Jump to content

στον ουρανό, στα πατήσια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω να περιγράψω καμία απίθανη παρατήρηση. απλώς είχα πολύ καιρό να κοιτάξω ψηλά και απόψε το βράδυ, στην προσπάθειά μου να βρω τον ερμή, έμεινα μέχρι τώρα στην ταράτσα μου. απόλαυσα ένα υπέροχο αρκτούρο που με μάγεψε με τα παιχνιδίσματα του χρώματός του, μέχρι να τον "καθαρίσω" στα κυάλια μου. λίγο πιο δεξιά ο δίας που ανέτελε, φωτεινός και τεράστιος και μετά ο κρόνος, που χάρηκα τόσο που τον διέκρινα έστω ελάχιστα. και μετά ο πορτοκαλής betelgeuse. ο σείριος, μπλε μάγος... δεν συνεχίζω, όλοι ξέρετε τι μπορεί κανείς να δει κάτω από τα σπαρακτικά φώτα της πόλης μας. αν και δεν είδα τίποτα τόσο εξαιρετικό ή εξωτικό, τελικά εκεί πάνω όλα είναι εξαιρετικά. αυτά ήθελα να πω.

τώρα που φτιάχνει ο καιρός, ο κιθαιρώνας μας περιμένει.

να είστε όλοι καλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φαντασου το δικο μου προβλημα:

ζω δυο τετραγωνα απο το μπουρναζι (club φωτα laser κτο)

 

όμως την Τεταρτη 9 Μαρτιου απλωσα δυο μεγαλες μαξιλαρες στην ταρατσα σκεπαστηκα καλα ξαπλωσα για να μη βλεπω τα φωτα γυρω μου και μετα απο μιση ωρα διεκρινα:

Διδυμων γ 1,9 μ 2,9

Ηνιοχου β 1,9 θ 2,6 ι 2,7

Μεγ αρκτου δ 3,3 ολο το Λιονταρι ολα με γυμνο μάτι !

εννοείται ότι μετα απο αυτό αρπαξα τα κυαλια και ορμηξα στηνκυψελη την κομη της βερενικης κτο

 

ο αθηναικος ουρανος εχει το μεγαλο προβλημα της φωτορπανσης αλλα και το μεγαλο προνομιο μιας σχετικης σταθεροτητας θερμοκρασιας-ρευματων-υγρασίας

 

οπως και να'χει στο Κρυονερι ήταν απέιρως καλύτερα αλλά και απείρως ακριβότερα =τρεις μερες στο κρεβατι με πυρετό.

 

χαλαλι

καθαρους ουρανους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου βρε galaxia !! και πάνω που αναρωτιώμουνα τι έγιναν όλοι οι φίλοι και οι παρατηρήσεις του ουρανού .Τον τελευταίο καιρο δεν έβλεπα κάποιο post και ειχα παραξενευτεί ,πέρασε και το τριήμερο με καλό καιρο και καμία αναφορά .Θα κουράστηκαν σκέφτηκα να απολαμβάνουν το Μ1 στον Ταύρο τα πανέμορφα σμήνη στον σκύλο και τον μονόκερο, το Μ35 και το NGC 2371 στους Διδυμους, Μ81-82-106-108-109-97στην μεγάλη άρκτο Τα Μ65-66-105-95 στον Λέοντα που ανατέλει ,το Μ44 με τα κιάλια στον καρκίνο.Υπόψιν αυτός ο μήνας ηταν για marathon messier μια και όλα νομίζω τα Μ με το πέρασμα της ώρας θα ήταν ορατά στον ουρανό.Απο την άλλη πάλι, παρόλα αυτά που είχαμε να κάνουμε τέτοιες μέρες, ξέρω,όλο και μερικές κλεφτές ματιές θα ρίχναμε ψηλά στον ανοιξιάτικο ουρανο να ξεχωρίσουμε τον Κρόνο και τον Δία η τις πλειάδες απο την πόλη και να γεμίσει έστω και λίγο απο αστέρια και γαλαξία το μάτι μας για όσους θα τρέχαμε στην επαρχία .

Φιλικά

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... και πάνω που αναρωτιώμουνα τι έγιναν όλοι οι φίλοι ... πέρασε και το τριήμερο με καλό καιρο και καμία αναφορά ...

 

Αντωνη,

 

Λιγη υπομονη για να εχω στα χερια μου και παλι το C14 και το ΑΡ160 που θα ειναι και αυτο ετοιμο σε χρονο μηδεν ... και τα λεμε τοτε!!! :lol:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

μη χάσουμε απόψε την ωραία συνάντηση των Πλειάδων με την Σελήνη.

Με κυάλια θα είναι υπέροχο θέαμα. Για φωτογραφίες δεν το συζητώ, θα περιμένω δημοσιεύσεις :lol: .

Εγώ πάντως κατα τις 8μμ θα είμαι έξω!

Ελπίζω να τα πούμε εκεί ψήλα! :wink:

 

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ax βρέ Αντώνη και σκεφτόμουνα οτι θα είσαι ο μόνος σκασμένος δικαιολογημένος στεναχωρημένος αυτή την περίοδο, αλλα για λίγο ακόμα ελπίζω .

Φίλε nicktremouli μέχρι να γράψω πιο πάνω με πρόλαβες χαίρομαι πάντως που που είχες καλή βραδιά.( Κρυονέρι πότε ανέβηκες; ).Εγω το τριήμερο ήμουν στα 800μ σε ένα οροπέδιο 40χλμ ΒΔ απο την Τρίπολη με ουρανο της τάξης του 9 αν ο Πάρνωνας εχει 9,5 ( υπολογιζω 6 mag. αστέρες )

 

Τα λέμε

Αντώνης

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαιρε antony

 

Κρυονερι ημουν Παρασκευη 11 Μαρτιου

 

ουρανος 5,5+

θερμοκρασια μειον 6

η υγρασια κρυσταλιαζε ακομη και πανω στο χαρτι.

δε φυσαγε βεβαια

 

γενικα το κρυο υποφερότανε και ειδικα με τις συνεχεις κινησεις και τη ζεση να προλαβουμε το μαραθωνιο δεν το καταλαβα πως κρυωσα.

 

Οι συνθηκες στο σημειο που ησουν πως ηταν?

 

καθαρους ουρανους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Νίκος πάντως "έπεσε ηρωικά", καθότι την περασμένη Παρασκευή στο Κρυονέρι είχε -4C! Όλες οι μεταλλικές επιφάνειες - αυτοκίνητα και τηλεσκόπια - είχαν πιάσει από πάνω τους κρούστα πάγου. Τελικά αυτή η ενασχόληση κρύβει όχι μόνο απεριόριστη αγάπη, αλλά και χαρακτηριστικό πείσμα και πάθος.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούπς! Νίκο με πρόλαβες κατά δύο λεπτά. Από εδώ και πέρα θα έχουμε πιστεύω ανθρωπινότερες συνθήκες παρατήρησης.

 

Να περνάς καλά

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, είστε όλοι καλεσμένοι στο χωριό μου (Αρκαλοχώρι Ηρακλείου Κρήτης) για μοναδικές παρατηρήσεις!!!

Ένα...σχεδόν...απόμερο χωριό στους πρόποδες των Λασιθιώτικων βουνών με βαθμό 5,8+. Γαλαξίας Ανδρομέδας? Χ-Α-Λ-Α-Ρ-Α!!! Σμήνη Ηρακλή θέλετε? Λαμπαδία θέλετε? Στάχυ Θέλετε? Γαλαξίες στην Παρθένο?

Ό,τι Θέλετε? και το καλό?

Μένω μόνιμα!!! Σπίτια υπάρχουν, φαγητό υπάρχει...

ΕΛΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....................

ΩΩΩ, τι ουρανός μπαμπά!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε crux σε ευχαριστούμε για την πρόσκληση και για την καλή σου διάθεση.

Γιώργο και Νίκο Σάββατο και Κυριακή οι συνθήκες ήταν καλές +6C τουλάχιστον, αλλά το ίδιο με σας πάθαμε τον Φλεβάρη στο κρυονέρι με τα παιδιά απο την ένωση με τα χιόνια γύρω μας παντού , καλό αλλα κρύο

Την παρασκευή παντως φαινοτανε ο καιρός ( καθαρός και παγωμένος ) στο τσακ δεν ήρθα γιατι τέλειωσα κατα τις 9,30 απο τη δουλεια μου.

Οκ! παντως θα βελτιωθούμε με την άνοιξη .

Θα τα πούμε την Κυριακή στη συνάντηση.

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε crux σε ευχαριστούμε για την πρόσκληση και για την καλή σου διάθεση.

Γιώργο και Νίκο Σάββατο και Κυριακή οι συνθήκες ήταν καλές +6C τουλάχιστον, αλλά το ίδιο με σας πάθαμε τον Φλεβάρη στο κρυονέρι με τα παιδιά απο την ένωση με τα χιόνια γύρω μας παντού , καλό αλλα κρύο

Την παρασκευή παντως φαινοτανε ο καιρός ( καθαρός και παγωμένος ) στο τσακ δεν ήρθα γιατι τέλειωσα κατα τις 9,30 απο τη δουλεια μου.

Οκ! παντως θα βελτιωθούμε με την άνοιξη .

Θα τα πούμε την Κυριακή στη συνάντηση.

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

 

αντώνη, ποια συνάντηση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον σου διέφυγε

 

Η επόμενη συνάντηση των μελών της Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 20 Μαρτίου 2005 στις 18:00 στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης.

Παρακαλούμε να τηρηθεί η ώρα προσέλευσης.

Ενημερωτικά μηνύματα σχετικά με την συνάντηση έχουν ήδη σταλεί στα μέλη με email και SMS.

Περισσότερες πληροφορίες για την Ένωση μπορείτε να βρείτε στην σελίδα http://www.astronomia.org.gr

 

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ρε γμτ έχασα τη συνάντηση!!!

 

 

Πάντως back to topic, εγώ από Σεπόλια παρά τη φωτορρύπανση, υπήρξαν βραδιές που ο ουρανός έπιασε mag 4+ (το τρίγωνο στο "κεφάλι" του Ωρίωνα ήταν ορατό με γυμνό μάτι) και αυτό σε νύχτες με κρύο, 1-2 μέρες μετά από καταιγίδα συνήθως...

 

Κακά τα ψέματα, ο καιρός στην Ελλάδα ωφελεί κάργα την παρατήρηση, άσχετο που τώρα με τη φωτορρύπανση έχουμε προβλήματα... Όποιος έχει πάει Κρήτη σε ερημιές το βράδυ, νμζ καταλαβαίνει τι λέω!!!

 

Clear Skies :-) και καλή άνοιξη!!

::The spice extends life

the spice expand consciousness

the spice is vital to spacetravel

travel... without movement::

 

Astral Projection-Dancing Galaxy

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το τριήμερο ήμουν στα 800μ σε ένα οροπέδιο 40χλμ ΒΔ απο την Τρίπολη με ουρανο της τάξης του 9 αν ο Πάρνωνας εχει 9,5 ( υπολογιζω 6 mag. αστέρες )

Φιλε Antony,που ειναι αυτο το οροπεδιο; ισως με ενδιαφερει για καμμια παρατηρησιακη εξορμηση....

 

 

Καλα να περνας!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Γιωργο στο Δάρα Αρκαδίας και ανεβαίνω προς τον Σαϊτά , σε κάτι παλιά αλώνια. Εχω σπίτι μέσα στόν κάμπο 600μ υψ. και έτσι κατεβαίνω συχνά τα Σ/Κ. Στην επόμενη παρατήρηση στίς 2 του μήνα το φεγγαρι ανατέλει 2,20 και λέμε να κατέβουμε με δυο τρείς φίλους, αν δεν βοηθήσει ο καιρος τότε στίς 9 του μήνα που δεν έχει φεγγάρι.

Τα λέμε

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντώνη,

 

κατά σύμπτωση ήμουν κι εγώ σ' αυτό ακριβώς το χωριό, το ίδιο τριήμερο! Ως φιλοξενούμενος σε φιλικό σπίτι δεν είχα πάρει βέβαια τηλεσκόπιο μαζί μου, όμως η αισθητή έλλειψη φωτορύπανσης και η διάυγεια του ουρανού μου έκαναν μεγάλη εντύπωση. Τυχεροί όσοι μπορούν να παρατηρούν από 'κεί...

 

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Στέφανε και φίλοι μπορούμε αν έχετε διάθεση να κανονίσουμε παρατήρηση η απόσταση από Αθήνα ειναι 1,45 με 1,50 .Ειμαι ανοικτός στις προτάσεις.

ΑΝΤΩΝΗΣ

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Στέφανε και φίλοι μπορούμε αν έχετε διάθεση να κανονίσουμε παρατήρηση η απόσταση από Αθήνα ειναι 1,45 με 1,50 .Ειμαι ανοικτός στις προτάσεις.

ΑΝΤΩΝΗΣ

 

εγώ είμαι μέσα (αν και δεν προσφώνησες και "φίλες" φίλτατε αντώνη :lol: ). έχω αρχίσει να παρουσιάζω σημάδια παρατηρησιακής στέρησης κι ας μην μπορώ ακόμα πολλά πράγματα. πάντως εχτές διάβασα το astronomy now του απριλίου που μου ήρθε, σε ελάχιστες ώρες. :D. γιατί χωρίς μελέτη, δεν θα καταφέρω και πολλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντώνη,

 

Από διάθεση άλλο τίποτα! Τον Απρίλιο και Μάιο θα έχω στην Αθήνα το αυτοκίνητό μου για να μπορώ να βρίσκομαι στις ομαδικές παρατηρήσεις και να γνωρίσω και την παρέα της Αθήνας στο δίμηνο που θα είμαι ακόμη στην πρωτεύουσα. Ευχαρίστως θα συμμετάσχω σε κάποια παρατήρηση κάτω από τον πελοποννησιακό ουρανό.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέφανε, είσαι ευπρόσδεκτος στις συναντήσεις μας. Για μένα προσωπικά, θα είναι μεγάλη χαρά να γνωρισθούμε από κοντά, καθότι τον τελευταίο χρόνο, όπως και για άλλα παιδιά του forum, έχεις δώσει σε πολλά ερωτήματά μου καίριες απαντήσεις, για τις οποίες - δοθείσης της ευκαιρίας - σ΄ευχαριστώ.

 

Και βέβαια, οι συναντήσεις μας είναι ανοικτές για κάθε φίλο/η, που ενδιαφέρεται και ακολουθεί τους κανόνες που διέπουν μια αστροπαρατήρηση.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε PapGeo και η λοιπή παρέα, σας ευχαριστώ. Πιστεύω ότι θα τα πούμε σύντομα από κοντά...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kainourgious dexosaste sthn parea?

kainourgious me thelish gia mathish? Me plhrh exoplismo gia diabiwsh sthn ypethro tis oreinhs arkadias? :P

Alla sthn athina mono me kyalia? kai bebaia mporoume argotera na kanonisoume kai mia synantish sthn paro :lol:

Nikos

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αντώνη και φίλοι συνερασιτέχνες,

 

Όποτε κανονίσετε παρατήρηση στο χωριό σου, είμαι "μέσα".

 

Και φυσικά, τώρα που ανοίγει ο καιρός σιγά-σιγά, να κανονίσουμε όπως έχουμε πεί και παρατήρηση στις Σπέτσες που βρίσκομαι ή και απέναντι στην Αργολίδα, που έχει σκοτεινούς ουρανούς.

 

Φιλικά

Θόδωρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης