Jump to content

η Σελήνη συρρικνώνεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στοιχεία που δείχνουν ότι η Σελήνη έχει συρρικνωθεί κατά 100 μέτρα στο πρόσφατο γεωλογικό παρελθόν σε μία διαδικασία που ίσως συμβαίνει ακόμη και σήμερα έφερε στο φως αμερικανικό σκάφος που χαρτογραφεί με λεπτομέρεια το έδαφος του φυσικού μας δορυφόρου.

 

Η συρρίκνωση, εξηγούν επιστήμονες της NASA, οφείλεται στην αργή ψύξη και συρρίκνωση του πυρήνα της Σελήνης που προκαλεί και τη συρρίκνωση της επιφάνειας και δημιουργεί ρήγματα στην επιφάνεια.

 

Τα στοιχεία του Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), (σημ. Σεληνιακός Αναγνωριστικός Δορυφόρος της NASA) που δημοσιεύονται στην έγκυρη επιθεώρηση Science, δείχνουν μεταβολές στην επιφάνεια της Σελήνης που δεν είχαν εντοπιστεί παλαιότερα γιατί έχουν πολύ μικρό μέγεθος (ένα με δύο χιλιόμετρα) για να είναι ορατές από τη Γη.

 

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231055847

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το είπαν και στις ειδήσεις αν και πρώτη φορά το ακούω. Εγώ έχω ακούσει και ότι απομακρύνετε 2 εκατοστά το χρόνο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αυτό.

Ότι κι αν υπάρχει εκεί έξω θα το ανακαλύψούμε εμείς οι ερασιτέχνες ατρονομοι.

http://photosbyraphail.webs.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συρρίκνωση, εξηγούν επιστήμονες της NASA, οφείλεται στην αργή ψύξη και συρρίκνωση του πυρήνα της Σελήνης που προκαλεί και τη συρρίκνωση της επιφάνειας και δημιουργεί ρήγματα στην επιφάνεια.
Με το που ακουσα τον τιτλο αυτο ηταν το πρωτο πραγμα που σκέφτηκα, αφου λογω της τήξης ειναι λογικο να δημιουργιθουν αρκετά κενα...

 

Ναι το είπαν και στις ειδήσεις αν και πρώτη φορά το ακούω. Εγώ έχω ακούσει και ότι απομακρύνετε 2 εκατοστά το χρόνο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αυτό.

Ναι Ραφαήλ, ειναι αληθεια...αλλα ειναι τοσο μικρη η απομάκρυνση απου οταν θα ερθει το τελος της Γης (λογικα οταν ο ηλιος θα γινει κοκκινος Γιγαντας) η Σεληνη θα ειναι ειναι ακομα Διπλα μας...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ακούσει και ότι απομακρύνετε 2 εκατοστά το χρόνο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αυτό.

 

Και εγω το εχω ακουσει σε ενα ντοκιμαντερ αλλα ειναι διαφορετικο απο αυτο που λεει ο George Makris

 

Φαινεται οτι σε πολλα (πολλα ομως) χρονια ο μοναδικος φυσικος δορυφορος μας θα χαθει αφηνοντας τη Γη να περιπλανιεται μονη στο ηλιακο συστημα (αν εχει επιβιωσει μεχρι τοτε η γη-τοσο απο τον ηλιο οσο και απο την ιδια την ανθρωποτητα-....)

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σεληνη ελκεται απο τη Γη και αντιστροφως. Το μονο που κραταει την σεληνη απο το να πεσει πανω μας ειναι η περιφορα της γυρω απο εμας. Η ταχυτητα αυτης της περιφορας λογω τριβων (ναι, ακομα και εκει) συνεχως μειωνεται με αποτελεσμα καποια στιγμη η σεληνη να πεσει στη Γη με την προυποθεση βεβαια οτι η γη θα υπαρχει ακομα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σελήνη απομακρύνετε από τη γη σίγουρα. Όταν η σελήνη ήταν κοντά στη γη είχαμε άλλα γεγονότα η γη γύριζε ποιο γρήγορα ,είχαμε παγετώνες, ξηρασίες, μεγαλύτερες παλίρροιες ,και στις εκλείψεις κάλυπτε τον ήλιο 110% τώρα σιγά σιγά έχουμε δακτυλιοειδείς εκλείψεις και στις ολικές βλέπουμε το στεφάνι και όσο απομακρύνετε από τη γη δεν θα έχουμε εκλείψεις όχι εμείς βεβαία, αλά οι επερχόμενες γενιές εις τους αιώνες.

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με την συρρίκνωση της Σελήνης...

Γιατί συναντάμε και τίτλους σαν τον παρακάτω:

"Η Σελήνη συρρικνώνεται σαν... μπαγιάτικη πατάτα"

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=38775&catid=7

:)

 

 

Η Σελήνη συρρικνώνεται... και το Σύμπαν διαστέλλεται...

Παρακολουθώντας το δελτίο της ΝΕΤ προχθές, είχε δύο θέματα στο επιστημονικό ρεπορτάζ. Το 1ο θέμα που έπαιξε ήταν το ότι η Σελήνη συρρικνώνεται. Το θέμα έλεγε ότι οι επιστήμονες ανακάλυψαν με την βοήθεια φωτογραφιών από τον Lunar Reconnaissance Orbiter, ότι η περιφέρεια της Σελήνης έχει μικρύνει κατά 100 μέτρα τα τελευταία 800 εκατομμύρια χρόνια. Λογικό θα έλεγα εγώ, αφού η Σελήνη δεν έχει κάποια εσωτερική πηγή θερμότητας και άρα πρέπει να ψύχεται σταδιακά, πράγμα που οδηγεί σε μείωση του όγκου της. Το ενδιαφέρον, κατά την γνώμη μου, της είδησης είναι ουσιαστικά η επιτυχία του Lunar Reconnaissance Orbiter στο να ανιχνεύσει τα σχετικά μορφολογικά χαρακτηριστικά στην επιφάνεια της Σελήνης, που σημαίνει ότι κάνει πολύ καλή δουλειά στην χαρτογράφησή της.

Και για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή προοπτική,

100 μέτρα είναι η συρρίκνωση της περιφέρειας,

10,000 χιλιόμετρα είναι η περιφέρεια,

περίπου 800,000,000 χρόνια ο χρόνος, άρα έχουμε

100/10,000,000 = 1/100,000 = 0.00001 φορές μίκρυνε η περιφέρεια, με ρυθμό

100/800,000,000 = 1/8,000,000 = 0.000000125 μέτρα το χρόνο.

Για σύγκριση, η ατομική διάμετρος του υδρογόνου είναι περίπου 0.000000000025 μέτρα, δηλαδή η συρρίκνωση είναι 5000 φορές μεγαλύτερη από την ακτίνα του υδρογόνου, ή αλλιώς το μικρότερο μέγεθος ανθρώπινης τρίχας είναι περίπου 136 φορές μεγαλύτερο από την συρρίκνωση.

 

Η πλάκα είναι ότι, από ότι μου είπε ο αδελφός μου, το δελτίο του STAR το έπαιξε το θέμα σαν να ήταν το φεγγάρι έτοιμο να εξαφανιστεί από μέρα σε μέρα. LOL

 

Το δεύτερο θέμα που ακολούθησε αμέσως μετά την είδηση για τη Σελήνη ήταν κάτι του style ότι το Hubble ανακάλυψε πρόσφατα ότι το Σύμπαν Διαστέλλεται. Μπούρδες... προφανώς η είδηση θα ήταν κάτι σχετικά με επιταχυνόμενη διαστολή ή κάτι τέτοιο, αφού η διαστολή του Σύμπαντος έχει παρατηρηθεί από το 1920-1930. Τελικά έτσι όπως παρουσιάστηκε το συγκεκριμένο θέμα, χάθηκε η πληροφορία σαν να έπεσε μέσα σε μία Μαύρη Τρύπα. Την Μαύρη Τρύπα των ΜΜΕ :P

http://mavro-oxi-allo-karvouno.blogspot.com/2010/08/links.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης