AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Πόσα συχνά παρατηρείτε;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Πόσα συχνά παρατηρείτε;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Πόσα συχνά παρατηρείτε; (καιρού επιτρέποντος)
Κάθε μέρα
6%
 6%  [ 20 ]
Μερικές φορές την εβδομάδα
30%
 30%  [ 92 ]
Μερικές φορές το μήνα
38%
 38%  [ 115 ]
Σπανιότερα
23%
 23%  [ 70 ]
Σύνολο Ψήφων : 297

Συγγραφέας Μήνυμα
m 51Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιαν 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 245
Τόπος: Χαλάνδρι μόνιμα, Πάρος εποχιακά για φωτομετρία.
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/05/2008, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι να πω και εγώ, που χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό μου κάθε Χ. Π. Κ. (Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι), που πηγαίνω στην Πάρο, και πάλι, κατά μέσο όρο μία μέρα στις δέκα στην καλύτερη θα μου κάνει καλό καιρο! Άσε τον αέρα που κατεβάζει το βουνό στην περιοχή που μένω! Το εξοχικό, είναι στη χειρότερη περιοχή (από πλευράς αέρα) του νησιού.
(Ζηλεύω τη Λία πιο πάνω, που γράφει ότι κάθε βράδυ παρατηρεί.... Τυχερή! Άμα μένεις σε βουνό, έχεις και τύχη βουνό, άρα, αστροφωτίζεσαι όσο γουστάρεις. Ωραία πράγματα).

Γιάννης

skywatcherOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 88
Τόπος: Καβάλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/07/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:19    Θέμα δημοσίευσης: Πανελλήνιες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά κι εγώ ψήφισα μερικές φορες την εβδομάδα.Όχι ότι εργάζομαι και δεν μπορώ...... απλώς όταν πας λύκειο οι υποχρεώσεις(διάβασμα,φροντιστήρια) δεν το επιτρέπουν.Γιατί ακόμα κι όταν δεν έχω κάτι να κάνω τα βράδια κι έχω τελειώσει το διάβασμα (συνήθως 00:00 με 01:00) η κούραση της ημέρας με στέλνει για ύπνο.
Ευτυχώς τώρα το καλοκαίρι παρατήρουσα για 1 μήνα σχεδον καθε νύκτα μέχρι το ξημέρωμα αφού δεν έπρεπε να ξυπνήσω για κάτι.
Όμως κι αυτό σιγά σιγά σταμάτησε γιατί άρχησε η προετοιμασία για τις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και τα φροντιστήρια οποτε πλέον παρατηρώ μόνο τα σαββατοκύριακα. d'oh!
Ευτυχώς στην επαρχία δεν έχουμε φωτορύπανση και τουλάχιστον παρατηρω χωρίς προβλήματα. Cheesy Grin

Φιλικά,

Cheesy Grin SKYWATCHER Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
AltinakisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1020
Τόπος: Θεσσαλονίκη (Ν. Ραιδεστος) ~10Χλμ εκτός πόλης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/07/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα με την μπεμπα, σπανιως..........................! Razz

>Destination Space!

http://www.zeitgeistmovie.com/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PapGeoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Δεκ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1272
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/07/2008, ημέρα Τρίτη και ώρα 1:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικά, μερικές φορές τον μήνα και για μένα, με την πλανητική παρατήρηση να υπερέχει αριθμητικά μέσα από την πόλη, αλλά με την deep sky να υπερέχει ποιοτικά έξω από αυτήν, μακριά από την φωτορύπανση. Τότε, γεύομαι στο έπακρο τους καρπούς της παρατήρησης.

Αν χρειαζόταν να «χρωματίσω» τις παρατηρήσεις μου θα έλεγα ότι, η πρώτη περίπτωση (πλανητική στην πόλη), αποτελεί «παρηγοριά στον άρρωστο», ενώ η δεύτερη (deep sky), αποτελεί - πραγματικά - «φάρμακο» και «γιατρειά»!

Υποθέτω πως, κι εσείς, κάπως έτσι πρέπει να νιώθετε. Σωστά? Smile

Φιλικά

PapGeo
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
AlexanderOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 537
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/07/2008, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξαρτάται από το σχολείο κι άλλα...
Καλά αυτή η ψηφοφορία είναι εδώ και μήνες ...Δεν θα την αλάξετε? Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Alexandros164Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 07 Αύγ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 26
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/08/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανα δυο μερες περιπου.

Αν ημουν και καπου στην εξοχη μακρια απο τα φωτα των πολεων σιγουρα θα παρατηρουσα καθε νυχτα!

Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
iorantOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 31 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 233
Τόπος: Λογο δουλειας,out of greece (ελπιζω για λιγο), αλλιως θα με βρειτε στην Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/09/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστηχως πλεον μια φορα τον μηνα και αν,ενω θα ηθελα καθε μερα . Βλεπεις ομως οι δουλειες ....
View user's profile 
ΚΑΒΑΛΙΕΡΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 151
Τόπος: ΑΓΡΙΝΙΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/12/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:00    Θέμα δημοσίευσης: Πολυ θα το ηθελα........ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ θα ηθελα να μπορουσα καθε μερα,σιγουρα δεν αφηνω ευκαιρια να παει χαμενη!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
joxnnissOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 132
Τόπος: Πατρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/12/2008, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειμαι ο ορισμος του "αστρονομος του καναπε" Sad Sad Brick wall Brick wall
Επιστροφή στην κορυφή
ptolemeosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 232
Τόπος: Αλεξανδρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/12/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για σοβαρές παρατηρήσεις πρέπει να ισχήουν τα 3 Χ (+ καιρόs)
Χρόνος (σπάνιος)
Χρήμα (ακόμα πιο σπάνιο)
Χώρος (μόνιμο παρατηρητήριο ή εύκολα προσβάσιμος χώρος με μιδενική ή καθόλου φωτορύπανση)
Για πρόχειρες παρατηρήσεις (δια γυμνού οφθαλμού ή με κιάλια), τα πιο πάνω δεν ισχήουν, εκτός από το καιρό.
Λίγες φορές το μήνα, και εκείνο με ΠΟΛΥ κλέψιμο χρόνου και κάτω από άθλιες συνθήκες. Sad Sad Φωτορύπανση, ενοχλητικοί γείτονες που σε βλέπουν στο μπαλκόνι με τα κιάλια ή με το τηλ/πιο, και άντε να τους εξηγήσεις τί βλέπεις, (δυστηχώς το σπίτι μου δε διαθέτει ταράτσα λόγω κεραμοσκεπής Evil or Very Mad Evil or Very Mad ), λάμπες της ΔΕΗ ΑΚΡΙΒΩΣ στο ύψος του μπαλκονιού, Evil or Very Mad.
Ας είναι καλά το starry night!!

tascoOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Νοέ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 257
Τόπος: θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/01/2009, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω εχω ή δεν εχω παντα τον παρατηρω.
βεβαια να μπορεις:να μην εχει συννεφα,να μην βρεχει και να μην χιονιζει.

Επιστροφή στην κορυφή
elliOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 333
Τόπος: Αθήνα, Καβάλα
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/01/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ατιμες πανελλήνιες!!!! Neutral Neutral
Που θα μου πάει όμως... Το καλοκαίρι θα εγκατασταθώ ΜΟΝΙΜΑ στην ταράτσα!
Cheesy Grin

Τώρα για τη φωτορύπανση:
1ον: Παίρνεις το τηλεσκόπιο και παίρνεις...τα βουνα!
2ον Ελπιζεις σε ενα μπλακ-αουτ
3ο Σπας με αεροβόλο ολες τις πηγές φωτος nearby!(όχι και τόσο αποτελεσματικό αλλα γρήγορο. Αρκεί να μην σε καταλάβουν! :-& )
Επιστροφή στην κορυφή
BorgDroneOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Μαϊ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 32
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/05/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μη βγω για παρατήρηση κάθε μέρα, θα πρέπει να έχει συννεφιά. Διαφορετικά, ρίχνω το 8άρι GT στο πορτ-μπαγκάζ και δρόμο Dancing
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
draculasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 864
Τόπος: Μεσσηνία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/05/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elli έγραψε:
3ο Σπας με αεροβόλο ολες τις πηγές φωτος nearby!(όχι και τόσο αποτελεσματικό αλλα γρήγορο. Αρκεί να μην σε καταλάβουν! :-& )

χαχαχα
welcome to the club!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Explorer79Offline
Ένταξη: 24 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 429
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/07/2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λία έγραψε:
Παιδιά μένω στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης (κοντά στο βουνό Χορτιάτη) και συγκεκριμένα σε βουνοπλαγιά. Τρομερός ουρανός με μηδέν φωτορύπανση Shame on you και ειδικά το Καλοκαίρι είναι μοναδικό! Τα αστέρια και το φεγγάρι στο πιάτο!!!! Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Οπότε σχεδόν κάθε βράδυ..έξω! Very Happy

Εχω παει αμετρητες φορες στο Φιλυρο. Σε σχεση με τη Θεσσαλονικη, η φωτορυπανση ειναι λιγοτερη αλλα και παλι τα λιγοτερα φωτεινα αστρα δε φαινονται. Εαν δεν πας στην βορεια Πινδο ή στην οροσειρα του Βόρα, μηδενικη φωτορυπανση δε βρισκεις! Dancing
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 4 από 5

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης