Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοί,

Είμαι στην διαδικασία αγοράς του πρώτου μου τηλεσκοπίου και ύστερα από ψάξιμο έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα. Το Konusmotor 114 και το Celestron Firstscope 114.Νομίζω πως με αυτά τα τηλεσκόπια θα είμαι ικανός εκτός από πλανήτες να παρατηρήσω και μερικά deep sky αντικείμενα.Έχω όμως μεγάλο δίλημμα διότι αλού διαβάζω οτι το Konus είναι καλύτερο και αλλού το αντίθετο. Έχει κανείς καμμία συμβουλή;Ποιό πιστεύετε οτι θα με ικανοποιήσει περισσότερο; Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά...

 

Φιλικά,

Σταύρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταύρο, η ταπεινή μου άποψη είναι να αποφύγεις οτιδήποτε φέρει το όνομα Konus και να προσπαθήσεις να πάρεις τηλεσκόπιο με μεγαλύτερο άνοιγμα από 4,5 ίντσες, γιατί σύντομα θα διαπιστώσεις οτι έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες και θα ξαναψάχνεις για μεγαλύτερο. Με τα ίδια χρήματα λογικά μπορείς να πάρεις ένα dobsonian στις 6 ίντσες, ή και μεγαλύτερο. Μία εναλλακτική είναι να μην προχωρήσεις σε αγορά άμεσα, αλλά να περιμένεις κι άλλο μέχρι να μαζέψεις τα χρήματα που απαιτούνται για αγορά μεγαλύτερου τηλεσκοπίου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gia sou stavro. o rama exei dikaio simfono logo palioteris piras. poli grigora tha diapistwseis oti to 4,5" den tha sou einai arketo. toso gia ta deep sky objects oso kai gia tous planites logo mikrou barous, periorismenis estiakis apostaseis ktl. ekei pou tha "diafonisw" me ton rama einai pws tharw oti prepei na apofigeis kai to dobsonian afou exei altazimouthiaki stirixi. etsi den tha exeis tin dinatotita na briskeis antikeimena me sintetagmenes

(p.x kapoion komiti). genika ena tetoio tileskopio

den proagei kai poli kapoia stixeiodi douleia pou isws tha itheles na kaneis panw stin astronomia ektos ap'to na paratireis

apla ton ourano. bebaia kati tetoio einai stin krisi tou kathenos (gi'afto ebala exalou ta "" sto

"diafono")

 

kali epitixeia

 

jim

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την άμεση απάντησή σας.Σκέφτηκα το γεγονός ότι γρήγορα ίσως θα χρειαστέι να αναβαθμίσω ένα τέτοιο τηλεσκόπιο και λέω να στραφώ σε κάποιο μεγαλύερης διαμέτρου.Έχω υπ΄όψη μου το Skywatcher 130 ή 200.Αξίζει προσοχής κατα τη γνώμη σας;Τα οπτικά του είναι καλής ποιότητας;Να τονίσω ότι έχει μικρότερο εστιακό λόγο.Αυτό θα επιρρεάσει τις παρατηρήσεις μου προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;Σας ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σας καθότι είμαι νέος στο χώρο και χρειάζομαι πολύ από αυτήν images/smiles/icon_smile.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης