Jump to content

[Ζήτηση]Ευθυγράμμιση Νευτώνιου τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Εάν υπάρχει κάποιος ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ σε collimation νευτώνιων imagers που μπορεί να αναλάβει τον έλεγχο και ευθυγράμμιση ενός TS photon 6" f/4 , φυσικά με το αζημίωτο, ας επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχω δεί όλα, μέχρι και 2ο laser πήρα μπας και ειχε πρόβλημα το πρώτο , και TS Concenter πήρα , τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου... :( ενώ κεντράρουν οι κουκίδες ακριβώς , όταν βάζω τη κάμερα υπάρχει θέμα. Η κάμερα είναι πάνω σε ολοκαίνουργιο TS-GPU 4 element CC με brass ring για να μην έχει τζόγο στο focuser. τα ανεστίαστα άστρα βγαίνουν κάπως όπως το συνημμένο όσες φορές και να έκανα απο το 0 collimation.

Untitled.png.699aad262cdb399104134e9b7210ae9e.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γαλάτσι-Νέα φιλοθέη! Τι να πώ.. πριν είχα refractor , δεν εχω ξαναμπλέξει με δαυτα αλλα νομίζω οτι σωστά τα κάνω :cry: Απλά δεν τη παλεύω να ξαναπροσπαθήσω , έχω χάσει τον ύπνο μου απο το Σάββατο κάθε μερα κοιμάμαι 4 και άκρη δεν βγάζω..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες μήπως βρεθεί τώρα που έγραψες που μένεις κάποιος κοντά σου αλλιώς θα το κανονίσουμε. Να υποθέσω θέλεις βράδυ να γίνει και η φωτογράφιση μετά να το τσεκάρεις ε;
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ιδανικά βράδυ ακόμα και νωρίς μετά τη δύση για να δούμε τι παίζει σε άστρο... φυσικά με το αζημίωτο + κοψίδια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή και γω δεν έβγαζα άκρη.

(το με laser τι με από δω τι με από εκεί)

Έκατσα και έφτιαξα κάτι πολύ απλό στον τόρνο! Και η ευθυγράμμιση είναι πολύ καλή έως άριστη! Θα έλεγα! Και αυτό μου το είπαν κι ολας από μερικές χαζο φωτογραφίες που έχω βγάλει με την dslr. Αν θες σου φτιάχνω ένα και σένα.

Αλλά να ξέρεις η σειρά ειναι

Αράχνη.

Εστιαστης με δευτερεύον.

Και τέλος πρωτεύον.

Ότι άλλο θες στείλε μου.

 

Είχα χάσει και γω τον ύπνο μου. Γιατί έχω ένα f4,4

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης