AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Binoviewer Baader Planetarium Mark V
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Binoviewer Baader Planetarium Mark V
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δοκιμές Αξεσουάρ Τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2305
Τόπος: Λάρισα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2005, ημέρα Τρίτη και ώρα 3:25    Θέμα δημοσίευσης: Binoviewer Baader Planetarium Mark V Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι αστροπαρατηρητές,

όπως είχα υποσχεθεί σε προηγούμενες συζητήσεις, σας μεταφέρω τις πρώτες μου εντυπώσεις από το binoviewer της Baader Planetarium, το Mark V (5η εξέλιξη του εξαιρετικού αρχικού σχεδίου της Zeiss). Πρίν αρχίσω τα ...επιφωνήματα δίνω κάποιες πληροφορίες που πιθανόν ενδιαφέρουν όσους σκέφτονται παρόμοια επένδυση:

Ποιότητα κατασκευής/σχεδίασης
Υπεράνω κάθε κριτικής. Εξαιρετικό φινίρισμα, συναρμολόγηση και συνολική αίσθηση. Πολύ συμπαγής κατασκευή. Το σύστημα ξεχωριστής εστίασης για κάθε προσοφθάλμιο έχει εξαιρετική αίσθηση και κατασκευή. Οι επιστρώσεις όλων των επιφανειών των πρισμάτων είναι “state-of-the-art”. Το χρώμα τους είναι πολύ αμυδρό κοκκινωπό, Συνεπώς, το πολύ σημαντικό για την παρατήρηση των DSO πράσινο φώς διαπερνά εξ΄ολοκλήρου το οπτικό όργανο χωρίς να ανακλάται στις επιφάνειες των πρισμάτων. (Σχεδιάστηκαν έτσι γιατί το ανθρώπινο μάτι στο σκοτάδι βλέπει σχεδόν αποκλειστικά με τα πράσινα φωτόνια, με ασπρόμαυρη αίσθηση βέβαια). Το άνοιγμα εμπρός από το πρίσμα εισόδου είναι 28mm, το μεγαλύτερο που συναντάται σε binoviewer σχεδιασμένο για προσοφθάλμιους 1.25” κι όμως η οπτική διαδρομή είναι η μικρότερη που συναντάται -110mm! Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ό,τι το όργανο δεν συνοδεύεται από κάποιο εγχειρίδιο χρήσης/χαρακτηριστικών, αλλά μόνο από ένα φύλλο που περιγράφει στη μια σελίδα στα αγγλικά τα πλεονεκτήματα του νέου συστήματος στερέωσης των προσοφθαλμίων (εξαιρετικό στη χρήση) και στην άλλη σελίδα τα γενικά χαρακτηριστικά του οργάνου στα γερμανικά!

Εστίαση
Είναι το μέγα θέμα με τα binoviewer, ιδίως για νευτώνια τηλεσκόπια όπως το δικό μου (Orion Optics GX250 f/4.8). Εξ΄ αιτίας της οπτικής διαδρομής του φωτός μέσα από το σύστημα πρισμάτων, χρειάζεται ο εστιαστής να μπορεί να εισέλθει στο τηλεσκόπιο 3-4 ίντσες από τη συνηθισμένη θέση εστίασης. Αυτό δε γίνεται εύκολα στα νευτώνια (και όχι μόνο) και γι αυτό οι εταιρίες συνοδεύουν τα binoviewer με ειδικά συστήματα φακών (τύπου Barlow) που τοποθετούνται μπροστά απ΄αυτά και επιτρέπουν την εστίαση με λιγότερη διαθέσιμη διαδρομή του εστιαστή. Αναγκαστικά όμως αυξάνουν και τη μεγέθυνση. Οι φακοί αυτοί έχουν επιπλέον το ρόλο της διόρθωσης του χρωματικού σφάλματος που εισάγουν τα πρίσματα και τη διόρθωση της coma ενός νευτώνιου. Είχα την τύχη, λίγο πριν την αγορά, η Baader να κατασκευάσει ένα νέο τέτοιο φακό (glasspath corrector) μεγάλης διαμέτρου και βελτιωμένου σε σχέση με τους μικρότερους. Η μεγέθυνση που προκαλεί είναι 1,7Χ. Έχει 3 διακριτά οπτικά στοιχεία, πλήρως πολυεπιστρωμένα με εξαιρετικές επιστρώσεις. Δίνουν ίσως τις αμυδρότερες πρασινωπές ανακλάσεις που έχω δει ποτέ (μαζί με τους αντικειμενικούς φακούς των κιαλίων Miyauchi, και τους προσοφθάλμιους και αντικειμενικούς φακούς της TeleVue.). Το άνοιγμά του είναι 40mm και το όλο σύστημα προορίζεται για εστιαστή 2”. Άλλαξα λοιπόν τον εστιαστή με τον τύπου crayford της Baader και μετακίνησα το δευτερεύον κάτοπτρο 10mm πιο μπροστά. Πέτυχα έτσι, με το δεδομένο εύρος κίνησης του εστιαστή, να εστιάζει το binoviewer με οποιονδήποτε προσοφθάλμιο και επίσης να είναι δυνατή η φωτογράφηση prime-focus. Με τη χρήση ενός extension tube 35mm 2” εστιάζουν όλοι οι προσοφθάλμιοι όταν δεν χρησιμοποιείται το binoviewer. Το extention tube είναι απαραίτητο λόγω της μικρής διαδρομής του εστιαστή.

Αύξηση βάρους του οπτικού σωλήνα
Αν και το binoviewer μόνο του ζυγίζει λίγο κάτω από 800gr, μαζί με το glasspath corrector, δεύτερο προσοφθάλμιο και το νέο εστιαστή, ο οπτικός σωλήνας επιβαρύνεται στο εμπρόσθιο μέρος του με περίπου 1,5kg και μάλιστα εκτός άξονα. Για να ενισχύσω τα τοιχώματα του αλουμινένιου οπτικού σωλήνα, τοποθέτησα εσωτερικά δύο μικρά ξύλινα πηχάκια βαμμένα μαύρα ματ και πάνω σ’ αυτά βιδώθηκε ο εστιαστής. (Τα πηχάκια δεν εμποδίζουν πουθενά, ούτε φαίνονται. Όποιος θέλει να στηρίξει κάτι βαρύ στον εστιαστή του χωρίς να αλλοιώνεται στο παραμικρό η ευθυγράμμιση, μπορεί να τοποθετήσει τέτοια εσωτερικά.) Έτσι, κατά την παρατήρηση με το binoviewer, το βάρος του 10ιντσου φτάνει τα 11kg και η στήριξη EQ-5 (πάντα με μασίφ ξύλινο τρίποδα) δυσκολεύεται λίγο αν δεν είναι προσεκτικά ζυγισμένη. Πάντως οι ταλαντώσεις παρέμειναν πολύ χαμηλές. Όμως στο μέλλον, μάλλον θα χρειαστεί μια ισχυρότερη και ποιοτικότερη στήριξη.

Παρατηρήσεις
Το μοναδικό ζευγάρι ομοίων προσοφθαλμίων που έχω μέχρι στιγμής, είναι δύο Meade 3000 Plossl 25mm, με εξαιρετική οξύτητα και πολύ καλή συνολική ποιότητα. Για να αποφύγω ακριβά λάθη αποφάσισα να παραγγείλω άλλα σετ αφού δοκιμάσω τους διάφορους μονούς προσοφθαλμίους μου και βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Με τα 25mm η μεγέθυνση παρατήρησης είναι 80Χ.

Με αυτή τη μεγέθυνση παρατήρησα τη Σελήνη και το Δία.

Τι να πρωτοπεριγράψω! Υποτίθεται ότι ήμουν διαβασμένος για τις βελτιώσεις που προσφέρει ένα καλό binoviewer, αλλά έμεινα με ανοιχτό το στόμα! Ποτέ και σε οποιεσδήποτε συνθήκες δεν είδα τη Σελήνη τόσο αληθινή, με τέτοιο κοντράστ, λεπτομέρεια, ανάγλυφο, αποχρώσεις εδάφους (sic). Μια τεράστια βραχώδης σφαίρα εκπληκτικής ομορφιάς και ποικιλίας βρέθηκε στο οπτικό μου πεδίο, με τρόπο που για τον οποίο η (άψογη) παρατήρηση με το ένα μάτι ποτέ δε με προετοίμασε. Η αίθηση συγκρίνεται μόνο με την πρώτη θέα του δορυφόρου μας μέσα από τηλεσκόπιο! Μετά από 20 χρόνια ξαναανακάλυπτα τη Σελήνη!
Αναλυτικότερα: κάθε μικρολεπτομέρεια που στη μεγέθυνση των 80Χ με το ένα μάτι μόλις ξεχωρίζει, με το binoviewer γίνεται εύκολα αντιληπτή, οι μικροσχηματισμοί γίνονται σαφέστεροι, το έδαφος παύει να έχει μόνο αποχρώσεις του γκρίζου. Το βόρειο τμήμα της Mare Imbrium έχει απόχρωση σαφώς θερμότερη του γκρί, αποκλίνοντας αλάνθαστα προς το μπεζ-καφέ, μέχρι το σαφές όριο νοτιότερα όπου ξαναγίνεται ουδέτερη. Αν και η Σελήνη ήταν σχεδόν Πανσέληνος (νύχτα 24-25/03/05) το κοντράστ της εικόνας ήταν εκπληκτικό και οι συνήθως αδιόρατοι κρατήρες ξεχώριζαν καθαρά και με λεπτομέρειες. Κλείνοντας οποιοδήποτε μάτι η εικόνα επέστρεφε στη συνηθισμένη της ποιότητα, σχεδόν απαράδεκτη σε σχέση μ’ αυτή των δύο ματιών. Τελικά ο εγκέφαλός μας κάνει φοβερή δουλειά συνδυάζοντας τα κοινά δεδομένα από τα δύο μάτια και απορρίπτοντας τα μη κοινά που προέρχονται από τις ατέλειες του κάθε ματιού!

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η απόλυτη «απουσία» των πρισμάτων από την οπτική διαδρομή. Πίστευα ότι οπωσδήποτε θα είναι ορατή κάποια μικρή χρωματική εκτροπή από τη διάθλαση των πρισμάτων, όμως πέρα από την ελάχιστη που έχουν οι ίδιοι οι προσοφθάλμιοι στα άκρα του πεδίου, δεν παρατήρησα καμιά άλλη! Απεναντίας, τα άκρα του πεδίου μου φάνηκε ό,τι βελτιώθηκαν γενικότερα. Προφανώς το glasspath corrector κάνει άριστες διορθώσεις, αλλά βέβαια παίζει ρόλο και η μετατροπή του φωτεινού κώνου από f/4.8 σε f/8.2 (4.8x1.7=8.2).

Παρατηρώντας το σύστημα του Δία οι εντυπώσεις ήταν ανάλογες. Μεγάλη αύξηση του κοντράστ στον πλανητικό δίσκο όταν και τα δύο μάτια ήταν ανοιχτά, και σαφέστερο χείλος. Οι δορυφόροι γίνονται πραγματικές τελίτσες (είμαστε σε χαμηλή μεγέθυνση) και εξαφανίζονται οι όποιες ακτινικές ατέλειες. Το σύστημα αποκτά μια στιλπνότητα που θυμίζει στατικό μοντέλο.

Περί τρισδιάστατης (στερεοσκοπικής) εικόνας: Κάθε φορά που διάβαζα για τρισδιάστατη αίσθηση με ένα binoviewer, ομολογώ ό,τι χαμογελούσα για την πλάνη, αφού με ένα φακό/κάτοπτρο δεν υπάρχει διαφορετική οπτική γωνία (παράλλαξη) για να δημιουργήσει τρισδιάστατη εικόνα. Ακόμη και με δύο φακούς όπως στα κυάλια, τα αντικείμενα του ουρανού είναι υπερβολικά μακριά για να υπάρχει παράλλαξη. Η πράξη όμως δείχνει πολύ διαφορετική. Στη Σελήνη η αίσθηση της σφαίρας αντί δίσκου είναι πολύ έντονη και προσπαθώ να δόσω μια εξήγηση μέσω της διαφορετικής προοπτικής που εμφανίζουν οι διάσπαρτοι κυκλικοί κρατήρες (που όμως λόγω της σφαιρικότητας της Σελήνης φαίνονται σαν ελλείψεις όταν απέχουν από το κέντρο της). Πιθανόν αν η Σελήνη ήταν λεία σφαίρα χωρίς τους κρατήρες, η όποια τρισδιάστατη αίσθηση να εξαφανιζόταν. Στον Δία επίσης είναι πάρα πολύ εύκολο να ξεγελαστεί κανείς και να «δεί» τους φωτεινότερους δορυφόρους του πιό μπροστά από τους άλλους.

Χρησιμοποιώντας προσοφθάλμιους 32mm, 20mm, 6.7 mm (UWA), 4mm διαπίστωσα ότι η οπτική ποιότητα του binoviewer ήταν η ίδια και στις μεγάλες μεγεθύνσεις. Οξύτητα ειδώλου και απουσία εκτροπών ήταν τα σταθερά χαρακτηριστικά του. Στα 32mm υπήρχε ένα βινιετάρισμα τόσο μικρό που πιστεύω ότι με έναν Ultima 30mm δεν θα είναι πλέον ορατό. Πιθανότατα με ένα τηλεσκόπιο μεγαλύτερου εστιακού λόγου να μην υπάρχει βινιετάρισμα ούτε στα 32mm.

Η παραπάνω δοκιμή είναι περιορισμένη στην παρατήρηση του Ηλιακού συστήματος με σχετικά χαμηλή μεγέθυνση (80Χ). Οι επόμενες δοκιμές θα αφορούν μεγάλη μεγέθυνση (335Χ) με τη χρήση δύο ορθοσκοπικών Baader 6 mm (Σελήνη, Δίας, Κρόνος, διπλοί αστέρες) καθώς και παρατηρήσεις Deep Sky Objects σε σκοτεινό ουρανό και χαμηλές-μεσαίες μεγεθύνσεις. Φυσικά τα αποτελέσματα θα τα μοιραστώ μαζί σας. Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ (εγώ κουράστηκα να γράφω!)

Φιλικά, Στέφανος

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1700
Τόπος: Durham, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2005, ημέρα Τρίτη και ώρα 5:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταπληκτική δουλειά Στέφανε! Να είσαι καλά για το review! Αν δεν μπορούσα να δω κάτι παραπάνω από τα σύννεφα σίγουρα θα ήταν το επόμενο αξεσουάρ που θα θέλα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
KOSTAKISOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 03 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1241
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2005, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητηρια για την αγορα,εξαιρετικη παρουσιαση που μαs τιμα ολουs.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
premierOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 27 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 86
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2005, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέφανε ,

συγχαρητήρια για την άριστη και αναλυτική σου περιγραφή.

Για να είμαι ειλικρινής , ζηλεύω. :))) Μπράβο, πολύ καλή αγορά .

Ευχές για πολλές και απολαυστικές παρατηρήσεις.

Άρης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ngc4565Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 560
Τόπος: Καναδάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2005, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Στέφανε ,

Συγχαρητήρια σε μια άριστη επιλογή και αγορά.

Ποιο τηλεσκόπιο χρησιμοποιείτε ;

"Imagination is more important than Knowledge"
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/03/2005, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε ngc 4565, όπως γράφω και στο κείμενο, το τηλεσκόπιό μου είναι Orion Optics GX250 f/4.8, δηλ. ένα νευτώνιο 10ιντσο (με ισημερινή στήριξη όμως την ΕQ-5 αντί για την Great Polaris).
Σας ευχαριστώ όλους που χαίρεστε μαζί μου και ευχαριστώ και για τη ..."ζήλια"! Cool Νομίζω ότι αν το βάλει κανείς μεσοπρόθεσμο στόχο, δεν είναι τόσο δύσκολο να αποκτήσει ένα καλό binoviewer. Αξίζει τον κόπο τώρα που η σχετική τεχνολογία έχει ωριμάσει.

Φιλικά, Στέφανος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ngc4565Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 560
Τόπος: Καναδάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/03/2005, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Στέφανε παράλειψη μου. Σ'ευχαριστώ.

Έχω χρησιμοποιήσει τα Binoviewers της Tele Vue και της Denkmeier - (με 6" refractor και 20" reflector) - και τα δύο binoviewers είναι άριστοι εκτελεστές.

θα ήταν ενδιαφέρον κάποτε στο μέλλον να γίνει ένα "side by side" σύγκριση των τριών προτύπων.

και πάλι συγχαρητήρια.

"Imagination is more important than Knowledge"
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/04/2005, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι,

μιά που λόγω της κακοκαιρίας δεν μπορώ να συνεχίσω τις δοκιμές του binoviewer με τους ορθοσκοπικούς Baader 6mm που έχω από χθές στα χέρια μου (γρήγορη η Aktis), θα σας περιγράψω ένα από τα σπανιότερα θεάματα που είχα την τύχη να δώ τη δεύτερη νύχτα της δοκιμής - αν και δεν είναι ακριβώς αστρονομικό.

Καθώς λοιπόν είχα ξεχαστεί να κοιτάζω γοητευμένος την πελώρια και πολυποίκιλτη σφαίρα της Σελήνης που γέμιζε σχεδόν το οπτικό πεδίο (στις 80Χ), αισθανόμουν πλέον ότι ήμουν σε τροχιά από πάνω της. Εκεί ακριβώς δέχτηκα επίθεση από ...γήινο σκάφος: Ένα τεράστιο τετρακινητήριο αεροπλάνο εισέβαλε ως σιλουέτα στο οπτικό πεδίο και σε μιά εξωφρενική επίδειξη συμμετρίας πέρασε μπροστά από το κέντρο της Σελήνης καλύπτοντας με τα φτερά του μια πλήρη διάμετρο του δίσκου της. Το πέρασμα έγινε αρκετά αργά και θεαματικά γιατί η πορεία του αεροπλάνου σχημάτιζε μικρή γωνία με την προοπτική μου. Το αεροπλάνο ακολούθησαν τέσσερις εντυπωσιακές, πυκνές ουρές καυσαερίων που διαλύθηκαν πολύ αργά σε μυριάδες μικρούς τυρβώδεις στροβίλους, οι οποίοι από ταχύτατοι και αδιαφανείς κατέληξαν σε αργούς και αραχνοΰφαντους πριν εξαφανιστούν τελείως! Επιπλέον, το κιτρινωπό φώς της Σελήνης που βρισκόταν ακόμη σχετικά χαμηλά πάνω από τον Υμητό, έκανε τη σιλουέτα των καυσαερίων να περάσει απ' όλους τους τόνους του καφετί, δίνοντας μιά έντονη «πολεμική» ατμόσφαιρα στο σκηνικό. Παρόμοια σκηνή αλλά με φόντο τον Ήλιο και πολύ λιγότερη «ένταση» απ΄αυτό που είδα στον προσοφθάλμιο, έχει δημοσιεύσει το Sky & Telescope στο τεύχος Φεβρουαρίου 2003, σελ. 136. (Μου είχε εντυπωθεί αρκετά ώστε να ψάξω να την ξαναβρώ.)

Δεν νομίζω ό,τι έχω πολλές πιθανότητες να ξαναδώ κάτι τέτοιο αφού και η μία φορά είναι πολύ βάσει των πιθανοτήτων. Πάντως η μίξη δύο πολύ οικείων και διαφορετικών στοιχείων (π.χ. φεγγάρι, αεροπλάνο) μπορεί υπό κάποιες συνθήκες να δώσει εντυπωσιακές σκηνές.

Φιλικά, Στέφανος

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SATIOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Μάρ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 228
Τόπος: Athens-Paros
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/04/2005, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Stefane tha prepei na paradextoume oti ektos apo gnwseis exeis kai talento sthn perigrafh alla kai sthn parathrhsh.
Eixa kai egw kati paromoio prin apo dyo peripou xronia se mia apo tis prwtes mou parathrhseis.
bazontas kai egw to 130 skywatcher na dw ton prwto stoxo pou enas arxarios bazei, to ologiomo feggari tou augoustou se nhsi, molis bazw to mati mou sto thleskopio blepw mia skia na pernaei me iligiodh taxitita den thimamai ti megenthish eixa (tote den gnwriza auta ta pragmata) kai exafanistike se ligotero apo miso deuterolepto. sthn arxh emeina aposbolomenos kai den pisteua sta matia mou , mallon sto mati mou. Shocked
bgazw to mati mou apo to thleskopio kai prospathwntas na ferw sthn mnhmh mou akribws thn skia pou eida synhditopiohsa oti htan h klasikh figoura enos texnikou doruforou me anoixtous tous hliakous sylektes.
Mexri na katalabw akribws ti htan tha prepei na pw oti emeina akinhtos kai amilitos prospathontas o egefalos mou na epexergastei ayth thn plhroforia pou molis eixe labei apo ta matia.
blepeis otan den exeis thn empeiria o xronos pou xreiazesai na epexergasteis to ti vlepeis einai perissoteros.
auto mou thymizei paliwtera otan perpataga sthn parnitha me mia kopela, pou prwth ths fora eixe bgei na perpathshei se bouno, kai blepoume mprosta mas ena elafi, pragmatika megalo, me ta kerata tou na xepernoun ta duo metra.
h kopela den pisteue pragmatika sta matia ths, enw egw pou eixa xanadei ekana auto pou eprepe gia na mhn to tromaxoume kai na apolausoume thn thea tou oso to dynaton perissotero...

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/04/2005, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στεφανε,

Και εγω εχω παρατηρησει πολλες φορες κατι παρομοιο αλλα με δορυφορους. Τοσο πολυ που εχω βαλει μπρος και κραταω στοιχεια. Η λεπτομερια που ειναι ορατη δεν περιγραφεται με τιποτα. Θυμαμαι την πρωτη φορα που το "επαθα" με δορυφορο, παγωσα! Laughing

Τελος παντων, ειναι κριμα που δεν καρφωσες το γεγονος με φωτο! Θα ψαξω τα αρχεια μου του S&T για να βρω την φωτογραφια που περιγραφεις ... θυμαμαι μια φωτο το Theirry Legault οταν φωτογραφιζε τον ηλιο στη γραμμη Υ-α και ισως ειναι αυτη (νομιζω πως εκανε γυρω του κοσμου).

Και τελευταια ... ισως αξιζει τον κοπο να στειλεις το κειμενο για το Binoviewer για δημοσιευση!

Αντώνης Αγιομαμίτης
http://www.perseus.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/04/2005, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΥΓ. ΕΥΡΗΚΑ !!! Δειτε http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap010129.html .... αλλα ειναι απο το 2001 και οχι το 2003 που περιγραφει ο Στεφανος.

Αντώνης Αγιομαμίτης
Επιστροφή στην κορυφή
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/04/2005, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντώνη,

πολύ εντυπωσιακή και η φωτογραφία του Τ. Legault, δεν την είχα ξαναδεί νομίζω. Όταν βρείς τη φωτό του Feb. 2003 στο S&T, μεγένθυνε με τη φαντασία σου το αεροπλάνο 3-4 φορές και θα είσαι πολύ κοντά σ' αυτό που είδα (αλλά με φόντο τη Σελήνη). Με την ευκαιρία, δες στις επόμενες σελίδες του δύο από τις λεπτομερέστερες (ερασιτεχνικές) φωτογραφίες του Μ51 και της σεληνιακής περιοχής του Plato που έχουν δημοσιευθεί ποτέ.

Όσο για τους δορυφόρους, έχω δει και γω αρκετές φορές μαύρα στιγματάκια να περνούν ταχύτατα και ευθύγραμμα μπροστά από το φεγγάρι, αλλά μάλλον καμμιά φορά δεν έτυχε να έχω μεγάλη μεγέθυνση και να δω λεπτομέρεια (σχήμα). Όμως αρκετές φορές έχουν περάσει πουλιά σε νυχτερινή πτήση (και μεγάλο ύψος) και είναι εξαίσιο θέαμα!

Άντε να φτιάξει κι ο καιρός...
Στέφανος

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/04/2005, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στεφανε,

Οντως η φωτογραφια ειναι καταπληκτικη - ειναι και αυτη απο τη Γαλλια οπως και του Legault! Οσον αφορα την επομενη σελιδα με το Μ51, ο τυπος ειναι Ελληνας; Η φωτογραφια της Σεληνης ειναι απο γνωστο μου ... ο Giorgio ειναι "λιγο" παραξενος αλλα βγαζει πολυ καλη δουλεια - εχει και ιστοσελιδα (δες http://digilander.libero.it/gm2/home.htm ).

Αν εχεις παλαιοτερα τευχοι του S&T, ριξε μια ματια στον Μαρτιο/2000 (σελιδες 135-140). Η αρχη του κακου! Smile

Αντωνης.

Αντώνης Αγιομαμίτης
Επιστροφή στην κορυφή
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/04/2005, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είχα σκεφτεί ότι το "Tony Hallas" μπορεί να είναι ελληνικό, Αντώνης Χάλλας ας πούμε. Δεν ξέρω κάτι. Πάντως η Daphne λεγόταν Mount πριν γίνει κυρία Ηallas. (Είδες τύχη ο Τόνυ; και η γυναίκα του αστροφωτογράφος! Laughing)

Τα τεύχη πρίν το Σεπτέμβριο του 2002 είναι όλα στη Λάρισα. Θα θυμηθώ να κοιτάξω στο τεύχος Μαρτίου 2000 όταν πάω.

Στέφανος

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2005, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για τρίτη συνεχόμενη βραδιά, οι ψυχροί άνεμοι στο λεκανοπέδιο μαζί με τα θερμά καυσαέρια των κεντρικών θερμάνσεων κάνουν το seeing για κλάματα. Πριν ζεστάνει λίγο ο καιρός δε με βλέπω να δοκιμάζω σοβαρά το σύστημα στις 335Χ. Πάντως πριν 2-3 εβδομάδες περίπου, για δυό βραδιές το seeing ήταν πολύ αξιόλογο και επέτρεψε μεγέθυνση 400Χ.

Παρ' όλα αυτά έχω ήδη διαπιστώσει κάποια πράγματα για το συνδιασμό του Baader binoviewer με τους ορθοσκοπικούς Baader 6mm:

α) Αν και η μεγέθυνση είναι πολύ μεγάλη, δεν υπάρχει καμία δυσκολία στη μίξη (merging) των δύο εικόνων σε μία (οι διαβεβαιώσεις του κ. Βaader επαληθεύτηκαν πλήρως). H ευθυγράμμιση των δύο σκελών του binoviewer δείχνει να είναι ακριβέστατη και να «σηκώνει» και πολύ μεγαλύτερη μεγέθυνση. Απορώ τελικά γιατί στα reviews του cloudynights ήταν τόσο έντονο το πρόβλημα μίξης σε μεγάλες μεγεθύνσεις για κάποιους παρατηρητές (με άλλα binoviewers βέβαια αλλά όμως ποιοτικά.)

β) Ακόμη και σ' αυτή τη μεγέθυνση δεν υπάρχει υποψία χρωματικής εκτροπής από τα πρίσματα, είτε στο κέντρο είτε στην περιφέρεια του οπτικού πεδίου. Τουλάχιστον δεν φαίνεται καμμία μ΄αυτό το seeing.

γ) Το φώς των παλνητών Κρόνου και Δία, παρ' ότι μοιράζεται στους δύο προσοφθάλμιους, παραμένει άφθονο για άνετη παρατήρηση στις 335Χ (με 10ιντσο τηλεσκόπιο).

δ) Το eye-relief των δύο ορθοσκοπικών είναι πιό άνετο απ' ότι περίμενα, και τα ματόκλαδα δεν καταλήγουν να ακουμπάν στους φακούς και να τους θολώνουν. Η αίσθηση του παρατηρητή μπροστά στα οπτικά είναι πραγματικά άνετη.

Μ' άλλα λόγια όλα φαίνονται πολύ ενθαρρυντικά μέχρι στιγμής αλλά πρέπει να κρατήσω μια μικρή επιφύλαξη για το τι θα αποκαλύψει το σταθερό seeing. Είδομεν...

Φιλικά, Στέφανος

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δοκιμές Αξεσουάρ Τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης