AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Κριτική: Pocket Sky Atlas
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Κριτική: Pocket Sky Atlas
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κριτικές Βιβλίων και Αστρονομικών Χαρτών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
alepohoriOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2464
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 2:43    Θέμα δημοσίευσης: Κριτική: Pocket Sky Atlas Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pocket Sky Atlas : Το αλφαβητάρι του «χαρτόφιλου ερασιτέχνη»

Δε σκέφτηκα πολύ για τον παραπάνω χαρακτηρισμό του Pocket Sky Atlas. Πρόκειται για έναν “grab n’ go” χάρτη, απαραίτητο για τον ερασιτέχνη, τόσο για την εκμάθηση των αστερισμών, αλλά και για την εκμάθηση της τοποθεσίας των λαμπρότερων (και συνήθως ομορφότερων) αντικειμένων κάθε αστερισμού. Είναι ίσως ο μόνος πλήρης χάρτης του ουρανού που μπορεί κανείς να τον κουβαλά οποτεδήποτε, οπουδήποτε και να τον ξεφυλλίζει τόσο ευχάριστα, σαν να διάβαζε το αγαπημένο του βιβλίο.

Το βολικό του μέγεθος δεν είναι το μόνο ατού αυτού του χάρτη. Ο σχεδιασμός του έχει γίνει με γνώμονα την εργονομία, ο βασικότερος παράγοντας για να περνάμε καλά σε κάθε παρατήρηση! Το επόμενο σχεδιαστικό ατού είναι το σπιράλ δέσιμο. Πράγματι, θα είχε νόημα το βολικό μέγεθος και η μεγάλη φορητότητα, αν δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε τον χάρτη με το ένα χέρι; Φυσικά όχι. Επιπλέον, κάθε χάρτης που σέβεται τον εαυτό του (!) αντέχει και στην υγρασία. Δεν τον έχω δει σε ακραίες συνθήκες, αλλά το ποιοτικό και ανθεκτικό χαρτί εμπνέει εμπιστοσύνη για αντοχή σε σκληρές συνθήκες.

Αρκετά όμως με τον σχεδιασμό. Διαβάζοντας την Παρουσίαση (Introduction), βλέπουμε ότι αποτελείται από 80 κύριους χάρτες, οι οποίοι περιλαμβάνουν αστέρες οπτικού μεγέθους μέχρι 7,6, γαλαξίες μεγέθους μέχρι 11,5, πλανητικά νεφελώματα μεγέθους μέχρι 12 και σφαιρωτά σμήνη μεγέθους μέχρι 10,5. Περιλαμβάνονται επίσης και 55 αστέρες άνθρακα, καθώς και οι γνωστότεροι διπλοί αστέρες των καταλόγων Wilhem Struve (Σ), Otto Struve (ΟΣ), John Hershel (h), James Dunlop (D) και S.W. Burnham (β). Πέρα από τα αντικείμενα Messier, υπάρχουν και πάρα πολλά NGC και IC που ικανοποιούν τους περιορισμούς μεγεθών. Στη συνέχεια ακολουθεί ο Οδηγός αστερισμών με τους αστερισμούς σε αλφαβητική σειρά.

Επειδή μας αρέσει να εμβαθύνουμε, θα ήθελα να σταθούμε λίγο στον τρόπο κατανομής των κύριων χαρτών στις σελίδες του Pocket Sky Atlas, διότι διαφέρει από τον αντίστοιχο τρόπο της Uranometria, κάτι που μου έκανε εντύπωση. Ο τρόπος αυτός αποτελεί για μένα το βασικότερο χαρακτηριστικό αυτού του χάρτη (εικόνα 1). Φανταστείτε ένα καρπούζι πάνω σε τραπέζι, ώστε το κοτσάνι του να κοιτά προς τα πάνω. Με ένα μαχαίρι κόβουμε το καρπούζι σε 8 ίσα κομμάτια, ξεκινώντας κάθε φορά από το κοτσάνι και καταλήγοντας στο άλλο άκρο. Το καρπούζι είναι η ουράνια σφαίρα και οι τομές στο καρπούζι είναι οι γραμμές Ορθής Αναφοράς, οι οποίες ορίζουν τα 8 ίσα κομμάτια. Κάθε κομμάτι λοιπόν της ουράνιας σφαίρας καλείται τομέας (section) και έχει εύρος 3 ώρες Ορθής Αναφοράς (HRA). Επομένως, οι τομείς ορίζονται ως εξής : 1 ος τομέας : 0HRA – 3HRA, 2 ος τομέας : 3HRA – 6HRA, 3 ος τομέας : 6HRA – 9HRA, 4 ος τομέας : 9HRA – 12HRA, 5 ος τομέας : 12HRA – 15HRA, 6 ος τομέας : 15HRA – 18HRA, 7 ος τομέας : 18HRA – 21HRA, 8 ος τομέας : 21HRA – 0HRA. Κάθε τομέας έχει χωριστεί σε 10 κύριους χάρτες, η σειρά των οποίων είναι από βορρά προς νότο.

Θα ρωτούσε κάποιος: «Γιατί επελέγη αυτός ο περίεργος τρόπος χωρισμού της ουράνιας σφαίρας;» Η απάντηση βρίσκεται στην παρακάτω φωτογραφία

Με τον τρόπο αυτό μπορούμε ΑΜΕΣΩΣ να ξέρουμε ποιος τομέας (κομμάτι του ουρανού) της ουράνιας σφαίρας είναι στην καλύτερη θέση για παρατήρηση για κάθε μήνα του χρόνου και για συγκεκριμένες ώρες (απόγευμα, μεσάνυχτα, ξημέρωμα). Ο μόνος περιορισμός θα είναι το γεωγραφικό πλάτος της θέσης του παρατηρητή και τίποτα άλλο. Η Uranometria ακολουθεί έναν διαφορετικό τρόπο κατανομής των χαρτών (επιγραμματικά λέμε ότι «κόβει εγκάρσια την ουράνια σφαίρα» και όχι κατακόρυφα), αλλά σίγουρα το παραπάνω πλεονέκτημα ΔΕΝ υπάρχει στην Uranometria. Ο λόγος έχει να κάνει με την ανάγκη χωρισμού της ουράνιας σφαίρας σε 2 μέρη, λόγω πληθώρας σελίδων, οπότε έπρεπε να χωριστεί σε Βόρειο και Νότιο Ημισφαίριο (1 ος και 2 ος τόμος), αντί σε «ανατολικό» και «δυτικό». Για μένα το πινακάκι αυτό είναι τόσο χρήσιμο, που το έχω κολλήσει και στους 2 τόμους της Uranometria!

Κοιτώντας τους κύριους χάρτες, αντικρίζουμε μια πολύ ευχάριστη εικόνα. Είναι η πολυχρωμία που τους χαρακτηρίζει, γεγονός που σίγουρα προτρέπει το ξεφύλλισμα κάθε στιγμή! Οι γαλαξίες είναι κόκκινοι με την κατεύθυνση του κύριου άξονά τους να είναι η πραγματική, τα νεφελώματα (λαμπρά, πλανητικά) πράσινα, τα σκοτεινά νεφελώματα λευκά και τα σμήνη (ανοιχτά, σφαιρωτά) κίτρινα. Πέρα από το μεγάλο πεδίο που καλύπτει κάθε κύριος χάρτης, υπάρχει και γραμμική επισήμανση των αστερισμών που κάνει την αναγνώρισή τους παιχνίδι. Μάλιστα, πολλοί «διάσημοι» αστρικοί σχηματισμοί και πασίγνωστοι αστερισμοί, όπως η Μεγάλη Κουτάλα, οι Δίδυμοι, το Μεγάλο Τετράγωνο του Πηγάσου, απεικονίζονται ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ στην αντίστοιχη σελίδα, χωρίς δηλαδή να μοιράζονται ανάμεσα σε 2 σελίδες. Αυτό έχει γίνει σκόπιμα από τους συγγραφείς για ακόμα μεγαλύτερη ευκολία στην αναγνώριση των σχηματισμών και νομίζω ότι αξίζει να τους αποδωθούν τα εύσημα, καθώς δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος χάρτης με αυτό το χαρακτηριστικό! Άλλη μια πρωτοπορία αυτού του πολλά υποσχόμενου χάρτη!!! Στην εικόνα 3 φαίνεται ένας χαρακτηριστικός κύριος χάρτης.

Το εξώφυλλο του χάρτη είναι μεγαλύτερο σε πλάτος από τις υπόλοιπες σελίδες, ώστε με ανοιχτό χάρτη, να ξεχωρίζει πάντα ένα μέρος του στο οποίο υπάρχουν σαν υπόμνημα τα ακόλουθα δεδομένα (εικόνα 2): Φαινομενικά μεγέθη αστέρων με την αντίστοιχη διάμετρό τους, σκόπευτρο Telrad και γνώμονας εστιακών αποστάσεων.

Μετά τους 80 κύριους χάρτες ακολουθούν 4 επιπρόσθετοι: 1)Πλειάδες με αστέρες μεγέθους από 2-12 mag, 2)Ξίφος του Ωρίωνα με αστέρες μεγέθους από 2-11 mag, 3)Σμήνος Παρθένου με αστέρες μεγέθους από 2-9 mag, 4)Μεγάλο Μαγγελανικό Νέφος με αστέρες μεγέθους από 4-10 mag. Ακολουθεί ευρετήριο αστέρων με κοινά ονόματα και όλων των μη αστρικών αντικειμένων του χάρτη, ο «κατάλογος» Caldwell και φυσικά ο κατάλογος Messier.

Το 7,6mag των αστέρων του χάρτη αυτού, καθιστά αρκετά δύσκολα τα αστροάλματα από ερευνητή 8Χ50, τόσο που θα έλεγα ότι μόνο ο 8Χ50 δεν αρκεί. Λόγω όμως του μεγάλου πεδίου του, μπορεί να συνεργαστεί άψογα με Telrad (ή Rigel), ακόμα και με ερευνητή κουκίδας. Όταν όμως πλησιάσουμε τον στόχο μας, τα πράγματα δυσκολεύουν, αφού η έλλειψη αστέρων μας αναγκάζει να σαρώσουμε περισσότερο την περιοχή. Στη περίπτωση αυτή μπορούμε να κοιτάξουμε τον 8Χ50 μήπως ο στόχος φανεί από εκεί ή να κινηθούμε με ακριβέστερες κινήσεις μέσω του ερευνητή μοναδιαίας μεγέθυνσης (κουκίδας ή Telrad/Rigel). Πιστεύω ότι ο συνδυασμός ερευνητή Rigel και 8Χ50 είναι ο καλύτερος. Σε κάθε περίπτωση όμως 2 ερευνητές είναι απαραίτητοι. Θεωρώ επίσης τον χάρτη άριστο για χρήση με κιάλια, χρήση για την οποία τον προορίζω, ώστε να εκμεταλλευτώ πλήρως το ειδικό για κιάλια βιβλίο που πρόσφατα μου δώρησε ένας φίλος!

Πολλά τα mag Άρη!

Το flickr μου

Έχει επεξεργασθεί από τον/την alepohori στις 05/11/2011, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:34, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2321
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 3:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη ευχαριστούμε, πολύ χρήσιμη και ουσιαστική παρουσίαση του άτλαντα!
Να σημειώσουμε ότι οι διαστάσεις του είναι 23Χ17 εκ. (κλειστός), ενώ κάθε επιμέρους χάρτης έχει «κάδρο» 19,5Χ12,5 εκ. Είναι όπως έγραψες πολύ βολικός και εύχρηστος. Επιπλέον, ανά δύο οι 80 χάρτες παρουσιάζονται «αντικριστά» φτιάχνοντας έναν μεγαλύτερο, διπλάσιας επιφάνειας χάρτη (εκτός από τα τμήματα που καταλήγουν στους πόλους της ουράνιας σφαίρας). Αυτό φαίνεται και από τα μπλέ νουμεράκια στην πρώτη εικόνα της κριτικής που αντιστοιχούν στούς 80 χάρτες.
Είναι ένα από τα καλύτερα προϊόντα που μας έχει δώσει το SKY & TELESCOPE!

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1156
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 8:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πράγματι είναι όπως τα λένε οι προλαλήσαντες, καί εγώ τόν έχω καταευχαρηστηθή,
βολικός, έχω τυπώση καί τούς κύκλους τού Εφραιμίδη σε διαφάνια
καί είμαι μιά χαρά. Αλωστε δέν βουτάω καί στά βαθιά. Dancing

seirios14Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Ιαν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 115
Τόπος: ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 9:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον παρήγγειλα πρόσφατα μαζί με το Θέμη από το S&T και περιμένω πως και πως...

Και μ αυτά που λέει ο Δημήτρης, που τον ευχαριστούμε, σίγουρα έκανα μια καλή αγορά που θα ευχαριστηθώ!

Λεωνίδας
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6839
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/07/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπραβο Δημητρη! Πολυ καλη παρουσιαση!!!!!
Applause Applause Applause Applause

Eχω και εγω τον Pocket Atlas....πολυ χρησιμος Cool
(μετα την παρουσιαση νιωθω οτι εχω αγορασει κατι χρησιμο Very Happy )

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
elenaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Ιούν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: Πατρα
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 8:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λεωνιδα,
θα μπορουσες να μου στειλεις ολες τις απαραιτητες πληροφοριες για να παραγγειλω τον POCKET ATLAS Angel ?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
babgiaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Φεβ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1270
Τόπος: Γιαννόπουλος Χαράλαμπος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 8:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πόσο ποιο οικονομικός είναι να τον παραγγείλεις από έξω, από το να το αγοράσεις από εδώ που έχει 25€;
Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.
Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
http://users.otenet.gr/~babgia/
Επιστροφή στην κορυφή
casperino9Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 94
Τόπος: Αγία Βαρβάρα, Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 9:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον Pocket Sky Atlas μπορείτε να τον πάρετε και απο το http://www.bookdepository.co.uk στην τιμη των 10 ευρω, με δωρεαν τα μεταφορικά. Very Happy

Ωραία παρουσίαση alepohori...

Υ.Γ. Επειδη το συγκεκριμένο site και βιβλίο έχει αναφερθεί ξανα και στην κατηγορία Αστρονομικές Εκδόσεις, αν κρίνει καποιος διαχειριστής οτι ειναι περιττό εδω ας σβησει αυτο το μήνυμα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την casperino9 στις 27/07/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:43, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1967
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο Δημήτρη για το review. Πρόκειται για ενδιαφέρον χάρτη και σίγουρα αξίζει τα χρήματά του. Αν και έχω εκτυπώσει αρκετούς χάρτες μπορεί να τον χτυπήσω και αυτόν.
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
AltinakisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Ιούλ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1020
Τόπος: Θεσσαλονίκη (Ν. Ραιδεστος) ~10Χλμ εκτός πόλης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδια, ασχετο.

Πως καταφερνετε σε εναν κειμενο οπως αυτο του Alepohori να εχετε εικονες διασπαρτες μεσα στο κειμενο?

Εμενα οταν κανω attach τις φωτο μου τις βγαζει την μια κατω απο την αλλη.

Κανω κατι λαθος??

>Destination Space!

http://www.zeitgeistmovie.com/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
alepohoriOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούλ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2464
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Altinakis, είναι θέμα των διαχειριστών.

Παίδες, ευχαριστώ Mr. Green

Πολλά τα mag Άρη!

Το flickr μου
Επιστροφή στην κορυφή
babgiaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Φεβ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1270
Τόπος: Γιαννόπουλος Χαράλαμπος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 7:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alepohori έγραψε:
Altinakis, είναι θέμα των διαχειριστών.

Παίδες, ευχαριστώ Mr. Green

Και όχι μόνο.
Αν ανεβάσεις στις φωτο σε site, τότε μπορείς να διαλέξεις εσύ που θα τοποθετηθούν.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.
Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
http://users.otenet.gr/~babgia/
Επιστροφή στην κορυφή
elenaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Ιούν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: Πατρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στις αρχες του χρονου ειχε κυκλοφορησει ενα περιοδικο της DEAGOSTINI το οποιο με την συνδρωμη του ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ πουλουσε κομματι κομματι σε καθε τευχος με σκοπο την κατασκευη ενοσ τηλεσκοπιου.Στο πρωτο τευχος(σταματησα να το παιρνω) εδινε δωρο εναν χαρτη που μου φανηκε πολυ χρησιμος.
View user's profile 
ΚατεριναOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 992
Τόπος: Λαγονήσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εύγε Δημήτριε ! Mr. Green
Η αλήθεια είναι πως με βόλεψε κι εμένα πάρα πολύ για τους λόγους που ήδη προαναφέρατε. Άλλη μία ευτυχής αγοράστρια! Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ASTRONOMOS1Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιαν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 334
Τόπος: Κατερίνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη Συγχαρητήρια για την καταπληκτική παρουσίαση...όσο για τον ΑΤΛΑ...εξάιρετικός...εγώ πάντως...τον θέλω...ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΩ...ευχαριστούμε που μας τον πρότεινες...να 'σαι καλά φίλε Applause Mr. Green Mr. Green Mr. Green Wink
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κριτικές Βιβλίων και Αστρονομικών Χαρτών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης