Jump to content

LIDL ΕΛΛΑΣ - κιαλια σε λιγο


aristarchus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φιλοι,

 

Ειναι ωραια να υπαρχει η δυνατοτητα να μελεταμε προσφορες της LIDL εκ των προτερων ... πχ http://www.lidl.ie/ie/index.nsf/pages/c.o.oow.20041213.p.Binoculars σε 1-2 εβδομαδες.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Φίλε :wink: :idea:

 

πάλι πριν από εμάς για εμάς... :D :D :D

 

Τώρα για το προϊόν αν κατάλαβα καλά είναι 8Χ50???? :?: (γιατί γράφει κάτι περίεργα για μεγέθυνση 8 - 24 :shock: :? )

... και μην ξεχνάμε ότι πρέπει να κοιτάμε πάντα ψηλά... εκεί ψηλά... Αξίζει! \:D/

 

Γιάννης

-----------------

SKYWATCHER 150 EQ3-2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Γιαννη,

 

Η περιγραφη απλα εκφραζει της δυνατοτητας ζοομ. Δηλαδη μιλαμε απο 8x50 μεχρι 24x50.

 

Κατα ποσον ειναι καταλληλα για αστρονομικη χρηση η οχι, δεν μας πειραζει εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα επιστροφης στο καταστημα αν οντως δεν ειναι ικανοποιητικα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως παιδια εγω εχω δει απο τα κυαλια που εδινε το lidl στο παρελθον και δεν ελεγαν τιποτα σπουδαιο....

Αλλα για 20€ ο,τι και να ναι δεν βαριεσαι :-)

 

Καλα να περνατε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όπως πρώτος ο φίλος Aristarchus μας είχε ενημερώσει, απο Δευτέρα 20/12, τα κυάλια θα είναι διαθέσιμα στο Lidl.

Η τιμή τους είναι πάντως στα 30 €, τσιμπημένα σε σχέση με την Ιρλανδία.

 

Στο site: http://www.lidl.gr/gr/index.nsf/pages/c.o.oow.20041220.p.ffdtffy

μπορείτε να δείτε περισσότερα.

 

24 χ 50 mm, είναι πάντως.

 

Πως σας φαίνονται παιδιά;;; Αξίζει λέτε να δώσουμε 30 €;;;

Τουλάχιστον ένα καλό search να μπορούμε να κάνουμε πριν χρησιμοποιήσουμε το τηλεσκόπιο.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως για 30 € φαίνονται πολύ καλά :o

 

http://www.lidl.gr/gr/index.nsf/pages/c.o.oow.20041220.p.ffdtffy

 

Στην τιμή αυτή συμπεριλαμβάνεται τσάντα μεταφοράς και πανί καθαρισμού, προσαρμογές για στερέωση σε τρίποδα και Οδηγίες … :shock:

 

Συν τα 5 χρόνια εγγύηση :shock: :shock: :shock:

 

Εγώ νομίζω ότι αξίζει τον κόπο για 29,90 € και θα τα χτυπήσω… :D :) :o :lol: :wink:

Αν προλάβω :shock: :shock: :shock:

... και μην ξεχνάμε ότι πρέπει να κοιτάμε πάντα ψηλά... εκεί ψηλά... Αξίζει! \:D/

 

Γιάννης

-----------------

SKYWATCHER 150 EQ3-2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Nebula, αν προσέξεις κάπου γράφει και για διεύθυνση service. Φυσιολογικά, την εγγύηση την παρέχει η εταιρία που παρέχει και το service στην Ελλάδα.

 

Λογικά θα γίνει γιουρούσι, απο Δευτέρα στα Lidl για τα κιάλια.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, δεν θέλω να σας κάνω να ξοδέψετε χρήματα, αλλά ως κάποιος που έχει μεγάλη ...αγάπη στα κυάλια (αρκετή για να έχει πέντε ζευγάρια, το κάθε ένα ιδανικό για τη χρήση του), οφείλω να σας προειδοποιήσω: Αν κοιτάξετε μέσα από ένα καλό ζευγάρι κυάλια, δέν θα θελήσετε να ξαναγγίξετε τα αστεία παιχνίδια που πωλούνται παντού ως αληθινά κυάλια.

Σκεφτείτε: ένα ζευγάρι κυάλια πρέπει να έχει 2 προσοφθάλμιους φακούς, 2 αντικειμενικούς φακούς, 4 πρίσματα και μια όχι τόσο απλή μεταλλική κατασκευή, για να κρατά τα δύο σκέλη των κυαλιών σε πολύ καλή ευθυγράμμιση, γιατί το απαιτεί η όρασή μας και ο εγκέφαλός μας. Αγοράζονται αυτά με 30 ή 50 €; Ο φθηνότερος ανεκτός προσοφθάλμιος και μόνο έχει 40 ευρώ. Οποιοδήποτε κυάλι κάτω από 70-80 € είναι "bad joke" για αστρονομική χρήση. Η οπτική τους ποιότητα είναι συνήθως χειρότερη και από ένα απλό finder τηλεσκοπίου. Η διαφορά ποιότητας εικόνας ακόμη και ανάμεσα σε ένα ζευγάρι των 100 € και σε ένα των 250 € είναι πολύ μεγάλη.

Δεν είναι τυχαίο ότι για να εξαφανίσουν τα διάφορα ενοχλητικά οπτικά και μηχανικά προβλήματα στα απλά κυάλια, οι καλές εταιρίες καταλήγουν να παράγουν μοντέλα 600-1500 €. Κάνετε στον εαυτό σας τη χάρη και διαλέξτε ένα ζευγάρι με την ίδια προσοχή που διαλέγετε ένα τηλεσκόπιο. Τα κυάλια είναι ΔΥΟ τηλεσκόπια που επιπλέον πρέπει να είναι συνδεδεμένα με μεγάλη ακρίβεια μεταξύ τους ώστε ο χρήστης να μην αισθάνεται ότι αληθωρίζει από την κακή ευθυγράμμιση (η οποία προκαλεί και πονοκέφαλο). Εμπιστευθείτε μάρκες όπως Celestron, Vixen, Fujinon, Οlympus, Pentax, Nikon, Μiyauchi (δεν εισάγονται εδώ). Ακόμη και σ' αυτές όμως, τα φθηνότερα μοντέλα μπορεί να έχουν αισθητά προβλήματα (δεν συζητάμε καν για ζούμ κυάλια. Μακριά!)

 

Γενικά τα κυάλια είναι από τα πιο δύσκολα και απαιτητικά οπτικά όργανα στην κατασκευή τους. Ασφαλώς η λύση δεν είναι να αγοράσουμε το πιό φθηνά που θα βρούμε μπροστά μας, αλλιώς δεν θα καταλάβουμε σε καμία περίπτωση τι προσφέρουν τα κυάλια.

  • Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα παίδες

 

Όπως είχα πει και πιο πάνω χτες λοιπόν ήμουν 9:16 στο Lidl για τα κιάλια!!!! :lol:

Και φυσικά τα αγόρασα!!! :D

 

Εντυπώσεις:

Από συσκευασία και εμφάνιση όλα μια χαρά :P

Με την ωραία τσαντούλα τους (μαλακή όχι σκληρή!!!! αλλά με πολλές θηκούλες) :wink:

Με τα 5 χρόνια εγγύησης

Με καλή απόκριση στα χρώματα και αρκετά καλή ευκρίνεια σε εικόνες που κοίταξα το πρωί!!!! :o

 

Μέχρι εδώ όλα καλά!!!!

Το βράδυ όμως όταν ΦΥΣΙΚΑ επιχείρησα να απολαύσω τον ουρανό 8) (αν και αυτός δεν μου έκανε την χάρη γιατί είχε αρκετή συννεφιά :cry: και έβλεπα κάποια λίγα άστρα και το φεγγάρι κατά διαστήματα) εκεί μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες και ανησυχίες ως αναφορά το οπτικό αποτέλεσμα!!!!! :? :? :?

Όταν κοιτούσα κάποιο αστέρι και αφού έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις για την ευκρίνεια του αποτελέσματος το οπτικό αποτέλεσμα ήταν να βλέπω το άστρο διπλό!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:

Δηλαδή ενώ η απόκλιση των δυο προσοφθαλμίων ήταν σωστή και η οπτική εικόνα ήταν ένας καθαρός κύκλος εγώ μέσα σε αυτόν τον κύκλο έβλεπα δυο φορές το άστρο :shock: :shock: με μια "μικρή" απόσταση το ένα είδωλο από το άλλο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω και να παρατηρήσω το άστρο γιατί ένιωθα ότι αλληθωρίζω και δεν μπορούσα να διακρίνω τίποτα!!! :x :x :cry: Τι να κάνω μπήκα μέσα με έναν έντονο πονοκέφαλο!!!!! :oops: :oops:

Σημειώνω δε ότι όταν έκλεινα το ένα από τα δυο μάτια και κοιτούσα "σαν" από τηλεσκόπιο το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό με ελάχιστες χρωματικές αλλοιώσεις :) (30€ έκαναν!! Όχι όχι 29,90€ ) :wink:

 

Και ερωτώ μήπως έχουν κάποιο πρόβλημα ή .......... :idea: :?: :?:

... και μην ξεχνάμε ότι πρέπει να κοιτάμε πάντα ψηλά... εκεί ψηλά... Αξίζει! \:D/

 

Γιάννης

-----------------

SKYWATCHER 150 EQ3-2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Johary και εγώ πήγα και τα πήρα χθες τα κυάλια. Ήθελα και εγώ να τα δοκιμάσω, αλλά δυστυχώς ο καιρός, όπως συνήθως μας την έσπασε.

 

Είχα σχέδιο να τα δοκιμάσω, έστω και απο την ταράτσα του σπιτιού μου, σε ανοικτά σμήνη και Μ42 και αναμένουμε.

 

Παρ' όλα αυτά, θα σου πώ ότι πρόλαβα. Τα δοκίμασα, αρχικά την ημέρα και το αποτέλεσμα με ικανοποίησε.

Τα δοκίμασα στη Σελήνη και εκεί το αποτέλεσμα με ικανοποίησε, καθώς έπαιζα με τα zoom και καθάριζα κάθε τόσο το είδωλο.

Σε μία στιγμή, το δοκίμασα στον Vega της Λύρας και δεν διέκρινα κάτι σαν αυτά που λες. Παράλληλα, εκανα scan στην περιοχή και μπόρεσα και διέκρινα άλλους αμυδρους αστέρες στην περιοχή που την ώρα εκείνη απο την πόλη, με γυμνό μάτι δεν ήταν ακόμα ορατα.

 

Βέβαια, ακόμα δεν είμαι για τίποτα σίγουρος. Με την πρώτη ευκαιρία, θα τα δοκιμάσω σε συγκεκριμένους στόχους και θα μπορώ να έχω άποψη.

 

Πάντως, μην τρελλαινόμαστε, εεε.. 30€ μας κόστισαν. Εγώ τα πήρα, όχι για να κάνω καμία σπουδαία δουλεία, αλλά για να κάνω ένα search στην περιοχή πριν ψάξω με το viewfinder (δεν με βολεύει πάντα). Επίσης για να μπορώ να τα παίρνω μαζί μου, αν δεν μπορώ να πάρω το τηλεσκόπιο.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σε όλους,

Άν και αρκετό καιρό διαβάζω το forum, είναι η πρώτη φορά που γράφω.

 

Δοκίμασα και εγω τα κυάλια του Lidl, στηριγμένα σε τρίποδο. Νομίζω οτι είναι καλά για τα λεφτά τους. Νωρίς το βραδάκι της Δευτέρας είδα τον Κρόνο, με τους δακτυλίους να διακρίνονται από το σώμα του πλανήτη. Οι εικόνες της Σελήνης ήταν αρκετά καθαρές. Φυσικά υπάρχουν χρωματικές αποκλίσεις στην περιφέρεια του φακού, αλλά στο κέντρο είναι ικανοποιητικά - Τουλάχιστον για μένα, που είμαι αρχάριος!

 

Με δοκιμή σε αστέρια και μακρινά φώτα της πόλης, δέν παρατήρησα διπλά είδωλα, όπως ο φίλος Joxary.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίρνω αφορμή για τα διπλά είδωλα που λέει ο φίλος Αργύρης. Είχα και εγώ ένα ανάλογο πρόβλημα με τα κυάλια μου και για καλή μου τύχη στην Πάτρα βρίσκεται ένας Εξαιρετικός (το Ε με κεφαλαίο) τεχνικός και πολύ οικονομικός που κάνει επιδιορθώσεις σε οπτικά όργανα και φωτογραφικές μηχανές, Κωτσάκης λέγεται. Απλά το λέω για να το έχετε στα υπόψιν σας και αν ποτέ βρεθείτε και έχετε ανάγκη για κάποια επιδιόρθωση αξίζει να τον δείτε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα!

Τα διπλα αστρα πιθανον να μην ειναι ουσιαστικο ελλατωμα αλλα να οφειλεται απλως σε οχι καλες αντιανακλαστικες επιστρωσεις των φακων.Το ιδιο μπορει να παρουσιαστει και σε φτηνους προσοθφαλμιους plossl και ονομαζεται αγγικα ghosting (απο το ghost=φαντασμα).Το δευτερο ειδωλο ειναι αμυδροτερο....

 

Καλα να περνατε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε JOXARY καλησπέρα

Κάτι ανάλογο με διπλά είδωλα ανακάλυψα μία μέρα στά κιάλια μου

10χ50 meade αλλά αυτό έγινε μετά απο πτώση τους , ( σκέφτομαι τα ultima της vixen για αντικαταστάτη τους )τι θέλω να πώ ;

Το διπλο είδωλο μάλλον οφείλεται σε κακή ευθυγράμμιση των οπτικών πράγμα που είναι φυσικό η και σύμφωνο με την αξία τους για αυτό εχει δίκιο ο φίλος Στέφανος σε αυτά που σας έγραψε παραπάνω.Τα κιάλια που πρέπει να έχουμε ειναι απαραίτητο να είναι ( fully multicoated ).Mόνο ετσι θα ευχαριστηθούμε τον ουρανο και θα έχουμε και κάποιες απαιτήσεις απο την αγορά μας το ζητούμενο δεν είναι μόνο να δούμε πιο μακριά αλλά καθαρά.Δύο τέτοιες αστοχες αγορές ειναι όσα χρήματα θα δίναμε για ενα φίλτρο η για ένα telrad που είναι και πιο απαραίτητα .

:wink:

Φιλικά

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οππςςς

 

τωρα ειδα πως εγραψες πως οταν κλεινεις το ενα ματι τα βλεπεις οκ.

Αρα δεν ειναι ghosting αλλα κακη ευθυγραμμιση των κυαλιων οπως ηδη εγραψαν τα παιδια.

Πηγαινε τα πισω και παρε αλλα..αν δεν εχουν αλλο ζευγαρι... παρε τα χρηματα και πιες κανενα ουισκι τωρα τις γιορτες θα πιασουν περισσοτερο τοπο :D

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι Φίλοι μου :D

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας :D

 

Τελικά έχετε δίκιο πρέπει να έχουν πρόβλημα ως προς την ευθυγράμμιση των οπτικών τους :( (ή έφαγαν καμιά γερή τούμπα στο μαγαζί πριν φτάσουν στα χέρια μου) :wink:

Και το λέω αυτό με σιγουριά για την ευθυγράμμιση γιατί μόλις μπήκα μέσα μετά από έναν λεπτομερέστερο έλεγχο που έκανα :

 

1. έστησα τα κιάλια σε τρίποδο για να είναι πολύ σταθερά :wink:

2. στόχευσα απέναντι από τον κήπο μου σε μια λάμπα του δρόμου σε απόσταση περίπου τα 50μ. :shock:

3. έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις ευκρίνειας :roll:

4. και στην συνέχεια έκλεισα το δεξί μου μάτι και με το αριστερό έβαλα την λάμπα στο κέντρο του οπτικού μου πεδίου :wink:

5. τέλος χωρίς να κουνηθώ καθόλου έκλεισα το αριστερό μάτι αυτήν την φορά και άνοιξα το δεξί……. Και τι να δω :shock: το είδωλο της λάμπας εδώ ήταν λοξά δεξιότερα και κάτω από το κέντρο του οπτικού πεδίου…. :cry: Και φυσικά η απόσταση μεταξύ των δυο ειδώλων είναι η απόσταση που βλέπω τα δυο είδωλα και με τα δυο μάτια….. :wink:

 

Άρα αύριο πρωί πρωί τηλεφωνώ στην τεχνική υποστήριξη στο τηλέφωνο για Ελλάδα που αναγράφετε στην εγγύηση και…. Σας ενημερώνω με τα νεότερα….. :lol:

 

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ όλη την παρέα…. :D :!:

... και μην ξεχνάμε ότι πρέπει να κοιτάμε πάντα ψηλά... εκεί ψηλά... Αξίζει! \:D/

 

Γιάννης

-----------------

SKYWATCHER 150 EQ3-2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη,

 

Με κίνδυνο να γίνω κουραστικός, θα επαναλάβω ότι δεν έχει νόημα να επιδιώκει κανείς έστω και στοιχειωδώς ικανοποιητική (=ευχάριστη τουλάχιστον) παρατήρηση με τόσο φθηνά κυάλια. Ακόμη κι αν διορθωθεί με κάποιο τρόπο η ευθυγράμμιση (μην περιμένεις και πολλά από την "τεχνική υποστήριξη") τα κυάλια αυτά θα συνεχίσουν να έχουν σχεδόν όλους τους εσωτερικούς φακούς πλαστικούς, και ουσιαστικά ανύπαρκτες επιστρώσεις. Ο οπτικός δρόμος στο κάθε σκέλος των κυαλιών έχει τουλάχιστον 14-16 επιφάνειες που θα έπρεπε να είναι επιστρωμένες, (είναι σημαντική η επισήμανση του φίλου μας Antony περί fully multi-coated οπτικών), οπότε άν τυχόν είναι επιστρωμένες μόνο δύο εξωτερικές, δεν προσφέρουν πρακτικά τίποτε.

 

Το αποτέλεσμα είναι, ακόμη κι αν τα κυάλια αυτά έχουν αντικειμενικούς φακούς 50mm, να έχουν πραγματική φωτεινότητα όση τα καλά κυάλια με φακούς 25-30mm, αλλά πολύ χειρότερο κοντράστ.

 

Τελικά, το χειρότερο ελάττωμα των πολύ φθηνών κυαλιών είναι ότι μπορεί να γίνουν αιτία να παραιτηθεί κανείς από την παρατήρηση με κυάλια, ενώ αποδεδειγμένα αυτή μπορεί να είναι μεγάλη αισθητική απόλαυση και «σχολείο» για το νυχτερινό ουρανό - αν χρησιμοποιηθεί ένα ζευγάρι με ικανοποιητικές προδιαγραφές. Ή να γίνουν αιτία να αρκεστεί κανείς σε πολύ μέτρια ποιότητα για πολλά χρόνια, μή συνειδητοποιώντας τί μπορεί να απολαύσει με μια καλύτερη επιλογή.

 

Κάποιος που γνωρίζει ήδη κάποια πράγματα για τον ουρανό, θα διάλεγε ποτέ να παρατηρεί μ' ένα τηλεσκόπιο όπως αυτά των πολυκαταστημάτων, με τις ...ελαστικές βάσεις, τους φακούς 40-60mm και μεγεθύνσεις 300-600Χ(!!!), δηλ. με παιχνίδια; Γιατί να το κάνει με τα κυάλια;

 

Πάντως, ό, τι κι άν πετύχεις με τα κυάλια που αγόρασες ήδη, μην απογοητεύεσαι. Όποτε θελήσεις (ή μπορέσεις) σε περιμένουν φανταστικές «βόλτες» στον έναστρο ουρανό με εισητήριο ένα αξιόλογο ζευγάρι.

  • Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι :D

 

Τα νεότερα από το μέτωπο έλαβαν χώρα εχτές το βράδυ

Πήγα να κάνω άλλη μια προσπάθεια να δω μήπως κάνω κάποιο λάθος εγώ 8)

Στην κίνηση όμως που έκανα να βγάλω τα καλύμματα των φακών ακούγεται ένα ΤΑΚ!!! :roll: και λέω τότε "α Οκ αυτό ήταν τώρα τα αποτέλειωσα" :roll:

Πάω σιγά σιγά έξω να δω τι έγινε και με μεγάλη μου έκπληξη ανακαλύπτω ότι το πρόβλημα που όντως υπήρχε την προηγούμενη μέρα (δίπλα είδωλα) είχε διορθωθεί!!!!! :shock: :shock: :shock:

Μετά έκανα μια μικρή βόλτα στον ελάχιστα έναστρο(λόγο συννεφιάς) ουρανό και έμεινα ευχαριστημένος για τα 30€ που έδωσα... :D :D

Ούτως η άλλως όπως λέει και ο φίλος crusader ξέρω ότι δεν πρέπει να περιμένω πολλά πράγματα από αυτό το ζευγάρι κιάλια αλλά για ένα γρήγορο search πριν το τηλεσκόπιο νομίζω ότι είναι πολύ καλά.... :wink:

 

Τέλος όσο για το εισιτήριο που λέει ο φίλος ο Στέφανος και βέβαια δεν απογοητεύομαι και σας πληροφορώ ότι πριν από 1 ώρα παρέλαβα από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης ένα SkyWatcher 150 EQ (6 ίντσες f/5) :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Τι λέτε δεν είναι καλό εισιτήριο για τον έναστρο ουρανό?????????????

... και μην ξεχνάμε ότι πρέπει να κοιτάμε πάντα ψηλά... εκεί ψηλά... Αξίζει! \:D/

 

Γιάννης

-----------------

SKYWATCHER 150 EQ3-2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο να σου πω φίλε Joxary ή καλοτάξιδο; χεχε :-)))))

Το σίγουρο είναι ότι θα σου χαρίσει απίστευτες στιγμές.

 

Δηλαδή, τα κυάλια έκαναν τακ και έφτιαξαν;;;;;;;

Πρώτος, μάστορας ο δικός σου :-)))))

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως το δικο μου ζευγαρι βγηκε ελαττωματικό . Αυτο το τακ , ακουγετε και απο τα 2 προσοφθάλμια με αποτελεσμα τα κιάλια να μην μπορουν να εστιάσουν καθαρα...Κάποιες στιγμες ' καθονται ΄ στην σωστη θεση και ολα φαίνονται πεντακάθαρα , αλλα δυστυχώς απο την ημερα που τα αγορασα αυτες οι στιγμες ειναι πολυ λιγες . Ειμαι σιγουρος οτι φταιει ο χαμηλης ποιοτητας μηχανισμός εστιασης που δεν φέρνει τους φακους στην σωστη θεση . Θα τα γυρίσω πισω (αφου υπαρχει εγγυηση) , και ευχομαι να μου τα αλλάξουν .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Tomhel,

 

Εάν πας να τα επιστρέψεις θα σου πουν απλώς να σου δώσουν πίσω τα λεφτά σου, τουλάχιστον έτσι είπαν σε εμένα. Γι' αυτό, αν δεν σου τ' αλλάζουν, ζήτα τη διεύθυνση για το service. Εμένα τότε μου τα άλλαξαν χωρίς κανένα πρόβλημα :wink:.

 

Φιλικά,

Θεόδωρος

Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης