Jump to content

Κλασσική φιλμάτη αστροφωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα με την έλευση της ψηφιακής τεχνολογίας όλο και λιγότεροι εραστιτέχνες ασχολούνται με την κλασσική αναλογική αστροφωτογραφία.

Επειδή τυγχάνω ένας από τους τελευταίους πιστούς του φιλμ ανοίγω αυτό το θέμα για να παρουσιάζουμε αναλογικές αστροφωτογραφίες μας καθώς και σκέψεις και τεχνικές.

Όποιος έχει κάποια παλιά αναλογική μηχανή ξεχασμένη κάπου ακόμα και αν έχει ψηφιακή ας την ξεσκονίσει και ας δοκιμάσει την παλιά καλή τέχνη.

Αν κάποιος δεν έχει την ευχέρεια να αποκτήσει ψηφιακό εξοπλισμό ας μην απαξιώνει την παλιά Zenit που πήρε ο πατέρας του τη δεκαετία του '80 σε κάποιο ταξίδι στην ανατολική Ευρώπη και όποιος γνωρίζει κλασσικό ασπρόμαυρο σκοτεινό θάλαμο ας συνδυάσει τις γνώσεις του με την αστροφωτογράφιση.

Τα αποτελέσματα μπορεί να τον εκπλήξουν ευχάριστα! :cheesy:

Τα φιλμ που έχουμε θα έκαναν τους αστροφωτογράφους μιας γενιάς πριν ή και λιγότερο να τους τρέχουν τα σάλια. Παραθέτω για αρχή μερικές δικές μου αστροφωτογραφίες από το παρελθόν όχι φυσικά για να δρέψω δάφνες τεχνικής ή αισθητικής αρτιότητας αλλά έτσι για αρχή και περιμένω και άλλους φίλους και φίλες! :cheesy:

 

Andromeda_1.jpg.129be431309c2ae883b233420be2d62f.jpg

Ανδρομέδα μηχανή Kiev-4a 80mm f/2 Konica 1600 έκθεση 3 λεπτά

 

Cygnus.jpg.c0784f7e6bf34e32dafec956db739dde.jpg

Κύκνος μηχανή Kiev-4a 80mm f/2 Konica 1600 έκθεση 3 λεπτά

 

eclipse2.jpg.3241a1666c9fb89522b493041a4d8f62.jpg

Έκλειψη ηλίου Καστελλόριζο 2006 Μηχανή Praktika VLC3 φιλμ Fuji 100 φακός MTO 500mm f/6.3 κατοπτρικός έκθεση δεν καταγράφηκε.

 

1334297263_Orionold.jpg.444b8adbbf6204500847c52ee4dfda50.jpg

Ωρίωνας από το μπαλκόνι μου στην Καλαμάτα 1985 (!) Μηχανή Kiev-4a φακός 50mm f/2 φιλμ Agfapan 400 εμφανισμένο από εμένα στο σπίτι έκθεση 10 λεπτά περίπου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και είμαι παιδί ψηφιακής εποχής, τις πρώτες μου αστροφωτογραφίες της πήρα με φίλμ,με μια ζενιτ που βρήκα στο σπίτι μιας θείας μου. Πλέον φωτογαφίζω μόνο με ψηφιακή SLR, αλλά πιθανόν θα ξαναδοκιμάσω..

 

Παρακάτω έχω κάποιες παλαιότερες φώτογραφίες που έχω βγάλει με φίλμ, δεν είναι τέλειες αλλά έχουν συναισθηματική αξία.. :mrgreen: :wink:

 

moon.jpg.c549f1fb1ea108fab20dd2c05b763cfe.jpg

Ολική έκλειψη σελήνης.

 

Astrika2.jpg.2aaa6b8154a42f45706e84d05766f43b.jpg

Star trails απο τον θεοσκότεινο ουρανού του Αγίου Όρους. 400αρι, 35 λεπτά έκθεση.

 

1101346843_..jpg.8d72b1b480b0a12bc403fe5bb6a3febf.jpg

Η ίδια φωτογραφία με την filmati 2 επεξεργασμένη λίγο διαφορετικά.

 

filmati2.jpg.9df07f9500a187a12d22afac9cb8005b.jpg

Το νεφέλωμα του Ορίωνα με 200άρι φακό, στην EQ3-2 piggyback. 400άρι φίλμ. Είναι επεξεργασμένη, μ αρέσει αυτό το ασπρόμαυρο στυλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε πήρα το θάρρος να επεξεργαστώ την δεύτερη φιλμάτη φωτό σου με το neat image για μείωση του θορύβου/κόκκου και με το irfanview αύξησα το κοντράστ. Έτσι κι αλλιώς τις αστροφωτογραφίες τις τυπώνουμε σε χαρτί διαβάθμισης 5 (του πιο υψηλού κοντράστ). Νομίζω πως είναι καλύτερη έτσι.

Να σημειώσω πως οι φιλμάτες αστροφωτογραφίες χάνουν από το κακό και πρόχειρο σκανάρισμα όπως και οι δικές μου που είναι στο φτηνό HP 3200c. Η ασπρόμαυρη είναι φωτογραφημένο αρνητικό με την Nikon Coolpix 4500 σε κουτί αντιγραφής δικής μου κατασκευής με τη μηχανή κρατημένη στο χέρι. Το αρνητικό δεν ήταν τελείως επίπεδο και γι αυτό υπάρχει μείωση της οξύτητας στα άκρα. Με επαγγελματικό σκανάρισμα οι φωτογραφίες θα ήταν πολύ πιο καλές.

filmati2.jpg.df4c3f74a8820f87e22e3d35fe1c82bc.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο τον ίδιο άχρηστο σκάνερ έχουμε.Οντως εγώ που έχω δει από κοντά τις φώτο σου, χάνουν πολύ.Την πέμπτη που μας πέρασε τράβηξα τα πρώτα μου trails με την Minοlta.Αν έχει βγει κάτι θα τις ανεβάσω εδώ.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια φορά δοκίμασα αστροφωτογραφία με φιλμ, στην έκλειψη στο Καστελόριζο. Βγάλαμε με την Ελένη τέσσερα 36άρια φιλμ, όλα σε έγχρωμα slides Kodak Ektachrome. Δείγματα εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3422

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3424

 

Η αλήθεια είναι ότι το φιλμ χάνει πολύ στη διαδικασία του σκαναρίσματος. Για καλή δουλειά θέλει καλό σκάνερ, καλό καθάρισμα-ξεσκόνισμα και καλή επεξεργασία. Εχω αναβάλει για το μέλλον να ξαναπεράσω τις φωτό του Καστελόριζου σε ηλεκτρονική μορφή με καλύτερα μηχανήματα και περισσότερη δουλειά....

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο θέμα.

Αν και σχετικά πρόσφατα απόκτησα DSLR πιστεύω οτι η φιλμάτη φωτογραφία και αστροφωτογραφία είναι καταπληκτική. Μπορέι η ψηφιακή τεχνολογία να προσφέρει άμεσα αποτελέσματα αλλά το φιλμ έχει τη δική του χάρη. Αν ξεφυλλίσουμε παλιά αστρονομικά περιοδικά θα δούμε εξαιρετικές φωτογραφίες "δουλεμένες" με τον παλιό τρόπο.

 

Μια παλιά δική μου προσπάθεια με ZENIT 122 τον στανταρ φακό της 58mm, f/2,φιλμ Fuji 100 ASA και έκθεση 20 λεπτά στην περιοχή του Κύκνου.

.thumb.jpg.a688b4e64cefdc4e22a4b5cd49f8facb.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή Πέτρο!

Βλέπω έχουν "γράψει" το Βόρειος Αμερική και τα νεφελώματα κοντά στον γ Κύκνου. Με οδήγηση θα είχες πολλή λεπτομέρεια!

Βάζω άλλη μια δικιά μου της περιοχής του Κύκνου με Fuji 1600.

Η φωτό χάνει από το σκανάρισμα ωστόσο το φίλμ αυτό καταγράφει πολύ καλά το κόκκινο και επίσης έχει πολύ μικρό κόκκο για την ταχύτητά του. Η έκθεση είναι 3 λεπτά περίπου σε f/2.

north_america.jpg.3813c516b5fc72cd03dcc33317d2fe17.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο σκανάρεις το αρνητκό ή την φωτογραφία? :-k

Ο Πάνος έχει δίκιο, από κοντα δεν έχουν καμία σχέση 8)

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς τις φωτογραφίες σκανάρω και μάλιστα με σκάνερ της κακιάς ώρας που τις αδικεί. Ωστόσο είναι αρκετό για να πάρει κανείς μια ιδέα...

Για να βλέπω και άλλες φιλμάτες αστροφωτό, για να ανεβαίνει η ομάδα! :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας για ασπρόμαυρα φιλμ κατάλληλα για αστροφωτογράφηση ανακάλυψα το Ilford delta 3200.

Το φιλμ αυτό όπως βλέπουμε και στην καμπύλη φασματικής ευαισθησίας είναι ευαίσθητο στη γραμμή των 656nm (κόκκινο) και συνεπώς δείχνει κατάλληλο για καταγραφή των νεφελωμάτων εκπομπής.

Το φιλμ επίσης με χρήση του εμφανιστή Microphen μπορεί να "πουσαριστεί" έως και τα 12500 ASA (!). Φυσικά δεν είναι φρόνιμο να το "σπρώξει" κανείς μέχρι εκεί πάνω γιατί μάλλον ο κόκκος θα γίνει κοτρώνα.

Υποθέτω πως για Piggyback με κόκκινο φίλτρο θα δώσει πολύ καλές φωτό των κόκκινων νεφελωμάτων εκπομπής χώρια που αυτός ο συνδυασμός θα είναι πολύ αποτελεσματικός απέναντι στη φωτορύπανση.

delta3200.jpg.4edbc3fe7589f2dc1688ad4dc5d73200.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο ψαχμω για φιλμ με μεγαλυτερη ευαισθησια στο υπερυθρο .ΞΕρεις κανενα ?

 

http://www.postimage.org/image.php?v=aV2ucWz9

 

20 min exposure .

Nikon F 65( της Altair ) Kodak Gold 100 ASA

f/ 3,3

 

To scanner που χρησιμοποιω ειναι , αν θυμαμαι καλα , 4800Χ3600 .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα δει ασπρόμαυρο υπέρυθρο παλιότερα σε εικαστικές φωτογραφίες με ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Έπρεπε να χρησιμοποιείται με βαθύ κόκκινο φίλτρο και εστίαζε σε διαφορετικό σημείο από τα κανονικά φίλμ μιας και οι φακοί ήταν διορθωμένοι για το ορατό φως. Αν δεις σε παλιούς φακούς χειροκίνητης εστίασης έχουν και μια κόκκινη γραμμή δίπλα από τη λευκή που δείχνει το σημείο εστίασης για το ορατό φως πολλές φορές και με το σύμβολο IR. Το φίλμ αυτό (kodak infrared) απ' όσο ξέρω δεν κυκλοφορεί πια δυστυχώς ίσως μπορείς να βρεις το Ilford SFX με αυξημένη ευαισθησία στο κόκκινο. Δυστυχώς δεν είναι κατάλληλο για αστροφωτογραφία λόγω του μεγάλου σφάλματος αμοιβαιότητας που παρουσιάζει.

Άσχετο σήμερα από το Γεραμά πήρα ένα kodak E200. Κόστισε 12,5 ευρώ. Σκοπεύω να το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Μου είπε πως υπάρχουν εργαστήρια που μπορούν να το πουσάρουν κατά δύο στοπ! Πολύ καλό!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και μια δικιά μου από το Καστελλόριζο (Minolta Dynax 500si, Voigtlander 70-300 f/5.6, Fuji Superia 400, χρόνος έκθεσης 1/125 αν θυμάμαι καλά... )

Eclipse.jpg.5f513fdc6e82925c8551c5e0f6542ca9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε βρέ Γιώργο μέ έβαλες στήν "πρίζα" πάλι.

 

MAMIYA C 330 PRO. 6X6, KODAK 100 SLIDE

 

Μέ την βάση από τό Bresser toy lidl 5 λεπτά οδηγηση μέ χέρι, χωρίς σταυρόνημα.

 

POLARIS__9_9_2007_KITHERONAS.thumb.jpg.d0fd5a856fff06c2a2757753f478c7b5.jpg

10 ΛΕΠΤΑ

PLIADES_9_9_2007-KITHERONAS.thumb.jpg.bcaa018af97451af105c1f796787d2c0.jpg

1886359738_ORION9_9_2007-KITHERONAS.thumb.jpg.77f8950a617eb22a821f3b9900e07087.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα και άλλο ένα ενδιαφέρον φιλμ που από ότι διαβάζω μου θυμίζει Technical Pan το Rollei R3.

 

ROLLEI R ³ is a low to high-speed black and white negative film of high acutance, based on the use of classical cubic crystals. The film speed actually used is a function of the type of development.

In conjunction with depth developers, optimum results can be attained at all speeds between ISO 25 and 200.

In conjunction with fine-grain compensating developers, optimum results are possible primarily between ISO 100 and 6,400.

(!)

 

Sensitization goes up to about 710 to 730nm, which makes the material SUPER-APOCHROMATIC. Its sensitivity to infrared can be utilized photographically only if a black filter with a cut-of

wavelength of 700 nm is employed.

 

Μάλλον SUPER-PANCHROMATIC θέλει να πει.

 

The emulsion of ROLLEI R ³is made up of three extremely thin layers with silver halides of different size and three different degrees of sensitivity. This technology leaves a very wide margin for

controlling the properties of the material by suitable selection of developers and development time. As a result, ROLLEI R ³ allows the entire spectrum from fine -grain low-speed images (ISO

25/15 °) to maximum-speed images (ISO 6400/39 °) to be used with considerably better shadow detail and finer tonal rendering than with films pushed the conventional way.

 

Εξαιρετικό! Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από πλανητική φωτογράφιση μέχρι deep sky!

 

It may well be that the aforementioned developers do not always produce the desired results. We therefore would like to call your attention to the special LABOR PARTNER LP-DOCUFINE LC developer. This combination has already given outstanding results in astronomical, architectural and many critical scientific applications.

SCANNING: These negatives give results of outstanding fine grain when scanned.

 

Βγαίνει σε όλα τα φορμά από 135 και 120 μέχρι σε πλάκες 4"x5".

Ο Σκιαδόπουλος μου είπε πως θα το έχει στην επόμενη παραγγελία του έως το τέλος του μήνα. Λέω να το δοκιμάσω.

Εδώ το φύλλο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του φιλμ αυτού:

 

http://www.silverprint.co.uk/PDF/R3.pdf

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί έχω τον εξοπλισμό (ή μπορώ να τον αποκτήσω για ένα κομμάτι ψωμί!)

Γιατί βγάζω και καθημερινές φωτογραφίες καλύτερες από τις ψηφιακές.

Γιατί ο σκοτεινός θάλαμος (Α/Μ) είναι καλύτερη ενασχόληση από το photoshop!

Γιατί δεν χαλάω τη νυχτερινή μου όραση ούτε των συμπαρατηρητών μου κοιτάζοντας μόνιτορ υπολογιστών η οθόνες ψηφιακών μηχανών.

Γιατί μου αρέσει να περιμένω με αγωνία το αποτέλεσμα!

Γιατί θέλω να σχεδιάζω από πριν και όχι να πάω βλέποντας και κάνοντας βασιζόμενος στην επιτόπου εξέταση.

Γιατί δεν χρειάζονται μπαταρίες που φροντίζουν να τελειώνουν στην χειρότερη στιγμή!

Γιατί είναι δροσιστική μια μπύρα (ψηφιακή φωτογραφία) αλλά προτιμώ ένα παλιό καλό κρασί! (αναλογική φωτογραφία)

Και τέλος γιατί έτσι μου γουστάρει λογαριασμό θα δώσω βρε αδερφέ; :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...γιατί μου αρέσει μετά το κλικ του φωτοφράκτη να ακούω το γύρισμα του φιλμ... =D>

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί μου αρέσει η μυρωδιά των χημικών στον σκοτεινό, η αργή εμφάνιση της εικόνας στο χαρτί και, τέλος, ναι βρε, γιατί έτσι μας αρέσει. :mrgreen: \:D/ =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκεφτόμουν αν είναι τελικά πιο εύκολη πάντα η αστροφωτογράφηση με DSLR...

Η απάντηση είναι πολλές φορές όχι!

Ας πάρω για παράδειγμα την Olympus που απέκτησα πρόσφατα. Για σελήνη και ήλιο πλήρη δίσκο ναι είναι ασύγκριτα ευκολότερη από ότι με φίλμ. Εστίαση με πραγματικό είδωλο σε live preview, άμεσο αποτέλεσμα.

Για πλανητική φωτογράφιση δεν έχει νόημα, είναι μια φωτό κάθε φορά το ίδιο με το να τραβάς με φίλμ. Εκεί κερδίζει η webcam.

Ας πάμε τώρα στο άλλο θέμα τη φωτογράφηση deep sky και ειδικώτερα ευρέως πεδίου.

Με τον κατοπτρικό τηλεφακό 500mm f/6.3 ή με το αχρωματικό Vixen A80SS, 80mm f/5 θα πρέπει να επιθέσω (stak) αρκετές εκθέσεις των 2-3 λεπτών για να μην έχω θορυβο και αυτό σημαίνει 4-6 λεπτά αν αφαιρούνται τα μαύρα κάδρα από τη μηχανή (dark frames). Για να κάνει αυτή τη δουλειά η μηχανή αυτόματα πρέπει να την χειρίζομαι μέσα από λάπτοπ. Δηλαδή μπαταρίες, καλώδια και ευαίσθητος εξοπλισμός στο ύπαιθρο χώρια την καταστροφή της νυχτερινής όρασης ακόμα και με κόκκινη ζελατίνα στο λάπτοπ. Επίσης οι εστιακές αποστάσεις που αντιστοιχούν στο φορμά 4/3 της μηχανής είναι διπλάσιες από ότι σε φίλμ 35mm, δηλαδή 1000 και 800mm αντίστοιχα πράγμα που περιορίζει το πεδίο και κάνει και την οδήγηση πιο απαιτητική.

Σε αντίθεση με αυτό με ένα φίλμ 1600 ASA και την παλιά μηχανική Praktica VLC3 με θαμπόγυαλο aerial βλέπω, καδράρω και εστιάζω με μεγάλη ακρίβεια ενώ εκθέσεις των 5 λεπτών για αστρικά σμήνη και 10 για νεφελώματα είναι αρκετές από παρόμοιες φωτογραφίες που βλέπω στο νετ.

Πέρα από αυτό θα έχω και ευαισθησία στο κόκκινο που έχει το Fuji superia 1600 για παράδειγμα... ενώ οι ψηφιακές SLR δεν έχουν (μη μου πείτε βγάζεις τα φίλτρα κλπ ΔΕΝ θα το κάνω και ούτε γίνεται σε όλες τις φωτογραφικές μηχανές). Για φακούς 35, 50 και 85mm f/2 και f/2.8 με την Kiev 4-a είναι απολύτως απλό, αρχίζω την έκθεση και σε 3-6 λεπτά την τερματίζω... Έτσι απλά.

Αν θέλω να κάνω επίθεση φωτογραφιών και αυτό γίνεται αφού σκαναριστεί το φίλμ καθώς και παραπέρα επεξεργασία με ηλεκτρονικά μέσα...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Γιώργο θέλω να σας πω κάτι.

Χθές στο εργαστήριο αστρονομίας κάναμε εμφάνιση φωτογραφιών της σελήνης σε σκοτεινό θάλαμο. Δεν βγάλαμε εμείς το φιλμάκι, κάναμε την εμφάνιση απλά. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τόσο πολύ ενθουσιάστηκα απο τη διαδικάσιά, και είπα ότι αν είχα γεννηθεί κάποια χρόνια και είχα ασχοληθεί με φιλμάτη φωτογραφία και σκοτεινό θάλαμο τώρα θα ήμουν ο πιο φανατικός φιλμάς!!!!!!

 

Η διαδικασία είναι μοναδική και το αποτέλεσμα ασύγκριτο!!!! :cheesy:

 

υ.γ. Όποιος δεν έχει κάνει εμφάνιση σε σκοτεινό θάλαμο να βρει ευκαρία να το κάνει τουλάχιστον μια φορα...να δει πως είναι!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε, την επόμενη φορά βγάλε εσύ και το φιλμάκι :cheesy: Για να εμφανίσεις το φιλμ δεν χρειάζεσαι καν σκοτεινό θάλαμο παρά μόνο ένα τανκ εμφάνισης με καμμια 15αριά ευρώ αγοράζεις ένα. Μετά τα σκανάρεις τα αρνητικά και τα ανεβάζεις εδώ.

 

filmprocset.jpg.e01f2b64eedf8850062345fe91904961.jpg

Παλιό τανκ Paterson system 4 τέτοιο έχω και εγώ από το 1985

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης