Jump to content

Προβληματάκια Go-to


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!

Αφού έλυσα όλα τα προβλήματα με τα μοτέρ της βάσης στην EXOS-2, αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με την εύρεση στόχων.

Συγκεκριμένα:

1. Η βάση είναι αλφαδιασμένη με τη "φούσκα" που έχει στο πόδι της.

2.Κάνω όσο πιο ακριβή πολική ευθυγράμμιση μπορώ, χρησιμοποιώντας πρόγραμμα για το προσδιορισμό της θέσης του πολικού αστέρα

3. Κάνω one strar align, μιας και ποτέ δεν μου δίνει άστρα που με βολεύουν (έχω Δυτικά τον τοίχο του σπιτιού), αλλά λειτουργεί μια χαρά για οπτική και βιντεοαστρονομία

 

Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ το go to βρίσκει με πολύ καλή ακρίβεια αντικείμενα Ανατολικά και Νότια, όπως το ring nebula, M13 ή το Eagle nebula, μόλις το βάζω να βρει αντικείμενα στο Βορρά, όπως το Wirlpool Galaxy ή το Pinwheel, φεύγει αρκετά από το στόχο, με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να το κεντράρω χειροκίνητα (πάντα με το χειριστήριο), όταν το ξαναστρέψω πχ ανατολικά με το go to, συνεχίζει να είναι απόλυτα ακριβής. Δυστυχώς Δυτικά δεν μπόρεσα να τσεκάρω την ακρίβειά του, μιας κι έχω το σπίτι που προανέφερα, επομένως με τα στοιχεία που έχω, Ανατολικά και Νότια έχει πολύ καλή ακρίβεια, ακόμα και με one star align, ενώ Βόρεια, χάνεται.

Να προσθέσω ότι δοκίμασα και two star align με τον Αρκτούρο και Στάχυ, και, ενώ το align έγινε σωστά, το go-to ήταν τελείως εκτός. Γενικά το star align της βάσης είναι λίγο για τα πανηγύρια, μιας και στο 3 star align μου έδινε τον Αρκτούρο, τον Στάχυ και πάλι τον Αρκτούρο!!! Έχω δοκιμάσει επίσης το target sync που υποτίθεται ότι βελτιώνει το tracking με τα ίδια αποτελέσματα, αλλά μπορεί να το είχα κάνει κι εγώ λάθος.

Καμιά ιδέα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα η στηριξη σου δουλευει με ascom για χρηση απο υπολογιστη?

Εαν ναι τοτε ολα ειναι απλα γιατι μπορεις μεσω cdc για παραδειγμα, να κανεις align με οσα αστρα θελεις σε οποιο σημειο θελεις... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Είχα την heq5pro και τώρα την eq6r-pro skywatcher. Όταν έκανα align με ένα αστέρι πάντα έβρισκα στόχους κοντά στο αστέρι που έκανα align αλλά όταν πήγαινα σε άλλα σημεία του ουρανού το goto έχανε πολύ. Γι' αυτό πάντα κάνω με τρία αστέρια ώστε να πιάνω μεγάλο μέρος του ουράνιου θόλου. Φροντίζω τα αστέρια να σχηματίζουν ένα μεγάλο τρίγωνο και να μην είναι χαμηλά στον ορίζοντα. Για πολική χρησιμοποιώ το synscanlnit 2.0 για android το οποίο είναι αρκετά αξιόπιστο. Επίσης το αλφάδιασμα της βάσης δεν παίζει και μεγάλο ρόλο. Αν κάνεις σωστή πολική είσαι εντάξει. Επίσης το χειριστήριο μου δείχνει μια μεγάλη λίστα από αστέρια και επιλέγω εγώ αυτά που θα κάνω align και πολλές φορές διαφέρουν απ' τα αρχικά προτεινόμενα.

Ελπίζω να βοήθησα,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει USB θύρα, άρα φαντάζομαι δουλεύει!! Κι εγώ σκέφτηκα ότι είναι θέμα one star align, αλλά, δυστυχώς, μου δίνει αστέρια μόνο κοντά μεταξύ τους, ή δυτικά, που δυστυχώς δεν μπορώ να δω, λόγω τοίχου... το μεγάλο μείον είναι ότι δεν με αφήνει να διαλέξω εναλλακτικά. Το μόνο που μου μένει, είναι να παίξω με το target sync, αλλά με την πρώτη που ασχολήθηκα, δεν είχα μεγάλη επιτυχία!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα η στηριξη σου δουλευει με ascom για χρηση απο υπολογιστη?

Εαν ναι τοτε ολα ειναι απλα γιατι μπορεις μεσω cdc για παραδειγμα, να κανεις align με οσα αστρα θελεις σε οποιο σημειο θελεις... :wink:

 

Τώρα διάβαζα ότι, ενώ έχει USB θύρα, την έχει η Bresser απενεργοποιημένη!! ](*,)

Επομένως δεν παίζει ASCOM, τουλάχιστον με αυτή την έκδοση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Τώρα διάβαζα ότι, ενώ έχει USB θύρα, την έχει η Bresser απενεργοποιημένη!! ](*,)

Επομένως δεν παίζει ASCOM, τουλάχιστον με αυτή την έκδοση

 

δλδ εφοσον ειναι απενεργοποιημενη οτι version εχει το χειρηστιριο δεν αναβαθμιζεται....

εγω θα ελεγα να δοκιμασεις να την συνδεσεις με το pc σου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Τώρα διάβαζα ότι, ενώ έχει USB θύρα, την έχει η Bresser απενεργοποιημένη!! ](*,)

Επομένως δεν παίζει ASCOM, τουλάχιστον με αυτή την έκδοση

 

δλδ εφοσον ειναι απενεργοποιημενη οτι version εχει το χειρηστιριο δεν αναβαθμιζεται....

εγω θα ελεγα να δοκιμασεις να την συνδεσεις με το pc σου

 

Θα κάνω μια προσπάθεια. Mini USB είναι εξάλλου!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης