Jump to content

Messier Marathon 2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας ξανά το Astronomy Hacks και όταν έφτασα στο κεφάλαιο 29. Plan and prepare for a Messier Marathon βλέποντας τον πίνακα που έχει με τα ιδανικότερα έτη για να “τρέξει” κανείς τον Μαραθώνιο Messier είδα ότι το 2009 είναι ένα από αυτά (τα άλλα ήταν 2006 και το 2014) γιατί η νέα σελήνη είναι τέλος Μαρτίου όπως και το 2014 πράγμα που κάνει ιδανικά αυτά τα έτη για να δούμε και τα 110 Messier σε ένα βράδι. Εάν το προσπαθήσετε νωρίς το Μάρτιο θα είναι αδύνατον να δείτε το Μ30 καθώς θα έχει ξημερώσει ενώ αν το επιχειρήσετε μετά το τέλος του Μάρτη θα είναι απόγευμα και θα χάσετε το Μ74, οπότε τέλη Μάρτη είναι μονόδρομος για το συγκεκριμένο εγχείρημα και τα έτη 2009 και 2014 είναι τα ιδανικότερα ως το 2015 για να το πετύχετε.

Ένα πολύ καλό βιβλίο που προτείνει το Astronomy Hacks για αυτήν ακριβώς την περίσταση είναι το “The year-round Messier Marathon Field Guide” το οποίο και μου ήρθε την προηγούμενη εβδομάδα και το βρήκα εξαιρετικό.

 

http://www.willbell.com/HANDBOOK/mess.htm

 

Το Astronomy Hacks λέει για το βιβλίο:

 

«Αυτό είναι το καλύτερο βιβλίο που βρήκαμε για τους “Μαραθωνοδρόμους”. Καλύπτει κάθε λεπτομέρεια στο σχεδιασμό, την προετοιμασία και το “τρέξιμο“ ενός Messier Marathon και περιέχει κεφάλαια όχι μόνο για τον κυρίως Μαραθώνιο άλλα και για mini Μαραθώνιους κάθε μήνα του χρόνου. Ο (συγχωρεμένος ) o Pennington παρέχει λεπτομερούς χάρτες με κύκλους Telrad για να σας βοηθήσουν να εντοπίσετε κάθε αντικείμενο γρήγορα.»

 

Η όλη διαδικασία κρατάει από 19:30 ως περίπου 04:50 και αν προγραμματιστεί σωστά υπάρχει περιθώριο για μισάωρο διάλλειμα 21:00 ως 21:30 και ένα γεμάτο 2ωρο για ύπνο από τα Μεσάνυχτα ως τις 02:00.

 

Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ το βρίσκω μια πρώτης τάξεως πρόκληση και λέω να το επιχειρήσω.

 

Παρακάτω σας δίνω τους πίνακες με τις ώρες και τα αντικείμενα αλλά και την σειρά που θα τα δείτε για ένα επιτυχημένο Messier Marathon όπως τους έχει το Astronomy Hacks.

 

Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν

Φιλικά Δημήτρης Τσιάμης

MESSIER1.thumb.jpg.0cc5e78d440a5190aaca6dc744b09c02.jpg

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς πέρσυ δεν μπόρεσα να τον κάνω λόγο κακού καιρού!!!

Φέτος πιστευώ να τα καταφέρω!!!

Βασικά να οργανώσουμε μια εξόρμηση για το Messier Marathon.

Πότε είναι η καλύτερη ημερομηνία ξέρει κανείς?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

26 Μαρτιου (Νεα Σεληνη). Η ιδανικη μερα ειναι οταν εχει νεα σεληνη τελος Μαρτη οπως φετος :wink:

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα με ενδιαφέρει αλλα δεν θα εχω το 10αρι ΟΟ μου στα τέλη Μάρτη.

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι μέσα αν έχω έγκαιρα το νέο 12" Orion Optics dob μου.

 

Ακόμα είναι σχετικά νωρίς, σε μερικές εβδομάδες θα μαζευτεί κόσμος :)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε να δουμε. Αλλα να ξερετε οτι θελει λιγο προετοιμασια το θεμα απο το σχεδιασμο ως την υλοποιηση.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εγινε χτυπησε "ο πυρετος της ιντσας" πολλα 12" βλεπω και αρχιζω να ζηλευω

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και ένα ενδιαφέρον πολυσέλιδο θέμα εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=916

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είμαι μέσα αν έχω έγκαιρα το νέο 12" Orion Optics dob μου.:)

Ωχ συννεφιά θα έχει εκείνες τις μέρες. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Με πολύ ευχάριστη στη μνήμη μου τη βραδιά του μαραθωνίου το Μάρτιο του 2007 (http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=916&postdays=0&postorder=asc&start=75), λέω να το επιχειρίσω πάλι φέτος. Ο μαραθώνιος Messier είναι πολύ ευκολότερος και απλούστερος απ΄ότι υπονοούν τα πολυσέλιδα βιβλία με τις αναλυτικές οδηγίες. Κατά τη γνώμη μου τα σημεία-κλειδία για την επιτυχία του είναι τα εξής:

1. Θέση παρατήρησης με ελεύθερο δυτικό ορίζοντα (για την αρχή της βραδιάς) και ελεύθερο νότιο και ανατολικό ορίζοντα για το τέλος της νύχτας. Αν αυτά δεν μπορούν να συνδυαστούν σε μία θέση παρατήρησης, μπορεί κανείς να μετακινηθεί σε νέα θέση για τους πρωινούς, ανατολικούς και νότιους αστερισμούς.

2. Πολύ μικρή φωτορύπανση στον δυτικό και νοτιοανατολικό ορίζοντα γιατί εκεί θα παρατηρήσουμε τα αντικείμενα πολύ χαμηλά και η φωτορύπανση θα τα κρύψει.

3. Τηλεσκόπιο με υπάκουη, εύχρηστη βάση που δεν παιδεύει τον παρατηρητή και ένας ή δύο καλοί ερευνητές. Ιδανικότερο σχήμα: ένα dobsonian με καλορυθμισμένη βάση σε συνδιασμό με ερευνητή μοναδιαίας μεγέθυνσης (red dot / red circle) αλλά και ερευνητή 8Χ50 ή 9Χ50. Αυτός ο συνδυασμός είναι εξαιρετικά γρήγορος και αποτελεσματικός στην ανεύρεση των αντικειμένων. Οπωσδήποτε κι ένας προσοφθάλμιος φακός μεγαλύτερος από 25mm.

4. Ένας συνοπτικός χάρτης κι ένας αναλυτικότερος για τα δύσκολα αντικείμενα. Με το συνοπτικό χάρτη κι ένα φακό 30-32mm βρίσκονται τα περισσότερα αντικείμενα.

5. Καλή προετοιμασία για το κρύο, την κούραση ή την ...πείνα! Στις προχωρημένες ώρες οποιοδήποτε απ' αυτά μπορεί να αναγκάσει τον παρατηρητή να εγκαταλείψει το μαραθώνιο πριν τερματίσει.

 

Η ιδέα για ένα 2ωρο διάλειμμα για ξεκούραση είναι πολύ καλή. Δεν είναι χάσιμο χρόνου -υπάρχει αρκετός- αντίθετα αυξάνει τις πιθανότητες επιτυχίας του μαραθωνίου.

Καλή μας επιτυχία!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ξεκινάω! Αρκεί να μη φυσάει και να μη συννεφιάσει...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε καλη επιτυχια :D

 

 

 

 

 

...αντε και στα δικα μας!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρασκευή 27/3 ο Ωρίων επιχειρεί το δικό του μαραθώνιο!

http://www.orionas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=99

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα αυτό σημαίνει ότι σου ήρθε το 12'' σου??? :mrgreen:

 

Αν ήρθε καλορίζικο!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς όχι! :(

Το περιμένω πολύ σύντομα αλλά τον Μαραθώνιο τον χάνω για φέτος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συννεφα στην ιθακη θα δουμε τιθαγινει ρεπαιδια ειανι κααι οκαιροσ θελει και παρεα

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήταν γραφτό για απόψε! Όλα πηγαίναν καλά, επικρατούσε διαύγεια και νηνεμία αλλά μετά από μιάμιση ώρα ξεκίνησε άνεμος που δυνάμωσε πολύ γρήγορα. Μετά από 15 λεπτά δεν ήξερα τι να πρωτομαζέψω το τραπεζάκι με τους χάρτες και τους φακούς ή το τηλεσκόπιο; Όλα κινδύνευαν να γίνουν ένα με το έδαφος. Πρίν φύγω βρήκα ...τυχαία και το κασκόλ μου σε ένα θάμνο! Είχε φύγει από πάνω μου χωρίς να το καταλάβω γιατί φορούσα χοντρό μπουφάν και δύο σκούφους, έναν ...τρομοκρατικό μέχρι το λαιμό κι έναν κανονικό! Για φέτος δε νομίζω ότι θα έχω δεύτερη ευκαιρία για το μαραθώνιο. Ας είναι...

 

Υ.Γ. Ο Pentax XW 10 mm είναι απίστευτος φακός! Εντυπωσιακά κοντά στην τελειότητα. Μέσα απ' αυτόν το Μ42 κυριολεκτικά χάλαγε τη νυχτερινή όραση γεμίζοντας το πεδίο με φωτεινό γκρίζο - ελαφρά πρασινωπό χρώμα, γεμάτο δομή και λεπτομέρειες. Ο Μ82 επίσης εκπληκτικός με πολύ έντονη παρουσία και αρκετές λεπτομέρειες. Άν δεν φύσαγε, δεν ξέρω αν θα έκανα το μαραθώνιο ή θα έμενα να χαζεύω τα πιό όμορφα αντικείμενα...

(Τηλεσκόπιο νευτώνειο 10")

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ δεν το ήξερα πιο πριν...για όσους επιχερήσουν τον μαραθώνιο messier φαντάζομαι θα είναι φοβερή εμπειρία - και φυσικά θα χρειάζεται πολύ εμπειρία γιατί άντε να βγεις τόσα πολλά αντικείμενα μέσα σε μια νύχτα , ΜΠΡΑΒΟ... :shock:

Πάντος σήμερα είχε καθαρό ουρανό και μιας και αυριο είναι αργία είδα μερικά αντικείμενα messier με κορυφαία το Μ42 (Ωρίωνα) & Μ51 (Whirpool galaxy) ,

και -ασχετο- τον αστεροειδή / πλανήτη νάνο Δήμητρα (Ceres, στον αστερισμό του Λέοντα, γύρω στα 6,7 mag.)

ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ! ! !

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, κρίμα!!

Τουλάχιστον σε αποζημίωσε ο Pentax.

Αν παρατήρησες από Σκιάθο, ξέρω καλά για τι άνεμο μιλάς - είναι να μην ξεκινήσει το μπουρίνι...

Προσωπικά όποτε παρατηρώ από δίπλα (Σκόπελος) ο καιρός τυχαίνει να με ευνοεί μόνο από τον Μάιο κ μετά - πιο πριν είναι λες και ο αέρας τα έχει βάλει μαζί μου...χάρτες στον αέρα και δε συμμαζεύεται ](*,) ](*,)

Καλή τύχη στην προσπάθεια σε σένα κ σε όσους άλλους το επιχειρήσουν. (Το σκέφτηκα και εγώ για Messier marathon αλλά λόγω πίεσης χρόνου μάλλον δε μου βγαίνει για φέτος.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης