Jump to content

Πρώτη ανακάλυψη υπερκαινοφανούς από Ελληνική Ομάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο στην ομάδα, συγχαρητήρια σε όλους για την ανακάλυψη!

Καλή συνέχεια και καλές επιτυχίες και στο μέλλον!

Θα χαρούμε να σας δούμε και να σας ακούσουμε στο συνέδριο στη Σπάρτη 9-11 Οκτωβρίου.

 

http://astrosynedrio2015.gr

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όλους, πραγματικά μας έκανε υπερήφανους.

Να κάνω μόνο μία παρατήρηση, εφόσον βέβαια επιτρέπεται: Δεν είδα πουθενά να αναφερονται τα ονόματα των υπολοίπων μελών της ομάδας (εκτός και αν μου ξέφυγε οπότε και ζητώ συγγνώμη). Θεωρώ όμως ότι όταν πρέπει να αναγνωρίζουμε το αποτέλεσμα μίας ομαδικής δουλειάς, και για να μπορούμε να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, είναι μία πληροφορία πολύ σημαντική. Εκτός των άλλων, η αναγνώριση της εργασίας του καθενός, λειτουργεί και ώς έρισμα για περισσότερη προπάθεια.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σχόλια. Ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω ότι μετά από τόσα χρόνια τελικά ήρθε η ανακάλυψη αλλά τελικά όπως μου είχε πει ένας από τους παλιούς Έλληνες ερασιτέχνες αστρονόμους πως η υπομονή στην αστρονομία φέρνει αποτελέσματα.

 

Η ενασχόλησή μου με ένα αντικείμενο όπως η έρευνα για υπερκαινοφανείς εκρήξεις, μου έδωσε την ευκαιρία να πιεστώ και να αποκτήσω γνώση και εμπειρία σε πάρα πολλά και διαφορετικά αντικείμενα. Μπορεί να φαίνεται ότι η ομάδα βρήκε έναν υπερκαινοφανή όμως η αλήθεια είναι πως έχουμε βρεί πολύ περισσότερους αλλά ποτέ πρώτοι. Πάντα κάποιο άλλο αστεροσκοπείο θα προηγούνταν της δικής μας ανεξάρτητης ανακάλυψης και αυτό έχει να κάνει καθαρά με τον τύπο του τηλεσκοπίου που χρησιμοποιείται καθώς και τον διαθέσιμο ουρανό.

 

Είμαι από τους ανθρώπους που πάντα κοιτάνε το τελικό αποτέλεσμα, παρόλα αυτά επειδή αυτό που κάνουμε δεν είναι επαγγελματικό (δεν πληρώνεται), κοιτάζω και άλλους παράγοντες όπως η αγάπη για αυτό που κάνει κανείς και πολύ απλά αν η διαδικασία έρευνας είναι κάτι ευχάριστο ή όχι. Αποδυκνείεται ότι αν σου αρέσει κάτι, δεν έχει σημασία το τελικό αποτέλεσμα αλλά το ίδιο το ταξίδι προς τα εκεί.

 

Στο μέλλον ο σκοπος μου είναι να τοποθετηθούν περισσότερα τηλεσκόπια στην έρευνα (ήδη ετοιμάζονται) και να φτιάξω ακόμη δυο αστεροσκοπεία σε πιο σκοτεινό ουρανό. Πάντα στα πλαίσια των δικών μου δυνατοτήτων (οικονομικών και τεχνικών) ώστε η ανίχνευση καινούργιων εκρήξεων να γίνεται με πιο καλούς ρυθμούς αλλά και να δώσω την ευκαιρία σε περισσότερους παρατηρητές να πάρουν μέρος στην διαδικασία της έρευνας.

 

Βρίσκω ιδιαίτερη ικανοποίηση στο γεγονός ότι ακόμη και σήμερα, η ερασιτεχνική έρευνα είναι κάτι υπαρκτό και τεχνικά προσιτό. Δεν είναι μια εύκολη διαδικασία όμως όχι και αδύνατη. Θεωρώ επίτευγμα ότι στην χώρα μας καταφέραμε να διατηρήσουμε ομαδική συνοχή και να εφαρμόσουμε στην πράξη το Ισχύς Εν τη Ενώσει για τόσα πολλά χρόνια. Θέλω να συγχαρώ από τα βάθη της καρδιάς μου όλους τους φίλους που έχουν πάρει μέρος στην προσπάθειά και εύχομαι η ομάδα να μπορεί να τους δίνει την επαφή με το σύμπαν μέσα στην καθημερινότητα μας που συνεχώς χειροτερεύει.

 

Θα πάρω μέρος στο Πανελλήνιο Συνέδριο και θυμίζω ότι από το 2003 στην Χαλκιδική και το 2005 στην Αθήνα όπου παρουσίασα την Ομάδα για πρώτη φορά, το 2015 με μεγάλη μου χαρά θα ανακοινώσω την ανακάλυψη. Μάλιστα ο λόγος που δεν πήρα μέρος σε επόμενα συνέδρια ήταν ακριβώς αυτός: Δεν είχαμε καταφέρει να έχουμε μια αυθεντική ανακάλυψη μέχρι σήμερα!

 

Όσον αφορά για το άρθρο στην εφημερίδα και για τον αν αναφέρονται όλοι οι παρατηρητές, η ομάδα είναι δυναμική και οι άνθρωποί της αλλάζουν συνέχεια (εκτός από κάποιους πολύ πεισματάριδες παρατηρητές που κάνουν μπλίνκ απο την αρχή μέχρι σήμερα!). Προσπαθώ πάντα να κρατώ το ήθος της ομάδας ακέραιο και δεν νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο τραγικό λάθος μέχρι σήμερα. Μπορείτε να δείτε τα μέλη της ομάδας στην ιστοσελίδα μας:

 

www.amateur-astronomy.gr

 

Με εκτίμηση

Κωνσταντίνος Εμμανουηλίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια για την πρωτια στην ανακαληψη και την επιμονη σας.

Ευχομαι να καταφερετε να δημιουργησετε τα δυο αστεροσκοπεια που θελετε και ευχομαι να υπαρξουν πολλες χορηγειες για να γινει το εργο σας πιο ευκολο.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χτες το βράδυ έκανα κάποιες λήψεις του PSN J23164332+3359476. Ωραίος στόχος, ο Πήγασος είναι ψηλά αυτή την εποχή. Η αστρομετρία/φωτομετρία με το ΑIP4WIN έδειξε λαμπρότητα 17.86

Calibration με dome flats.

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/18552-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%82-psn-j231643323359476/

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης