Jump to content

Κατασκευη sky and telescope non pocket sky atlas...


Laskos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πριν απο αρκετο καιρο πηρα και εγω τον Sky Atlas 2000.0 unlaminated field edition, για χρηση φυσικα στο υπαιθρο, διπλα στο τηλεσκοπιο.

Γιατι τον προτιμησα εναντι του πλαστικοποιημενου???

 

1) Γιατι ο πλαστικοποιημενος μου εβγαινε πανακριβος...

2) Ο πλαστικοποιημενος ειναι δεμενος σε σπιραλ. Εγω σκεφτηκα οτι αυτος ο χαρτης ειναι πιο ευχρηστος χωρις σπιραλ...

3) Για να μπορω να ζωγραφισω πανω του τους αστερισμους που δεν υπαρχουν στον Sky Atlas 2000.0

4) Υστερα να τον πλαστικοποιησω, ετσι ωστε καθε φυλλο του απο την μια να ειναι ελευθερο, απο την αλλη να ειναι πολυ πιο βαρυ και δυνατο απο την laminated εκδοση...

5) Μετα σκοπευα να τον χρησιμοποιησω διπλα στο τηλεσκοπιο πχ πανω σε καμια καρεκλα, αλλα το καλυτερο που σκεφτηκα ειναι να τον τοποθετησω επανω σε ενα αναλογιο σαν αυτο που εχουν οι μουσικοι για τις νοτες τους!!!

 

 

Και λοιπον ηρθε ο καιρος να τα πραγματοποιησω ολα αυτα...

 

1) Πως να ζωγραφισω πανω στον χαρτη τους αστερισμους???

Το εχει κανει κανεις? Αποτελεσμα? Με τι υλικο?

Δωστε μου μερικες ιδεες!

2) Πλαστικοποιηση.

Πηγα σημερα να ρωτησω για πλαστικοποιηση εδω στη πολη μου.

Μεγιστο μεγεθος A3. Κοστος 1,5 η σελιδα. Νομιζω οτι μπορω να πετυχω καλυτερη τιμη αν αφορα πχ τις καμια 26-27 του χαρτη. Ο χαρτης ειναι μεν Α3, αλλα μονο το μερος του χαρτη που απεικονιζει τον ουρανο και οχι τα περιθωρια. Με αυτα ειναι μεγαλυτερος.

Σκεφτομαι οτι δεν αξιζει να τον κοψω...

Επομενη λυση που μου εδωσαν ειναι να κατεβω Σαλονικη, οπου εχουν μεγαλυτερα μηχανηματα.

Αντε και πες 2 ευρω η σελιδα. Θα αξιζει?

 

Παιδια πλαστικοποιησε τον χαρτη του κανεις?

Πως φαινεται οταν τον χτυπαει ο αστρονομικος φακος?

 

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να προσθέσεις στο χάρτη τις γραμμές των αστερισμών έπρεπε να πάρεις το desk edition. Πάνω στο μαύρο φόντο θα δυσκολευτείς να σχεδιάσεις οτιδήποτε. Ωστόσο αξίζει μια δοκιμή. Πάρε μερικούς μαρκαδόρους με χρώματα κόκκινο ή πορτοκαλί, ίσως και κίτρινο. Δοκίμασε σε ένα άλλο παρόμοιο μαύρο χαρτί αν οι γραμμές φαίνονται τη νύχτα με τον κόκκινο φακό. Αυτό που επιδιώκεις είναι οι γραμμές να είναι αρκετά φωτεινότερες από το μαύρο φόντο στο φως του κόκκινου φακού. Αν είσαι τυχερός και βρείς τέτοιο μαρκαδόρο, και αν έχεις χρόνο, σχεδίασε τους αστερισμούς προσέχοντας οι γραμμές να μην «πατούν» σε κανένα άστρο ή αντικείμενο αλλά να σταματούν περίπου 1mm πρίν απ΄αυτό και να συνεχίζουν 1mm μετά απ΄αυτό. Το αποτέλεσμα θα είναι αισθητικά πολύ καλύτερο. Αρκεί βέβαια να βρεις το σωστό μαρκαδόρο...

 

Η εκ των υστέρων πλαστικοποίηση θα σου κοστίσει ακριβότερα από την πλαστικοποιημένη έκδοση, ιδίως αν γίνει σε μηχανήματα για μεγέθη μεγαλύτερα του Α3 αλλά αξίζει τον κόπο αν έχεις καταφέρει να σχεδιάσεις τους αστερισμούς. Επίσης, στο σύνολό του ο χάρτης θα γίνει πολύ βαρύς.

 

Η σχεδίαση των αστερισμών με απασχόλησε κι εμένα (έχω την πλαστικοποιημένη field edition) αλλά σκέφτηκα ότι ο κόπος και το αμφίβολο αποτέλεσμα ίσως δεν αξίζουν την προσπάθεια. Πάντως οι αστερισμοί είναι σχεδιασμένοι καλά στον Pocket Sky Atlas, που είναι και πολύ βολικός.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι πλαστικοποιηση πρεπει να του κανεις οπωσδηποτε!!

Οχι μη κοψεις τον χαρτη [-X δεν αξιζει...

Εγω σκεφτηκα οτι αυτος ο χαρτης ειναι πιο ευχρηστος χωρις σπιραλ...
Και εγω το ιδιο πιστευω! Εχω και εγω τον Sky Atlas 2000.0 πλαστικοποιημενο (μετα την αγορα εγινε η πλαστικοποιηση)

 

Τους αστερισμους νομιζω οτι ειναι καλύτερα να τους κανει πανω απο την πλαστικοποιηση...γιατι στην περιπτωσει που κανεις κατι λαθος μπορεις να το σβησεις με λιγο οινοπνευμα :wink: + οτι μπορεις να γραψεις και ονόματα τον αστερισμων και μετα οταν τους μαθεις (πολυ καλα) να τα σβησεις :-$ (με ανεξιτηλο μαρκαδορο εννοειτε).

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για τις γραμες των αστερισμων προτινω ενα μαρκαδορο σε ασημη χρωμα ή καποιου ιδους ακρυλικου λευκου ή στην τελικη αν δεν βρυσκεις χρισημοποιησε μπλανκο σε μορφη μαρκαδορου. δεν δωκιμασα τιποτα τετοιο( επηδη δεν εχω τον χαρτη ) απλα προτινω.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι όπως πάντα δέχτηκα ένα δώρο απ το μουλαράκι. :cheesy: :cheesy:

Μετά ελλείψει εκτυπωτή Α3 μου την εκτύπωσε ένα φιλαράκι (ευχαριστώ Κώστα) κ τέλος έβαλα κ αυτούς τους χάρτες σε ντοσιέ μέσα σε ζελατίνες.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλα το καλυτερο που σκεφτηκα ειναι να τον τοποθετησω επανω σε ενα αναλογιο σαν αυτο που εχουν οι μουσικοι για τις νοτες τους!!!

Μιας κ είμαι Μουσικός κ ξέρω, είναι μία πολύ καλή ιδέα.Θ ανοίξω νέο θέμα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω το ιδιο πιστευω! Εχω και εγω τον Sky Atlas 2000.0 πλαστικοποιημενο (μετα την αγορα εγινε η πλαστικοποιηση)

 

Πως εκανες τη πλαστικοποιηση? Τιμες?

Πως φαινεται οταν την χτυπαει ο αστρονομικος φακος?

Ολα καλα, η πολυ γυαλαδα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

Σας παραπέμπω στο topic Η SOFOULIS INSTRUMENTS ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ (Mastrovox-27/4/2007) με σχετικο modification του πλαστικοποιημένου Sky Atlas που έχω (Μαυρα αντικειμενα σε άσπρο φόντο). Ελπίζω να είναι χρήσιμο.

 

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xε, χε, χε... :cheesy:

 

Ξερετε τι ανακαλυψα???

Οτι ο Sky Atlas 2000.0 ειναι πολυ δυσκολο να διαβαστει στο σκοταδι!

Το προβλημα?

Η πολυ μικρη γραμματοσειρα...

Δευτερον?

Ειτε σου δειχνει γαλαξιες 13mag ειτε το m8, ενα και ταυτο...

Αδυνατον να βγαλεις γρηγορα ακρη στο σκοταδι, με αυτον τον χαρτη...

 

Ξερετε ομως ποιος χαρτης τον σκιζει πραγματικα???

 

Ο sky and telescope pocket sky atlas φυσικα!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheesy:

 

Η γραμματοσειρα του ειναι διπλασια, σου δινει αμεσως να καταλαβεις ποια ειναι τα πιο φωτεινα αντικειμενα, συνηθως τα εχει και με την κοινη τους ονομασια, παιρνεις αμεσως χαμπαρι του διπλους αστερες, αμεσως τα σμηνη, με αυτο το κιτρινο κυκλακι που τα δειχνει, αμεσως τα ορια των αστερισμων, αμεσως τα ονοματα τους και παει λεγοντας...

 

 

Οποτε ο Sky Atlas 2000.0 μου βγαινει για πωληση στην τιμη των 20 ευρω,

το θεμα εδω αλλαζει σε κατασκευη sky and telescope non pocket - field sky atlas for reading desk use... :cheesy: και παρακατω σας γραφω τι θα γινει απο εδω και εξης...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπον!

Το φτιαξιμο του sky and telescope non pocket sky atlas εχει τελειωσει εδω και καιρο και τωρα ηρθε η ωρα να γινει η παρουσιαση!!!

 

Καταρχας τα θετικα του χαρτη:

Για ενα οχταρι τηλεσκοπιο ειναι οτι πρεπει.

Σου δινει να καταλαβεις αμεσως ποια ειναι τα φωτεινα αντικειμενα της περιοχης, τι τυπου ειναι αυτα, ποσο φωτεινα περιπου θα τα δεις, εχει αντικειμενα που ειναι ακριβως στα μετρα του οχταριου, δεν σε απασχολει με αντικειμενα που ειναι εξω απο αυτες τις δυνατοτητες, δεν εχει δηλαδη mag14 γαλαξιες..., και ειναι πολυ ευκολο να διαβαστει το βραδυ.

Ανακαλεις υστερα τα ονοματα των αντικειμενων στο goto και εισαι εκει.

 

Με τις ενωσεις των σελιδων πλεον καθε φυλλο του χαρτη καλυπτει μια πολυ μεγαλη περιοχη του ουρανου, εχεις πολυ καλη αισθηση το που βρισκεσαι στον ουρανο και ειναι ευκολο να πηδηξεις στις αναζητησεις σου απο αστερισμο σε αστερισμο.

 

Τα αρνητικα ειναι το οτι περιλαμβανει λιγα σχετικα αστερια και ετσι δεν σου δινει ρεαλιστικη εικονα του ουρανου οταν πχ κοιτας μεσα απο το προσοφθαλμιο ή μεσα απο finder...

Ετσι για παραδειγμα το να φτασεις με αστροαλματα σε εκεινο το διπλο αστερι που δειχνει ο χαρτης και δεν εχει ονομα ειναι συχνα, σχεδον παντα προβληματικο. Και τα goto ειναι γενικως προβληματικα να κινηθουν προς αστερακια. Απλα δεν τα εχουν σωστα οργανωμενα στην μνημη...

Anyway μολις εχω παραγγειλει εναν 10χ50 finder που θα αυξησει φανταζομαι κατα πολυ τις ικανοτητες μου να βρισκω ειτε αμυδρα αντικειμενα, ειτε αστερια, καθως επισης σκοπευω να χρησιμοποιησω λιστες για να παρατηρησω διπλα και carbon red αστερια. Θα αντιγραφω ορθη αναφορα και αποκλιση στο goto και θα ειμαι εκει.

Οποτε ο χαρτης αυτος φανταζομαι δεν θα ταιριαζει σε καποιον που εχει 12αρι dob και χρησιμοποιει οπτικο ερευνητη, γιατι απο την μια θα εμποδιζεται στα αστροαλματα και απο την αλλη ενα 12αρι μπορει να δει και περισσοτερα αντικειμενα απο αυτον τον χαρτη.

 

 

Λοιπον στην κατασκευη τωρα.

Ο χαρτης αυτος εχει τους αντικριστους χαρτες κατασκευασμενους με την ιδια προβολη. Αυτο σημαινει οτι οι αντικρυστοι χαρτες ταιριαζουν απολυτα.

Πχ ο 62 ταιριαζει απολυτα με τον 63, ο 64 με τον 65 κοκ

Ομως οι 64 και 65 δεν ταιριαζουν απολυτα με τους 62 και 63.

Ετσι οταν ηρθε η ωρα να ενωσω και τις 4 αυτες σελιδες μαζι προκυπτει καπου μια παραμορφωση στον τελικο χαρτη στα ορια των 62-63 με τις 64-65.

Τελως παντων, καταφερα στους τελικους χαρτες να ειναι οσο το δυνατον πιο αμελητεο το φαινομενο αυτο.

Τελικα το αποτελεσμα της ενωσης αυτης των 4 σελιδων φαινεται στην παρακατω φωτο:

CIMG0734.thumb.jpg.11f87885ec77fe00815bbdae610bd36a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παμε τωρα στις περιοχες του νοτιου ουρανιου ημισφαιριου.

Πχ σελιδες 56-57 και 58-59.

Εδω ο τελικος χαρτης βγαινει μικροτερος σε μεγεθος γιατι εχω κοψει τις περιοχες που βρισκονται πιο νοτια απο τις 45-50 μοιρες.

Παρακατω ειναι ο χαρτης απο την περιοχη του Σκορπιου:

CIMG0735.thumb.jpg.1071bd064dc849dcf5c450f436fd7919.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι συνολικα φτιαχτηκαν 8 χαρτες για τις περιοχες του βορειου ουρανιου ημισφαιριου + 8 χαρτες, μικροτεροι, για τις περιοχες του νοτιου ουρανιου ημισφαιριου + 1 χαρτης του βορειου ουρανιου πολου + 1 χαρτης με τις περιοχες που υπαρχει μεγαλυτερη λεπτομερεια (πλειαδες, παρθενος κτλ).

 

Στην παρακατω φωτο φαινονται δυο τελικοι χαρτες ενωμενοι:

CIMG0733.jpg.eba2fcbdff8ff9b808820799e4c59159.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον οι σελιδες κοληθηκαν μεταξυ στους στο πισω μερος, αφου πρωτα κοπηκαν και ταιριαστηκαν, με ταινια λευκη 3M και πλαστικοποιηθηκαν.

Το μεγεθος του τελικου χαρτη προσεχα να ειναι παντα στα ορια του Α3 χαρτιου και μια συμβουλη για την πλαστικοποιηση ειναι να γινει σε μικρο μαγαζι με μικρη πελατεια, ωστε να δωθει η απαραιτητη προσοχη, με εσας διπλα... Αλλιως ασχημα πραγματα θα συμβουν και μαλιστα σιγουρα...

 

Παμε τωρα στο αναλογιο:

Το αναλογιο το αγορασα απο το Γερμανικο ebay, 30+ψιλα ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Αν θελετε ψαξτε το αναλογιο στα Γερμανικα σαν Orchesterpult.

Τελικα ειναι απιθανο, εξαιρετικα πιο καλοφτιαγμενο και εξαιρετικα πιο σταθερο απο οτι περιμενα!!!

Απλα οτι επρεπε!

 

Παρακατω οι χαρτες ολοι πανω στο αναλογιο και μια κοντινη φωτο απο την πισω του μερια ωστε να φαινεται η κατασκευη του:

CIMG0737.thumb.jpg.a69165320a88e38251070f711ce81ff7.jpg

CIMG0738.thumb.jpg.8ddfee9d75b3a360c9f763071ab44e2e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε θα τους τελειώσεις να τους βγάλεις φωτοτυπία να μου τους στείλεις; :cheesy:

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε θα τους τελειώσεις να τους βγάλεις φωτοτυπία να μου τους στείλεις;

Αδυνατον πλεον!

Χρειαζεται Α3 σκανερ! :cheesy:

 

Και που κολάς υπάρχουν φωτοαντιγραφικά Α3 πλέον & μάλιστα Έχρωμα.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

:-({|= \:D/

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αναλόγιο μπορείτε να το βρείτε και απο Ελλάδα στην ίδια τιμή χωρίς ταχυδρομικά απλά πηγαίνωντας σε ένα κατάστημα με μουσικά είδη η αν

θέλετε απο Internet ψάξτε στις

 

www.nakas.gr

www.logothetismusic.gr

www.stollas.gr

 

Πολυ καλή σκεψη \:D/ \:D/ :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης