Jump to content

Κομήτες 15P/Finlay & Lovejoy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι από Αθήνα δεν βγήκαν ακόμη έξω χάνουν.. Η ατμόσφαιρα είναι σχετικά σταθερή κ το seeing νομίζω αρκετά καλό. Ο κομήτης υπερθέαμα!

 

Προσυπογράφω!

Καλό seeing , ο Lovejoy φαίνεται ξεκάθαρα ( έχει "κάνει δρόμο" από το Σαββατο που τον είδα )

 

(Ηθελα να κατηφορίσω για Σούνιο, για λιγότερη φωτορύπανση αλλά είχε κρρρρρύοοοοο )

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κατάφερα να τον δω και εγώ! Στην αρχή με κυαλια zoom 8-24 X50 από περιοχή κοντά στο σπίτι μου με οχι τις καλυτερες συνθήκες.Οταν γύρισα στο σπίτι κατάφερα να τον δω με το 8αρι κυνηγώντας τον ανάμεσα στα σπίτια.Ο κομήτης ηταν απλά καταπληκτικος!Ανεβαζωντας τη μεγέθυνση νομίζω πρέπει να διέκρινε την ουρά του.Ενα συννεφακι που έφερνε στο πράσινο χρώμα.Όποιος δεν τον εχει δει πρέπει να βρει την ευκαιρία να το κάνει!!Καλές παρατηρήσεις και καθα

ρούς ουρανούς!!

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε όλους,

τον είδα και εγώ πριν δυο μέρες από Σπάρτη με κιάλια, και σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το τηλεσκόπιο μου (skywather 150/750). Πήγα για λίγη ώρα ψάχνοντας αλλά τελικά τον εντόπισα. Μετά δεν αντιστάθηκα να μη ρίξω μια ματιά στον Δία. Σίγουρα η πρώτη μου βραδιά ήταν εντυπωσιακή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέλη της Αστρονομικής Εταιρείας Πάτρας "Ωρίων" παρατηρήσαμε απόψε τον κομήτη με 5-ιντσο νευτώνειο Vixen + φίλτρο κομητών Lumicon. Το φίλτρο βοήθησε ιδιαίτερα στο να απομονώσει το φωτισμένο αστρικό υπόβαθρο. Αρκετοί είδαν απόψε για πρώτη φορά κομήτη και εντυπωσιάστηκαν :)

orion-comet-k-o.thumb.jpg.0af0cfdec1299c77f6043fe0a438ee54.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει νόημα να τον παρατηρήσεις με 5" νευτώνιο αν τον έχεις δει με κιάλια (8x42 & 18x50); Βλέπεις κάτι παραπάνω από αυξημένο μέγεθος;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορούσες να δεις "λεπτομέρειες". Κάποιοι είπαν πως είδαν την ουρά αλλά δεν είμαι σίγουρος...

 

ΥΓ: Ξέχασα να πω ότι φαίνεται σχετικά εύκολα με γυμνά μάτια και πλάγια όραση αν ξέρεις που κοιτάς, ακόμα και στην πόλη.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω και μόνος μου αν διατηρηθεί η ξαστεριά. Το έλατο έφυγε, το Mak έρχεται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tελειο seeing απο Αθηνα και ο κομητης φαινωταν τελεια (για Αθηνα).Να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Κυριο ΚωνσταντινοΜ που με διαφωτισε για το πως φαινωταν ο κομητης(τελικα δεν τον ειδα την πρωτη φορα ομως τωρα 100% σιγουρος)

 

Να φανταστειτε μολις τον ειδα,δακρυσα :cry: (κυριως απο την αιθελομιχλη και τα τζακια :mrgreen: :P )

Καθαρους Ουρανους

Φιλικα,

Χριστοφορος

 

Υ.Γ. Παραθετω ενα σκιτσακι του κομητη απο την Αθηνα

 

Χριστόφορε, πολύ χαίρομαι για σένα. Ο πρώτος, έτσι;

Είδες; Όταν βλέπεις κάτι με σιγουριά, η χαρά είναι απερίγραπτη, ε;

...και εις άλλους, πολλούς...! :cheesy:

 

Τον ξαναείδα και σήμερα στο ζενίθ μέσα από τον Πειραιά. Ήταν μεγαλοπρεπής! Ουρά δεν είδα βέβαια, αλλά πυρήνας και κόμη ήταν πολύ όμορφα.

Να πω και μια γκάφα που έπαθα: Ήξερα βέβαια που να κοιτάξω, είχα δει το stellarium προηγουμένως. Όπως σήκωσα τα μάτια προς τα πάνω, αντιλήφθηκα ένα αμυδρό "συννεφάκι" στον φωτορυπασμένο ουρανό. Για μια στιγμή ζορίστηκα σκεπτόμενος, αν μπορεί να είναι ο κομήτης. Αλλά αμέσως συνειδητοποίησα ότι ήταν ..... οι Πλειάδες!!! ](*,) Έβαλα τα γέλια...

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές που καλυτέρεψε ο καιρός έκανα άλλη μια προσπάθεια. Ο κομήτης είναι ακόμη εντυπωσιακός και

δεν χορταίνεις να τον κοιτάς!Νομίζω πως είδα και ουρά να αχνοφαίνεται.

Ωστόσο εγώ δεν είχα αναποδιά αλλά τυχερό καθώς είδα και έναν μικρό διάττοντα να

περνά με μεγάλη ταχύτητα από το οπτικό μου πεδίο. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σήμερα όσοι δεν τον παρατήρησαν ακόμα...τρέξτε να προλάβετε! Όσο κρατούν οι Αλκυονίδες μέρες...

Λίγο λιγότερο φωτεινός πιστεύω αλλά... Σήμερα τουλάχιστον κατάφερα να ξεχωρίσω το χρώματα και την κώμη \:D/

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ εύκολα παρατηρήσιμος από το κέντρο της Λάρισας, μολονότι η υγρασία και η αιθαλομίχλη είναι έντονη.

Βρίσκεται περίπου δύο φορές το οπτικό πεδίο των 9Χ63 δυτικά των Πλειάδων.

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αθήνα - Περιστέρι

 

:D

 

CometC-2014Q2Lovejoy.thumb.jpg.baa7fce24e9b506dab40976019a7ae66.jpg

Comet C/2014 Q2 Lovejoy

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχτές τον παρακολούθησα από τις 19:30-24:00 και έχω την αίσθηση και γω πως ήταν λίγο πιο φωτεινός από σήμερα αν κ η παρατήρηση μου απόψε κράτησε μόνο μισή ώρα. Εχτές με 32αρι προσοφθάλμιο στο 70mm τηλεσκόπιο είχα περίπου την εικόνα από το σκίτσο του Κωνσταντίνου ωστόσο την πιο ωραία εικόνα του κομήτη την ειχα με 24αρι meade. Μεγαλύτερες μεγενθύσεις που δοκίμασα σκοτείνιαζαν πολύ το είδωλο και δεν ευχαριστούσαν. Τράβηξα και δύο φωτογραφίες για το ημερολόγιο παρατήρησης. Το πέρασμα του κομήτη και η συνεχής ενασχόληση πρέπει να έκανε μεγάλη εντυπωση και στο ασυνείδητο μου καθώς την νύχτα τα όνειρά μου γέμισαν από εικόνες του :cheesy:

 

DSC_0076.thumb.jpg.67932e1d55c9b6df84f0d723d9cd83d5.jpg

Πλειάδες & Lovejoy D80 50mm iso 640 20sec. 15/01/2015 21:30

 

DSC_0287.thumb.jpg.e48aeb34685d8f2c90c87cc071d38775.jpg

D80 28-85mm 85mm iso 400 13sec.

15/01/2015 23:10

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

 

Ο κομήτης είναι ορατός με κιάλια; Βγήκα πριν κάνα δίωρο στην ταράτσα και έψαχνα αρκετή ώρα με τα κιάλια αλλά δεν τον είδα. Οκ, είμαι νότια προάστια της Αθήνας, ήταν όμως πολύ καλές οι συνθήκες του ουρανού.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ώρα που κοίταξες είχε πέσει στο μισό ύψος από αυτό που είχε στη μεσουράνηση. Προτείνω να κοιτάξεις πάλι σήμερα όταν θα είναι ψηλά (μεσουρανεί περίπου στις 20:15). Όπου έχει φωτορύπανση είναι ακόμα πιο σημαντικό αυτό. Τον έχουν δει πολλοί από την Αθήνα και φυσικά φαίνεται με κιάλια, εδώ τον έχουμε δει και με γυμνά μάτια μέσα από την πόλη!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθες εστησα στην Δραμα σε περιοχη στο βουνο 10χλμ μακρια απο την πολη το 10ιντσο. Ο κομητης ειναι ανετα ορατος ακομα και με γυμνο ματι. Φυσικα μεσα απο το τηλεσκοπιο ειναι ξεκαθαρος και ο πυρηνας. Σημερα θα αποπειραθω φωτογραφιση με μια sony rx10 supercompact.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο κοντινό πέρασμα θα είναι αύριο, αλλά είναι μικρή η διαφορά, μισή μοίρα ή κάτι τέτοιο. Ούτως ή άλλως, ο καιρός θα χαλάσει σταδιακά οπότε δε χάνουμε τις ευκαιρίες!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κομήτης και σήμερα απο την Αθήνα φανταστικός. Η παρατήρηση άρχισε με κυάλια 10x50 για την εύρεση της ακριβούς τοποθεσίας. Συνεχίστηκε με το 8ιντσο χειροποίητο τηλεσκόπιο μου και αρχικα με τον ES30mm 82. Ο κομήτης φωτεινός αλλά ο πυρήνας δεν ηταν εμφανείς και δεν κατάφερα ουτε με πλάγια όραση να εντόπισω την κόμη του. Ανεβάζοντας την μεγέθυνση και χρησιμοποιώντας τον Nagler 26 82, ο πυρήνας του ξεπετάχτηκε. Η οψη του ήταν σαν πλανητικό νεφέλωμα με κεντρικό άστρο. Ανεβάζοντας ακόμα την μεγέθυνση και χρησιμοποιώντας τον Ethos 21 mm 100, η άλως του μεγάλωσε αλλά ο πυρήνας ηταν οριακά διακριτός. Δοκιμάζοντας ακόμα μεγαλύτερη μεγέθυνση με τον ES14mm 100, το υπόβαθρο σκοτείνιασε ικανοποιητικά αλλά ο πυρήνας δεν ηταν εμφανείς. Είχα ξεπεράσει κατα πολύ το όριο του.

Σέ γενικές γραμμές όμως η παρατήρηση στέφθηκε με επιτυχία, με τις καλύτερες εικόνες του κομήτη να τις δίνει ο Nagler 26. Στο τέλος της βραδιάς δεν παρέλειψα μια γρήγορη ματιά στον Ωρίωνα και στον Δία με τους ES14 100 και ES5.5 100. Ητανε εδώ και πολύ καιρό η καλύτερες εικόνες που έχω δει απο Αθήνα, με την δομή του νεφελώματος (Ωρίωνα) να εμφανίζετε μπροστά στα ματια μου, και χωρίς την βοήθεια φίλτρου.

 

I love ES eyepiece's! :D

 

Καλές παρατηρήσεις

 

IMG_20150116_213937.thumb.jpg.992dbc34cc9573331b0d05d45a72fc4e.jpg

Ο φωτο-κουβάς μου! ;-) 8" F5

 

lovejoy.png.6161dca547abbf1c6712bf7655d3b05b.png

Sketch #2 - LoveJoy

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I love ES eyepiece's! :D

 

 

Γιάννη ο ES 5.5 100 είναι καλός;; Γενικά στα Review βγαίνει σαν την αχίλλειο πτέρνα των 100ρηδων ES.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης