Jump to content

Ερώτηση για ηλιακό φιλτρο Baader


CarlSagan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη για το προηγούμενο :oops: το υπέβαλα πριν προλάβω να το τελειώσω.

 

Πρόσφατα αγόρασα ηλιακό φίλτρο Baader (σε Α4) και εφτιαξα ένα φίλτρο για το τηλ/πιο.

Δεν το δοκίμασα στο τηλεσκόπιο ακόμα, όμως όπως κοίταξα με το μάτι μου μέσα από αυτο τον ήλιο , μου φάνηκε οτι η ακτινοβολία που περνάει είναι αρκετά εντονη.

Έτσι, φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω με τις μεγεθύνσεις του τηλεσκοπίου.

Μήπως χρειάζεται να χρησιμοποιήσω διπλό;

Φυσικά δεν προκειτε να το χρησιμοποιήσω αν δεν σιγουρευτώ.

Οσοι χρησιμοποιέιτε ηλιακά φιλτρα παρακαλώ βοηθήστε :cry:

 

Ευχαριστώ

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε έχω φτιάξει και εγώ το ίδιο ηλιακό φίλτρο με το Α4 και είναι μια χαρά :D όχι διπλό αλλά μονό και κάνω και μεγέθυνση και δεν έχω πρόβλημα κοίταξε μόνο να καλύπτετε το υπόλοιπο το τηλεσκόπιο με χαρτί ώστε να μην μπαίνουν ακτίνες του ήλιου γιατί κάηκες... :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εννοείς ότι μπορείς να δεις τον ήλιο ή μιά λάμπα πυράκτωσης μέσα απ'αυτό μείνε ήσυχος -είναι μιά χαρά. Θα πρέπει όμως να κάνεις έλεγχο με το ίδιο τρόπο για τυχόν μικρές τρύπες. Αν υπάρχουν, κάλυψέ τες με ένα μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο. Πρέπει επίσης να σιγουρευτείς ότι δεν μπαίνει φως από τα πλάγια της κατασκευής ή απο άλλη αντανάκλαση. Η μεγέθυνση του τηλεσκοπίου δεν παιζει κανένα ρόλο -ίσα-ίσα όσο πιό μεγάλη τόσο μικρότερη φωτεινότητα παρουσιάζουν τα αντικείμενα.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά.

 

Μέσα από το φίλτρο έβλεπα τον ηλιακό δίσκο κανονικά, όμως η κτινοβολία του ήταν όπως κοιτάμε την πανσέληνο με τα κιάλια. Ανεκτή μεν κουραστική δε. Κλέινοντας τα μάτια εξακολουθείς να βλέπεις το έιδωλο.

 

Όμως είναι σωστή η άποψη οτι όταν θα αυξηθεί η μεγέθυνση θα μειωθεί η ακτινοβολία.

 

Πως θα ελέγξω για μικρές τρύπες ή χαράξεις;

 

Σας ευχαριστώ και θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου. Προς το παρόν έχει συννεφιασμένες μέρες. Αλήθεια, τί προκειται να δω;

 

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν έχει μικρές τρύπες θα φανούν αμέσως κόντρα στον ήλιο ή άλλη φωτεινή πηγή.

Αν εννοείς τι θα δεις χωρίς τα σύννεφα, μάλλον ηλιακές κηλίδες.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε CarlSagan,

 

υπάρχουν δύο τύποι AstroSolar: ένας πολύ σκοτεινός (μειώνει το φως 100.000 φορές) και προορίζεται για οπτική παρατήρηση, και ένας πιό φωτεινός (μειώνει το φως 6.500 φορές) που προορίζεται για φωτογράφιση. Μέσα από το πρώτο μόνο ο Ήλιος και τα πυρακτωμένα νήματα των κοινών λαμπτήρων είναι ορατά, και με αρκετή προσπάθεια κάποιοι λαμπτήρες φθορισμού και κάποιοι γαλακτώχρωμοι πυρακτώσεως (οι αδιαφανείς λευκοί.) Μέσα από το δεύτερο φαίνονται εύκολα οι λαμπτήρες φθορισμού και οι γαλακτώχρωμοι λαμπτήρες πυρακτώσεως, και ΑΝ εσύ και το φίλτρο είστε σε σκοτεινό χώρο φαίνονται και ηλιόλουστες σκηνές. Πάντως θεωρώ απίθανο να σου δόθηκε κατά λάθος το δεύτερο. Ακόμα κι αυτό όμως είναι ακίνδυνο, ιδίως αν δε χρησιμοποιηθεί όλο το άνοιγμα του τηλεσκοπίου. Ο δεύτερος τύπος είναι απλώς 16 φορές φωτεινότερος από τον πρώτο (16Χ6.500=104.000), δηλ. μόνο 4 φωτογραφικά «stop».

 

Κανένα φίλτρο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί διπλό. Αν ο πρώτος τύπος χρησιμοποιηθεί διπλός, θα μειώνει το φως κατά 100.000Χ100.000=10.000.000.000 φορές και δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτε από τον Ήλιο.

 

Προσοχή στην κατασκευή του πλαισίου, δεν πρέπει να υπάρχει περίπτωση να πέσει από τον άνεμο ή απρόσεκτο δεύτερο άτομο (π.χ. μικρό παιδί).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε CarlSagan,

 

Ηθελα και εγω να τονισω αυτα που γραφει ο Στεφανος. Θελει πολυ προσοχη επειδη υπαρχουν δυο φιλτρα (πχ. Baader: ND5,0 kai ND3,8 ). Το δευτερο ειναι αποκλειστικα για φωτογραφηση και μπορεις να μεινεις τυφλος αν προσπαθησεις να παρατηρησεις!

 

Προσοχη με τα ματια!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φίλε τον περασμένο Ιούνιο πήρα το φίλτρο αυτό σε Α4 για την διάβαση της Αφροδίτης. Έφτιαξα φίλτρο για τηλεσκόπιο, φωτογραφική μηχανή, κυάλια, βιντεοκάμερα και δυό ζευγάρια ηλιακά γυαλιά. Ήταν περίφημα σε όλες τις διατάξεις. Και μάλιστα επειδή είχα οργανώση Venus transint event με μαθητές γυμνασίου Λυκείου και δημοτικού στην Κύθνο, έμειναν όλοι απόλυτα ικανοποιημένοι και δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.

Παύλος

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK! παιδιά ευχαριστώ!

Τώρα κατασκευάζω για τα κιάλια και κάποια γυαλιά και αν περισέψει και για τις φωτογραφικές μηχανές.

 

Καλές παρατηρήσεις σε όλους (με καθαρούς ουρανούς χωρίς αέρα φυσικά :wink: )

 

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης