Jump to content

CERN: Ευρωπαϊκος Οργανισμος Στοιχειωδών Σωματιδίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα μια απορια εδω και καιρο και σημερα ειπα να την μοιραστω μαζι σας...

 

Αυτο το τοσο σημαντικο για την επιστημη πειραμα, εχει σταματησει... γιατι χαλασε ενας μαγνητης; Και γιατι δεν υπηρχε προβλεψη για αντικατασταση ενος απο τους εκατονταδες μαγνητες που μπορει να εχει αφου ειναι τοσο σημαντικο πειραμα;

 

Προσπαθω να δω το θεμα πιο περιπλοκα και οχι απλα να περιμενω ποτε θα "φτιαξουν εναν αλλο μαγνητη"...!

 

Μηπως υπαρχει κατι που να ανακαλυψαν τελευταια στιγμη και που δεν θελουν αμεσα να μαθευτει απο τον κοσμο;

 

Ειτε κατι θετικο (ευρεση οντως καποιου στοιχειου χωρις να το ξερουμε) ή καποιου αρνητικου (οτι μπορει πχ να υπαρχει προβλημα για την βιωσιμοτητα μας - μικρες μαυρες τρυπες που λεγανε).

 

Γνωριζει καποιος κατι καινουριο σχετικο με το θεμα;

259.jpg.4b7a6dc4339449c9f86a0de09e122964.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 540
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7_%CF%84%CF%81%CF%8D%CF%80%CE%B1

"Όταν η ταχύτητα διαφυγής σε μια συγκεκριμένη απόσταση από το κέντρο φτάσει την ταχύτητα του φωτός, σχηματίζεται ένας ορίζοντας γεγονότων μέσα στον οποίο ύλη και ενέργεια αναπόφευκτα καταρρέουν σε ένα μοναδικό σημείο, σχηματίζοντας μια μοναδικότητα."

 

Το CERN νομίζω (δεν είμαι σίγουρη, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει

κάποιος :oops: ) επιταχύνει αδρόνια. Τα αδρόνια δεν είναι άμαζα, άρα δεν

μπορούν να επιταχυνθούν στο c, άρα δεν μπορούν να δημιουργήσουν

μαύρη τρύπα. Σκέφτομαι κάτι λάθος; :? :(

 

Δεν βρίσκω όμως παράλληλα και κάποιον λόγο για να μη μας

ανακοινώσουν κάτι θετικό, εκτός αν το κάνουν για να αποφύγουν τα

σχόλια των ΜΜΕ κτλ. που το θεωρώ απαράδεκτο. Μέλη του CERN είναι 27

χώρες μέλη μεταξύ των οποίων η Ρωσία, οι ΗΠΑ και το Ηνωμένο Βασίλειο,

δε νομίζω να υπάρχουν και κάποια πολιτικά συμφέροντα (αυτά τα ξέρουν

καλύτερα οι μεγάλοι 8-[ ==> οι πιο μεγάλοι από εμένα εννοώ).

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα πιστεύω, θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη

των μεγαλύτερων... :)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα πιστεύω, θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη

των μεγαλύτερων...

 

Και εγω το βρισκω ενδιαφερον για αυτο και ειπα να ασχοληθουμε λιγο με το θεμα.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα είχα παρακολουθήσει μια εκπομπή σε ένα τοπικό κρητικό κανάλι με καλεσμένο τον κ. Γραμματικάκη. Όταν τον ρώτησε ο δημοσιογράφος γιατί καθυστερεί να ξεκινήσει το πείραμα, πολύ απλά ο άνθρωπος είπε ότι ο επιταχυντής αυτός είναι η ποιο πολύπλοκη μηχανή που έχει κατασκευαστεί ποτέ. Το να θέσεις σε λειτουργία λοιπόν αυτή τη μηχανή είναι κάτι πολύ δύσκολο και απαιτεί πρώτα κάποιες δοκιμές. Πολύ απλά, τα μέσα μαζικής ενημέρωσης βιάστηκαν (όπως κάθε φορά) για να βγάλουν μια είδηση, πριν ακόμη καλά καλά ήταν έτοιμο για την πρώτη δοκιμή (ουτέ καν έναρξη του πειράματος).

 

Όταν λένε ότι "χάλασε ένας μαγνήτης" προφανώς "χάλασε" κάτι το οποίο απαιτεί κάποιο χρόνο για να "φτιαχτεί". Δεν είναι απλά ένας μαγνήτης τον οποίο ξεβιδώνεις 5-6 βίδες και βάζεις έναν άλλο και τελείωσε.

 

Η τελευταία είδηση σχετικά με την καθυστέρηση λέει για Σεπτέμβρη με Οκτώβρη, αλλά όπως ισχυρίζεται ο κ. Γραμματικάκης μπορεί να πάρει κι άλλο χρόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα περίεργο δεν παίζεται.

Ο μαγνήτης που χάλασε έχει μέγεθος όσο περίπου ένα μεγάλο δωμάτιο.Μόλις συνέβη αυτό, "έπρεπε να ανοιχθούν και οι υπόλοιποι ~1000 (νομίζω 1200) μαγνήτες για να δουν αν και κάποιος άλλος είχε κατασκευαστικό λάθος και είδαν ότι και άλλοι 2-3 ήταν υποψήφιες "βόμβες" για να καταστρέψουν το πείραμα.

 

Οπότε πρέπει να παραγγελθούν και να αντικατασταθούν και εκείνοι.

Η διαδικασία για να γίνει αυτό και να ελεγχθούν όλα απ'την αρχή όπως καταλαβαίνουμε είναι απίστευτα χρονοβόρα και όντως το πείραμα αναμένεται να αρχίσει το Σεπτέμβρη.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Και να δημιουργείτο μαύρη τρύπα (αδύνατον) για να μας "ρουφήξει" θα πρέπει να περάσουν δισεκατομύρια χρόνια...ίσως και τρις...

Οπότε αυτά περί επικινδυνότητας δεν ισχύουν.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τιποτα δεν παιζεται!Ελεος με αυτην την παραφιλολογια περι μελανων οπων.Το πειραμα αρχικα οπως ολοι γνωριζουμε διεκοπη και στην συνεχεια ειχε προγραμματισμενη διακοπη για το χειμωνα.Ετσι κι αλλιως εχει ανακοινωθει οτι δε θα ξαναλειτουργησει ο επιταχυντης πριν το καλοκαιρι

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Και να δημιουργείτο μαύρη τρύπα (αδύνατον) για να μας "ρουφήξει" θα πρέπει να περάσουν δισεκατομύρια χρόνια...ίσως και τρις...

Οπότε αυτά περί επικινδυνότητας δεν ισχύουν.

 

Όσον αφορά και τις μαύρες τρύπες πάντως είχα διαβάσει έχω την εντύπωση ότι και να δημιουργηθούν θα είναι τόσο μικρές που θα εξαχνωθούν αμέσως.Δεν θυμάμαι που ακριβώς το είχα διαβάσει όμως και άν ισχύει όντως.

your true enemy is yourself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα μια απορια εδω και καιρο και σημερα ειπα να την μοιραστω μαζι σας...

 

Αυτο το τοσο σημαντικο για την επιστημη πειραμα, εχει σταματησει... γιατι χαλασε ενας μαγνητης; Και γιατι δεν υπηρχε προβλεψη για αντικατασταση ενος απο τους εκατονταδες μαγνητες που μπορει να εχει αφου ειναι τοσο σημαντικο πειραμα;

 

Προσπαθω να δω το θεμα πιο περιπλοκα και οχι απλα να περιμενω ποτε θα "φτιαξουν εναν αλλο μαγνητη"...!

 

Μηπως υπαρχει κατι που να ανακαλυψαν τελευταια στιγμη και που δεν θελουν αμεσα να μαθευτει απο τον κοσμο;

 

Ειτε κατι θετικο (ευρεση οντως καποιου στοιχειου χωρις να το ξερουμε) ή καποιου αρνητικου (οτι μπορει πχ να υπαρχει προβλημα για την βιωσιμοτητα μας - μικρες μαυρες τρυπες που λεγανε).

 

Γνωριζει καποιος κατι καινουριο σχετικο με το θεμα;

 

Είχα τη χαρά πριν από δύο μήνες να επισκεφτώ το CERN με το σχολείο μου. Εκεί μας είπαν κάποια πράγματα σχετικά με την καταστροφή του μαγνήτη αλλά και γενικότερα με το χρονοδιάγραμμα λειτουργίας των επιταχυντών. Αρχικά αυτό που μας έδωσαν να καταλάβουμε είναι πως σε ένα τέτοιο πείραμα είναι σχεδόν αδύνατο να ξέρει κανείς τις πιθανές βλάβες που μπορεί να προκύψουν, διότι δεν έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο (εννοώ σε τέτοια κλίμακα ). ΄Όπως και να έχει πάντως, κανένας επιταχυντής του CERN δεν λειτουργεί κατά τους μήνες αυτούς καθώς το ρεύμα κοστίζει περισσότερο απ΄ ότι το χειμώνα. Η βλάβη που προξενήθηκε από την ελαττωματική συγκόλληση, ήταν πολύ μεγάλη και η αποκατάστασή της δαπανηρή. Τώρα ως προς το γιατί δεν είχαν έτοιμους μαγνήτες, την απάντηση δεν την ξέρω. Υποθέτω πως μπορεί να είναι οικονομικοί λόγοι. ΄Ισως επίσης οι μαγνήτες να διαφέρουν μεταξύ τους οπότε να μην μπορεί να υπάρχει μόνο ένας μαγνήτης για αντικατάσταση οποιουδήποτε άλλου. Τέλος θα ήθελα να επισημάνω πως οι δοκιμές που έγιναν στον επιταχυντή, ήταν σε πολύ χαμηλές ενέργειες για να ανακαλυφθεί κάτι που δεν είχε ανακαλυφθεί πρωτύτερα από κάποιον άλλο επιταχυντή- εξάλλου δεν έγιναν συγκρούσεις δεσμών πρωτονίων ακόμα αλλά μόνο η επιτάχυνση των δεσμών αριστερόστροφα και δεξιόστροφα! Ελπιζω να σας κάλυψα!

:D

cjferoussis
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! Και να δημιουργείτο μαύρη τρύπα (αδύνατον) για να μας "ρουφήξει" θα πρέπει να περάσουν δισεκατομύρια χρόνια...ίσως και τρις...

Οπότε αυτά περί επικινδυνότητας δεν ισχύουν.

 

Όσον αφορά και τις μαύρες τρύπες πάντως είχα διαβάσει έχω την εντύπωση ότι και να δημιουργηθούν θα είναι τόσο μικρές που θα εξαχνωθούν αμέσως.Δεν θυμάμαι που ακριβώς το είχα διαβάσει όμως και άν ισχύει όντως.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Είναι η ακτινοβολία Hawking! Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα στο: http://www.physics4u.gr/articles/2004/hawkingradiation.html

 

Τίποτα περίεργο δεν παίζεται.

Ο μαγνήτης που χάλασε έχει μέγεθος όσο περίπου ένα μεγάλο δωμάτιο.Μόλις συνέβη αυτό, "έπρεπε να ανοιχθούν και οι υπόλοιποι ~1000 (νομίζω 1200) μαγνήτες για να δουν αν και κάποιος άλλος είχε κατασκευαστικό λάθος και είδαν ότι και άλλοι 2-3 ήταν υποψήφιες "βόμβες" για να καταστρέψουν το πείραμα.

 

Οπότε πρέπει να παραγγελθούν και να αντικατασταθούν και εκείνοι.

Η διαδικασία για να γίνει αυτό και να ελεγχθούν όλα απ'την αρχή όπως καταλαβαίνουμε είναι απίστευτα χρονοβόρα και όντως το πείραμα αναμένεται να αρχίσει το Σεπτέμβρη.

 

Για την ακρίβεια πρέπει να αντικατασταθούν οι ελαττωματικές συγκολλήσεις των καλωδίων των μαγνητών έτσι ώστε να παρουσιάζουν την ελάχιστη δυνατή αντίσταση. Άρα πρέπει να αντικατασταθεί μόνο ο μαγνήτης που υπέστη το πρόβλημα.

cjferoussis
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καπου διαβασα οτι η επισκευη διαρκει τοσο γιατι ο επιταχυντης ειναι σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια παρα πολυ κατω απο το 0 και θα πρεπει , να θερμανθει, να επισκευαστει και να ξαναψυχθει, και αυτο διαρκει απο μονο του αρκετο διαστημα, χωρια, οι επισκευες..........οπου ναναι ομως πρεπει να ξαναρχισουν νομιζω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πιστευω οτι ισως βρηκαν κατι που δεν θελουν να μαθευτει γρηγορα στον κοσμο...

 

Γιατι δεν πιστευω να μπορεσε ο ανθρωπος να παει με επιτυχια στο φεγγαρι ας πουμε,και να μην τα καταφερνει να κανει να δουλεψει σωστα μια μηχανη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχε η γυναικα μου μια πολλυ ενδιαφερουσα σηζητηση με εναν απο τους Ελληνες που περνουν μερος στο πειραμα και καταθετω τα εξης:Οταν εγινε η ζημια ξεκινησανε να διορθωνουν τα μερη που χρειαζοντουσαν επισκευη αλλα συνεχεια αλλαζουν τα σχεδια και κανουν τροποποιησεις για καλυτερα αποτελεσματα στο πειραμα.(στο πειραμα περνουν μερος και θεωρητικοι και πειραματιστες,οποτε καταλαβενετε ολοι οτι απο την θεωρια στην πραξη υπαρχουν μικρες καθυστερησεις και αλλαγες σχεδιων).Για τις μαυρες τρυπες εχω να πω οτι ειναι πολλλλλλη μικρα τα μεγεθη που θα δημιουργηθουν και οτι αυτο που θα κανουν στο εργαστηριο γινετε στην φυση καθημερινα χωρις κανενα προβλημα.Ενα ακομα αξιοσημειωτο γεγονος ειναι η ρωσικη αποστολη η οποια εχει το δικο τις εργαστηριο και κανεις δεν ξερει τι ειδους πειραματα και τι ειδους μελετες εχουν να κανουν(πεπλο μυστηριου η ρωσοι).Δευτερο αξιοσημειωτο γεγονος τα πηγαδακια και η σηζητησεις το θεωριτικων με "καφεδακια"και ατελειωτες ωρες αναλυσεων η οποιες επιρεαζουν σε καθημερινη βαση τα αποτελεσματα και τις κατασκευες επισκευες των πειραματικων.

Αυτα εχω να καταθεσω

ΥΓ Επισης εχω ανοιχτη προσκληση για εμενα και την γυναικα μου στα εργαστηρια του cern την ημερα του που θα γινει το πειραμα τον Οκτωμβριο πιστευω να ειναι μια καλη εμπειρια και να δουμε και να ζησουμε απο κοντα γεγονοτα που θα αλλαξουν το ρουν τις ιστοριας.(Οσο μπορουμε να καταλαβουμε φυσικα απο αυτα που βλεπυμε στις οθονες.)

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πιστευω οτι ισως βρηκαν κατι που δεν θελουν να μαθευτει γρηγορα στον κοσμο...

 

Γιατι δεν πιστευω να μπορεσε ο ανθρωπος να παει με επιτυχια στο φεγγαρι ας πουμε,και να μην τα καταφερνει να κανει να δουλεψει σωστα μια μηχανη...

 

Φιλε ''mitsos'', το γεγονος οτι η "μηχανη" αυτη εχει περιμετρο 27 χιλιομετρα,

αλλα και το οτι δεν εχει γινει ποτε ξανα στην ιστορια της ανθρωποτητας αντιστοιχο πειραμα σε τοσο μεγαλη κλιμακα,

εξηγει τους λογους για τους οποιους καθυστερει το πειραμα.

 

Τωρα για το αν εχουν βρει κατι, ειναι σιγουρο οτι εμεις οι κοινοι θνητοι θα το μαθουμε τελευταιοι!!

 

Φιλικα, Δημητρης.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μα τι είναι αυτά που λέτε. Από αυτό το πείραμα (και από άλλα που προφανώς θα γίνουν) θα γίνουν δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, θα γίνουν συνέδρια με παρουσιάσεις κτλ. Ο σκοπός είναι να βγουν κάποια αποτελέσματα και να δημοσιοποιηθούν. Με λέμε πράγματα που δεν ισχύουν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

άσε που χάλασε όχι στην πλήρη λειτουργία του που θα δημιουργούσε πιθανόν και τις μαύρες τρύπες, αλλά χάλασε σε μια πρωτη δοκιμαστική φάση με ένα κλάσμα μόλις της πλήρους ενεργητικότητας του επιταχυντή. Οπότε πριν προχωρήσουν στα μεγάλα πλάνα θα πρέπει πρώτα να επιλυθούν οι βλάβες.. δεν είναι και κανένα παιχνίδι, εδώ πρόκειται για κολοσσιαίο πολύπλοκο μηχάνημα..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι που απαντανε ατομα μικρης ηλικιας. Πραγματικα χαιρομαι πολυ γιατι εχω και εγω μια κορουλα 1 χρονων και θελω και αυτη να ειναι οπως και εσας παιδια. =D>

 

Παντως βλεπω το θεμα εχει ενδιαφερον και χαρηκα που μαθαμε / μαθαινουμε καποια νεα στοιχεια για αυτο.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχναμε οτι το πειραμα αυτο εχει 20ετη τουλαχιστον οριζοντα,δεν ειναι κατι που θα τελειωσει φετος η του χρονου.Οτιδηποτε ανακαλυψουν,οτι και να χαλασει,οποια φημη και να ακουστει ειναι τροφη για τους δημοσιογραφους να εφευρουν σεναρια συνομοσιας.

Ο ορος μαυρη τρυπα πουλαει,απο την οικονομια μεχρι στην φυσικη.Πουλαει περισσοτερο απο το να πεις οτι ενα σωματιδιο τρακαρε με ενα αλλο και προεκυψε ενα τριτο.

Μην ξεχναμε το μεγεθος και το κοστος αυτης της κατασκευης.Μιας και αναφερθηκαν οι αποστολες στη σεληνη,και εκει ειχαμε πολλες αποτυχιες,και ακομα εχουμε σε εκτοξευσεις πυραυλων η στην λειτουργια διαστημοσυσκευων. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια διευκρίνιση για οποιον αγνοεί. Δεν είναι σενάριο συνωμοσίας ότι μπορεί να δημιουργηθεί μαύρη τρύπα από το πείραμα (εννοείτε σε κβαντικό επίπεδο/κλίμακα). Είναι πράγματι μια πιθανότητα να δημιουργηθεί.

Η θεωρία συνωμοσίας είναι ότι θα καταποιεί τον πλανήτη αυτή η τρύπα. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχε η γυναικα μου μια πολλυ ενδιαφερουσα σηζητηση με εναν απο τους Ελληνες που περνουν μερος στο πειραμα και καταθετω τα εξης:Οταν εγινε η ζημια ξεκινησανε να διορθωνουν τα μερη που χρειαζοντουσαν επισκευη αλλα συνεχεια αλλαζουν τα σχεδια και κανουν τροποποιησεις για καλυτερα αποτελεσματα στο πειραμα.(στο πειραμα περνουν μερος και θεωρητικοι και πειραματιστες,οποτε καταλαβενετε ολοι οτι απο την θεωρια στην πραξη υπαρχουν μικρες καθυστερησεις και αλλαγες σχεδιων).Για τις μαυρες τρυπες εχω να πω οτι ειναι πολλλλλλη μικρα τα μεγεθη που θα δημιουργηθουν και οτι αυτο που θα κανουν στο εργαστηριο γινετε στην φυση καθημερινα χωρις κανενα προβλημα.Ενα ακομα αξιοσημειωτο γεγονος ειναι η ρωσικη αποστολη η οποια εχει το δικο τις εργαστηριο και κανεις δεν ξερει τι ειδους πειραματα και τι ειδους μελετες εχουν να κανουν(πεπλο μυστηριου η ρωσοι).Δευτερο αξιοσημειωτο γεγονος τα πηγαδακια και η σηζητησεις το θεωριτικων με "καφεδακια"και ατελειωτες ωρες αναλυσεων η οποιες επιρεαζουν σε καθημερινη βαση τα αποτελεσματα και τις κατασκευες επισκευες των πειραματικων.

Αυτα εχω να καταθεσω

ΥΓ Επισης εχω ανοιχτη προσκληση για εμενα και την γυναικα μου στα εργαστηρια του cern την ημερα του που θα γινει το πειραμα τον Οκτωμβριο πιστευω να ειναι μια καλη εμπειρια και να δουμε και να ζησουμε απο κοντα γεγονοτα που θα αλλαξουν το ρουν τις ιστοριας.(Οσο μπορουμε να καταλαβουμε φυσικα απο αυτα που βλεπυμε στις οθονες.)

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τους Ρώσους. Στο Cern δηλαδή μπορείς να κάνεις εθνικά πειράματα και να μην γνωστοποιείς τι μελετάς?

Κάπου είχα ακούσει για ένα πολύ περίεργο υλικό που είχαν φέρει οι Ρώσοι και είναι πολύ κρίσιμο για την αποτύπωση των αποτελεσμάτων από την σύγκρουση. το παρομοίαζαν με κάτι διάφανες αλλά με ιδιότητες μετάλου. Γνωρίζεις κάτι?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου είχα ακούσει για ένα πολύ περίεργο υλικό που είχαν φέρει οι Ρώσοι και είναι πολύ κρίσιμο για την αποτύπωση των αποτελεσμάτων από την σύγκρουση. το παρομοίαζαν με κάτι διάφανες αλλά με ιδιότητες μετάλου. Γνωρίζεις κάτι?

 

Το ειχα ακουσει και γω αυτο φιλε μου,αλλα ποτε δεν μπορεσα να μαθω κατι παραπανω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κάποιος ιστοχώρος απ’ όπου να μπορούμε να ενημερωνόμαστε τακτικά σχετικά με την εξέλιξη αυτού του σπουδαίου πειράματος;

 

Αν υπάρχει κάποια έγκυρη πηγή καλό θα ήταν να την γνωρίζουμε όλοι, ώστε να αποφεύγουμε μερικές άλλες πηγές που δεν πηγάζουν «πόσιμο νερό» αλλά δηλητήριο παραπληροφόρησης…

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα ακομα αξιοσημειωτο γεγονος ειναι η ρωσικη αποστολη η οποια εχει το δικο τις εργαστηριο και κανεις δεν ξερει τι ειδους πειραματα και τι ειδους μελετες εχουν να κανουν(πεπλο μυστηριου η ρωσοι).

To πιθανότερο είναι ψάχνουν να βρουν τροπους να τελειοποιησουν τις κοσμοσφαιρες τους. Εμπαινε Πουτιν!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Εχουμε κανενα νεο απο το .... παλιο CERN ??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης