Jump to content

deep sky με μικρα τηλεσκοπια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να ανοιξουμε ενα θεμα ολοι εμεις με τηλεσκοπια μεχρι 5ιντσες για να δειξουμε τις δυνατοτητες των τηλεσκοπιων μας.ας τους δειξουμε τι μπορουν να κανουν τα μικρα οργανα.πολλα!!!!!!!!!.εγω εχω ενα 70μμ τηλεσκοπιο χωρις goto.αν δω οτι γραφετε κι εσεις θα σας γραψω ολες μου τις εμπειριες ετσι ωστε να παρουμε ολοι ιδεες για ουρανιους στοχους
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ωραίο θέμα. Με το 70 Bresser που είχα του Lidl παιδευόμουν αρκετά με κάποια αμυδρά -για τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου βέβαια - αντικείμενα. Ήταν εύκολο να εντοπίσω διπλά αστέρια ή ανοικτά και σφαιρωτά σμήνη. Εκεί που παιδευόμουνα ήταν στα νεφελώματα και στους γαλαξίες που δεν είναι σημειακά αντικείμενα και έχουν χαμηλή φαινομενική λαμπρότητα. Για παράδειγμα για το Μ1 στον Ταύρο είχα είχα παιδευτεί πολύ και για το ring nebula M57 είχα πάθει αυχενικό γιατί ήταν στο ζενίθ και τα διοπτρικά είναι λιγάκι άβολα. Ήταν και η βάση άθλια και στις μεγάλες μεγεθύνσεις προκαλούνταν ασταμάτητοι κραδασμοί με το παραμικρό.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρίσκω τα μικρά τηλεσκόπια πολύ διασκεδαστικά και χαλαρωτικά. Τα προτιμώ από τα κιάλια για να παρατηρώ μεγάλα σχετικά κομμάτια του ουρανού, δεν αμελώ να ρίξω και μια ματιά στους πλανήτες ωστόσο. Τα μικρά τηλεσκόπια σου δίνουν την ευκαιρία να χαρείς το χόμπυ στην πραγματική του διάσταση, αποφεύγοντας συμπλεγματικές παγίδες του τύπου "παρατήρηση εκτός ορίων", "πρέπει να δω τα 2514 Herscel πριν τα κακαρώσω" και "ποιός έχει το μεγαλύτερο όργανο" και είναι απίστευτα πρακτικά. Έχω χρησιμοποιήσει έτσι τον ερευνητή μου των 50mm, το γνωστό Bresser 70, ένα Orion ST 80, ένα WO Zenithstar 66, ένα Maksutov C4 102mm και ένα Νευτώνιο 5.1". Όλα μαζί κοστίζουν λιγότερο από οποιοδήποτε από τα 2 μεγαλύτερά μου τηλεσκόπια και να είστε βέβαιοι πως χρησιμοποιούνται περισσότερο, ιδίως στην πόλη.

Αν εξαιρέσεις το Mak που τα καταφέρνει καλά στους πλανήτες (και το 70 f/10 το ίδιο),τα υπόλοιπα νομίζω πως προσφέρουν τα μέγιστα στην εκμάθηση του ουρανού (μπορείς να δεις άνετα τις σχετικές θέσεις των αστεριών) και φυσικά σε αστρικά σμήνη και τα πεδία του γαλαξία μας. Για τον λόγο αυτό το καλοκαίρι είναι η εποχή τους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα περισσότερα μικρά τηλεσκόπια πάσχουν από έλλειψη ποιότητας. Πλαστικοί εστιαστές, άθλιες βάσεις, πανάθλιοι μικροί ερευνητές. Το κύριο πρόβλημά τους είναι αυτό και όχι τό ότι ειναι μικρά. Πάντως για τηλεσκόπια κάτω από 6" δεν θα προτιμούσα νευτώνιο. Το μικρότερο νευτώνιο που αξίζει να αγοράσει κανείς είναι 6" κατά την γνώμη μου. Για μικρότερα τηλεσκόπια δεον να προτιμούνται τα διοπτρικά ή καταδιοπτρικά. Με ένα μικρό τηλεσκόπιο 60mm διοπτρικό πχ μπορει κανείς να δει όλα τα αντικειμενα του καταλόγου του Μεσσιέ και πολλά αλλα αντικειμενα του βαθέως ουρανού που δεν είναι σε αυτόν καθώς και να έχει εισαγωγή στην παρατήρηση των πλανητών (φάσεις Αφροδίτης και Ερμή, Δορυφόροι Δια, δακτύλιοι Κρόνου). Επισης πολύ καλό ειναι και για την παρατήρηση του Ήλιου είτε με ηλιακό φίλτρο είτε με προβολή του ειδώλου σε κατάλληλο λευκό πέτασμα. Αν έχετε κάποιο ηλιακό φίλτρο που βιδώνει στον προσοφθάλμιο πετάξτε το! (Ναι έχω παρατηρήσει με τέτοιο μικρός που δεν ήξερα τους κινδύνους και με θεωρώ τυχερο που δεν έσπασε να στραβωθώ). Αν βέβαια το ερώτημα είναι για την παρατήρηση με μικρά τηλεσκόπια από την πόλη τότε η απάντηση τι μπορούμε να δούμε είναι μόνο Ήλιο-Σελήνη-πλανήτες. Αυτό βέβαια δεν ισχύει μόνο για μικρά τηλεσκόπια....
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΣ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ.ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΟΧΩΡΑ ΧΑΝΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ.ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΥΣΤΑΖΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

1.Μ4-ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΦΩΤΕΙΝΟ ''ΣΥΝΝΕΦΟ'' ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΦΩΤΕΙΝΟ ΚΕΝΤΡΟ.ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.

2.Μ29-ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ,ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ.ΑΜΥΔΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ.ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΟ

3.Μ7-ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙ ΔΕΙ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΩΤΕΙΝΟ ΚΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ.ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΑΣΤΡΑ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΦΩΤΕΙΝΑ.

4.Μ28-ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΜΥΔΡΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΛΑΓΙΑ ΟΡΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΜΙΑ ΑΜΥΔΡΗ ΘΑΜΠΑΔΑ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΞΕΧΩΡΙΖΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ.ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΦΡΑ ΣΦΑΙΡΩΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ.

ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΕΣΣΙΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΞΑΝΑΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο όσον αφορά το θέμα της ποιότητας κατασκευής. Καθώς έχω στη κατοχή μου 2 μικρά διοπτρικά πολύ καλής ποιότητας το TeleVue 60is και το Officina Stellare 80 HiperAPO, θα μπορούσα να πω πως είναι πολύ απολαυστική η παρατήρηση σε χαμηλή μεγέθυνση και από σκοτεινό ουρανό.

 

Τώρα το καλοκαίρι η περιοχές του Σκορπιού, του Τοξότη, του Κύκνου και της Κασσιόπης είναι υπέροχες... όπως και το χειμώνα του Ωρίωνα και του Ταύρου.

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δημητρη μηπως κρατας σημειωσεις απο τισ παρατηρησεις σου να μου πεις αν εχεις δει γαλαξιες και ποιους(εκτος ανδρομεδα και δορυφορους της που τους εχω δει πολλες φορες)γιατι τον τελεθταιο καιρο φτιαχνω χαρτες με γαλαξιες που μπορω να παρατηρησω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από γαλαξίες εύκολα θα δείς τους Μ81-82, Μ33 (χαμηλή μεγέθυνση όσο μπορείς), Μ51, Μ101, Μ65-66 και αλλους πολλούς. Απο σμήνη σφαιρωτά όλα τα Μεσσιέ αλλά αδιάλυτα, εύκολα το Μ57 και Μ27, το Μ29 δεν θα έλεγα ότι ειναι εντυπωσιακό... Το Μ8 ευκολο, διακρίνεται και με γυμνό μάτι, έχεις πάρα πολλους στόχους να δεις. Το τηλεσκόπιο του Μεσσιέ δεν ήταν καλύτερο από το δικό σου οι ουρανοί του όμως ήταν!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο με το μεσιε 29,εγω προσωπικα οτι αντικειμενο βαθυ ουρανου δω για μενα θα ειναι εντυποσιακο μονο απο το οτι σκεφτομαι ποσο μακρια ειναι...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝΤΕ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΕΣΑΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ.Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΤΕ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα είσαι. Τα τελευταία που θυμάμαι είναι τα Μ3, Μ20 & Μ8. Γαλαξίες έχω ψάξει μόνο με το Νευτώνιο 5.1'', μια φοβερή νύκτα του Φλεβάρη μετά από καταρρακτώδη βροχή, στο Αλεποχώρι. Οι σημειώσεις μου σταματάνε στην Άνοιξη του 2011. Στην δουλειά μου όλο γράφω, δεν ήταν διασκεδαστικό να σημειώνω τι έχω δει και τι όχι. Άμα κουβαλάμε τα πρέπει και στα χόμπυ άστα να πάνε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με το 114/1000 έχω δει το Μ13 το ring nebula, dumbel nebula, lagoon nebula, στον τοξότη μερικά σφαιρωτά. όσον αφορά τα νεφελώματα απλά υπάρχει η ένδειξη λοτι κάτι υπάρχει εκεί πέρα ενω για τα σφαιρωτά η εικόα είναι πιο καλή

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν παρατηρητε βαθυ ουρανο συνηθως τι μεγενθυσεις χρησημοποιειτε?

Χαμηλές έως μεσαίες στα περισσότερα αντικείμενα -μερικά όπως το νεφέλωμα "Κρόνος" (NGC 7009) σηκώνουν μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκινώ περίπου με την μισή διάμετρο του τηλεσκοπίου σε mm και ανεβαίνω μέχρι μια διάμετρο. Στα μικρά τηλεσκόπια φθάνω μέχρι και 2 διαμέτρους (σπανίως και στα μεγαλύτερα των 6"). Όταν κάτι δεν χωρά στο πεδίο (απίθανο με τα μικρά) κατεβαίνω στο τρίτο έως έκτο της διαμέτρου. Η μεγέθυνση δεν με απασχολεί, αποφασίζω με βάση την κόρη εξόδου, η οποία όμως είναι αντιστρόφως ανάλογη της μεγέθυνσης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα κανω μια ερωτηση ασχετη με το ολο θεμα για να μην ανοιγω καινουρια θεματα.διαβαζω για καποιους γαλαξιες και το κειμενο λεει οτι φαινονται με κλιση πχ 70 μοιρων.τι εννοει?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο θέμα το οποίο με αφορά κιόλας. Με το δικό μου 4,5" νευτώνειο το μόνο deep sky που είδα είναι το νεφέλωμα του Ωρίωνα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως να βρω σχετικά εύκολα ένα αντικείμενο Π.χ τον γαλαξία της Ανδρομέδας?? (πριν 3 μέρες έψαχνα 2 ώρες να βρω τον γαλαξία που τελικά αποφασησα να δω Κρόνο.)
GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο θέμα το οποίο με αφορά κιόλας. Με το δικό μου 4,5" νευτώνειο το μόνο deep sky που είδα είναι το νεφέλωμα του Ωρίωνα. Μπορεί κάποιος να μου πει πως να βρω σχετικά εύκολα ένα αντικείμενο Π.χ τον γαλαξία της Ανδρομέδας?? (πριν 3 μέρες έψαχνα 2 ώρες να βρω τον γαλαξία που τελικά αποφασησα να δω Κρόνο.)

 

Τί ώρα τον έψαχνες φίλε? Χάρτες έχεις γενικότερα?

"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έψαχνα γύρω στις 23:00 με 01:00.

έχω τον star guide από την catell nova (γερμανικό.) δεν είχε όμως πολύ καλό seeing. Με βάση τις γνώσεις μου και τον χάρτη ο γαλαξίας είναι δίπλα στον αστερισμό της Κασσιόπειας αλλά δεν βρήκα τιποτα..

GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά θα τον δεις μετά τις 00:30 να βγαίνει βοριοανατολικά μεταξύ κασσιόπης και πηγάσου αν δεν κανω λάθος. Αυτό είναι και το όμορφο της όλης υπόθεσης. Το ψάξιμο :P :P :P
"Ιf Ι was in ww2 they ''d call me spitfire..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός αλλά το ψάξιμο είναι ευτυχία όταν στο τέλος βρίσκεις τον στόχο.. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αύριο αν έχει καλό καιρό θα βγω να δω αν καταφέρω τιποτα.
GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αααααα ναι.τςρα καταλαβα.απλα οταν το χα διαβασει ελεγα πως πρεπει να κανω καμια ρυθμιση στο τηλεσκοπιο και τετοια(τι βλακιες σκεφτομαι ποτε,ποτε)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ανδρομέδα είναι εύκολα ορατή με γυμνό μάτι, φθάνει να μην έχει τόσο λαμπρό φεγγάρι. Περίμενε 10 νύκτες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε georgexiro θα σου πω μερικους στοχους για αυτην την περιοδο που θα φαινονται σιγουρα με το τηλεσκοπιο σου(τα χω δει με 70mm) και ειναι πολυ ευκολα εντοπισιμα.

.Μ4-ΣΤΟΝ ΣΚΟΡΠΙΟ ΣΦΑΙΡΩΤΟ ΣΜΗΝΟΣ ME ΜΕΦΕΘΟΣ 5,6

.Μ13-ΣΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΣΦΑΙΡΩΤΟ ΣΜΗΝΟΣ ΜΕ ΜΕΓΕΘΟΣ 5,8

.Μ92.ΣΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΣΦΑΙΡΩΤΟ ΣΜΗΝΟΣ ΜΕ ΜΕΓΕΘΟΣ 6,3

.Μ28.ΣΤΟΝ ΤΟΞΟΤΗ ΣΦΑΙΡΩΤΟ ΣΜΗΝΟΣ ΜΕ ΜΕΦΕΘΟΣ 6,8

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΧΩ ΔΕΙ ΕΓΩ ΜΕ 70ΜΜ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ 4 ΙΝΤΣΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.ΑΑΑΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΑΛΑΞΙΩΝ NGC 5363,5364 ΣΤΗΝ ΠΑΡΘΕΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΟ.ΑΝ ΘΕΣ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης