Jump to content

Mirror RECOATING απο την Orion Optics. Αξιζει;; (Αναβάθμιση)


Bi2L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

"Χαζευοντας" στο site της Orion Optics για το νεο μου τηλεσκοπιο (λεμε τωρα...αν θα...) επεσε το ματι μου πανω στο Mirror Recoating .

Βεβαια εγω εχω ενα Meade...αλλα στο site λεει: any mirror, new or old can have Hilux coating.

Ξερει κανεις αν μπορω να στειλω το κατοπτρο μου για λειανση;;; Το εχει δοκιμασει κανεις, αξιζει;;

 

 

Παντως οπως ειδα στο excelακι τους ειναι "φθηνα", για τον 12.5" που εχω, θα μου παει 192 ευρω (χωρις τα εξοδα αποστολης)

http://www.orionoptics.co.uk/Resources/Coating.xls

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομίζω ότι δεν πρόκειται για λείανση, αλλά για επίστρωση Hilux. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα χρήματα αν δεν έχεις καλό κάτοπτρο (όπως τα κινέζικα που έχουμε δηλαδή). Νομίζω πάει τσάμπα η επίστρωση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ....επίστρωση Hilux και οχι λειανση

Αν και δεν ξερω τι πλεονεκτηματα μπορει να μου δωσει αυτη η επιστρωση, πιστευω οτι για 200-300 ευρω δεν μου ειναι τιποτα να το δοκιμασω, λογικα θα εχει διαφορες (αλλιως δεν θα το εκαναν).

Απλα θελω να το κανω λιγο καλυτερο, ηδη εχω παραγγηλει μια 3ακτινη Αραχνη και ενα 2.6" δευτερευων ULS Quartz, για αυτο θελω να φτιαξω λιγο και το πρωτευων.

Αν και δεν προκειτε να το κρατησω πολυ ακομα σαν κυριο Τηλεσκοπιο....αλλα σαν δευτερευων/τριτευων Τηλεσκοπιο, αλλα μιας και αυτο εχω τωρα θελω να το φτιαξω λιγο.

 

By the way...το κατοποτρο μου ειχε σταλει πριν 3-4* χρονια για λειανση (δεν γνωριζω το λ ). Και κατι ακομα, δεν προερχεται απο την Κινα (οταν βγηκε το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο δεν υπειρχαν Κινεζικα =; ).....τωρα θα σε γελασω αν ειναι καλο ή κακο κατοπτρο. :roll:

 

Παρακατω ειναι η απαντηση απο την Orion Optics, στην ερωτηση αν μπορουν να κανουν re-coating στο προτευων κατοπτρο μου

12.5" meade, και αν λαμβανουν κατοπτρα απο μακρια.

We re-coat and coat mirrors from many a different manufacturs is is not a problem. Once we get tham we usually turn around in ane week. I think right now we have 4 optical sets from Meade telescopes being re-coated becouse of bad coatings. We get optics from all over the world for coating so it will be fine.

 

 

Ξερει κανεις αν θα μου προσφερει συμαντικες διαφορες η επιστρωση Hilux ??

 

Και μια αλλη ερωτηση : Πως πακεταρεις ενα Κατοπτρο ?????

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Any One .... help me :( :(

 

Τελικα να κανω Re-Coating (νεα επιστρωση) ή να παρω ενα νεο κατοπτρο να τελειωνω!!! :mrgreen: (καπου πρεπει να βγαλω και εγω τα καταναλωτικα μου αποθημενα :roll: )

 

Τι λετε:

Επιστρωση Hilux απο την Orion Optics (σε ενα κατοπτρο 10 +βαλε ετων)

 

ή

 

ενα νεο κατοπτρο απο την Optical Mechanics Inc.

12.5" F/4.8 1525 $1650 (Ιδια χαρακτηριστικα με το ηδη υπαρχον)

....Ειναι καλα τα οπτικα απο την Optical Mechanics Inc. ??

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τηλεσκόπιο, τότε γιατί φτιάχνεις αυτό; Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Μεγαλύτερο έχεις σκοπό να πάρεις;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ειναι στο προγραμμα ενα Νεο Τηλεσκοπιο...αλλα προκύπτει το εξης προβλημα:

οτι μεχρι 22 κιλα η EQ6 τα σηκωνει, οποτε το νεο τηλεσκοπιο θα πρεπει να ειναι μεχρι 22 κιλα!!

Aν ειναι μεγαλύτερο (πχ 16"inch - 18"inch) τοτε (λογικα) θα ειναι DOB, και μου μενει η EQ6 μπουκαλα!

Για αυτο θελω να φτιαξω το 12.5" (μιας και τα οπτικα του δεν ειναι οπως ηταν)

Και βεβαια πλεον θα εχω ενα εγω και ενα η κοπελα μου {και δεν θα ακουω παραπονα τυπου :

Ασε με να δω και γω. Ελα παμε να φυγουμε ξυλιασα και δεν ειδα τιποτα ακομα. κτλ. κτλ. ](*,) :-({|= :-#

 

 

 

 

Αυτα που σκεφτομαι:

 

Μεχρι 22 κιλα εχω δει το SPX 350 f4.6, 14" inch, 1/10PV της Orion Optics, (σχετικα προσιτο)

- και μου μενει το Meade 12.5" σε DOB (ανανεωμενο*) για την κοπελα μου.

 

ή

 

Αν παω σε μεγαλυτερο κατι σε 16" εως και 18" DOB, Orion Optics ή Obssesion ή κατι αλλο... (Απροσιτο ομως :( )

-και το Meade 12.5" (ανανεvμενο*) μενει πανω στην EQ6

 

 

 

Βεβαια θα μου πεις γιατι να χαλασω 1200ευρω για να παρω ενα νεο κατοπτρο ( ? )

Απλα για να το εχω πολυ καλα οπτικα (γιατι τα τωρινα ειναι λιγο παλια), και γιατι θα εχει πολυ καλυτερα οπτικα απο ενα τηλεσκοπιο "της γραμμης".

 

 

 

 

 

 

*

Οπως εγραψα και παραπανω, ηδη ειναι καθοδον μια 3ακτινη αραχνη και ενα δευτερευων ULS Quartz 2.60"inch, και μαζι ενα antidew heaters για την Αραχνη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις σκεφτεί πως θα τα κουβαλάς όλα αυτά στο βουνό; Σίγουρα θα χρειαστείς 2 αυτοκίνητα και πολύ φορτίο βρε παιδάκι μου. Βασίλη γνώμη μου είναι: πάρε καλύτερα ένα 16'' Lightbridge ή αν μπορείς και έχεις τα χρήματα ένα Ultra Compact Obsession 18''. Από τις 12 στις 14 ίντσες πιστεύω ότι δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά. Σε τέτοιες ίντσες αναγκαστικά πας σε Dob στήριξη (εννοείται Truss). Αν θες να χρησιμοποιείς την eq6, πούλα το 12,5'' Meade και πάρε ένα 6'' f/5 νευτώνειο. Περισσότερη σταθερότητα και μεταφερσιμότητα όσο αφορά την αστροφωτογράφιση και κοντός σωλήνας για μεγάλα πεδία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δίλημμα καινούριο κάτοπτρο ή επισκευή ψηφίζω την επισκευή.Πέρα απ τις επιστρώσεις που μπορείς να βάλεις μπορείς να ζητήσεις κ επαλείανση σε ότι λ θέλεις.Νομίζω πως οικονομικά είναι καλύτερα κ το κάτοπτρο θα είναι καινούριο.Οχι σαν καινούριο.Απλά καινούριο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δίλημμα καινούριο κάτοπτρο ή επισκευή ψηφίζω την επισκευή.Πέρα απ τις επιστρώσεις που μπορείς να βάλεις μπορείς να ζητήσεις κ επαλείανση σε ότι λ θέλεις.Νομίζω πως οικονομικά είναι καλύτερα κ το κάτοπτρο θα είναι καινούριο.Οχι σαν καινούριο.Απλά καινούριο.
Παναγιωτη σε Ευχαριστω!!

 

Και μια μικρη ερωτηση: Πως θα ζητησω περοσσοτερο λ σε εναν Αγγλο?? λ L l ..... τελος παντων πως λεγεται στα Αγγλικα το λ ;; :roll: :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις σκεφτεί πως θα τα κουβαλάς όλα αυτά στο βουνό; Σίγουρα θα χρειαστείς 2 αυτοκίνητα και πολύ φορτίο βρε παιδάκι μου.

Νομιζω οτι το Polακι αντεχει!!! Εχει χωρο για ενα 14" ακομα.... και αν δεν εχει....εχουμε και δευτερο Polακι!! :lol: :lol:

 

πάρε καλύτερα ένα 16'' Lightbridge ή αν μπορείς και έχεις τα χρήματα ένα Ultra Compact Obsession 18''.

Κατι τετοιο.....προς το παρον περιμενω κανενα "κερδος", και βλεπουμε :-note

16"-18"....το ονειρο ολλων μας \:D/ :cheesy:

 

 

Από τις 12 στις 14 ίντσες πιστεύω ότι δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά.

Ναι αλλα....αλλο Αστακομακαροναδα με φρεσκο αστακο και αλλο Αστακομακαροναδα χωρις Αστακο και καταψηγμενες Γαριδες (λολ)

Κάτοπτρο πολλών ιντσών ή πολλών λ;

 

 

Αν θες να χρησιμοποιείς την eq6, πούλα το 12,5'' Meade και πάρε ένα 6'' f/5 νευτώνειο. Περισσότερη σταθερότητα και μεταφερσιμότητα όσο αφορά την αστροφωτογράφιση και κοντός σωλήνας για μεγάλα πεδία.
NO WAY!!!!

Εχω αφιερωσει αρκετο χρονο να το αναβαθμησω και αρκετα λεφτα...μπορει να ειναι παλιο και μεταχειρισμενο....αλλα ειναι τι πρωτο μου τηλεσκοπιο :mrgreen: :mrgreen:

Για μεγαλα πεδια εχω το ED80. :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια αλλη ερωτηση : Πως πακεταρεις ενα Κατοπτρο ?????

 

 

Hello Bill,

 

You need to wrap tissue paper all around your mirror and then fix a hard board to the front of the mirror. Use plenty of adhesive tap. Then, wrap in several layers of bubble pack and pack in a strong box. Put that box then inside another one with packing in between the 2 boxes. Send by insured carrier.

 

Regards

 

Barry

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δίλημμα καινούριο κάτοπτρο ή επισκευή ψηφίζω την επισκευή.Πέρα απ τις επιστρώσεις που μπορείς να βάλεις μπορείς να ζητήσεις κ επαλείανση σε ότι λ θέλεις.Νομίζω πως οικονομικά είναι καλύτερα κ το κάτοπτρο θα είναι καινούριο.Οχι σαν καινούριο.Απλά καινούριο.

 

Παναγιώτη δεν το ήξερα ότι μπορείς να κάνεις και επαλείανση. Αν είναι έτσι τότε ναι συμφέρει. Βασίλη αν το επιχειρήσεις θα ήθελα να μας πεις τις διαφορές του πριν από το μετά. Όπως καταλαβαίνεις με ενδιαφέρει κι εμένα μια τέτοια αναβάθμιση.

 

Βασίλη νομίζω ότι λέγεται η διαδικασία refiguring.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί θες αναγκαστικά να κάνεις παρατήρηση με την ισημερινή. Θα πάρεις 14ιντσο και θα το βάλεις σε ισημερινή; Πάρε ένα μεγάλο DOB να κάνεις παρατήρηση της προκοπής. Πολύ πιο ξεκούραστη παρατήρηση θα κάνεις έτσι και με περισσότερες ίντσες. Σκέψου το...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν το επιχειρήσεις θα ήθελα να μας πεις τις διαφορές του πριν από το μετά. Όπως καταλαβαίνεις με ενδιαφέρει κι εμένα μια τέτοια αναβάθμιση.
Το συζηταω με την Orion Optics....και βεβαια μετα απο το post του Παναγιωτη ειμαι σιγουρος οτι θα το στειλω μια απο αυτες τις μερες... για να δουμε!!

 

νομίζω ότι λέγεται η διαδικασία refiguring.

Ευχαριστω!

 

 

 

 

Πάντως γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί θες αναγκαστικά να κάνεις παρατήρηση με την ισημερινή. Θα πάρεις 14ιντσο και θα το βάλεις σε ισημερινή; Πάρε ένα μεγάλο DOB να κάνεις παρατήρηση της προκοπής. Πολύ πιο ξεκούραστη παρατήρηση θα κάνεις έτσι και με περισσότερες ίντσες. Σκέψου το...

Με βολευει παρα πολυ η Ισημερινη :D Μου ειναι πολυ πιο ξεκουραστη και πολυ πιο ανετη απο οτι το DOB, επισης μπορεις να τρως σουβλακια να πινεις μπηρα....να κανεις αγαπουλες και να ριχνεις και μια ματια στον στοχο σου :wink: (καντο με το Dob αυτο :lol: ), βεβαια και το Dob εχει τα καλα του γι'αυτο και θελω να εχω και ενα Δευτερο Τηλεσκοπιο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bi2L, η βελτίωση που θα φέρει η επανεπίστρωση του κατόπτρου με επιστρώσεις Hilux είναι μία και πολύ συγκεκριμένη: Θα αυξήσει τη φωτεινότητα του τηλεσκοπίου, επειδή θα αυξηθεί ο συντελεστής ανάκλασης του κατόπτρου. Μάλιστα, αν επιστρωθεί και το δευτερεύον κάτοπτρο (συνιστάται ανεπιφύλακτα), η συνολική αύξηση φωτεινότητας θα φτάσει στο 25%, σύμφωνα με την Orion Optics (σίγουρα πάντως τουλάχιστον 20%). Γιά ένα 12ιντσο τηλεσκόπιο η 25% παραπάνω φωτεινότητα ισοδυναμεί με αύξηση της διαμέτρου στις 13.4 ίντσες. (12 x τετραγ. ρίζα του 1,25). Εννοείται ότι η διακριτική ικανότητα θα μείνει η ίδια. Οι ισοδύναμες 13,4 ίντσες αφορούν μόνο τη φωτεινότητα.

Όσο για την επαναλείανση σε καλύτερα λ, πάνω από διαμέτρους 10" δεν θα δώσει αισθητή διαφορά, γιατί οι φοβερές εικόνες που μπορούν να πετύχουν τα μεγάλα τηλεσκόπια, σχεδόν ποτέ δεν έρχονται, λόγω των περιορισμών του seeing. Σε ένα τηλ. 6" ή 8" θα έδινε πιό αισθητή διαφορά.

Πάντως αν αποφασίσεις την επανεπίστρωση με Hilux, μην ξεχάσεις και το δευτερεύον! Αν στείλεις μόνο ένα κάτοπτρο θα έχεις το μισό αποτέλεσμα. Μάλιστα, το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο αν επανεπιστρωθεί μόνο το πρωτεύον ή μόνο το δευτερεύον. Όποιος στέλνει για επανεπίστρωση μόνο το πρωτεύον, μπαίνει σε περιττά έξοδα αφού θα πετύχαινε την ίδια αύξηση φωτεινότητας μόνο με επανεπίστρωση του μικρού δευτερεύοντος.

http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticalcoatingsp.html

 

Για το πακετάρισμα του κατόπτρου καλό είναι να φτιαχτεί ένα αρκετά μεγάλο και γερό ξύλινο κουτί ώστε να χωρέσει μέσα το κάτοπτρο τυλιγμένο με αρκετές στρώσεις πλαστικού με φυσαλίδες ή/και χοντρό χαρτόνι. Σαν πρώτο τύλιγμα στο κάτοπτρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί λεπτό χαρτί, και κατόπιν το πλαστικό φύλλο με τις φυσαλίδες.

 

Καλή συνέχεια!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιά ένα 12ιντσο τηλεσκόπιο η 25% παραπάνω φωτεινότητα ισοδυναμεί με αύξηση της διαμέτρου στις 13.4 ίντσες. (12 x τετραγ. ρίζα του 1,25).

 

Στέφανε ποιος είναι ο κανόνας για την αύξηση της φωτεινότητας όταν αυξάνονται οι ίντσες; Θα μπορούσες να κάνεις μια ανάλυση;

Και γιατί τετρ. ρίζα του 1,25;

 

 

Όσο για την επαναλείανση σε καλύτερα λ, πάνω από διαμέτρους 10" δεν θα δώσει αισθητή διαφορά, γιατί οι φοβερές εικόνες που μπορούν να πετύχουν τα μεγάλα τηλεσκόπια, σχεδόν ποτέ δεν έρχονται, λόγω των περιορισμών του seeing.

 

Γιατί αυτό; Δεν το κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Ευχαριστώ

 

Φιλικά,

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε σε Ευχαριστω, :D =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aλήθεια Bi2L το Meade σου τι ανακλαστικότητα έχει?
Δεν εχω ιδεα :-({|=

 

 

 

Κωνσταντίνε, μονο με τελειο seeing ισως βλεπαμε διαφορες...αλλα και παλι θελει εμπειρια.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε, η φωτοσυλλεκτική ικανότητα ενός τηλεσκοπίου είναι ευθέως ανάλογη της επιφάνειας του κατόπτρου/φακού. Αυτή με τη σειρά της είναι ευθέως ανάλογη με το τετράγωνο της διαμέτρου (ή αλλιώς με το τετράγωνο της ακτίνας του). Επειδή η μαθηματική γραφή δεν είναι εύκολη στα μηνύματα που γράφουμε στο astrovox, αναγκαστικά θα γράψω απλούς τύπους με περιφραστικό τρόπο:

Αν D είναι η διάμετρος του κατόπτρου, η ακτίνα θα είναι R=D/2. H επιφάνεια S γνωρίζουμε από τη γεωμετρία ότι είναι:

 

S = π x R x R = π x (D/2) x (D/2) = π x (DxD)/4

 

Συνεπώς, για δύο άνισα κάτοπτρα με διαμέτρους D1, D2 και επιφάνειες S1, S2 θα έχουμε:

 

(D1xD1) / (D2xD2) = S1/S2

 

Αυτός ο τύπος δείχνει ότι άν για παράδειγμα η μία διάμετρος είναι διπλάσια της άλλης, η αντίστοιχη επιφάνεια θα είναι τετραπλάσια κλπ. Υπογραμμίζω λοιπόν την εξάρτηση της επιφάνειας από το τετράγωνο της διαμέτρου.

Πότε η μία επιφάνεια θα είναι κατά 25% μεγαλύτερη της άλλης (ή με άλλα λόγια πολλαπλασιασμένη με 1,25);

Όταν S1/S2 = 1,25.

Με αυτό το δεδομένο, επιλύοντας την παραπάνω σχέση, βρίσκουμε:

D1 =1,118 x D2

δηλ. D1 = (τετραγωνική ρίζα του 1,25) x D2

 

Συνεπώς, η αύξηση της φωτεινότητας κατά 25% σε ένα 12ιντσο τηλεσκόπιο που από απλές επιστρώσεις θα λάβει Hilux επιστρώσεις, ισοδυναμεί με αύξηση της διαμέτρου του σε 13,4 ίντσες (12 x 1.118 =13,4).

 

Σημειώνω ότι το 25% θεωρήθηκε δεδομένο από τα στοιχεία που δίνει η Orion Optics. Υποθέτω ότι αν αυτή είναι η βελτίωση που αναφέρεται σε κάποια μήκη κύματος, η συνολική βελτίωση μπορεί να είναι κάπως μικρότερη απ' αυτό το νούμερο.

 

Όσο για αυτό που έγραψα για την επαναλείανση, διευκρινίζω:

Οι περιορισμοί που θέτει το seeing στην οπτική παρατήρηση, δεν αφήνουν εύκολα τα μεγάλα τηλεσκόπια (πάνω από 10") να φανερώσουν όλη τους τη διακριτική ικανότητα. Γι αυτό, η βελτίωση λείανσης ενός μεγάλου κατόπτρου σε λ/8 από λ/4 (που είναι ήδη εξαιρετική τιμή) δεν θα γίνει εύκολα αντιληπτή τις περισσότερες νύχτες. Σε ιδανικές (και πολύ σπάνιες) συνθήκες seeing ασφαλώς θα γινόταν αντιληπτή σαν μιά ελαφρή αύξηση της λεπτομέρειας και του μικροκοντράστ. Σε μικρότερα τηλεσκόπια που -έτσι κι αλλιώς- έχουν διακριτική ικανότητα φτωχότερη από αυτή που επιτρέπει το seeing, η αναβάθμιση του κατόπτρου με επαναλείανση θα γίνει πιό αισθητή,

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, ευχαριστώ για την ανάλυση. Είναι απόλυτα κατατοπιστική η απάντηση σου.

 

Bi2L ευχαριστώ.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας υπολογισμός κατόπτρου, αν σας ενδιαφέρει για GHz to ίδιο νομίζω θα ισχύει & στις οπτικές συχνότητες.

 

http://users.otenet.gr/~adagiann/MicroWave.htm

 

Νομίζω ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, γιατί ένα μεγαλύτερο κάτοπτρο με καλύτερη επίστροση θα είναι πάντα καλύτερο από ένα μικρότερο.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε μόλις απάντησες στην ερώτησή μου Κάτοπτρο πολλών ιντσών ή πολλών λ;.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε ευχαριστούμε για την ανάλυση! Εξαιρετική όπως πάντα!

Δυο σκέψεις μόνο:

Μου φαίνεται υπερβολικός ο ισχυρισμός της ΟΟ ότι οι Hilux επιστρώσεις προσφέρουν 25% παραπάνω φωτεινότητα σε σχέση με άλλες που κυκλοφορούν στην αγορά. Έχω δε τη γνώμη ότι σε πρακτικό επίπεδο, η εντύπωση της διαφοράς στην οπτική παρατήρηση δεν θα είναι ανάλογη με την εντύπωση που δημιουργούν στο μάτι οι παραπάνω αριθμοί και ποσοστά. Το λέω αυτό έχοντας την πρακτική εμπειρία από τη διαφορά του απλού strabright σε σχέση με το XLT της Celestron που υποτίθεται ότι είναι της τάξης του 10-15%.

Τέλος φίλε B2L, αν θεωρείς ότι ήλθε ο καιρός για επαλουμίνωση του κατόπτρου σου κάντο και επέλεξε ότι καλύτερο σου επιτρέπει η τσέπη σου και στο ζήτημα της λείανσης του κατόπτρου (αφού θα πάει που θα πάει Αγγλία) και βέβαια στην επιλογή επιστρώσεων. Αν όμως δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη, μήπως θα ήταν καλύτερα να το αναβάλεις για αργότερα; Εκτός πια και αν το κόστος δεν είναι θέμα και θέλεις απλά να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με το υλικό που έχεις στη διάθεσή σου.

Καλή συνέχεια,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε μόλις απάντησες στην ερώτησή μου Κάτοπτρο πολλών ιντσών ή πολλών λ;.

 

Τα μεγάλα τηλεσκόπια επηρεάζονται περισσότερο απ το seeing σε σχέση με τα μικρά.Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα έχουν χειρότερο είδωλο.Το μεγάλο πάντα θα υπερτερεί ασχέτου seeing

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης