει το κόπο να εξοπλίσω την βάση με μοτέρ.

Ιδικά μια & παίρνει & ένα μικρού βάρους 8".

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Είναι ένα μοτέρ ή δύο ή ένα με διπλή οδήγηση κίνησης;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυο ανεξαρτητα βηματικα μοτερ.Το ελαφρυ 102 τηλεσκοποιο σου θα πηγαινει παρα πολυ καλα.

Στο 8'',η βαση θα δουλευει στα ορια της.

Εγκατεστησε τα,αξιζει τον κοπο, εφ οσον θελεις να κανεις μια εισαγωγη στην φωτογραφηση.

Και αν θελεις να ασχοληθεις πιο σοβαρα,ισως στο μελλον αποκτησεις και ενα μικρο αποχρωματικο,που σε αυτη τη βαση ειναι παιχνιδι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μια ερώτηση παιδιά!...Η βάση αυτή μετατρέπετε σε ρομποτική;;

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, τελικη τιμη και μερος που το εχουν;

 

Πες τα μας να ξερουμε... =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετατρεπεται σε ρομποτικη αλλα δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο και την δαπανη.Εχω ακουσει ακομα και για αμεση προσαρμογη του "sky sensor" της VIXEN.

Τα μοτερ ορθης αναφορας και αποκλισης ειναι υπερ-ικανοποιητικα,και οδηγουν αψογα τη βαση.

Προσφατα εκανα και οδηγηση με το "Λιντλ" με σταυρονημα,και φωτογραφιζε ενα 80αρι αποχρωματικο.

Η συμπεριφορα της βασης ηταν τελεια,και η ανταποκριση στις μικροδιορθωσεις ηταν αψογη.Εκανα μεχρι 5',και τα αποτελεσματα με αιφνιδιασαν ακομα μια φορα =D> =D> =D> .

Η γνωμη μου παντως ειναι, οτι αν θελει καποιος να βαλει αρκετο βαρος,ή θελει ρομποτικη λειτουργια,καλυτερα να αλλαξει κατηγορια...

Παντως μια ενδιαφερουσα προταση διαθετει και η Celestron για την EQ5 στα 450€ περιπου,και περιλαμβανει μοτερ και ηλεκτρονικα (Πλανηταριο).

eq5.jpg.9f1c952ba7c066092ef0638653fb0ff5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασα και εγώ το R-102 του Lidl.

Πρόκειται για ένα εξαιρετικα ποιοτικο κατασκευαστικά σύνολο (ειδικά για την τιμή του)

Η παρουσίαση σου =D> με βοήθησε ΠΟΛΥ!!! στο:

α)Να δώ τις δυνατότητες αναβάθμισης.

β)Να αγοράσω μια DSLR αφου είναι καλή βάση για αστρ/ση.

Ερώτηση:Για αυτήν την βαση να αγοράσω ένα κατοπτρικο SW 200μμ(8")(...επιθυμία) ή ένα SW 150μμ(6") (..σιγουριά) :?:

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@glamt

 

Σου έστειλα PM με κάποια χαρακτηριστικά τηλεσκοπίων.

Το βασικό θέμα είναι στα πόσα κιλά δουλεύει η βάση μας σωστά για να ασχοληθούμε με αστροφωτογράφιση.

Στα μοτέρ που αγόρασα νομίζω πως οι ταχύτητες είναι Χ1, Χ2, Χ8 & όχι όπως γράφετε πάρα πάνω Χ32, ίσως είναι άλλο μοντέλο.

 

Edit

Τελικά πήγα & είδα το χειριστήριο η μεγάλη ταχύτητα είναι Χ32.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γραφω παραπανω......

Η ταση ειναι 12ν,και τα Α ελαχιστα.Στο κιτ περιλαμβανεται κουτι για μπαταριες,αλλα εγω το δουλευω με ενα απλο τροφοδοτικο συνεχους 12ν, και με το σταθμο ενεργειας του λιντλ.

και συμπληρωνω:

Η ονομαστικη ταση λειτουργιας στην εκδοση "bresser" ειναι 9-10 βολτ.

Σε ορισμενες αλλες εκδοσεις αναφερεται και ταση 12βολτ,

πραγμα που αναφερεται στα φορουμ,και μαλιστα αναφερεται επισης οτι με 12βολτ λειτουργει καλυτερα και απροβληματιστα,

(ετσι την τροφοδοτω κι εγω).

Παντως προσφατα,την δουλεψα με ενα 9βολτο τροφοδοτικο,και ολα πηγαν περιφημα, οποτε η ταση λειτουργιας,ας θεωρειται 9-12 βολτ.

(Η θηκη των μπαταριων που συνοδευει το κιτ,προυποθετει 8

"D" μπαταριες (1,5βολτ εκαστη) οποτε η συνολικη ταση με καινουργια στοιχεια,ειναι 12 βολτ.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ.

Δεν ξέχασα ποτέ την φιλική σου συμπεριφορά στον Πάρνωνα,όπως και του CarlSagan.

Θα τα πούμε σε κάποια συνάντηση.

Θα είμαι λίγο καλύτερα εξοπλισμένος.. :)

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερωτησουλα η EQ5 τι διαφορα εχει με την HEQ5;; σχετικα με την αντοχη φορτιου; εχω την EQ5 η οποια δινει ωφελιμο φορτιο 9kg βλεποντας στο πλανηταριο οτι η HEQ5 η παλια η μαυρη δεινει ωφελιμο φορτιο 14Kg. ειχα την εντηποση οτι η διαφορα τους ηταν μονο στα χιριστηρια η μεν EQ5 απλα χειροκινητα η δε HEQ5 με ηλεκτρικα μοτερ..

 

 

σκευτομαι να αναβαθμισω την EQ5 και να της περασω μοτερ 2 ορθης-αποκλισης για φωτογραφιση, αλλα θα σηκονει 8'' /1000 F5 νευτωνιο Celestron με πιατακι αλουμινιου τυπου vixen και οδηγητικο 70/700 bresser skylux με δαχτυλιους οδηγησης και ψηφιακη μηχανη :?: :?: :?: :?: :?:

 

KOSTAKIS εσυ μεχρι πωσο την φορτοσες;;;;;;;

 

παρακαλω τα φωτα σας πριν κανω καποια αγωρα και μου βγει πατατα [-o< [-o< [-o<

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η βαση οδηγει αψογα με μικρο σχετικα φορτιο (5-6 κιλα).Δεν ξερω για παραπανω,γιατι δεν μου δοθηκε ακομα η ευκαιρια να οδηγησω με το βαρυ διοπτρικο.... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
η βαση οδηγει αψογα με μικρο σχετικα φορτιο (5-6 κιλα).Δεν ξερω για παραπανω,γιατι δεν μου δοθηκε ακομα η ευκαιρια να οδηγησω με το βαρυ διοπτρικο.... :-k

 

Το λιγότερο 8Kg θα έλεγα.

Χθες στη πρώτη μου εξόρμηση εκτός Αθηνών θα έλεγα ότι πήγε πολύ καλά, με τα ακόλουθα βήματα.

 

1. Έβαλα τη μύτη της βάσης στο Βορά με τη πυξίδα.

2. Αλφάδιασα το τρίποδο με το Κλισιόμετρο που έχω.

3. Όταν εμφανίστηκε ο polaris τον έφερα με το δεξιά-αριστερά στο κάθετη γραμμή που έχει το σκόπευτρο πολικής ευθυγράμμισης. Ξέροντας ότι θα έχω απόκλιση.

4. Δεν πείραξα το πάνω-κάτω το άφησα όπως το είχα στο σπίτι θεωρώντας μικρή την απόκλιση του (Θέση 38,072 Ν στο σπίτι).

 

Αποτέλεσμα στο ΔΙΑ περίπου 2πμ που αποφάσισα να το δω.

Αφού τον έβαλα στο κέντρο περίπου του πεδίου με το μάτι το άφησα να δουλεύει & το παρακολουθούσα κατά διαστήματα κάνοντας βόλτες & βλέποντας κλεφτά από τα γύρω τηλεσκόπια των φίλων.

Επί 35 λεπτά ο ΔΙΑΣ ήταν ακόμα στο πεδίο μου, ίσως & ποιο πολύ αν το άφηνα αλλά κόντευε να ακουμπήσει στη άκρη του πεδίου μου.

 

Βάρος

Meade 203SC (περίπου λιγότερο από 7Kg) με 6Χ30, Telrad, γωνιακό 1,25 & Hyperion Zoom 8-24.

Θεωρώ το συνολικό βάρος τουλάχιστον 7,5Kg χωρίς να τα έχω ζυγίσει & δούλευε θαυμάσια.

 

Νομίζω ότι το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό για παρατήρηση.

Μάλλον μπορώ & καλύτερα.

 

EDIT

Ξέχασα να σημειώσω ότι ο ΖΟΟΜ ήταν στη θέση 8mm δηλαδή 250X.

Το οπτικό πεδίο σε αυτή τη μεγένθυνση είναι 16' 19".

Οπότε μετακίνηση 8' 10" σε 35 λεπτά ή 8*60+10= 490".

Δηλαδή 14"/min ή 0.23"/sec.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπαμπη, πραγματι η βαση οδηγησε παρα πολυ ικανοποιητικα ακομα και με φορτιο περιπου 12+ κιλα, (ειχα και εγω καρφωμενο πλανητη στις 152Χ,για παρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα,και μαλιστα κοντα στο ζενιθ)αλλα δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει σε φωτογραφιση.

Ισως οι ομαλες μικροδιορθωσεις που απαιτουνται κατα την οδηγηση, να μην ειναι εφικτες, και να εμφανιζονται μικροδιακοπες και μικροαλματακια:-k :-k :-k .

Σε απλη παρατηρηση δεν τιθεται θεμα νομιζω.

Οσον αφορα θεματα προωρης φθορας και καταπονησης,δεν ανησυχω καθολου.

Η σωστη τοποθετηση των κινητηρων ,και η σωστη ζυγιση του φορτιου φυσικα,ειναι επιβεβλημενα! :shock: :shock: :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κωστα και Μπαμπη

τα παρακατω, συν ζοομ baader 8-24 ( o οποιος δεν φαινεται στη φωτο ) ζυγισμενα με ηλεκτονικη ζυγαρια εδειξαν 12,1kg με μια web cam ( που δεν ειναι βαρια)

θα μπορουσα να κανω μια φωτογραφιση καπως αξιολογη ;;;;;;;

 

 

( με μοτερ φυσικα DEC & RA σαν του Μπαμπη)

 

 

ΥΓ) Η EQ6 PRO για μενα ειναι πολυ μακρινος στοχος ακομη :mrgreen:

 

P6140771.JPG.89f8f95c5d1372c88be9723c22b6e82c.JPG

προχειρο στησιμο στη αποθηκη!

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απεφυγα την ιδεα με πιατακι αλουμινιου και παραλληλο στησιμο γιατη θα υπερβαινα κατα πολυ τα 13kg
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα και Μπαμπη

............ θα μπορουσα να κανω μια φωτογραφιση καπως αξιολογη ;;;;;;;

( με μοτερ φυσικα DEC & RA σαν του Μπαμπη)..

Δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, ούτε με οδήγηση ούτε χωρίς.

ΥΓ) Η EQ6 PRO για μενα ειναι πολυ μακρινος στοχος ακομη :mrgreen:

Και για μένα το ίδιο.

 

@Moderator.

Καλό θα ήταν να μεταφερθεί η συζήτηση αλλού & να μείνει εδώ μόνο η δοκιμή & ότι είναι σχετικό με αυτή, γιατί από δοκιμή το έχουμε χαλάσει. Προτείνω για θέμα το Συζήτηση για ΜΟΝ-2.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σημερα μολις εσπασε ρεκορ μαλλον η βασουλα!

της καβαλησα το υπαρχων τηλεσκοπιο messier n203 900mm

τον ερευνητη 8x50 ενα bresser skylux 70/700+προσοφθαλμιο 25mm

+την olympus e-410 α! και μην ξεχασω και της βιδες και της πλαστικες

σωληνες (βαση skylux).δεν ξερω ποσα κιλα ειναι αλλα μαλλον ξεπερασα το οριο της! την δοκιμασα μεχρι 40sec λογο αερα δεν με αφηνε για ποιο πολυ!παντως πριν τιν πιεση καποιος καλυτερα ειναι να την ανοιξει

να της βγαλει την κινεζικη βαζελινη και να βαλει γρασο!ακομα πρεπει να φτιαχτει και ο τζογος που εχει(ra) δηλαδη το μεγαλουτσικο κατω κυλινδρικο γραναζει να εφαρμοση καλητερα με το πανω.

στοχος vega.

vega.jpg.8e1cb467f4c7acc26fdc3ce122dadd23.jpg

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

τελικα αποφασισα να κανω την mon2(eq5) της bresser ρομποτικη με το κιτακι απο το πλανηταριο

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1377

δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα τα οικονομικα δεν πανε πολυ καλα για αλλη βαση(heq5-eq6)

σε καμια βδομαδα θα εχω νεα!μακαρι να δουλεψη το συστημα.

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης