Jump to content

Μια βοηθεια στο καινουργιο..?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω ολα τα παιδια του astrovox. Λεγομαι Μιχαλης και ειμαι νεο μελος.Νεος επισης :wink: ειμαι κ σε οτιδηποτε αφορα τηλεσκοπια.Απο μικρο με γοητευαν τα αστρα και ο νυχτερινος ουρανος γενικοτερα,οπως και πολλους φανταζομαι και τα μεγαλα ερωτηματα ηρθαν απο νωρις στο μυαλο μου χωρις ποτε να εχουν φυγει. μονο διευρυνθηκαν καπως..

Η αποκτηση τηλεσκοπιου ηταν ενα απτα παιδικα μου ονειρα και τωρα επιτελους θα μπορεσω να το πραγματοποιησω.Ομως εδω θα ηθελα τη βοηθεια οποιου καλου ανθρωπου με διαβαζει αυτη τη στιγμη.Λογω του οτι ειμαι απειρος με το θεμα και δε ξερω τι ακριβως να παρω,μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινεται κατι πολυ καλο και σιγουρο μεχρι 500 ευρω? Οταν λεω πολυ καλο εννοω με καλη μεγενθυνση,αναλυση,να μπορει να βλεπει ικανοποιητικα πλανητες,νεφελωματα deep space και εξωγηινους :) Ξερω θα σας εχουν κανει πολλες φορες αυτη την ερωτηση αλλα πιο πολυ εμπιστευομαι εσας παρα τους πωλητες. Ευχαριστω προερετικα ελπιζω να μη σας κουρασα και να τα ξαναπουμε.

Ad Astra Per Aspera
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Han Solo,

καλύτερα να ξεκινήσεις με κάποιο βιβλίο για αρχάριους (πχ. Nightwatch στα ελληνικά απο τον Παπασωτηρίου), απο το οποίο θα καταλάβεις τι πρέπει να αναζητήσεις γιά πρώτο τηλεσκόπιο. Μιά πολύ καλή αρχή είναι τα κιάλια με σχετικά μεγάλη μεγέθυνση (πχ 15Χ70) σε τρίποδο. Με τα χρήματα που διαθέτεις, μπορείς να πάρεις ένα Dobsonian 8 ιντσών το οποίο θα σε ικανοποιήσει για πολύ καιρό -ίσως και για πάντα- αλλά μη βιαστείς, "ψάξε" το πρώτα μέσα απο σχετικά βιβλία και το Internet, τα τηλεσκόπια δεν εξαντλούνται και τα ουράνια σώματα θα είναι παρόντα για πολλά χρόνια ακόμη. Ένας καλός κανόνας είναι ότι το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που μπορείς να χρησιμοποιείς συχνότερα (δηλ. το πιό εύχρηστο).

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Han Solo Καλώς ηρθες.

 

συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα βιβλίο για αρχάριους. Κατα την γνώμη μου το Nightwatch του Terence Dickinson είναι ο,τι καλύτερο για δύο λόγους:

 

1. Ακόμα και αν διαβάζεις για την αστρονομία, εκεί θα ανακαλύψεις πράγματα που δεν τα ήξερες.

2. Θα βρείς τον καλύτερο σύμβουλο για το τηλεσκόπιο που σου ταιριάζει

 

Εαν έχεις ενα ζευγάρι κιάλια τότε μπορείς να ξεκινήσεις την παρατήρηση. Το Nightwatch εχει πολές αναφορές σε στόχους που μπορείς να φτάσεις με κιάλια.

Μετά από αυτό θα ξέρεις τί τηλεσκόπιο χρειάζεσαι και η επιλογή σου θα είναι πιο ώριμη.

 

Εαν πάλυ δεν "κρατιέσαι" :) και αποφάσισες για αγορά τηλεσκκοπίου εδώ και τώρα, τότε θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα Dobsonian 6" ή 8". Δεν έχει σημασία η μεγέθυνση αλλά η διάμετρος. Η οξύτητα του εδώλου δίνει το θέαμα και όχι η μεγέθυνση. Μη ψάξεις πόσο μακρυά φτάνει, ψαξε πόσο μεγάλο είναι.

 

Ασχολούμαι 4 χρόνια με την παρατήρηση και δεν έχω πάρει ακόμα μεγάλο τηλεσκόπιο γιατί ξέρω πως περισσότερο θα σκονίζεται παρά θα χρησιμοποιέιται λόγω έλλειψης χρόνου. Πρόσεξε μη πάρεις το τηλεσκόπιο και είναι άλλο ένα έπιπλο στο δωμάτιό σου. Θελει υπομονή, επιμονή και όπως είπε και ένας φίλος της παρέας "πρέπει να φας το κρύο της αρκούδας" για να ικανοποιηθείς. :wink:

 

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες φίλε San Holo στην παρέα των ερασιτεχνών αστρονόμων.

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τις συμβουλές των προηγουμένων.

 

Το να διαβάσεις ένα βίβλιο πριν κάνεις την παραμικρή κίνηση, είναι ότι καλύτερο. Κάτι τέτοιο έκανα και εγώ όταν ξεκινούσα και με βοήθησε στην επιλογή τηλεσκοπίου.

 

Το σημαντικό για την επιλογή τηλεσκοπίου είναι να ξέρεις τις διαφορές των διαφόρων τύπων. Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ικανοποιητικό πρώτο τηλεσκόπιο που θα σου επιτρέψει να ασχοληθείς σοβαρά, να ενθουσιαστείς και να μάθεις τον ουρανό.

 

Θα σου πρότεινα:

1. dobsonian, αν δεν σε πειράζει ο όγκος του. Ειδικά αν δεν έχεις σταθερό παρατηρητήριο και θα ακολουθείς και εσύ τις εξορμήσεις στα βουνά, τότε ίσως το dobsonian να μην σε βολεύει.

 

2. Νευτώνιο κατοπτρικό στις 5 με 6 ίντσες

 

3. Αχρωματικό διοπτρικό στις 4 και κάτι ίντσες.

 

Οι 2 τελευταίες επιλογές, στις προτείνω στην περίπτωση που έχεις πρόβλημα χώρου και στη μεταφορά, όπως εγώ.

 

Επίσης, θα σου πρότεινα να μην παρασυρθείς απο τους πωλητές και να μην αγοράσεις τηλεσκόπιο με κομπιούτερ. Το star hopping φίλε μου, είναι μία απο τις μεγαλύτερες απολαύσεις και δεν πρέπει να το χάσεις. Να δείς χαρά που θα κάνεις όταν αρχίζεις να βρίσκεις μόνος σου, deep sky objects. Είναι τελείως άχαρο να στα βρίσκει το computer, το τηλεσκόπιο δεν είναι τηλεόραση να πατάς το τηλεκοντρόλ και να βλέπεις το πρόγραμμα.

 

Κατά την γνώμη μου είναι τσάμπα τα λεφτά να δώσεις για τηλεσκόπιο με computer, γιατί με τα λεφτά αυτά αγοράζεις eyepieces καλής ποιότητας, που σε βοηθούν να απολαύσεις τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου.

 

Καλή αρχή φίλε μου..........

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

file mou edo tha vreis perissotera

 

 

www.meade.gr (meade,bresser)

www.astronomy.gr (celestron,vixen,televue,skywatcher,zeiss)

 

 

an pareis dobsonian skepsou to skywatcher 8 i 10 intses einai poli kales kai simferouses epiloges.

 

gia dioptrika dn ksero na sou po tpt alla aksizei poli apoti exo akousei to skywatcer ed80

 

poli kala tileskopia ta meade kai ta celestron. Na ksereis oti plironeis perneis :)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες φίλε San Holo στην παρέα των ερασιτεχνών αστρονόμων.

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τις συμβουλές των προηγουμένων.

 

Το να διαβάσεις ένα βίβλιο πριν κάνεις την παραμικρή κίνηση, είναι ότι καλύτερο. Κάτι τέτοιο έκανα και εγώ όταν ξεκινούσα και με βοήθησε στην επιλογή τηλεσκοπίου.

 

Το σημαντικό για την επιλογή τηλεσκοπίου είναι να ξέρεις τις διαφορές των διαφόρων τύπων. Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ικανοποιητικό πρώτο τηλεσκόπιο που θα σου επιτρέψει να ασχοληθείς σοβαρά, να ενθουσιαστείς και να μάθεις τον ουρανό.

 

Θα σου πρότεινα:

1. dobsonian, αν δεν σε πειράζει ο όγκος του. Ειδικά αν δεν έχεις σταθερό παρατηρητήριο και θα ακολουθείς και εσύ τις εξορμήσεις στα βουνά, τότε ίσως το dobsonian να μην σε βολεύει.

 

2. Νευτώνιο κατοπτρικό στις 5 με 6 ίντσες

 

3. Αχρωματικό διοπτρικό στις 4 και κάτι ίντσες.

 

Οι 2 τελευταίες επιλογές, στις προτείνω στην περίπτωση που έχεις πρόβλημα χώρου και στη μεταφορά, όπως εγώ.

 

Επίσης, θα σου πρότεινα να μην παρασυρθείς απο τους πωλητές και να μην αγοράσεις τηλεσκόπιο με κομπιούτερ. Το star hopping φίλε μου, είναι μία απο τις μεγαλύτερες απολαύσεις και δεν πρέπει να το χάσεις. Να δείς χαρά που θα κάνεις όταν αρχίζεις να βρίσκεις μόνος σου, deep sky objects. Είναι τελείως άχαρο να στα βρίσκει το computer, το τηλεσκόπιο δεν είναι τηλεόραση να πατάς το τηλεκοντρόλ και να βλέπεις το πρόγραμμα.

 

Κατά την γνώμη μου είναι τσάμπα τα λεφτά να δώσεις για τηλεσκόπιο με computer, γιατί με τα λεφτά αυτά αγοράζεις eyepieces καλής ποιότητας, που σε βοηθούν να απολαύσεις τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου σου.

 

Καλή αρχή φίλε μου..........

 

σχετικα με αυτο που ειπες ηθελα να ρωτησω το εξης. βεβαια εχω βαλει και καποιο θεμα σχετικα με τηλεσκοπιο και ταρατσα και παριμενω απαντησεις αλλα επειδη ειπες κατι για ψαξιμο ηθελα να ρωτησω το εξης. μπορει να αξιζει πολυ να βρισκεις κατι μονος σου αλλα οταν δεν εχεις την πολυτελεια του χρονου δεν ειναι καλυτερα να εχεις αυτον τον μηχανησμο goto και να εχεις οικονομια χρονου? τι λες?

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης