Jump to content

Αστέρας έλαμψε στην Ανατολή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ώρα 01.56 και μόλις παρατήρησα ένα αστέρι να εμφανίζεται και να λάμπει σάν την Αφροδίτη ψηλά στην Ανατολή για λίγα δευτερόλεπτα και μετά χάθηκε. Ήταν σαν iridium αλλά δεν πρόσεξα να μετακινείται και οι iridium δεν φαίνονται τέτοια ώρα απο όσο ξέρω. Θα κοιτάξω στο heaven's above και θα ενημερώσω διότι δεν έχω δεί κάτι τέτοιο αλλη φορά.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτε στο heaven's above που να εξηγεί την συγκεκριμένη έκλαμψη. Άν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας την πεί. Κι εγώ σκέφτηκα για λίγο supernova αλλά απο όσο ξέρω μία supernova δεν διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιθανότερο να επρόκειτο για κάποιο αεροπλάνο που άναψε για κάμποσο χρόνο τους προβολείς του. Ερχόμενο σε άμεση πορεία προς εσάς από μακριά, θα φαινόταν ακίνητο. Προσωπικά εδώ που μένω (Μέγαρα) είναι ένα "φαινόμενο" που συμβαίνει συχνά, δεν γνωρίζω γιατί. Πολλές φορές έχω δει κι εγώ ένα τεράστιο αστέρι εντελώς ακίνητο για κάποια δευτερόλεπτα, που μετά σβήνει, πολλές φορές μάλιστα ξανανάβει ύστερα από κάμποσο χρόνο, αλλά σε ελαφρώς διαφορετική θέση, άρα σίγουρα είναι κάποιο αεροπλάνο που για άγνωστο λόγο ανάβει τον προβολέα του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την Καστέλα το βλέπω κάθε νύκτα, καθώς είναι ορατοί αεροδιάδρομοι προς το Ελ. Βενιζέλος. Προφανώς η απόσταση σε συνδυασμό με την καμπυλότητα της γης δίνει την εντύπωση του χαμηλού ύψους. Το φως εμφανίζεται και εξαφανίζεται αίφνης. Φαίνεται στατικό όταν βλέπουμε το αεροσκάφος κατά μέτωπο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα συμφωνούσα αλλά το φώς χάθηκε σιγά σιγά όπως ακριβώς ένας iridium, οι προβολείς του αεροπλάνου ανοίγουν κλέινουν. Επιπλέον το είδα απο Κορινθία αλλά έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να το βλέπω συνέχεια καθώς όλα τα αεροπλάνα έχουν τα προβόλια ανοιχτά μέχρι τα 10.000 πόδια βάση κανονισμού και είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο απο εδώ. Τί να πώ, μου φαίνεται περισσότερο για κάτι εκτός ατμόσφαιρας δεδομένης και της ώρας και του τρόπου εμφάνισης ή κάτι εντός ατμόσφαιρας που όμως δεν ξέρω τί μπορεί να είναι.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως πριν καμιά βδομάδα γύρω στις 21:54 παρακολουθούσα την Μεγάλη Άρκτο και ακριβώς εκείνη την στιγμή,εμφανίζεται ένα στρογγυλό πράγμα,παραπλήσιας φωτεινότητας με την Αφροδίτη,το οποίο διέσχισε μία απόσταση όσο ο Βέγας με τον Αλτάιρ σε 2 περίπου δευτερόλεπτα αφήνωντας πίσω του μία γκρι ουρά! Μετά εξαφανίστηκε τόσο γρήγορα όσο εμφανίστηκε!

 

Τι ακριβώς λέτε να ήταν;

 

Βολίδα μήπως; :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως πριν καμιά βδομάδα γύρω στις 21:54 παρακολουθούσα την Μεγάλη Άρκτο και ακριβώς εκείνη την στιγμή,εμφανίζεται ένα στρογγυλό πράγμα,παραπλήσιας φωτεινότητας με την Αφροδίτη,το οποίο διέσχισε μία απόσταση όσο ο Βέγας με τον Αλτάιρ σε 2 περίπου δευτερόλεπτα αφήνωντας πίσω του μία γκρι ουρά! Μετά εξαφανίστηκε τόσο γρήγορα όσο εμφανίστηκε!

 

Τι ακριβώς λέτε να ήταν;

 

Βολίδα μήπως; :D

 

Κλασικη περιπτωση... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει το ίδιο φαινόμενο σε διάφορα σημεία του ουρανού.

Σε έρευνα των σημείων που παρατήρησα το φαινόμενο με κιάλια δεν υπήρξε αεροπλάνο.

 

Το χρώμα των αντικειμένων αυτών είναι σαν αυτό της Αφροδίτης χωρίς το τρεμόπαιγμα.

 

Σε μία περίπτωση παρατήρησα αντικείμενο να βρίσκεται νοτιοδυτικά στις 50 μοίρες περίπου και να κινείται προς τα βορειοανατολικά με ταχύτητα μεγαλύτερη του αεροπλάνου.

Καθ όλη τη διαδρομή του (το παρακολούθησα με τα κιάλια ) δεν άλλαξε φωτεινότητα ούτε όταν ήταν ακριβός από πάνω μου αλλά και ούτε όταν με προσπέρασε.

 

Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ήταν και το heaven's above δεν ανέφερε τίποτα.

 

Προτείνω να συνεργαστούμε και να καταγράφουμε λεπτομερώς τέτοιες παρατηρήσεις για να μπορέσουμε να βρούμε περί τίνος πρόκειται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω τον προηγουμενο μηνα ειχα δει ενα πολυ φωτεινο "αστερι" το περιεργο ηταν οτι εκανε ζικ ζακ και ειχε σχετικα μεγαλη ταχυτητα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω τον προηγουμενο μηνα ειχα δει ενα πολυ φωτεινο "αστερι" το περιεργο ηταν οτι εκανε ζικ ζακ και ειχε σχετικα μεγαλη ταχυτητα.

 

Παρόμοιο περιστατικό μου αφηγήθηκε Φίλος μου πριν περίπου 15 μέρες. Το παρατήρησε μαζί με άλλον ένα γνωστό μας. (σημειώνω ότι και οι 2 τους είναι αρκετά εξικιωμένοι με τον νυχτερινό ουρανό )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά που λέτε μου θυμίζουν τον ISS, όπως τον κοιτάς νομίζεις καμιά φορά οτι κάνει ζιγκ ζαγκ αλλά είναι οφθαλμαπατη. Αυτό που είδα εγώ πάντως ήταν απο όσο πρόλαβα να δώ ακίνητο, σαν να απέχτησε ο ουρανός καινούργιο φωτεινό αστέρι, κυριολεκτικά σαν supernova αλλά προφανώς δεν ήταν γιατί θα είχε βουήξει ο τόπος και θα διαρκούσε μέρες μάλλον.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν νομιζω να ειναι o ISS.αν θυμαμαι καλα ηταν απογευμα οταν το ειδα.σκεφτειτε ποσο φωτεινο ηταν :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιος σημειακός διάττοντας ίσως; Διάττοντας που έρχεται κατευθείαν προς το μέρος μας και φαίνεται σαν σημείο...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει το ίδιο φαινόμενο σε διάφορα σημεία του ουρανού.

Σε έρευνα των σημείων που παρατήρησα το φαινόμενο με κιάλια δεν υπήρξε αεροπλάνο.

 

Το χρώμα των αντικειμένων αυτών είναι σαν αυτό της Αφροδίτης χωρίς το τρεμόπαιγμα.

 

Σε μία περίπτωση παρατήρησα αντικείμενο να βρίσκεται νοτιοδυτικά στις 50 μοίρες περίπου και να κινείται προς τα βορειοανατολικά με ταχύτητα μεγαλύτερη του αεροπλάνου.

Καθ όλη τη διαδρομή του (το παρακολούθησα με τα κιάλια ) δεν άλλαξε φωτεινότητα ούτε όταν ήταν ακριβός από πάνω μου αλλά και ούτε όταν με προσπέρασε.

 

Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ήταν και το heaven's above δεν ανέφερε τίποτα.

 

Προτείνω να συνεργαστούμε και να καταγράφουμε λεπτομερώς τέτοιες παρατηρήσεις για να μπορέσουμε να βρούμε περί τίνος πρόκειται.

 

Πριν 6-7 μερες εκανα παρατηριση,μεχρι που εμφανιστικε ενα φωτεινο κινουμενο φως σαν την Αφροδιτη.Η πορεια του αρχισε απο την μερια του Αρκτουρου διεσχισε τον ουρανο προς τη μερια της Λυρας μεχρι που χαθικε μακρυα.Το κινηγουσα με το τηλεσκοπιο,δεν ηταν αεροπλανο ουτε ξεχωρισα λαμπες,φεγγοβολουσε ολλο και ειχε αυγοιδες σχημα σαν πατατα!Μετα απο 2 μερες ειμουν σε καλοκαιρινο θεατρο ειδα παρομοιο με το ιδιο φως σταθερο λιγα λεπτα,καταλαβα αμεσος δεν εχει σχεση με αστερι και μετα απο λιγα λεπτα συνεχισε ιδια πορεια με το πρωτο που ειδα.Δυστιχως δεν μπορουσα να εχω εξοπλισμο να επαληθευσω αν ηταν το ιδιο.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως οι προβολείς των αεροπλάνων μπορούν να σε τρελάνουν.

 

Θυμάμαι πριν αρκετά χρόνια κι ενώ ήμουν στη Σαντορίνη και δειπνούσαμε με τη σύζυγο στα Φηρά με θέα προς Δυσμάς, ξαφνικα έμφανίστηκε ένα πολύ δυνατό φώς χαμηλά στον ορίζοντα, το οποίο φαινόταν να παραμένει σταθερό. Αδυνατώντας να εξηγήσω το φαινόμενο αφού δεν μπορούσα να ταυτοποιήσω το "αστέρι", έμεινα να το παρατηρώ για αρκετή ώρα, ελπίζοντας σε κάποια εξήγηση. Ώσπου ξαφνικά το "αστέρι" άρχισε να μεγαλώνει και σε λαμπρότητα και σε οπτικό μέγεθος, για να περάσει σχεδόν από πάνω μας και να καταλάβω ότι επρόκειτο περί αεροπλάνου που πήγαινε για προσγείωση κι είχε ανάψει τους προβολείς, όπως προβλέπουν οι κανονισμοί κάτω από τα 10.000 πόδια.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί έχω δει κι εγώ αεροπλάνο σε πορεία προσγέιωσης απο μακρυά και φαίνεται κάπως έτσι. Όμως εδώ Κορινθία όλα τα αεροπλάνα βρίσκονται στην άνοδο όπως έχουν πάρει τη στροφή απο Αίγινα και δεν φαίνονται μέχρι που να φτάσουν σχετικά κοντά και φυσικά όχι οι προβολέις τους αλλά τα nav lights.

Γιώργο, παίζει αυτό που λές, αλλά πολύ σπάνιο, να δείς τον διάττοντα να σου έρχεται ευθέια ωστε να είναι σημειακός.

Scott, πρίν 6-7 μέρες πέρναγε ο ISS 2 μέρες συνεχόμενα και 2 φορές το ένα βράδυ, είχα στήσει καρτέρι και τον περίμενα :cheesy: Δεν ξέρω μήπως και είδες αυτόν, άν και ο ISS δεν είναι στο χρώμα της αφροδίτης αλλα εξαρτάται ίσως που τον βλέπεις.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Eystathios,ειμαι σιγουρος δεν ηταν ο ISS δεν εχει τοσο δυνατο φως,τον εχω δει και με το τηλεσκοπιο.Ηταν η πρωτη μου σκεψη βεβαια αυτη αλλα δεν με παραπεμπουν σε αυτο τα στοιχεια.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσε να είναι ελικόπτερο το οποίο να άνοιξε προβολείς αλλά θα μπορούσε να είναι και μη καταχωρημένος δορυφόρος ή και διαστημικό σκουπίδι το οποίο έκανε Flare, δεν θέλει πολύ ένα παλιό panel ή αντικείμενο όπως περιστρέφετε να κάνει Flare.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε το ιδιο επαθα χτες οταν παρατηρουσα με ενα φιλο απο το ασβεστοχωρι τη ηπειρου.Το ειδα στα ανατολικα,ελαμψε στιγμιαια κρατησε για 2-3 δευτερα και εσβησε...Ειχα διπλα το dob και το στοχευσα κατευθειαν αλλα δν ειδα κατι..Σκεφτηκα μηπως ηταν περσειδα γιατι χτες ηταν το μεγιστο...τι αλλο να ηταν ομως?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως πριν καμιά βδομάδα γύρω στις 21:54 παρακολουθούσα την Μεγάλη Άρκτο και ακριβώς εκείνη την στιγμή,εμφανίζεται ένα στρογγυλό πράγμα,παραπλήσιας φωτεινότητας με την Αφροδίτη,το οποίο διέσχισε μία απόσταση όσο ο Βέγας με τον Αλτάιρ σε 2 περίπου δευτερόλεπτα αφήνωντας πίσω του μία γκρι ουρά! Μετά εξαφανίστηκε τόσο γρήγορα όσο εμφανίστηκε!

 

Τι ακριβώς λέτε να ήταν;

 

Βολίδα μήπως;

Αυτό το είδα κι εγώ!

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Από την Καστέλα το βλέπω κάθε νύκτα, καθώς είναι ορατοί αεροδιάδρομοι προς το Ελ. Βενιζέλος. Προφανώς η απόσταση σε συνδυασμό με την καμπυλότητα της γης δίνει την εντύπωση του χαμηλού ύψους. Το φως εμφανίζεται και εξαφανίζεται αίφνης. Φαίνεται στατικό όταν βλέπουμε το αεροσκάφος κατά μέτωπο.

 

Για πρώτη φορά είδα το φως που αναφέρω μέσα από τηλεσκόπιο. Έχω στημένο το William Optics 66ED σε Bresser AltAz και στον διαγώνιο τον Nagler 22 (18x, 4.5 deg). Όταν το είδα, λαμπρό όσο η Αφροδίτη, έστρεψα το τηλεσκόπιο επάνω του, προς τα νότια με ανύψωση 5 μοίρες. Επρόκειτο για 2 σταθερά σκούρα κίτρινα/πορτοκαλί φώτα, εντελώς οριζόντια και φαινομενικά ακίνητα. Δεν διέκρινα τίποτε γύρω τους. Ήθελα να αυξήσω τη μεγέθυνση και για να μην χάσω χρόνο με τον αντάπτορα όπλισα μετον ES100 9mm (45x, 2.25 μοίρες). Μέχρι να το κάνω το φως ατόνησε και κινήθηκε δυτικά. Όταν το έφερα στο πεδίο ήταν ένα αεροπλάνο που εκινήτο γρήγορα. Διέκρινα ένα πορτοκαλί φως χαμηλότερης έντασης, ένα κόκκινο πιο πίσω και 2 φάρους, καθώς και τη σκιά της ατράκτου.

Προφανώς κάποια αεροσκάφη στρέφονται μετωπικά πριν πάρουν στροφή προς το αεροδρόμιο το οποίο βρίσκεται δυτικά από τη θέση μου. Το φαινόμενο συμβαίνει επάνω από τη θάλασσα και η απόσταση σε συνδυασμό με την καμπυλότητα της γης φέρνει το αεροπλάνο χαμηλά στον ορίζοντα. Τα φώτα στο τηλεσόπιο μοιάζουν με τον Λαμπαδία αλλά δεν είναι σημειακά και σπινθιροβολούν σαν τον Σείριο. Με το μάτι δεν διαχωρίζεται αυτός ο "διπλός Αστέρας" και τα φώτα φαίνονται σαν ένα αυξημένης λαμπρότητας.

Αυτά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O μονος "Αστερας" που βλεπω καθε βραδι στην Ανατολη ειναι ο.... Διας! :D

Η Αφροδιτη πλεον (στο δυτικο οριζοντα) ειναι υπερβολικα λαμπρη και ολοι νομιζουν οτι ειναι αεροπλανο!

 

Ο Σειριος τι ωρα ανατελλει; Φαινεται σαν τον Δια;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ανατελει γυρω στις 2,απο φωτορυππανσμενη περιοχη δεν φαινεται οπως ο διας αλλα διακρινεται ευκολα

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης