Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πολλούς από εσάς το θέμα φαίνεται αστείο, αλλά πράγματι ουδέποτε έχω ασχοληθεί.

Έχουμε μια DSLR Nikon 5200 στο σπίτι, ή όποια χρησιμοποιείται σπανίως, όταν δεν επαρκούν οι φωτογραφίες των κινητών.

Έχω 4 τηλεσκόπια με σπείρωμα SCT (διοπτρικό, SCT και 2 Mak με προσαρμογείς).

Προκειμένου να φωτογραφίζω ημερήσια αντικείμενα στον Σαρωνικό (καράβια, αλλά και γλάρους ή καρακάξες που κάθονται σε μια ταράτσα στα 300m) και πλανητικά γεγονότα, σκέπτομαι να συνδέσω τα τηλεσκόπια με SCT σπείρωμα με τη Nikon.

Υποθέτω χρειάζομαι Τring για Nikon, αλλά του Πλανηταρίου δηλώνεται σαν για μηχανές SLR 35mm. Είναι διαφορετικό για DSLR;

Επίσης, υπάρχει αντάπτορας SCT σε T2;

Το Zenithstar 66ED f/6 θα εστιάζει, ή χρειάζεται κάτι άλλο, επέκταση ή FF;

 

Έχω διάφορα σπειρώματα Τ2 σε προσαρμογείς 1.25" και 2". Κάνουν αυτά, τα οποία θα μπουν μετά τον διαγώνιο, ή καλύτερα να συνδέσω την κάμερα απευθείας στον σωλήνα;

 

Αν προτείνετε παραδείγματα από το Astroshop θα το εκτιμήσω.

 

Εάν αγόραζα μια βιντεοκάμερα πλανητική, θα μπορούσα να φωτογραφίσω και ημέρα ή η ευαισθησία τους προορίζεται μόνο για νυκτερινή λήψη;

 

Ευχαριστώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα , είτε slr , είτε dslr ίδια υποδοχή έχουν οπότε αυτό που είδες ταιριάζει και στη δική σου.

Στο Zenithstar 66ED μάλλον δε θα εστιάζει . Καλό θα είναι να πάρεις κι έναν extension tube.

Εννοείται πως θα συνδέσεις την κάμερα κατευθείαν στο τηλεσκόπιο οπότε αυτά τα σπειρώματα θα σου χρειαστούν.

Οι αισθητήρες που έχουν οι κάμερες για αστρονομική χρήση είναι πολύ ευαίσθητες και δεν κάνουν για ημερήσια φωτογράφηση . Το πιθανότερο είναι να καει το τσιπάκι.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε για χαρά σου. Εγώ δυστυχώς έχω Canon και δεν μπορώ να σου πω για τα T rig της Nikon.

Πάντως το βρίσκω αδύνατον να μην κάνει κι ας γράφει για SLR. Άλλωστε εκεί που πάτησαν, κι έπιασε

στην αγορά όταν βγήκαν οι DSLR, ήταν ότι αν κάποιος είχε SLR οι φακοί που είχε έκαναν και για την

την DSLR της ίδιας μάρκας, κι ακόμα κάποιοι χρησιμοποιούν μερικούς από τους παλιούς φακούς τους.

Νομίζω όμως ότι καλύτερα είναι να πάρεις τηλέφωνο στο πλανητάριο και να ρωτήσεις. Τα υπόλοιπα

Όπως αποστάτες κλπ αυτά θα τα δεις στην πορεία, άλλωστε νομίζω ότι κάτι έχεις που είναι της Baader.

Αυτά βιδώνουν και στα T rig.

Όσο τώρα για την ευαισθησία των αισθητήρων γενικά δεν επηρεάζεται από το αν είναι ημέρα ή όχι. Άλλα τώρα

είναι τα καινούρια που θα έχεις να αντιμετωπίσεις. Θα διαπιστώσεις πχ, ότι τα τηλεσκόπια, δεν πρέπει όχι απλός

να μην μείνουν στον ήλιο, αλλά να μην τα κτυπήσει καν ο ήλιος, διότι η ευκρίνεια στην φωτογραφεία πάει

περίπατο. Καλώς όρισες!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διαγώνιο το χρησιμοποιώ για να μη βρίσκει στη βάση του nexstar η φωτογραφική για αστροφωτογράφιση. Αν κανεις μονο επίγεια φωτογράφιση τοτε φωτογραφία 3 με επιλογές 1 και 2.

Το 3 είναι extender, αν θέλεις το παίρνεις και υπάρχουν διάφορα μεγέθη.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους.

Αυτό με το Nexstar είναι θέμα, μπορεί να βρίσκει στη βάση η κάμερα. Έχω το clicklock της Baader που μπορεί να μπει στον διαγώνιο 2" και έχει σπείρωμα T όπως θυμάμαι.

Άρα πρέπει να παραγγείλω 3 πράγματα.

1. Omegon T2-Ring für Nikon (F mount)

2. Baader SC-T ultra short adapter, T2 (male) / 2" SC (female)

3. Μια επέκταση, όπως Omegon Projection adapter 15mm T2i/T2a T2 extension ring. Δεν γνωρίζω όμως πόσο θα χρειαστεί για να εστιάσει το Zenithstar. Υποθέτω είναι κοντά στα άλλα 60-72ρια. Να πάρω 35mm περίπου; Ή 2x15mm που μπορώ να κάνω επέκταση.

 

Έχω και τα δακτυλίδια των Hyperions, 14 και 28mm. Είναι 2". Με 2" to Τ2 δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To T ring for nikon θα το βρεις πανφθηνα στο ebay, 10 ευρω με μεταφορικα.

Ολα ίδια είναι και μπορεί να βρείς ίδια τιμή να παει μαζι με nosepiece 1.25 σε τ2.

Αν έχεις κρατησει το visual back του nexstar δε χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

αν θές να παει το τ2 σε sct είναι Baader SC-T ultra short adapter, T2 (male) / 2" SC (female)

αλλα πρέπει να υπάρχει και η μη short έκδοση:

https://www.planitario.gr/catalogsearch/result/?q=BA-2408160

Καλύτερα να τα χτίζεις μεχρι να δείς που εστιάζει παρά να πρέπει να αφαιρέσεις.

Αν βάλεις διαγώνιο έχει το καθε ένα απο αυτα τη δικιά του εστιακή αποσταση, πχ της baader χωρις τα σπειρώματα το διαγώνιο είναι 35mm https://www.baader-planetarium.com/en/baader-prism-diagonal-t-290%C2%B0-32mm.html.

Για τους υπερίωνες δεν έχω δοκιμάσει, δέν τα ξερω.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως έχω σπειρώματα Τ εδώ. Όχι σε όλα, κάποια είναι SCT και 2".

 

Denkmeier 2x MULTIPLIER (2";)

Antares f/6.3 Reducer/Corrector (SCT)

2 δαχτυλίδια με σπείρωμα και 2 μειωτές, δεν θυμάμαι, αλλά κάποιο είναι Τ2 σίγουρα.

Δακτυλίδια Hyperions (2")

1.25 με αρσενικό και θηλυκό σπείρωμα

Baader Clicklock 1.25" (έχει σπείρωμα κρυμμένο, νομίζω Τ2)

Baader Clicklock 2" με Antares Twistlock 1.25"

TS 35mm Extension με Relevation ASTRO 1.25" και σπείρωμα T2 (τα έχω για το Dob 12" αυτά και άλλο ένα σετ για το 8").

Έχω και στο C4 Celestron προσαρμογέα με σπείρωμα, το έχει η κόρη μου τώρα.

 

Κάποια δουλίτσα θα γίνεται με αυτά.

Ισως έναν αντάπτορα SCT to 2" για το extension να χρειαστώ.

Θέλω να τα παραγγείλω όλα μαζί από ένα κατάστημα τέτοια εποχή που ζούμε.

IMG_20210201_173738.thumb.jpg.a0728f128733a3cd5596c472171ebf63.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To T ring for nikon θα το βρεις πανφθηνα στο ebay, 10 ευρω με μεταφορικα.

Ολα ίδια είναι και μπορεί να βρείς ίδια τιμή να παει μαζι με nosepiece 1.25 σε τ2.

Αν έχεις κρατησει το visual back του nexstar δε χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

αν θές να παει το τ2 σε sct είναι Baader SC-T ultra short adapter, T2 (male) / 2" SC (female)

αλλα πρέπει να υπάρχει και η μη short έκδοση:

https://www.planitario.gr/catalogsearch/result/?q=BA-2408160

Καλύτερα να τα χτίζεις μεχρι να δείς που εστιάζει παρά να πρέπει να αφαιρέσεις.

Αν βάλεις διαγώνιο έχει το καθε ένα απο αυτα τη δικιά του εστιακή αποσταση, πχ της baader χωρις τα σπειρώματα το διαγώνιο είναι 35mm https://www.baader-planetarium.com/en/baader-prism-diagonal-t-290%C2%B0-32mm.html.

Για τους υπερίωνες δεν έχω δοκιμάσει, δέν τα ξερω.

 

Το Visual Back! Τι μου θυμίζεις. Που να είναι αυτό μετά από 12 χρόνια; Χρειάζομαι χρόνο να ψάξω πιο βαθιά στα ντουλάπια. Μάλλον το έδωσα με το C4 στην κόρη μου για επίγεια με 1.25" διαγώνιο 45 μοιρών. Θα δω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βλέπω καλά κάποιο από αυτά είναι nosepiece t2, επίσης βλέπω κ extenders 5mm? Εγώ θα έπαιρνα πρώτα ένα τring για nikon κ μετά ότι άλλο δεν έχω. Αν είδες στις φώτο μετατρέπεις κ τον ψευτοbarlow σε tadapter (κάνει τη δουλειά του noseoiece) ίσως βινιεταρει λίγο γιατί έχει μικρό fielstop. Αυτά αν βρεις το visual back. Αν όχι θα χρειαστείς μαζί με το tring και το sc adapter είτε το ultrashort είτε το άλλο. Ψαχτα με τους κωδικούς του πλανηταριου. Υπάρχει κ η λύση να τους πάρεις τηλ έχουν πολλά από αυτά τα μαραφετια😁

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ. Θα βάλω αγγελία πρώτα για το Nikon και θα ψάξω για το visual back. Έχω και της William Optics το visual back και της Skywatcher, αλλά δεν θυμάμαι εάν έχουν Τ σπείρωμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ. Θα βάλω αγγελία πρώτα για το Nikon και θα ψάξω για το visual back. Έχω και της William Optics το visual back και της Skywatcher, αλλά δεν θυμάμαι εάν έχουν Τ σπείρωμα.

 

Αν έχεις visual back 2 νομίζω έχεις και άλλες επιλογές...

Δές εδώ

https://astro.ecuadors.net/celestron-f6-3-reducercorrector-with-dslr-on-c9-25/

Και είναι προτιμητέα η συνδεση 2 ιντσων για λόγους βινιεταρίσματος αλλα θα ήθελα να απαντήσουν και πιό ειδικοί.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με baader 2'' t2 nosepiece στο visual back εννοώ...

post-24280-14072858672813.jpg.91c7f91ae956ab6f3ae3e3b77afab423.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To ultra short adaptor με σύνδεση στο tring και αυτό δίνει τη μέγιστη διάμετρο όπως και το 2 nosepiece και σου δίνει και δυνατότητα περιστροφής.

Ενα άλλο καλό που έχω βρει στη χρήση του είναι στο c8 μαζί με τον reducer και το πρίσμα της baader εστιάζει και το binoviewer οριακά δίνοντας το μέγιστο πεδίο με 25 και 32 plossl και είναι καλύτερο απο 2 40mm plossl γιατί τα bino αυξάνουν τη μεγέθυνση και το eye relief των προσοφθαλμίων δημιουργώντας blackouts. Ενώ η χρήση του reducer μειώνει το eye rilief και φέρνει το μάτι στο σωστο σημείο εξαλείφοντάς τα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ φασαρία η φωτογραφία. Αλλά τα Χριστούγεννα μου είπε ο υιός μου "κρίμα που δεν συνδέεται η Nikon με το τηλεσκόπιο" όταν προσπαθούσε να βγάλει afocal τη σύνοδο. Μεγάλο παιδί είναι, δεν μπορώ να του λέω ψέματα, ομολόγησα πως συνδέεται, αλλά εγώ δεν είχα μέχρι σήμερα ασχοληθεί. Αλλά θέλω την απλούστερη λύση.

Όπως φαίνεται στο διάγραμμα, το ZS66 θέλει 0.8x Flattener/reducer για να συνδεθεί με DSLR. Αλλά αυτό το συγκεκριμένο δεν κυκλοφορεί πια. Κάνει άραγε το 0.63x;

Το πολύ-πολύ, του παίρνω έναν τηλεφακό 70-300 να τελειώνουμε και ασχολούμαστε μόνο με τα καταδιοπτρικά που εστιάζουν με τα πάντα.

SZ66.jpg.6bc6b8c9f00ac5f323102207cd525f08.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Έφτασε χθες. Είναι καλά μηχανουργημένο, το σπείρωμα Τ2 και το F mount συνδέονται αβίαστα.

Έκτοτε απέκτησα και το 100ST το οποίο έχει ενσωματωμένο σπείρωμα και για το οποίο διαθέτω και επέκταση 35mm 2" με σπείρωμα Τ.

Για τα SCT θα μπορούσα να φωτογραφίσω μέσα από το διαγώνιο;

Θυμίζω πως μιλάμε για το φεγγάρι και αν.

IMG_20210313_101921.thumb.jpg.843fc758cd5bc7736d4fc68509b9b7f2.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαίως, με το nexstar δεν εχεις αλλη επιλογή λογω βασης!!!

Εχεις φάντάζομαι nosepiece σε τ2 να συνδεθεί με tring και διαγώνιο.

Απλά με το διαγώνιο χωρις reducer αυξάνεις το f σε πανω 10

Και με reducer και διαγώνιο πάει πιο κάτω απο 6,3.

Για φεγγάρι χαμήλό iso αναλογα τη φωτεινότητα και απο κλασματα δεπτερολέπτου εως λίγα δεπτερόλεπτα εκθεση. Παίξε να δείς που είναι καλύτερα. Για το φεγγάρι μπορείς δηλαδή και χειροκίνητα χωρις τη βαση του nexstar.

Καλό να χρησιμοποιήσεις και φιλτράκι nd.

Ασε όμως το φεγγάράκι μιας και εχουμε νεα σελήνη και χτυπα Ωριωνα..με reducer, iso απο 2600 και πάνω και έκθεση ξεκίνα απο 10 δεπτερόλεπτα και ανεβαίνεις ανα 5 μεχρι 25 και παίζεις εκθεση και iso.

Μπορείς ανετά διπλά castor με barlow και ανοιχτά σμηνη m35,m37 και σφαιρωτά m3 κλπ.

Αφού εχεις κάνει καλή ευθυγράμμιση και με τη φωτογραφική πάνω σε αστερια βγάζοντας δοκιμαστικες μικρες εκθεσεις για να δεις αν εχεις κεντράρει στόχο στο live view της μηχανης βγαζεις τις ληψεις σου χρησιμοποιώντας το timer για να μην εχεις κραδασμους.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι να σου ανοιξει η όρεξη.

Είναι τελείως ανεπεξέργαστες όπως βγηκαν απο τη φωτογραφική και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Σε μιά βραδιά έβγαλα 5-6.

Μου αρέσει μεχρι εκεί, δεν το πάω παρα κατω.

Dumbbell.thumb.jpg.f2dc898c7ecfbf81507815f1f128acd0.jpg

Veil.thumb.jpg.a221af4ee355a38ab27b3f81f71df87d.jpg

m13.thumb.jpg.09319281fa2a2308f79d1b3098231d2e.jpg

albireo.thumb.jpg.4ebc251592ba0f030070e565831b54d7.jpg

1084074982_perseusdoublecluster.thumb.jpg.c06137a8db9d28ccc77c6139bb1c709b.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά δεν απαιτείται διαγώνιος, ούτε να αγοράσω κάτι άλλο. Έχω και κάννη 2" και 1. 25" με σπείρωμα Τ, αλλά και Baader Clicklock 2" σε SCT. Για το Mak και το SCT είμαστε έτοιμοι, το 100ST δέχεται κατευθείαν το Τ ring και έχω και επέκταση 35mm, το 66ED συνδέεται σαν τα Cassegrain αλλά δεν έχει stop (έχω όμως 2 parfocal rings 2" για stop, ίσως είναι εντάξει. Τώρα αν θα εστιάζει θα το δούμε. Υπάρχει και ο 0.63x όπως είπαμε.

Η μηχανή ωστόσο μου λέει πως δεν υπάρχει φακός (δίκιο έχει) και πρέπει να τη μάθω λίγο καλύτερα.

Ακόμη και στα νευτώνια μπαίνει η μηχανή, θεωρητικά και στο Heritage 130 (με την κάννη 1.25").

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την όλη βοήθεια.

IMG_20210313_223119.thumb.jpg.06c75c1fcd320f4371e589870e42204d.jpg

IMG_20210313_222613.thumb.jpg.87ee078c986788864d9bec467790959e.jpg

IMG_20210313_221737.thumb.jpg.3c1c0c88a905bc1f0c4aa5591ce87579.jpg

IMG_20210313_221650.thumb.jpg.7ecdaef826cb08d738d9f876ebf07135.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχεις όλα και με το παραπάνω και μπορείς να πειραματιστεις με όλα τα τηλεσκοπια και τους αντάπτορες.

Έχεις υλικό για μια ζωή!!!

Καλό ξεκίνημα!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μηχανή ωστόσο μου λέει πως δεν υπάρχει φακός (δίκιο έχει) και πρέπει να τη μάθω λίγο καλύτερα.

Έκανα πρόσφατα πειράματα με παρόμοια μηχανή. Δε μου άνοιγε το Live View μέχρι να τη γυρίσω στο Μ (manual).

Μετά δεν την πείραζε ότι δεν "έβλεπε" φακό... Λειτουργούσε μια χαρα...

 

το 100ST δέχεται κατευθείαν το Τ ring και έχω και επέκταση 35mm

Σε περίπτωση που δε χρησιμοποιηθεί η επέκταση (που δίνει δυνατότητα περιστροφής), αν το Τ ring βιδώσει κατευθείαν στο σπείρωμα του σωλήνα, μπορεί στο σημείο που σφίγγει το σπείρωμα η μηχανή να μη βρεθεί σε βολικό προσανατολισμό (π.χ τα κουμπιά της να είναι κάτω). Προσωπικά μου είχε σπάσει τα νεύρα, μέχρι που ανακάλυψα τις τρεις μικρές περιμετρικές ακέφαλες αλλενόβιδες του Τ-ring. Φαίνονται στην πρώτη φωτο του προηγούμενου μηνύματος. Το Τ-ring είναι τελικά 2 δακτύλιοι, ο ένας μέσα στον άλλο. Ξεσφίγγεις, περιστρέφεις το σπείρωμα ως προς τη μοντούρα, σφίγγεις και όλα γίνονται πιο ευχάριστα...

 

Καλή διασκέδαση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, ενώ έβαλα manual ρύθμιση και εστιάζω άψογα μέσα από το στόχαστρο, η οθόνη μου δείχνει λευκή και η φωτογραφία βγήκε λευκή επίσης. Δεν γνωρίζω και να ρυθμίζω διάφραγμα και ευαισθησία, θα πρέπει να μου δείξει ο υιός μου που λείπει τώρα.

Η δε μεγέθυνση μου φαίνεται αρκετά μικρή (παρατηρούσα τον γλάρο που καθάριζε τα φτερά του στην ταράτσα του Black Light με Hyperion Zoom στα 8mm/60x και μοιάζει στο viewfinder με 10x).

Τι να έκανα λάθος; Τι σημαίνει η λευκή οθόνη;

IMG_20210328_142351.thumb.jpg.23c9f2da61820787241b1b25693f4059.jpg

IMG_20210328_143341.thumb.jpg.b0bb6122369137be864691bd7ee4bfa7.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις πολυ υψηλο iso, απο 100 ξεκινα την ημερα, επισης χαμηλωσε και τα δεπτερολεπτα.

Τσεκαρε μην έχεις ξεχασει καποιο καπακι αναμεσα στους ανταπτορες, μου εχει τυχει σε νυχτερινη φωτογραφιση.

αν ειναι ιδια με τη δικια μου απο το i κατω αριστερα πας στης ρυθμισεις

166003456_760187228240402_8052578321334160529_n.jpg.f95d87fc29ae29a598a6a7016aba8df9.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης