Jump to content

skywatcher dobsonian 8 θέλω προσοφθάλμια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά με το skywatcher dobsonian 8 θέλω προσοφθάλμια για να παρατηρώ κρόνο , δία , σελίνη και κανα νεφέλωμα ωρίωνα.... έχω και έναν barlow televue 2x . Τι προσοφθάλμια καλά και φθηνά να πάρώ ;; δηλ τι μεγενθύνσεις θέλω για να βλέπω καθαρά αυτά τα αντικέιμενα ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε μου :) Καλοριζικο το τηλεσκοπιο σου :) Πολλες φορες το καλο προσοφθαλμιο δεν ειναι και φτηνο προσοφθαλμιο !!!

Εγω θα σου προτεινα για πλανητικη παρατηρηση τον 6mm eyepiece της vixen.Τον κατεχω και ειναι ενας πολυ ωραιος φακος για πλανητικη παρατηρηση !!!

Τωρα για το νεφελωμα του Οριωνα πιστευω σε καλυπτουν τα 2 προσοφθαλμια που εχει απο το τηλεσκοπιο !!!

Οταν θες να μπεις σε ποιο βαθυ ουρανο,ακομα και ο 25mm κανει πολυ καλη δουλεια ή σε σφαιρωτα που θες μεγενθυνση για να το ευχαριστηθεις,ο 10mm με τον barlow ειναι μια χαρα :)

Καλη συνεχεια φιλε :)

 

Φιλικα,Γιωργος :D

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά θα πουλήσεις το τηλεσκόπιο ή όχι; Αν όχι, με το 8" f/6 ιδανικό είναι το 6mm (200x) και το έχεις ήδη. Μία καθαρότερη επιλογή είναι ένας ορθοσκοπικός 6mm, όπως ο Baader Genuine Ortho. Αναλόγως των συνθηκών (καθαρότητα των ματιών σου και seeing) μπορείς να κατέβεις στα 4mm (300x) αλλά ίσως είναι πιο έξυπνο μία που έχεις τον TV Barlow να πάρεις ένα καλό 8mm για 150x και να το χρησιμοποιείς και με τον Barlow.

 

Αν όμως αλλάξεις τηλεσκόπιο αλλάζουν τα δεδομένα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε kkokkolis αν το δώσω απλά θα πάρω το sk dob 10 flex που αναδιπλώνει λόγο του ότι μπορείς να το βάλεις όλλο με την βάση σε ένα μόνο κάθισμα ...... τώρα με μικρό μωρό που έχω καταλαβαίνεις οτι δισκολεύουν τα πράγματα...... απλά έλεγα να πάρω 2 , explore scientific 82 μοίρες το ένα 4,7 mm και 11 ή 14 mm το άλλο και με 200+ ευρώ είμαι καλυμένος....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το 10" ο ES82 4.7 είναι ο μέγιστος, 250x, παραπάνω δεν χρειάζεται, και ο 11 ιδανικός για γενική χρήση (και καλύτερος του 14 λένε). Αργότερα παίρνεις και τον ES68 24 για έρευνα και εκτεταμένα αντικείμενα και είσαι υπερπλήρης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπώτε και το 8 να κρατήσω λες πάλι να παραγγείλω τον ES 4.7 και τον ES 11 ;;;

Πες μου γιατί απο δευτέρα λέω να τα πάρω μάλλον απο την Γερμανία http://www.explorescientific.de

γιατί απο Αμερική δεν ξέρω πολλά ακούω για τελωνείο ...... αλλά και ο 6,7 μου κάνει μάλλον γιατί θα έχω έτσι 180χ και με τον barlow 360x....

 

Φιλε μου σε βρήκα στο http://www.cloudynights.com , βλέπω και εσύ ψάχνεις τους ίδιους φακούς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 8" πάλι τον 11, αλλά με τον 6.7. Κράτα τον Barlow και πάρε τον 6.7 καλύτερα. Αφού ο 11 θα γίνεται 5.5 θα είσαι εντάξει.

Χθες, με το 8", τον 4.7 ούτε τον έβαλα (πήρα μαζί μου μόνο 4 φακούς, ES100 20 & 9, ES82 6.7 & 4.7).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία ρε φίλε να είσαι καλά για το ενδιαφέρον σου και την βοήθειά σου.....

Οπώτε 6,7 και 11 και είμαι οκ ........ ένα παλικάρι μου πουλάει έναν nagler 9mm type 6 170 ευρώ .... τι λές ;;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλ είσαι υπέρ του Nagler ; είναι πιό καλός απο τον ES ; γιατί ο nagler κάνει 170 (και περιμένει το παιδί να τον πω) και ο Es με τα μεταφορικά απο Γερμανία 136 ευρώ όλα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης