Jump to content

Πότε θα κάνει ξαστεριά (διασκευή)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παραθέτω τους στίχους από τη διασκευή του γνωστού επαναστατικού τραγουδιού, που έκανα (τρομάρα μου) κάπου στις αρχές Μαϊου (όταν για δυο βδομάδες τα σύννεφα δεν έλεγαν να φύγουν), και αφού πρώτα είχα δει σε κάποια από τις εκπομπές του Λαζόπουλου ένα απόσπασμα με την κυρία Λουκά να το εκτελεί ](*,) (κυριολεκτικά) δημοσίως σε νυκτερινό κέντρο.

 

Μετά από ψάξιμο βρήκα και το σχετικό απόσπασμα, δείτε το εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=3kWoZRyGstM

 

Να τονίσω ότι πριν από αυτό θα θεωρούσα ότι το να πειράξω τους στίχους του συγκεκριμένου τραγουδιού θα ήταν κάτι σαν ασέβεια - ιεροσυλία, μετά από αυτό όμως δε νομίζω ότι το τραγούδι (και το συγκεκριμένο και το τραγούδι γενικώς) θα μπορούσε να πάθει και τίποτα χειρότερο!

 

Και για όσους δε θυμούνται το αυθεντικό:

 

Εξάλλου νομίζω περισσότερη σχέση έχει η ερασιτεχνική αστρονομία με το τραγούδι αυτό παρά η συγκεκριμένη «κυρία», που απορώ πως γίνεται να είναι ακόμα έξω, με την όποια επανάσταση.

Έτσι είπα λοιπόν να εκφράσω τον καημό μου για την παρατεταμένη συννεφιά που είχε ακολουθήσει εκείνες τις μέρες μέσα από τη διασκευή των στίχων του «πότε θα κάνει ξαστεριά», τους οποίους και παραθέτω (δώστε βάση στους στίχοι):

 

Πότε θα κάνει ξαστεριά

 

Ποτέ θα κάνει ξαστεριά

Πότε θα καθαρίσει

 

Να πάρω τηλεσκόπιο

Την έμορφη ντομπσόνα

 

Να ανεβώ εκεί ψηλά

Ψηλά στον Κιθαιρώνα

 

Να δω μεσιέ και εν τζι σιά

Νεμπούλαε και καρμπόνια

 

Να δω και σμήνη ανοιχτά

Με άστρα σα λαμπιόνια

 

Να δω πλανήτες γίγαντες

Τον Δία και τον Κρόνο

 

Τον Άρη τον κοκκινωπό

Διακόσια επί και κάτι

 

Να δω και τη σελήνη μας

Κρατήρες ναν’ γεμάτη

 

Πότε θα κάνει ξαστεριά

 

ΥΓ1: Δεν έχω γνώσεις από μουσική, πάντως οι στίχοι πατάνε, όποιος λοιπόν νομίζει ότι έχει την κατάλληλη φωνή (εξαιρείται η προαναφερθείσα κυρία =; ) ας δοκιμάσει να το τραγουδήσει. :-({|=

 

ΥΓ2: Σε περίπτωση ηχογράφησης, θα επιθυμούσα (παραιτηθείς των εκ του νόμου πνευματικών δικαιωμάτων) να γίνεται απλώς αναφορά στον στιχουργό με το καλλιτεχνικό αυτού όνομα «Κάστωρ Ιανός».:oops: (ώρα να φύγω, αλήθεια που πάρκαρα το καλάμι?).:cheesy:

 

ΥΓ3: Παιδιά πλακίτσα κάνω, ελπίζω να μη θίξω τα αριστερά αισθήματα κανενός (ειδικά τώρα που γκρεμίζεται ο καπιταλισμός :D ), ούτε να θεωρηθεί ότι θέλω να προσβάλω τη μνήμη των αγωνιστών του πολυτεχνείου (μια και θεωρείται κάτι σαν ύμνος το τραγούδι αυτό), απλά το δημοσιεύω τώρα που πλησιάζει η επέτειος για να είναι και λίγο επίκαιρο.

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τραγούδι αυτό έχει εκφράσει δραματικά συναισθήματα σε μια από τις πιο τραγικές περιόδους της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας. Είναι τουλάχιστον άκομψο να "διασκευάζεται" χάρην καλοπροαίρετης αστειότητας.

 

Μπορεί για κάποιους να είμαι γραφικός, αλλά τουλάχιστον ελπίζω όχι για όλους.

 

ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση αγαπητέ φίλε και να με συμπαθάς. Και τα "αριστερά" ή "δεξιά" συναισθήματα είναι εκτός πραγματικότητας στην περίπτωση αυτή.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη, νομίζω οι περισσότεροι απο εμάς έχουμε σκεφτεί ή τραγουδήσει αυτό το τραγούδι σε κάτι νύχτες που θέλουμε να παρατηρήσουμε και έχει συννεφιά κλπ. Είναι το πρώτο τραγούδι που θυμάσαι. Καθαρά για τους στίχους του. Ο Ιανός δεν είχε καμία πρόθεση να το σατιρίσει. Όταν κοιτάς βέβαια σε ποιά γεγονότα αναφέρεται το κομμάτι τότε ναί, είναι λίγο άκομψο. Αλλά η πρόθεση εδώ είναι καλή.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και η πρόθεση είναι καλή. Το είπα αλλώστε. Αλλά εμένα με ενόχλησε που το είδα. Ο γραπτός λόγος μένει και είναι αυστηρότερος από τον προφορικό. Έχει στενότερα όρια. Αν ακούγα την "διασκευή" αυτή σε παρέα φίλων, θα με ενοχλούσε λιγότερο, ίσως και καθόλου.

 

Τέλος πάντων..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ευρηματικό! Συγχαρητήρια..!

 

Όσο για το αν ειναι πρέπουσα η διασκευή, ηρεμήστε λίγο...Το μοναδικό άσμα που είναι προσβολή η διασκευή είναι ο Εθνικός Ύμνος και τίποτα άλλο.

Σιγά μην τρίζουν τα κόκαλα του Ξυλούρη, είναι κάτι καθαρά καλοπροαίρετο!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες μας τι πίνεις και γιατί δεν μας το δίνεις.

Ωραίος. 8)

Ο εθνικός ύμνος δεν είναι άσμα, είναι ύμνος.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη, νομίζω οι περισσότεροι απο εμάς έχουμε σκεφτεί ή τραγουδήσει αυτό το τραγούδι σε κάτι νύχτες που θέλουμε να παρατηρήσουμε και έχει συννεφιά κλπ. Είναι το πρώτο τραγούδι που θυμάσαι. Καθαρά για τους στίχους του. Ο Ιανός δεν είχε καμία πρόθεση να το σατιρίσει. Όταν κοιτάς βέβαια σε ποιά γεγονότα αναφέρεται το κομμάτι τότε ναί, είναι λίγο άκομψο. Αλλά η πρόθεση εδώ είναι καλή.

 

Δεν θα μπορούσα να δικαιολογηθώ καλύτερα (ούτε τη σκέψη μου να διάβαζες φίλε Στάθη).

 

Φυσικά και η πρόθεση είναι καλή. Το είπα αλλώστε. Αλλά εμένα με ενόχλησε που το είδα. Ο γραπτός λόγος μένει και είναι αυστηρότερος από τον προφορικό. Έχει στενότερα όρια. Αν ακούγα την "διασκευή" αυτή σε παρέα φίλων, θα με ενοχλούσε λιγότερο, ίσως και καθόλου.

 

Τέλος πάντων..

 

Φιλε Δημήτρη συμφωνώ και μαζί σου, πράγματι και εγώ ο ίδιος που το έγραψα τώρα που το βλέπω δημοσιευμένο μου φαίνεται κάπως άκομψο, παρά τα αστειάκια με τα οποία προσπάθησα να το "περιτυλίξω" ακριβώς για να αποσπάσω την προσοχή του όποιου αναγνώστη από το βαρύ ιστορικό φορτίο που φέρει το τραγούδι, έτσι ώστε να το δει σε κλίμα σατυρικό - παρεείστικο και να του φανεί κάπως λιγότερο άκομψο.

Γιαυτό το λόγο και σε σένα και στον οποιοδήποτε, που διαβάζωντας το, του δημιουργείθηκαν αρνητικές εντυπώσεις ζητάω ειλικρινά συγνώμη, μια και δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.

Θα μου πεις τότε γιατί το ανέβασες?

Πολύ απλά γιατί ένιωθα την ανάγκη να το μοιραστώ με κάποιους και θεώρησα ότι το forum εδώ είναι σαν μια μεγάλη παρέα (φίλων της ερασιτεχνικής αστρονομίας), άλλωστε ποιοί άλλοι θα μπορούσαν να καταλάβουν τα λόγια των στίχων που έβαλα?

 

 

Πες μας τι πίνεις και γιατί δεν μας το δίνεις.

Ωραίος. 8)

Ο εθνικός ύμνος δεν είναι άσμα, είναι ύμνος.

 

Για το συγκεκριμένο? μα τι άλλο ..... ρακί!

 

 

ΥΓ: Εγώ παιδιά ζητάω συγνώμη, η "κυρία" Λουκά να δούμε πότε θα ζητήσει συγνώμες, μια και σύμφωνα με κάποιους προχειρους υπολογισμούς που έκανα χρωστάει τουλάχιστον 666. :cheesy:

Sky Watcher 8΄΄ : η όμορφη ντομπσόνα,

Χρησιμοποιούμενη όποτε …… κάνει ξαστεριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικώς το βρήκα ιδιαζόντως χαριτωμένο!

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, προσπάθησα να το τραγουδήσω κιόλας ! \:D/

Ειδικά με εκείνο το "έμορφη ντομπσόνα", γέλασα πάρα πολύ :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ, μιας και δεν έχω την καλύτερη γνώση, μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα ολοκληρωμένο άρθρο/περιγραφή σχετικά με το υπό ποιες συνθήκες γράφτηκε το (ορίτζιναλ) τραγούδι κ που αναφέρεται?

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Κάστωρα" δεν υπάρχει λόγος για καμμία συγνώμη! Δεν έγινε και τίποτα. :mrgreen:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει δικιο.Δεν εκανες δα και τπτ το φοβερο. :cheesy:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...

Και ναι επιτέλους έχει ξαστεριά και ωραίο καιρό για παρατήρηση .......... :D :D

Αλλά δυστυχώς.......... έχει Πανσέληνο...κάτι πολύ συνηθισμένο τα 2 τελευταία χρόνια !

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ναι επιτέλους έχει ξαστεριά και ωραίο καιρό για παρατήρηση .......... :D :D

Αλλά δυστυχώς.......... έχει Πανσέληνο...κάτι πολύ συνηθισμένο τα 2 τελευταία χρόνια !

Τα τρία. Τουλάχιστον τρία χρόνια. Για να βρεις τέτοια εποχή καλό καιρό για να παρατηρήσεις τους ανοιξιάτικους γαλαξίες πρέπει να θυμάσαι τουλάχιστον τρία χρονιά πριν.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πφφφτ, εδω εχουμε αερα με ελαφρια συννεφια. παντως για ανοιξιατικη εξορμηση εχω να κανω τουλαχιστον 3 χρονια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως Κρητικός επιτρέψτε μου μία γνώμη.

 

Το τραγούδι αυτό ανήκει στα ριζίτικα τραγούδια, τα δημοτικά τραγούδια της Κρήτης.

Έγινε πανελληνίως γνωστό από την αξεπέραστη φωνή του Ψαρονίκου αλλά τραγουδιόταν στα βουνά της Κρήτης από την περίοδο της Τουρκοκρατίας.

Εκφράζει από την μία τον πόθο για την ελευθερία αλλά συγχρόνως είναι ένα τραγούδι βίαιο και πολεμοχαρές.

Στη διάρκεια της ιστορίας τραγουδήθηκε επανειλημμένα, γι'αυτό και δεν χρειάζεται να το ταυτίζουμε με οποιαδήποτε συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Είναι ένα διαχρονικό δημοτικό τραγούδι.

 

Η συγκεκριμένη διασκευή είναι καλοπροαίρετη και αν μη τι άλλο περιγράφει όμορφα πράγματα.

\"Βρισκόμαστε όλοι στον υπόνομο, αλλά μερικοί από εμάς κοιτάζουν τα αστέρια.\"

Oscar Wilde

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τρία. Τουλάχιστον τρία χρόνια. Για να βρεις τέτοια εποχή καλό καιρό για να παρατηρήσεις τους ανοιξιάτικους γαλαξίες πρέπει να θυμάσαι τουλάχιστον τρία χρονιά πριν.

 

πφφφτ, εδω εχουμε αερα με ελαφρια συννεφια. παντως για ανοιξιατικη εξορμηση εχω να κανω τουλαχιστον 3 χρονια

 

Εχετε απόλυτο δίκιο. Πράγματι τα τελευταία 3 χρόνια πολύ λίγες φορές έτυχε καλός καιρός για παρατήρηση κατά τη διαρκεια της Άνοιξης.Ο Λέοντας περνάει αλώβητος τα τελευταία χρόνια.

 

Ουσιαστικά έχει γίνει ένα χόμπι σπάνιων πιθανοτήτων , όπου όταν τύχει ξαφνικά και έχει καλό καιρό πρέπει να μην έχεις τίποτα κανονισμένο , να μην έχεις καμία υποχρέωση , να είσαι αρκετά ξεκούραστος και με διαύγεια ( απαραίτητα στην αστρονομία πιστεύω) και να υπάρχει διαθέσιμη παρέα αν πρέπει να πάρεις τα βουνά. Αφού καταφέρεις να βγεις 2 φορές σε ένα μήνα μπαίνεις σε σκέψεις για αναβάθμιση εξοπλισμού.

 

Πού θα πάει αυτό το βιολί??? :? #-o #-o

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και άλλα πράγματα να δεις, ημέρα και νύκτα, με συννεφιά, βροχή, χαλάζι και χιόνι.

Με ένα ζευγάρι κιάλια μπορείς να δεις τα πουλιά, τα καράβια, τη φύση και την τέχνη, ειδικά όταν μένεις σε ένα νησί όμορφο σαν το δικό σας.

Με ένα μικροσκόπιο μπορείς να δεις το αόρατο εγγύς σύμπαν.

Κοστίζουν και τα δύο σημαντικά λιγότερο από ένα τυπικό τηλεσκόπιο (αν αποφύγεις τα κορυφαία Zeiss, Leica, Swarovski, Leitz, Nikon & Olympus, αλλά και αυτά είναι φθηνότερα από τα Asrtophysics και τα Takahashi και τα Obsession).

Τα κιάλια χρησιμοποιούνται και σε νυκτερινό ουρανό όπως όλοι γνωρίζετε, το μικροσκόπιο από την άλλη χρησιμοποιείται στην άνεση του σπιτιού σας και ο καιρός και η φωτορρύπανση είναι αδιάφορα.

Η χαρά της υπερόρασης είναι κοινή και στα τρία και το ένα δεν αποκλείει το άλλο, αλληλοσυμπληρώνονται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε έχεις δίκιο. Μάλιστα πολύ καιρό τώρα σκέπτομαι το μικροσκόπιο.

ΟΜΩΣ τώρα είναι άνοιξη. Άνοιξη άνοιξη ΑΝΟΙΞΗ!!! Καταλαβαίνεις;

Κι εγώ, παρόλα τα 55 χρόνια μου, τις νύχτες δεν θέλω να είμαι στο σπίτι.

Εκεί πέρα μακριά από τα φώτα, ανάμεσα στα έλατα ή στις έρημες παραλίες, μακριά από τις έγνοιες, η υπέρτατη Κυρία με καλεί. Με ή χωρίς τηλεσκόπιο. Η μεγάλη Κυρά. Η νύχτα με τ΄αστέρια της.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άνοιξη, ναι. Με τα μάτια μας, κιάλια (όπως τα Pentax Papilio) ή και μια τριπλέτα 10x στην τσέπη μπορούμε να θαυμάσουμε άπειρες λεπτομέρειες, μυρμήγκια, μέλισσες, παπαρούνες, πετρώματα και απολιθώματα, αλλά και το τοπίο, τα πουλιά, τα δέντρα, τα βουνά και τη θάλασσα. Υπάρχουν τόσα πράγματα κάτω από τη μύτη μας που δεν βλέπουμε ή δεν έχουμε μάθει να αποκωδικοποιούμε.

Όσο για τον ανοιξιάτικο ουρανό είναι αυτός που γνωρίζω λιγότερο καθώς τα σημαντικότερα αντικείμενά του είναι χαμηλής φωτεινότητας και είναι η εποχή που πάντα έχω περισσότερη δουλειά, ενώ το ίδιο συμβαίνει με την γυναίκα μου και τα παιδιά (και έχουμε άλλη μια φορά πανελλαδικές αυτή τη χρονιά).

Αλλά δεν πειράζει. Αρκεί να δεις πως προσεγγίζει μια γάτα το σπουργίτι και ένα περιστέρι την περιστέρα και τις άκανθες από πυρίτιο στο γρασσίδι και τα μικροαπολιθώματα στην άμμο. Ο κόσμος είναι ένας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε έχεις δίκιο. Μάλιστα πολύ καιρό τώρα σκέπτομαι το μικροσκόπιο.

ΟΜΩΣ τώρα είναι άνοιξη. Άνοιξη άνοιξη ΑΝΟΙΞΗ!!! Καταλαβαίνεις;

Κι εγώ, παρόλα τα 55 χρόνια μου, τις νύχτες δεν θέλω να είμαι στο σπίτι.

Εκεί πέρα μακριά από τα φώτα, ανάμεσα στα έλατα ή στις έρημες παραλίες, μακριά από τις έγνοιες, η υπέρτατη Κυρία με καλεί. Με ή χωρίς τηλεσκόπιο. Η μεγάλη Κυρά. Η νύχτα με τ΄αστέρια της.

 

+10000000000000000000000000000000

 

 

Η Άνοιξη είναι η εποχή των γαλαξιών. Λέοντας , Παρθένος, Βοώτης , Κόμη της Βερενίκης , Μεγάλη Άρκτος όρθια αστερισμοί γεμάτοι γαλαξίες που σε καλούν να τους αναζητήσεις , να τους εντοπίσεις και να τους θαυμάσεις.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως στις 4.30 το πρωι που εφυγα για την δουλεια ο σκορπιος κρεμιοταν υπεροχα στον ουρανο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά εμείς εδώ στην Κέρκυρα και γενικότερα στη Δυτική Ελλάδα είμαστε ιδιαιτέρως βασανισμένοι και στερημένοι από ξάστερους ουρανούς. Το χειμώνα θα πρέπει να βάλει Βοριά ( Μαϊστρο) για να καθαρίσει ο ουρανός που αυτό συνεπάγεται μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας. Αν έχουμε άπνοια ή νοτιά τα επίπεδα της υγρασίας αγγίζουν το 100% . Αυτό λέγεται πλύσιμο εξοπλισμού και όχι παρατήρηση ή φωτογράφιση. :( :( :(

Τους καλοκαιρινούς μήνες αντίθετα αν και δεν βρέχει λόγω τουρισμού έχουμε υπερβολική φωτορρύπανση που μειώνεται μετά τις 2 τα μεσάνυχτα αλλά στις 5μιση χαράζει.

 

Οι παρακάτω χάρτες φανερώνουν την δικαιολογημένη μας αγανάκτηση!

 

2.thumb.png.81a7f3a377f81cd848b69fa4db3de0bf.png

χαρτης καταιγίδων

 

1.thumb.jpg.9dba99fd49d3ec5df2d4194c209cf30c.jpg

χαρτης βροχοπτώσεων

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την έχετε άσχημα. Όμως να παρηγοριέστε αναλογιζόμενοι εμάς τους Αθηναίους. Η φωτορύπανση σε εμάς ποτέ δεν σταματά ούτε ελαφρώς περιορίζετε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά εμείς εδώ στην Κέρκυρα και γενικότερα στη Δυτική Ελλάδα είμαστε ιδιαιτέρως βασανισμένοι και στερημένοι από ξάστερους ουρανούς. Το χειμώνα θα πρέπει να βάλει Βοριά ( Μαϊστρο) για να καθαρίσει ο ουρανός που αυτό συνεπάγεται μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας. Αν έχουμε άπνοια ή νοτιά τα επίπεδα της υγρασίας αγγίζουν το 100% . Αυτό λέγεται πλύσιμο εξοπλισμού και όχι παρατήρηση ή φωτογράφιση. :( :( :(

Τους καλοκαιρινούς μήνες αντίθετα αν και δεν βρέχει λόγω τουρισμού έχουμε υπερβολική φωτορρύπανση που μειώνεται μετά τις 2 τα μεσάνυχτα αλλά στις 5μιση χαράζει.

 

Οι παρακάτω χάρτες φανερώνουν την δικαιολογημένη μας αγανάκτηση!

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το φίλο HOMO...η ατυχία μας εδώ πάνω απλά δεν παίζεται...υπομονή και καλή όργανωση όποτε βρεθεί η ευκαιρία !!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης