Jump to content

Ο Κρόνος σε αντίθεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Κρόνος σε αντίθεση

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Ο Κρόνος βρίσκεται σήμερα σε αντίθεση και κατά συνέπεια αυτή η χρονική περίοδος είναι ιδανική για την παρατήρησή του. Η ευθυγράμμιση Ήλιου, Γης και Κρόνου που συνεπάγεται την αντίθεση σημαίνει πως ο Κρόνος θα είναι πολύ φωτεινός (φ.μ. +0.1) ενώ θα μεσουρανήσει στη 1:30 περίπου τα ξημερώματα σε ύψος 40 μοιρών. Χαρακτηριστικό φαινόμενο της αντίθεσης (για κάποιες ημέρες πριν και μετά) είναι πως δε θα βλέπουμε τη χαρακτηριστική σκιά του πλανήτη πάνω στους δακτυλίους του.

 

Μιας και οι μέρες αυτές έχουν καλό καιρό, η παρατήρηση του Κρόνου θα απασχολήσει σίγουρα τους φίλους του ουρανού.

405777767_Solarsystemsaturnopposition.thumb.gif.d20f6358e651232f63cb20468021fafc.gif

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Ανδρέα, το περίμενα πως και πως.

 

Απόψε ο Cosmas ετοιμάζεται και θα τον περιμένει με ανοικτές αγκάλες τον γερο-Κρόνο. :mrgreen: \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιότατος ο Κρόνος απόψε. Είχα τη χαρά και να τον φωτογραφίσω και να κάνω οπτική παρατήρηση. Το seeing ήταν μέτριο αλλά υπήρχαν στιγμές που η ατμόσφαιρα "πάγωνε" και τον έβλεπες πεντακάθαρα. Θα επιχειρήσουμε και πάλι το επόμενο διάστημα!

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/15864-%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα κι απο μενα!! Χτες το βραδυ ειχα την χαρα να παρατηρησω για πρωτη φορα τον περιφημο Κρονο ή αλλιως τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων!!! Η εμπειρια ηταν μοναδικη αν κ η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να φερω πιο κοντα τον πλανητη!! Στη πορεια σκοπευω μολις αποκτησω τον ES 6,7 να δοκιμασω ξανα. Μεχρι τοτε σας επισυναπτω κ την πρωτη μου φωτογραφια του πλανητη εστω κι αν ειναι μακρια!!!

DSC_0444.thumb.JPG.02fc640c10b2ff67d32a69b4be3cbc88.JPG

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ με το 5ιντσό μου κατάφερα εχτές να δω στα 257x ,χρησιμοποιώντας genuine ortho 7mm και barlow 2x έναν καθαρότατο Κρόνο και τους δορυφόρους του Τιτάνα αλλά και Ρέα αλλά και με πλάγια όραση το χώρισμα cassini. Just amazing!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα κι απο μενα!! Χτες το βραδυ ειχα την χαρα να παρατηρησω για πρωτη φορα τον περιφημο Κρονο ή αλλιως τον Αρχοντα των δαχτυλιδιων!!! Η εμπειρια ηταν μοναδικη αν κ η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να φερω πιο κοντα τον πλανητη!! Στη πορεια σκοπευω μολις αποκτησω τον ES 6,7 να δοκιμασω ξανα. Μεχρι τοτε σας επισυναπτω κ την πρωτη μου φωτογραφια του πλανητη εστω κι αν ειναι μακρια!!!

 

Μια χαρουλα!! με dslr ειναι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι Στελιο με dslr την τραβηξα, την Νιkon D3100. Η αληθεια ειναι οτι εχω κ εχω κ ενα φιλμακι στα 3200 Iso που ψηνομαι να χρησιμοποιησω αλλα το αποτελεσμα με προβληματιζει ποιο θα ειναι!! Αυτο που με απασχολει περισσοτερο βεβαια επι του παροντος ειναι να καταφερω να αυξησω την μεγενθυση πιθανον μαλλον με καποιο powermate 5x. Θα δουμε ομως σ'αυτα χρειαζεται μεγαλη υπομονη!![/img]

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης