Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω στο New CCD Astronomy πως σε μια CCD camera μπορεί κανείς να κάνει bin 2x2 ή 3x3 και να αυξήσει έτσι την αποτελεσματική ευαισθησία της θυσιάζοντας την ανάλυση.

Υπάρχει κάποια αντίστοιχη λειτουργία στις Canon DSLR; Αν επιλέξει κανείς χαμηλώτερη ανάλυση έχει αυτό κάποιο παρόμοιο αποτέλεσμα; Ή τελικά δεν έχει σημασία γιατί η 'συρρίκνωση' της εικόνας γίνεται μετά τη λήψη της και όχι κατά τη διάρκεια της;

 

Επίσης, η λειτουργία STAR2000 επιτρέπει σε μια CCD camera να δεσμεύσει τις μισές γραμμές του αισθητήρα (interlaced - κάθε '2η' γραμμή) σαν ένα ανεξάρτητο αισθητήρα για autoguiding εξαλείφοντας έτσι την ανάγκη για οδηγητικό τηλεσκόπιο και δεύτερη camera, θυσιάζοντας αυτή τη φορά την ευαισθησία. Υπάρχει καμιά hackιά(!) για κάτι τέτοιο στις DSLR;

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια (και όχι Χρήστο όπως εγραψα), δεν θέλω να είμαι απόλυτος και να σε απογοητεύσω, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει - natively - τίποτα τέτοιο στις EOS. Για binning έχω δει να γίνεται με software (maxdslr) κατά την επεξεργασία. Το να μοιώσεις την αναλυση στην μηχανή απλά θα σώσει με μικρότερη αναλυση (και μάλιστα jpeg), δεν θα κάνει binning.

 

Οσο αφορά την οδήγηση μέσω του ίδιου αισθητήρα, δεν έχω δει πουθενα κάτι τετοιο για DSLR. Αλλά είσαι σίγουρος ότι τo θες ; πέρα ότι θα σου κλέψει χρόνο από την κανονική έκθεση, θες να οδηγήσεις πίσω από -π.χ. - Ηα (ή και IDAS) ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω ακόμα από φωτογραφία, αλλά μήπως ένας off-axis Θα μπορούσε να κάνει & οδήγηση & φωτογράφιση;

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπάμπη θεωρητικά ναι, στην πράξη έχει πολύ μπελά ο off axis guider... [-X [-X

Από αυτό καλύτερα μικρό οδηγητικό και μια φθηνή webcam...

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Binning μετά τη φωτογράφιση γίνεται άνετα με το IRIS, νομίζω και με το ImagesPlus. Σε 2 επί 2, 3 επί τρία και ότι θες. Το κόστος είναι απώλεια στην ανάλυση (αν η εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου και το μέγεθος του pixel δίνουν αναλογία 0,5 arcsec ανά pixel- π.χ. με την EOS 400D και εστιακή απόσταση 2400mm - τότε με το binning δε χάνουμε σε ανάλυση. Autoguiding με την dSLR είναι αδύνατο επειδή η κάμερα δεν ανεβάζει δεδομένα στον Η/Υ σε πραγματικό χρόνο. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να προσπεραστεί αυτό άλλος από το να πάρεις μια εξειδικευμένη CCD κάμερα ή μια webcam.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης