Jump to content

Ζωντανές εξ αποστάσεως παρατηρήσεις Αστεροσκοπείου Σκίνακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί Φίλοι νομίζω είναι ενδιαφέρον.

 

 

Εκδήλωση με θέμα:

«Ζωντανές εξ αποστάσεως παρατηρήσεις Αστεροσκοπείου Σκίνακα» στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω.

 

Την Τρίτη 21 Ιουνίου 2005, στις 20:00, στο αμφιθέατρο του 6ου Ενιαίου Λυκείου Αιγάλεω (πρώην Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο), ΕΚΦΕ Αιγάλεω, Μίνωος και Προόδου 1, Αιγάλεω (παραπλεύρως ΤΕΙ Πειραιά),θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με θέμα: «Ζωντανές εξ αποστάσεως παρατηρήσεις Αστεροσκοπείου Σκίνακα».

Η εκδήλωση θα αρχίσει με παρουσίαση του Αστεροσκοπείου Σκίνακα από τον Διευθυντή του, Αναπληρωτή Καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Ιωάννη Παπαμαστοράκη, θα ακολουθήσει προβολή βιντεοκλίπ για τον έναστρο ουρανό και στην συνέχεια μέσω τηλεχειρισμού του τηλεσκοπίου των 1,3 μέτρων και των οργάνων αστρονομικών παρατηρήσεων του Αστεροσκοπείου Σκίνακα, σε συνδυασμό με τηλεδιάσκεψη με τους αστρονόμους του Αστεροσκοπείου, θα παρατηρήσουμε σπειροειδή γαλαξία, πλανητικό νεφέλωμα, σφαιρωτό σμήνος κ.ά. Το Αστεροσκοπείο Σκίνακα βρίσκεται στην κορυφή Σκίνακα του Ψηλορείτη σε υψόμετρο 1750 μέτρα και διαθέτει το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο της Ελλάδος (διάμετρος κυρίως κατόπτρου 1,3 μέτρα).

Την εκδήλωση οργανώνουν το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Αιγάλεω, το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας – Αστεροσκοπείο Σκίνακα και η Ελληνική Συντονιστική επιτροπή του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο Ι» (Science on Stage I), υπό την αιγίδα της Γ’ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας.

Για πληροφορίες: Ευγενία Τσιτοπούλου, Υπεύθυνη Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω και υπεύθυνη της Ελληνικής Συντονιστικής Επιτροπής του προγράμματος «Οι Φυσικές Επιστήμες στο Προσκήνιο Ι». ΤΗΛ: 2105441533 , FAX: 2105441255, email: mail@ekfe-aigaleo.att.sch.gr.

 

Η εκδήλωση είναι ανοικτή για το κοινό για παιδιά από 7 έως 107 και βάλε ..

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον! Σκέπτεται να πάει κανείς από το forum ? Άντε να τα πούμε και από κοντά :)
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το σκέφτομαι, αλλά την τελευταία φορά που είδα εικόνες απο μεγάλο τηλεσκόπιο, ήθελα να πετάξω το δικό μου.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παύλο ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Μιχάλη σκέφτομαι σοβαρά να είμαι εκεί παρόλο τις κάποιες

υποχρεώσεις που έχω την συγκεκριμένη μέρα, για να

καταλάβεις την τρελά μου είχα πάει στο Σκίνακα (όταν είχα

κατεβεί στο νησί το τελευταίο καλοκαίρι)μόνο και

μόνο για να δω το αστεροσκοπείο της Κρήτης και

να βγάλω φωτογραφίες(και για την

διαδρομή βέβαια η οποία είναι υπέροχη :wink: ).

Έχεις ανέβει προς τα εκεί? η θεά είναι μαγευτική!! 8)

Φαντάζομαι μαγευτική θα είναι και η θεά μέσα

από το προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου 8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λευτέρη, ήταν να ανέβω πρίν από κάποια χρόνια αλλά ακυρώθηκε τελευταία στιγμή :( Στον Ψηλορείτη δεν έχω ανέβει παρά μόνο στα Ανώγεια (Ωραίο μέρος). Έχω βέβαια ανέβει στα δικά μας βουνά (Λασίθι) στα +2000 m , όπου και έπαθα πλάκα με την θέα. Λές και είμουνα σε αεροπλάνο. Αν μπορούσα να πάω εκεί με ένα τηλεσκόπιο το βράδυ πιστεύω ότι δεν θα ήθελα να κατέβω ποτέ :) Τώρα το καλοκαίρι θα δοκιμάσω να πάω με κύαλια... (Στο ανέβασμα είσαι ένα κλικ από το να χρησιμοποιείσεις σκοινί :shock: οπότε ξέχνα το περιττό βάρος)

Anyway εγώ σκέπτομαι να πάω την τρίτη ...θα δείξει.

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα είμαι εκεί και θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά. Καλό θα ήταν να είχαμε ένα αναγνωριστικό τα μέλη του forum για να αλληλοεντοπιστούμε εύκολα. Θα πρότεινα γαρύφαλλο στο πέτο :) αν ήταν άλλες εποχές......

Ρίξτε καμμιά ιδέα. :idea:

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παυλο,

 

Πολυ ενδιαφερουσα η περιγραφη ... για το αστεροσκοπειο εννοω και οχι τα γαρυφαλλα. :lol:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα ηθελα πολυ να ημουν εκει γιατι αναφερεται σε κατι που μου αρεσει υπερβολικα,το αστεροσκοπειο,και επισης ειναι απο τα δικα μου μερη στη Κρητη.

 

Εχω παει στον Σκινακα και εχω δει το τηλεσκοπιο απο κοντα και ενταξει,εμεινα με ανοχτο το στομα.... :shock:

 

Οι ανθρωποι που εργαζονται εκει ειναι καταπληκτικοι γιατι παρολο που πηγα στο ξεκαρφωτο μου εδειξαν το τηλεσκοπιο κ με αφησαν να βγαλω φωτογραφιες.

 

(Αλλα ο αερας που ειχε οταν πηγα παραλιγο να με εκανε χαρταετο!!! :P )

 

Θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε ο Michalis για την θεα απο ψηλα...

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοσοφικό σχόλιο : Συζητάτε εσείς και αφήστε εμάς να "ζηλεύουμε" από μακρυά.....

Καλό είναι να υπάρξουν συναντήσεις και γνωριμίες. Καλή επιτυχία.

Μπράβο και στην σκέψη (καλό θα ήταν να δοκιμάσουμε και εμείς λόγω απόστασης και μετά να ζηλεύετε εσείς !!!!) και στην διοργάνωση. Μερικές φορές η τεχνολογία μας φέρνει πιό κοντά, μετά είναι στο χέρι του καθενός να προχωρήσει παραπέρα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι,

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι κι εγώ εκεί "...την μεγαλύτερη ημέρα του χρόνου, Τρίτη 21 Ιουνίου 2005..." (κατά τα λεγόμενα της Τζένης)

Ελπίζω να πούμε και δυο κουβέντες μεταξύ μας!

 

Όσον αφορά το θέμα της αναγνωρισιμότητας μεταξύ μας, (τριαντάφυλλα, γαρύφαλλα, κλπ άνθη) θα πρότεινα μεταλική καρφίτσα με σήμα το Astrovoxaki. Κατ' επέκταση (μεγαλόπνοο σχέδιο), ο Ανδρέας να οργανώσει ένα διαγωνισμό-δημοψήφισμα για τη σχεδίαση ενός νέου λογότυπου-σήματος για το Astrovox και τα μέλη του, κατά τα πρότυπα της ομάδας hellasweather yahoo group (βλέπε http://www.periz.dial.pipex.com/sticker/poll.htm). Έτσι θα μπορούσε να είναι ένα αυτοκόλητο για το αυτοκίνητο, σήμα σε μπλουζάκι, κλπ

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δουλεύει το Link: χωρίς την παρένθεση:

 

http://www.periz.dial.pipex.com/sticker/poll.htm

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε skywalker ποτέ είχες πάει στο αστεροσκοπείο και

τι ώρες? γιατί όταν είχα πάει εγώ ήταν κλειστό :cry: και έρημο και δεν

μπόρεσα να μπω μέσα :cry: .

Σίγουρα πάντως θα ξαναπροσπαθήσω :wink: .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λευτερη εχει μια ταμπέλα αποσο θυμαμαι χαμηλα πριν στριψεις για το αστεροσκοπειο και λεει ποτε ειναι ανοιχτο στο κοινο.Ειχα παει παλαιοτερα μεσημερι χωρις να ηταν μερα κ ωρα επισκεπτηριου.

Απλα ηταν ενα συνεργειο απο το ΙΤΕ(ιδρυμα τεχνολογιας κ ερευνας) το οποιο τοτε εκανε κατι επισκευες στον θολο.Ετσι τους βρηκα και εγω εκει 8)

 

Αν τηλεφωνησεις σε καποιον αρμοδιο,πιστευω θα στα πουν ολα!

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

hello. To provlima den einai to simerino fegari , auto kseperniete eukola sxetika , koitas 180moires apo tin alli pleura ... pou leei o logos ... To provlima einai oti to vouno exei ena skoufaki apo sinefa an k oi prognoseis lene oti 2100 den tha exei tpt ...

 

Antonis

--

Antonis Manousakis

--

Many photons died to bring you this information

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρει κανείς ποιές είναι οι τελευταίες προγνώσεις για τον ψηλορείτη?? Θα έχει καλό καιρό ?? Επειδή προέκυψε μια υποχρέωση, να μην πάω άδικα στο Αιγάλεω και δεν δώ 'πράμα' :lol: (το είπα και το Κρητικό μου)
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις Η όλη εκδήλωση... Το σύστημα λειτούργησε, και λειτούργησε καλά. Αν και ο Παπαμαστοράκης μου φάνηκε λίγο ψυχρός προς τους ερασιτέχνες. Βασικά το επιτελείο των συνεργατών του μου έκανε άριστη εντύπωση, όχι τόσο ο ίδιος.

 

πχ.

Μας έδειξε το Ring Nebula χωρίς να φαίνεται ο κεντρικός αστέρας (επιεικώς απαράδεκτο). <και είχαν πάνω το Ηα, και είχαν φύγει εμφανώς πολύ μακριά από την εστία>

προηγουμένως στο Owl (M97) δε μίλησε καν για κεντρικό αστέρα.

 

Δήλωσε ότι "δεν έχει ενδιαφέρον να παρατηρεί κανείς αστέρες διότι "είναι όλοι ίδιοι στο μάτι""

 

Δήλωσε ότι για να δεί κανείς αντικείμενα με ένα "εμπορικό" τηλεσκόπιο πρέπει να φύγει μακριά από τις πόλεις (και για τους πλανήτες?)

 

Δεν ήξερε, σε ερώτηση κάποιου από το κοινό, ποιος αστέρας ήταν χθες κοντά στη Σελήνη. Μα φυσικά ο Αντάρης.

 

Φάνηκε ότι ήταν άσχετος με τα φάσματα αστέρων. Όταν από την Κρήτη μας έδειξαν το φάσμα που πήραν από τον αστέρα HR 5501 , σε ερώτησή μου απέφυγε καν να εκτιμήσει ούτε στο περίπου το φασματικό του τύπο. Εγώ είδα αμέσως χαρακτηριστικό σχήμα καμπύλης συμμετρικό-γραμμή Ηα έντονη-γραμμή Ηβ καλούτσικη και σε δευτερόλεπτα το εκτίμησα φασματικού τύπου Α (μάλιστα εμμέσως του το ανέφερα). Δε μου απάντησε καν στην ερώτηση "Πόσο χρόνο στο περίπου χρειάζεστε να κάνετε μια χονδρική εκτίμηση φασματικού τύπου, από τη στιγμή που δείτε την καμπύλη?"

Τώρα που επέστρεψα σπίτι, μπήκα στο Ιντερνετ και έλεγξα: όντως, ο αστέρας HR5501=HD129956=108 Virginis είναι φασματικού τύπου Β 9,5 δηλαδή, τύπου Α παρά γουρουνότριχα!!! Ε, ρε εμείς οι ερασιτέχνες τα ξέρουμε καλύτερα μου φαίνεται!

 

Και στο τέλος, ενώ συζητούσα με τη διοργανώτρια κ. Τσιτοπούλου να συνδιοργανώσουμε ένα παρόμοιο event με ερασιτεχνικά τηλεσκόπια για το κοινό, έτυχε να ακούει ο Παπαμαστοράκης, τον ρωτάω "πώς σας φαίνεται η ιδέά;" και δεν απάντησε κάτι σαφές. Μάλλον του μπήκα στο μάτι με τις συνεχείς ερωτήσεις.

 

Σόρυ που έβγαλα λίγη (;) κακία, αλλά τα πήρα λίγο. Οι γενικές εντυπώσεις μου ήταν πολύ καλές. και συγχαίρω τους διοργανωτές, τους ανθρώπους του Σχίνακα, τον κ. Παπαμαστοράκη φυσικά και τους συνεργάτες του γιατί απέδειξαν ότι ένα τέτοιο εγχείρημα και εφικτό είναι και επιτυχημένο.

 

Παύλο ποια είναι η δική σου ματιά για όλ' αυτά;

 

Βαγγέλης Τσάμης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βαγγέλη ήσουν ο κύριος με το μπλε πουκαμισάκι έτσι :?: καλά σε κατάλαβα :lol: :lol:

Έχεις δίκιο για όσα είπες, αν και δεν μπόρεσα να περιμένω για την φασματογράφηση

γιατί φοβόμουν ότι δεν θα τα κατάφερναν(δεν είχα χρόνο εξάλλου),με την δουλεία που ετοίμασαν οι κύριοι

πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι, η παρουσίαση ήταν αυτή που ήταν αρκετά ερασιτεχνική.

Φαινόταν λίγο απροετοίμαστοι για ερωτήσεις κάποιων που έχουν γνώσεις στο αντικείμενο.

Πάντως θα πρέπει να δείξουμε επιείκεια στην κρίση μας γιατί το ότι η παρουσίαση ήταν

κομμάτι ερασιτεχνική δεν σημαίνει ότι οι γνώσεις των κυρίων είναι λίγες.Πιστεύω ότι γνωρίζουν

τα πράγματα σε βάθος και για το λόγο αυτό μερικές φορές δυσκολεύονται να μιλήσουν

σε απλό κοινό(το να προσαρμόσεις μεγάλες γνώσεις σε ποικίλα μυαλά θέλει τέχνη πόσο μάλλον

όταν δεν ξέρεις το επίπεδο του κοινού).

Γεγονός είναι ότι δεν είχαν προετοιμάσει χρόνους έκθεσης(πρόβα) (2 sec των ΔΙΑ με τέτοιο μέγεθος!!), αντικείμενα στον ουρανό κτλ. κάτι

που θα έπρεπε να γίνει νωρίτερα ώστε να κερδίσουμε χρόνο (αφού είχαν την αίσθηση ότι η παρουσίαση γίνεται σε κοινό που δεν γνωρίσει

το αντικείμενο, πως είναι δυνατόν να έχουν απαίτηση από τον κόσμο να τους πει τι θέλουν να δουν :? ).

Αξίζουν συγχαρητήρια πάντως στους κύριους που συνέβαλαν για τη παρουσίαση και μακάρι να συνεχίσουν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς Λευτέρη! Βέβαια ήμουνα ήδη με παρέα, βρήκα και δυο φίλους εκεί και δεν έψαξα για άλους φίλους του Astrovox.

 

Έχεις δίκιο, όπως και ο Παύλος, ήταν μια μαγική βραδια! Στο προηγούμενο μύνημα ανέφερα πολλά αρνητικά, όμως τα θετικά ήταν περισσότερα. Τέτοια εγχειρήματα έχουν πολλά να προσφέρουν και ειλικρινά, θεωρώ ότι και το χτεσινό θα έπρεπε να είχε διαφημιστεί κατάλληλα ώστε να είναι πολύ μεγαλύτερο το κοινό για να απολαύσει κάτι που σπάνια έχει την ευκαιρία να συμμετέχει. Ιδίως θα ήθελα μεγαλύτερη προσέλευση μαθητών λυκείου.

Πάντως η Τζένη Τσιτοπούλου είναι πολύ δραστήρια και ετοιμάζει και άλλες εκδηλώσεις αστρονομικού ενδιαφέροντος. Σε κάποιες από αυτές ίσως συμμετέχω κι εγώ ή η ΕΑΕ με τηλεσκόπια.

 

Βαγγέλης.

 

ΥΣ: Πάντως έστειλα e-mail στον κ. Παπαμαστοράκη για τον HR 5501!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην παρέα.

Λοιπόν Βαγγέλη νομίζω ότι καθόσουν πίσω μου και αριστερά μου. Έκανα το σχόλιο για τον τρίποδα στα κυάλια και ζήτησα να δούμε τον Whirpool.

Αν και είχα βάλει ένα αυτοκόλητο με το ASTRΟVOX στο μπέζ γελεκάκι μου για να αναγνωριστούμε δεν τα καταφέραμε. Φαίνεται μας συνεπήρε η όλη κατάσταση.

Λοιπόν η γνώμη μου, αν και είμαι νέος σχετικά στο χώρο ( ακόμη είμαι χωρίς τηλεσκόπιο αξιώσεων- περιμένω μέσα στην βδομάδα ή την επόμενη ένα φακό από Αμερική), είναι θετικότατη για το σύνολο της προσπάθειας.

Όσον αφορά τον κο Παπαμαστοράκη, επειδή τον είχα και καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (80-84), και τον γνωρίζω από τότε αρκετά καλά, έχω να πώ ότι στον τομέα του είναι αυθεντία.

Θέλει να εξηγεί τα πάντα όσο το δυνατόν πιο απλά μπορεί. Δεν θα ξεχάσω που μετά από κάποια απορία μου, με είχε σχεδόν τρεις ώρες μετά το μάθημα και μου εξηγούσε και μου εξηγούσε και το ένα έφερνε το άλλο και το άλλο....... και αυτό έγινε πολλές φορές μέσα σ'εκείνο το εξάμηνο που έκανα Αστροφυσική.

Όμως χθες μην γνωρίζοντας το επίπεδο του κοινού ( συμφωνώ με τον Λευτέρη) και μετά από κάποιες "αστείες" ,για κάποιον που γνωρίζει μερικά πράγματα, ερωτήσεις που του έγιναν στην αρχή, πιστεύω ότι κατέληξε σε λάθος συμπεράσματα για το ακροατήριο του.

Οπότε οι δικές σου ερωτήσεις πρέπει να τον εξέπληξαν, ήταν μη αναμενόμενες, και δημιουργήθηκαν τα όσα ανέφερες.

Πάντως θυμάσαι ότι δήλωσε ότι όταν είχε κοιτάξει μέσα από ένα 14" CELESTRON κάποιου ερασιτέχνη είχε εκπλαγεί από την εικόνα που είδε.

 

Εγώ όπως είπα και πριν ενθουσιάστηκα, άλλωστε δεν έχω ακόμη μεγάλη εμπειρία ( με θεωρώ ακόμη ερα. αστρο. :lol: :lol: :lol: και όχι ερασιτέχνη αστρονόμο ακόμη ) και κάθε τι τέτοιο με συναρπάζει. Ήταν η πρώτη φορά που "έβλεπα" χωρίς τα κυάλια μου και το 1,5" :!: :!: :!: τηλεσκόπιο ιδιοκατασκευής μου.

Θα ήθελα πολύ να συμμετάσχω και εγώ στην προσπάθεια που ανέφερες, με την κα Τσιτοπούλου.

 

Πιστεύω να τα πούμε σύντομα και από κοντά.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως θυμάσαι ότι δήλωσε ότι όταν είχε κοιτάξει μέσα από ένα 14" CELESTRON κάποιου ερασιτέχνη είχε εκπλαγεί από την εικόνα που είδε.

Παυλο,

 

Ευχομαι να εννοεις οτι ειχε μια ευχαριστη εκπληξη οσον αφορα το C14. Και εγω εχω το ιδιο τηλεσκοπιο και μιλαμε για ΕΡΓΑΛΕΙΟ!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ευχαρίστως Παύλο να τα πούμε από κοντά, μέρα ή νύχτα παρατήρησης. Όσο για το event από Σεπτέμβρη, οκ.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης