Jump to content

Ολική έκλειψη Σελήνης 15 Ιουνίου 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μάλλον. Θα μαζευτουμε από την Αστρονομικη Εταιρία διάφορα μέλη για δημόσια παρατήρηση δεν ξέρω παραπάνω στοιχεία.
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ θα είμαι εκεί με το τηλεσκόπιο μου.

Μιχάλη,στην Κέρκυρα θα γίνουν εκδηλώσεις?????

Ναι Μάκη, θα υπαρξουν άτομα της Εταιρείας τα οποιά θα είναι στην Σπινάδα ώστε να δείξουν μέσα απο τηλεσκόπια την Ολική Εκλειψη και να ενημερώσουν σχετικά με αυτήν.

 

Απλά δεν έχουμε βγάλει ενημερωση ακόμα γιατι ουσιαστικά θα υπαρξουν δυο σημεία,ένα για Δημόσια Παρατήρηση και ένα για φωτογραφιση έξω απο την πόλη ώστε να φωτογραφίσουμε την Εκλειψη πάνω απο αυτην παλαια πόλη της Κέρκυρας (αλλά ακόμα λίγο το ψαχνουμε)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν μας τα χαλάσει ο καιρός, η εταιρία αστρονομίας και διαστήματος Βόλου και ο Δήμος Σκοπέλου θα διοργανώσουν αστροβραδιά για την παρατήρηση της έκλειψης. Θα υπάρχουν 3 τηλεσκόπια, ένα 5¨ MEADE 2130 ένα 6¨ BRESSER και ένα 11¨ CELESTRON C. Kαι πολύ πιθανόν να ανακοινωθεί ένα ξεχασμένο θέμα που εδώ και 10 χρόνια έμεινε θαμμένο στα συρτάρια του Δήμου. Από πληροφορίες που είχα, το έφερα στην επιφάνεια. Υπάρχει προμελέτη για τη δημιουργία ΟΥΡΑΝΟΣΚΟΠΙΟΥ στη Σκόπελο . μίλησα με τον καινούριο Δήμαρχο και το βρίσκει πολύ θετικό μάλιστα ένας από τους καλεσμένους στη εκδήλωση είναι και ο συντάξας την προμελέτη ο κ. Σπύρος Κάνουρας την οποία έχω στα χέρια μου. Για το θέμα αυτό θα επανέλθω σύντομα.

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας "Ωρίων" θα διοργανώσει παρατήρηση της ολικής έκλειψης Σελήνης την Τετάρτη 15/6 στις 22:00 από την πλατεία δίπλα στο mare mare, στην οδό Ηρώων Πολυτεχνείου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως η πρόβλεψη καιρού για την Ελλαδίτσα φαίνεται καλή. Με το αζιμούθιο ΄της Σελήνης καλά πάμε, λίγο με το ύψος μένει να δούμε γιατί θα ανατείλει μεταξύ του Παναχαϊκού που χαμηλώνει ΝΑ και του Ομπλού που υψώνεται στο νότο. Είπαμε να μην μεταναστεύσουμε στην έκλειψη.

 

Δύσκολα! Οι προβλέψεις λένε...συννεφιά! :evil: :( Τουλάχιστο για τη περιοχή της Αλεξανδρούπολης, αλλά και απ΄ότι βλέπω στο σύστημα Ποσειδών μέχρη μεσημέρι 14/6/11 δείχνει παντού συννεφιά. Ας ελπίσουμε ότι μέχρη τότε θα αλλάξει η πρόγνωση. Πάντως όπως και να έχει το πράγμα, πάλι με τη ψυχή στο στόμα θα μας έχει ο παλιόκαιρος!

Μήπως τελικά να μεταναστεύσουμε; :-k

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

Η Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας ενημερώνει τα μέλη και τους φίλους της ότι το βράδυ της Τετάρτης 15 Ιουνίου 2011 θα είναι ορατό και από το νησί μας το φαινόμενο της Ολικής Έκλειψης Σελήνης.

Το φαινόμενο θα ξεκινήσει με την ανατολή της Σελήνης στις 08:50 το βράδυ και θα διαρκέσει έως τις 01:00.

Η Ομάδα Παρατήρησης της εταιρείας διοργανώνει παρατήρηση και φωτογράφηση του φαινομένου.

Η παρατήρηση του φαινομένου θα γίνει στην περιοχή Ακταίον της Πάνω Πλατείας από τις 8:30 το βράδυ.

Θα υπάρχουν τηλεσκόπια για την ελεύθερη παρατήρηση της έκλειψης, ενώ μέλη της Ομάδας Παρατήρησης θα ενημερώνουν για το φαινόμενο με προβολή σχετικών διαφανειών.

 

Παράλληλα μέλη της ομάδας θα φωτογραφήσουν το φαινόμενο.

 

Οι εκδηλώσεις είναι ελεύθερες για το κοινό.

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την εταιρεία στα τηλέφωνα:

 

6948600670 κ. Σπύρο Χονδρογιάννη,

 

και

 

6944366010 κ. Κώστα Παπαδάτο

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος ενδιαφερεται για φωτογραφιση απο Αθηνα, νομιζω πως προσφερεται σαν θεμα ο Λυκαβηττος, περιπου απο το υψος Πατησιων κ Τοσιτσα, κοντα στο Μουσειο! Για ψαξτε το οι ειδικοι του google maps και των πυξιδων και πειτε! Αν και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειμαι επαρχια... :S[/img]

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος ενδιαφερεται για φωτογραφιση απο Αθηνα, νομιζω πως προσφερεται σαν θεμα ο Λυκαβηττος, περιπου απο το υψος Πατησιων κ Τοσιτσα, κοντα στο Μουσειο! Για ψαξτε το οι ειδικοι του google maps και των πυξιδων και πειτε! Αν και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειμαι επαρχια... :S[/img]

 

Φίλε Βαγγέλη έτσι και βρεθείς εκεί που λες (ειδικά στην Τοσίτσα) με εξοπλισμό και ειδικά βράδυ...θα σε κλέψουν μαζί με τον εξοπλισμό!! Έχεις περάσει τελευταία να δεις τι στοιχεία κυκλοφορούν;;; Ούτε να το συζητάς!!!!!! 8-[ :-$

Μακριά όσο πάει!! Ελάτε στο Θησείο καλύτερα, στο προαύλιο του Αστεροσκοπείου όπου και κόσμος θα υπάρχει και άπλετη ορατότητα...καλύτερα εκεί παρά στο κέντρο-γκέτο!! :|

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συζητηση δεν ειναι για εδω, αλλα δε θα υποκυψω στην ξενοφοβια και τη γκετοποιηση. Ας μη δωσουμε συνεχεια.

 

Συμφωνώ. Απλώς ήθελα να επισημάνω ότι τελευταία έχει αυξηθεί πολύ η εγκληματικότητα στα συγκεκριμένα μέρη και ένα τέτοιο εγχείρημα θα ήταν άκρως επικίνδυνο. Επίσης, δεν ανέφερα πουθενά καμία εθνικότητα, ούτε υπονόησα κάτι. Ο καθένας όμως είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του όταν πράττει κάτι τέτοιο, τέτοιες ώρες της νύχτας.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειπα να παει καποιος μονος του να στησει ολοκληρο αστεροσκοπειο! :) Αλλα μια φωτογραφικη με ενα μικρο τηλεσκοπιακη/τηλεφακο παει ευκολα και με ασφαλεια πιστευω.

 

Ας μην τρολαρουμε το thread, αν εχει καποιος να δωσει tips όσον αφορα την ιδανικη θεση στη γυρω περιοχη, (για φοντο τον αι γιωργη στο λυκαβηττο), ευπροσδεκτα. (Δεν εχω αστρο-γεω-λογισμικο εδω που ειμαι)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο λόφος Στρέφη έχει τον Άγιο Γεώργιο στις 152 μοίρες αζιμούθιο, το ίδιο με της Σελήνης στις 23:36 με ύψος 22μοίρες 40'. Εγώ θα το δοκίμαζα.

463945229_.thumb.jpg.f9e92735a6d2d5a19bff856e767a2380.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αστρονομικό φαινόμενο της ολικής έκλειψης της Σελήνης που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2011, θα είναι ορατό στον ουρανό της πόλης μας και το ΝΟΗΣΙΣ σας προσκαλεί για μια βόλτα στα αστέρια.

 

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης, όπου η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό, περιλαμβάνει:

 

19.00-21.30 Έκθεση αστροφωτογραφίας "Παρατηρητές του Χρόνου" του Λουκά Χαψή.

 

20.30-21.00 "Αναπαράσταση της έκλειψης και περιήγηση στον καλοκαιρινό νυχτερινό ουρανό" στο ψηφιακό Πλανητάριο από τον Σταύρο Αυγολούπη, καθηγητή Αστρονομίας ΑΠΘ.

 

21.00-24.00 Παρατήρηση της έκλειψης (έναρξη του φαινομένου στις 21.00 και λήξη στις 24.00) με τηλεσκόπια του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας και αστρικές διαδρομές στον ουρανό της πόλης με ξεναγό τον κύριο Αυγολούπη.

 

Παράλληλα, θα πραγματοποιηθεί στις 19.30 προβολή στο Πλανητάριο της ταινίας "Τα Θαύματα του Σύμπαντος" και θα είναι ανοιχτό το Μουσείο Τεχνολογίας. Η είσοδος τόσο για την προβολή στο Πλανητάριο, όσο και στο Μουσείο θα είναι με μειωμένο εισιτήριο

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρθε αυτό το email στον ΟΦΑ, και νομίζω οτι μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους:

 

Dear Astronomy Clubs / Astronomy Associations,

 

AstronomyLive.com is happy to invite you to promote your astronomy club / association and create interest by broadcasting the June 15th lunar eclipse live on AstronomyLive.com, which is visible in your country.

 

After searching the web, we found this email addresse as the main contact for your astronomy club / association. We would like to know if your club has members that may have interest in live broadcasting the lunar eclipse using (backyard) telescope and camera equipment (webcam, video camera). When broadcasting, visitors of your live broadcast will see your Astronomy Club name and link to your website, in this way promoting your astronomy club (see screenshot).

 

We would appreciate it very much if you forward this email to your astronomy club email list.

Registering is free, AstronomyLive.com is a non-commercial company. If interested; go to http://www.astronomylive.com, register and try the broadcast system. When planning to broadcast, please submit your name and club (and url) by replying to this email.

 

By helping out you will promote your club and support our science and education mission.

 

Please contact us too if you are interested in participating in AstronomyLive.com on behalf of your country.

 

Clear skies,

SJ Klieverik

Webmaster AstronomyLive.com

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλετε να παρακολουθήσετε live στο internet μέσα από το τηλεσκόπιο του Χάρη Καμπάνη μέλος της Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης, την Ολική Έκλειψη Σελήνης την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2011, (από τις 21:00 περίπου έως 24:00) μπείτε εδώ:

 

 

 

Alternately go to www.ustream.tv and search korinthos observatory and select

 

 

Ταυτόχρονα θα προσπαθήσει να κάνει streem και στο www.astronomylive.com .

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα μπει προχθές στο link του Χάρη και οφείλω να πω πως η ποιότητα απεικόνισης στο livestream του με τη Σελήνη είναι καταπληκτική!!! Μπράβο Χάρη αξιέπαινη προσπάθεια!

 

Αξίζει να δει κάποιος, που ίσως ατυχώς έχει συννεφιά στην περιοχή του, την έκλειψη από εκεί!! :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μετεο τα ειδατε :-note

Εγω το ειδα και δυστηχως προβλεπει κακοκαιρια σε ολη την Ελλαδα.Ελπιζω παντως στο γεγονος οτι το καλοκαιρι κανουν συχνα λαθος προβλεψεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εναλλαγές H και L βαρομετρικών πιέσεων. Κάποιοι θάναι τυχεροί και κάποιοι όχι. Όπου νάναι θα αρχίσει να μπαίνει στις προγνώσεις και το βράδυ της Τετάρτης. [-o<

http://forecast.uoa.gr/greek/dustindx.php

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ανησυχείτε για τον καιρό ο Φαρμακόπουλος είναι εδω!!

Κατά το Σαρος 130 το ανάγνωσμαααα Priest.gif

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δε τίθεται θέμα για την έκλειψη. Πείτε από τώρα ότι την είδατε. Farma speaking! Ήδη γίνονται δεήσεις για Αυστραλία.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου,

επειδή είμαι αποφασισμένος να κάνω τα πάντα για να μην υπάρχει συννεφιά,

η πατέντα μου ( ο συννεφοδιώκτης ) κι εγώ να είμαι καλά,

και στις 15 του μηνός την έκλειψη θα τη ...:shock: δώ !!!!

:cheesy:

.thumb.jpg.f2df03c44b15dd81c5642b63b56589e4.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης