Jump to content

Κοντινή σύνοδος Σελήνης και Κρόνου (μια μοίρα) 1η Ιουνίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Ιούνιος μπαίνει με μια εξαιρετική σύνοδο Σελήνης και Κρόνου που συμπίπτει και με την αργία του Αγ. Πνεύματος, δίνοντας έτσι την ευκαιρία σε περισσότερους να τη δουν ή να τη φωτογραφίσουν.

 

Στη σύνοδο της Δευτέρας, ο Κρόνος θα βρεθεί περίπου μία μοίρα γωνιώδους απόστασης από το χείλος της Σελήνης. Τα δύο ουράνια σώματα θα βρίσκονται ήδη πάνω από τον ορίζοντα με τη δύση του ήλιου και καθώς ο ουρανός θα σκοτεινιάζει θα αναμένουμε την εμφάνιση του Κρόνου. Η Σελήνη θα βρίσκεται μόνο μία ημέρα πριν την Πανσέληνο οπότε θα είναι ιδιαίτερα φωτεινή.

 

Τα δύο ουράνια σώματα θα βρίσκονται κοντά καθόλη τη διάρκεια της νύχτας ωστόσο η κοντινότερη απόσταση θα είναι το βραδάκι στο διάστημα 10-11μμ, στο νοτιοανταολικό ουρανό στις 25 μοίρες ύψος.

 

Η σύνοδος μπορεί να παρατηρηθεί πολύ εύκολα με γυμνά μάτια, κιάλια, τηλεσκόπιο με ευρύ πεδίο (~1,5-2 μοίρες) και φυσικά να φωτογραφηθεί.

moon-saturn-close-jun2015.thumb.png.8f7d9d0f2924f7e2545587433bc7b032.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πανσέληνος βρίσκεται πίσω από ένα λεπτό πέπλο από σύννεφα και ο Κρόνος είναι κρυμμένος στα όρια της φωτεινής άλου που παράγει. Με κιάλια αποκαλύπτεται εντυπωσιακά και μάλιστα, τώρα που βρίσκεται σε μεγάλη κλίση, οι δακτύλιοι είναι εμφανείς ήδη από τα 12x.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικά πρέπει να φαίνονται, τουλάχιστον αν τα σταθεροποιήσεις και δεν έχουν πολύ αστιγματισμό. Δεν βλέπω το κενό ανάμεσα στους δακτυλίους, να εξηγηθώ. Ο πλανήτης είναι ελειψοειδής με ένα όμορφο κεχριμπαρένιο χρώμα. Αύριο το φεγγάρι θα τον έχει προσπεράσει κατά 12 ακόμη μοίρες, δείτε το απόψε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ελαφριά συννεφιά στην Πάτρα έδωσε άλλον τόνο στην παρατήρηση και στη φωτογράφιση. Πάντα με εντυπωσιάζουν αυτές οι συναντήσεις διότι μόνο κοιτώντας τα αντικείμενα στο ίδιο πεδίο γίνεται αισθητή η τεράστια διαφορά στις φαινόμενες διαμέτρους... Παρακάτω η HDR σύνθεση 8 καρέ που έκανα...

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/18352-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BD%CE%AD%CF%86%CF%89%CF%83%CE%B7/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 18x φαίνεται και το κενό μεταξύ των δακτυλίων και του πλανήτη, αλλά πρέπει να επιμείνεις σε άψογη εστίαση. Με διοπτρικό θα είναι πολύ ωραίο στα 40x και άνω αλλά δεν το έστησα σήμερα.

Όταν ξεκίνησα το 2009 οι δακτύλιοι ήταν οριζόντιοι και φαίνονταν σαν λεπτή γραμμή. Σε κλίση είναι εντυπωσιακότερος ο Κρόνος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σας που το προσπαθήσατε μέσα στην υψηλή νέφωση. Εγώ δυστυχώς το ξέχασα και έχασα.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγο συννεφιάς δεν έβγαλα στον δρόμο έξω από το σπίτι μου το τηλεσκόπιο. Πηγαινοερχόμουν όμως τακτικά για να δω αν φαίνεται με απλώς με τα μάτια. Κάποια στιγμή που η νέφωση έγινε λεπτή φάνηκε κι ο Κρόνος. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι με το που αντίκρισα και τον Κρόνο και την Σελήνη,να πετούν παρέα λήγω πιο πάνω από τα πεύκα του λόφου και πίσω από την λεπτή νέφωση, μου ήταν αδύνατον να πιστέψω ότι ο Κρόνος απήχησε μόνο μία μοίρα από την Σελήνη! Μου έδινε την εντύπωση ότι απείχε τουλάχιστον 7 μοίρες! Τέντωσα το χέρι και το πάχος από το μικρό μου δάκτυλο όχι απλώς κάλυπτε αυτή την τεράστια απόσταση αλλά και μέρος της Σελήνης! Μετά βἀλθικα να συγκρίνω την απόσταση που απείχαν με μέτρο την Σεληνιακή διάμετρο. Και εμφανὠς ήταν η διπλάσια. Άρα 1 μοίρα. Πρώτη φορά η αψευδέστατη της Σελήνης μου εμφανίστηκε τόσο πολύ έντονη. Αυτή λοιπόν την εμπειρία η οποία εντελώς τυχαία μου προέκυψε δεν προέκυψε να την ξεχάσω.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγο συννεφιάς δεν έβγαλα στον δρόμο έξω από το σπίτι μου το τηλεσκόπιο.

 

Μια από τα ίδια!!! Αν και το πρόγραμμα μου είχε Δία, ούτε εγώ μπόρεσα να το δω!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης