Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλοι την παρέα :D

Εδώ και ένα χρόνο παρατηρώ τον έναστρο ουρανό με κιάλια celestron 15χ70 :shock: και με ένα τηλεσκόπιο από σούπερ μαρκετ :cry: και αφού έχω καταφέρει να παρατηρήσω αρκετά για τα κυβικά μου (αρχάριος ) αποφάσισα να παραγγείλω το dobsonians 8’’ skyWatcher :lol: το οποίο θα παραλάβω και σε λίγες μέρες αλά θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπυρους τις παρέας τι πρέπει να Πάρο ακόμα όσο αφορά προσοφθάλμια και τα λοιπά φίλτρα , το τηλεσκόπιο συνοδεύεται μόνο με τα έξις Αντάπτορας για υποδοχή προσοφθαλμίων 31.8mm Εστιαστής για υποδοχή προσοφθαλμίων 2''

2 προσοφθάλμιoι φακοί (31.8mm) Super Plossl 25mm & Super Plossl 10mm

Έχω ακουστά για φίλτρα για νεφελώματα φίλτρα σελήνης φίλτρα πλανητών και πολλά αλά αν αγοράσω όλα αυτά χωρίς την γνώμη κάποιου πιο έμπυρου νομίζω ότι δεν θα ήταν σωστό θα ήταν σπατάλη με λίγα λόγια ας με Βάλη κάποιος στο πνεύμα τι θα χρειαστώ πραγματικά δείχνοντας ενδιαφέρον περισσότερο για νεφελώματα πλανήτες φεγγάρι σμήνη και την γνώμη σας για την επιλογή που έκανα για το τηλεσκόπιο

 

Φιλικά Δημήτρης

Ανυπομονώ για τις τυχών απάντησης σας ευχαριστώ

Υ.Γ συγνώμη για την άπιαστη ορθογραφία μου :oops:

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dimi,

"με γειά το καινούργιο γυαλί".

Ίσως δεν χρειάζεσαι απολύτως τίποτα για να ξεκινήσεις τις παρατηρήσεις, αλλά νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουν πως ένα φθηνό red-dot finder είναι το ιδανικό αξεσουάρ για ευκολία στη σκόπευση.

Τα υπόλοιπα (νέους προσοφθάλμιους, φίλτρα, κλπ.) είναι καλύτερα να τα αγοράσεις στην πορεία, αφού με τον καιρό θα καταλάβεις τι σου χρειάζεται περισσότερο και τι ταιριάζει στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dimi,

"με γειά το καινούργιο γυαλί".

Ίσως δεν χρειάζεσαι απολύτως τίποτα για να ξεκινήσεις τις παρατηρήσεις, αλλά νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουν πως ένα φθηνό red-dot finder είναι το ιδανικό αξεσουάρ για ευκολία στη σκόπευση.

Τα υπόλοιπα (νέους προσοφθάλμιους, φίλτρα, κλπ.) είναι καλύτερα να τα αγοράσεις στην πορεία, αφού με τον καιρό θα καταλάβεις τι σου χρειάζεται περισσότερο και τι ταιριάζει στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

 

Πρώτον ευχαριστώ

Βρίσκω λογικό το σκεπτικό σου αλά με το συμπάθιο δεν ξέρω τι είναι και τι χρησιμεύει αυτό το red-dot finder καθότι είμαι πολύ αρχάριος αλά θα δήξω ενδιαφέρον μεγάλο καταλαβαίνω πάντως πώς έχει σχέση με την σκόπευση

Και πάλι ευχαριστώ

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης